laptop soğutucu hakkında..

Başlatan aliyasinoz, 22 Ocak 2012, 17:33:02

aliyasinoz

merhaba,

http://www.bimeks.com.tr/urun/120946/xilence-80mm-ince-kasa-fani-coo-xpf80s-w-.aspx#specs

4 adet fan aldım..

birde 12vluk adaptör almıştım..

4 tane fan aldınca amper değeri kaldırmadığından 2 tane fan patlayıp sigortaları arttırıyor.. fanların amper değerlerini bilmiyorum..

fanlardan 3 tane kablo çıkıyor.  - + ayarlayınca 3. kabloyuda dahil edince fan hızı artıyor.. bu önemli değil..

fakat sürekli sigortaların atması ve adaptör patlatmak da istemiyorum.. 2 tane mahvoldu şu an..

ne hikmetse ikisi de 3 günde gidiyor..

:)

sanırım amper değeri kaldırmadığından 12v\'ta 4 tanesi düzgün çalışıyor..

kaçlık adaptör ya da trafo almalıyım?

trafo alırsam sanırım direkt bağlayamıyacağım?

yardımcı olursanız sevinirim..

yazici67

Alıntı Yapfanlardan 3 tane kablo çıkıyor.  - + ayarlayınca 3. kabloyuda dahil edince fan hızı artıyor.. bu önemli değil..
Bu önemli... Fanlardan çıkan üç kablo genelde Kırmızı-Siyah-Sarı(veya Mavi) olur.
  • Kırmızı pozitif(+)
  • Siyah negatif(-)
[li]Sarı(veya Mavi) ise rotasyon kontrolüdür.
[/li][/list]
 Mavi olan uca gerilim verirsen fanı yakarsın. Hızın artmasını sebebi asıl toprağı bağlamandır.
Ayrıca sitede fan gücü 9 VA olarak belirtilmiş. Yani 9 voltta 1 amper çeker. ( yanılıyor olabilirim hatalıysam düzeltin )
Alıntı Yap4 tane fan aldınca amper değeri kaldırmadığından 2 tane fan patlayıp sigortaları arttırıyor..
Demek istediğiniz anlamadım. Direkt şebekeye mi bağlıyorsunuz sigorta nasıl atar başka türlü adaptör kısa devre etmediyse.Yani adaptörün 10 amper çekecek hali yok herhalde :)
Soruyu biraz daha açıklarsanız daha iyi olur...

aliyasinoz

biraz hızlı yazdığımdan tam anlaşılamadım :(

4 tane fanım var..

12v ayarlanabilir 2 adaptör patlayarak sigortayı attırmakta..

şimdi kontrol ettiğimde mavi ve kırmızıyla çalıştırıyormuşum..

siyahı da sadece deneme olarak akım verdiğimde dediğiniz gibi hızlanmıştı..

şebekeden direkt olarak takmadım :)

adaptörden gelen kabloları siyah ve kırmızı değiştirerek taktığımda çalışmamıştı.. mavi ve kırmızıya takmıştım çalışmıştı.. bağlantıyı bu şekilde bırakarak son aldığım adaptörü de taktım ama dün o da patladı ve yine sigorta attı..

şimdi daha net sanırım..

ne yapmalıyım? :)

Ruzgar

Basit birşey söylemek istiyorum biraz komik olabilir belki . 2 tane 9voltluk pili paralel bağlarsanız çalışır 1 tane 9voltluk pil(kumanda pili olarak da bilinir)  9v 500mA yani 0,5A  2 tane paralel bağlarsak 1A ve sitede verilen değer  9VA\'miş bu şekilde de prize bağlamak zorun kalmazsınız veya adaptöre ihtiyaç kalmaz. Tabi bu 1 tane fanı çalıştırmak için :)
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

yazici67

@Ruzagar arkadaşım diğer soruna da yanıt verdim bunuda açıklayayım istersen.En başta iki tane 0,5A ( hatalı bir anlayış ) paralel bağlarsan 1 A olmaz. Gerilim seri akım paralel diye birşey yoktur.Akım, gerilimin etkisiyle akan elektronların çarpmasıyla oluşan( kesin olmamakla birlikte ) büyüklüktür. Devrelerin çalışmasını sağlayan şey akımdır. 9 volt pilin çıkışına 1 megaohm direnç te bağlasan devre açıksa çıkışta teorik olara 9 volt bulunur.Çünkü akmakta olan bir akım yoktur ve dolayısıyla dirençte enerji kaybı olmaz. Pillerde ve güç kaynaklarında belirtilen akım değerleri pilin kendi iç direncine bağlı olarak verebileceği maksimum akımdır. Paralel bağladığında iç net iç direncin azalmasıyla daha yüksek akım oluşur. Ama piller özdeş değilse veya eş şarj seviyesinde değilse akımları toplayamazsın.Buna göre akım dirence karşı etki olmasına karşın gerilime karşı tepkidir. Sanırım anlatabildim.

@aliyasinoz arkadaşım fan için adaptör için kablolar için detaylı resimler koyarsan daha net konuşabilirim.

Ruzgar

Alıntı yapılan: yazici67 - 23 Ocak 2012, 02:29:35@Ruzagar arkadaşım diğer soruna da yanıt verdim bunuda açıklayayım istersen.En başta iki tane 0,5A ( hatalı bir anlayış ) paralel bağlarsan 1 A olmaz. Gerilim seri akım paralel diye birşey yoktur.Akım, gerilimin etkisiyle akan elektronların çarpmasıyla oluşan( kesin olmamakla birlikte ) büyüklüktür. Devrelerin çalışmasını sağlayan şey akımdır. 9 volt pilin çıkışına 1 megaohm direnç te bağlasan devre açıksa çıkışta teorik olara 9 volt bulunur.Çünkü akmakta olan bir akım yoktur ve dolayısıyla dirençte enerji kaybı olmaz. Pillerde ve güç kaynaklarında belirtilen akım değerleri pilin kendi iç direncine bağlı olarak verebileceği maksimum akımdır. Paralel bağladığında iç net iç direncin azalmasıyla daha yüksek akım oluşur. Ama piller özdeş değilse veya eş şarj seviyesinde değilse akımları toplayamazsın.Buna göre akım dirence karşı etki olmasına karşın gerilime karşı tepkidir. Sanırım anlatabildim.

Yani özedeş 2 pili 9 v 500mA Paralel bağladığımızda 1A olmuyor mu ?( Çok cahilce bi soru kendimden nefret ettim :D )  , Herşeyin akıma dayalı olduğunu bilmiyodum bu çok iyi oldu bana göre :) devreyi çalıştıran akım ise ;   3v 25mA ledi yakmak için 15 volt güç kaynağına kaç ohm direnç bağlamamız gerekiyo nasıl hesaplandığını öğretmeni istiyorum :) 
Bu sözcüğü seviyorum ,başarısız. İnsanın kaderi bu başarısızlıktan başarısızlığa...

yazici67

@Ruzagar Konunun başını kaçırmışsın yine :) Akımı oluşturan gerilim zaten. Ohm kanununa göre V=I.R yani akım, gerilimle doğru dirençle ters orantılıdır.Yani gerilim olmadan akım olmaz. Yalnız dijital devrelerde gerilimler önemlidir.Düşük akımda çalışırlar ama o noktada gerilim önemlidir. Ayrıca tüm işi akım yapıyor derken mesela ısıtıcı rezistanslarında metal atomlarına çarpan elektronlar ısı açığa çıkmasına neden olur.
Alıntı YapYani özedeş 2 pili 9 v 500mA Paralel bağladığımızda 1A olmuyor mu ?
derken yine söylüyorum devreden geçen akım miktarı devrenin eşdeğer direncinden geçen akıma eşittir. Yalnız bu doğru akım devrelerinde olur. Alternatif akımda yükün cinsi (endüktif, kapasitif, reaktif) fark eder.

Ruzgar

son anda değiştirdiğim için görmemeişindir belki :) 3v 25mA ledi yakmak için 15 volt güç kaynağına kaç ohm direnç bağlamamız gerekiyo nasıl hesaplandığını öğretmeni istiyorum elektrik elektronik benim hayatım çok sevdiğim biri gibi resmen :D

yazici67

Aynısı işte 12.000 mV = 25 x R buradan R = 480 pratik olarak 470 ohm bağla kablo direncinden de 6-7 ohm düşer tamamdır.

furaknaslan

arkadaşlar bilgilerinizle benide aydınlatırsanız sevinirim
 ben 4 tane fanı pararel olarak bagladım çalışıyo fakat fanların  ledleri  yanmıyo ledleri geçtim fanlar yavaş dönüyo
12 volt 1 A le çalıştırıyorum acaba bilirsiniz belki led adptörleri var 50 ampere kadar çıkıyo ben onlardan alsam baglasam fazla amper fanlara zarar verirmi teşekkürler
http://byled.org/satis/products.php?58&cPath=13&sid=6eed67c501336224d126c134a8e27196

yazici67

Fanların özellikleri nedir? Bunu bilmelisiniz çünkü 10mA de var 1 amper de.. Arka tarafında yazar. Öncelikle 12 volt olduklarından emin misiniz? Sonra, akım için, tek fanı aynı kaynakta çalıştırdığınızda standart devrine kadar çıkabiliyor mu? Eğer tek fanda normal ve fan ekledikçe belirgin bir şekilde yavaşlıyorsa akımı ( yada Amper\'i ) daha yüksek bir güç kaynağı deneyin.

furaknaslan

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/platoon-12cm-seffaf-isikli-kutulu-kasa-fani-67487119
bu ürün 2 tane bundan 2 tanede 8 lik fanlar tek bir tane çalıştırıldıgında gayet iyi dönüyor ben 12 volt versem amperi çok yüksek versem herhangi bi sorun olurmu yani fanlar ihtiyacı olan amperi kendimi çeker yoksa fazla verilince hepsinimi alır

Adnancoskun

sen gerilimi yani voltajı uygun verdikten sonra, istersen milyon amper ver farketmez, o kendi çekeceği kadarını çeker,,, denize daldırdığın bir bardak ancak kendi hacmi kadar su alır, akım da öyledir,,, ama gerilim öyle degil, yani 12 voltluk fana asla 12 volt dan fazlasını verme...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

furaknaslan

çok teşekkür ederim bilgilerinle aydınlattıgın için çok teşekkürler

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın