Visual Basic\'te Serial Port Kullanımı

Başlatan alp, 25 Ocak 2012, 14:00:29

alp

Merhabalar arkadaşlar Mikrodenetleyici ve Pc haberleşmesi yapıyorum.PC\'nin seri portu üzerinden mikrodenetleyiciye veriyi yollayabiliyorum.Mikrodenetleyiciden de bana cevap olarak veri paketi gelecek.Ben bu veri paketini seri porttan nasıl alacağım.Bunları bir diziyemi atamam gerekecek?Ben bu dizinin kontrolünü yaparken Seriportta okunmamış data varmı yokmu durumunu önemsemek istiyorum.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

kudretuzuner

Merhaba
Linkteki dosyalara bir gözatar mısınız?Anlaşılmayan yer olursa tekrar yazın lütfen.Kolay gelsin.
https://rapidshare.com/files/2509351254/alp_PIC_to_PC.rar
KU

alp

Alfa

Kudret abi verdigin dosyada program ara yüzünü göremedim.Ekliyebilirmisin yada nasıl yapılacagını paylaşırsan sevinirim.

kudretuzuner

Merhaba
Sorunuzu yeni gördüm.Buyrun çok daha gelişmişini verdim.
Seri iletişim için Program
Seri iletişim ile uğraşan arkadaşlara kolaylık olması için PC tarafına VB.Net ile basit bir program yazdım.Programın özelliği örneğin (kuzey)veya bir nolu oka basıldığı zaman Program,klavye\"1\" Hex\'31\' yollar kısa bir süre sonra da Hex\'30\' yani klavye sıfır yollar.Diğer oklar da sıra ile Hex kodları yollar.Okların yolladığı Hex kodlar dört alt biti dikkate alırsak (0-F) arası data yollar.Anlaşılmayan yerler olursa lütfen yazın.
https://rapidshare.com/files/9119438...ON_USART_1.rar
KU

Alfa

Kudret abi bende mesajını yeni gördüm verdigin link ölmüş yenilersen sevinirim...

kudretuzuner

Merhaba
Rapid,dosya belli bir zaman içinde belli bir indirme sayısını bulmayınca otomatik siliyor.Tekrar yükledim.Buyrun.
https://rapidshare.com/files/2984288903/SABLON_USART_1.rar
KU

Alfa

Kudret abi en son verdigin dosyada kaynak kodları göremedim.seri portun hangi komutlar ile kontrol edildigini ögrenmem gerek rica etsem tüm dosyaları topluca yüklüyebilirmisin.Teşekkürederim.

kudretuzuner

Merhaba 
Seri portun  \" SerialPort1_DataReceived\"evantına örneğin aşağıdaki kod ile PC\'den Hex\"31\" yani klavye (bir)yollarsanız formdaki   PictureBox1 ana rengi kırmızıya döner.Size verdiğim hazır bitmiş (derlenmiş programdır)oldukça da kapsamlıdır.KUZEY oku hex\"31\" yollar.Kolay gelsin.

DATA ALMA KODU:
Private Sub SerialPort1_DataReceived(ByVal sender As Object, ByVal e As System.IO.Ports.SerialDataReceivedEventArgs) Handles SerialPort1.DataReceived   
       Dim gelen As String = SerialPort1.ReadByte
       If gelen = 49 Then
            PictureBox1.BackColor = Color.Red
        End If
    End Sub

DATA YOLLAMA KODU:
    Private Sub PictureBox1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles PictureBox1.Click
        Dim yaz1 As String = \"1\" \' KLAVYE 1  HEX\'31\'
        SerialPort1.Write(yaz1)

End Sub
KU

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın