Telefonla Uzaktan Kontrol Devresi Yardım

Başlatan djtur, 20 Ocak 2012, 16:45:00

Yusuf usta

konuyu kaçırmışım, daha yeni yaptım ben bu devreyi. bir ek sunmak isterim yapacaklara.

Eğer telefon hattını algılatmada sorun yaşıyorsanız; yani telefon çalıyor ama devre bunu hiç umursamıyor sanki zil sinyali komşunun telefonuna gidiyor gibi davranıyorsa :)

Devrede 24v zenerlerin ikisine paralel ( ikisinin ortak bağlı ucu dışında kalan iki ucuna) 5k6 direnç bağlayın. o zaman işler yoluna giriyor. ama sorun yok çalışıyorsa dokunmayın. İngiliz Teknisyen atasözü: çalışıyorsa dokunma!

Size kıyak olsun diye hiçbiryerde olmayan ve o kadar uğraşıp bir öğrenci arkadaşın çizdiği ares dosyasını da binbir fedakarlıkla paylaşıyorum. hadi iyisiniz yine :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

elktekniker

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 25 Kasım 2013, 23:30:26konuyu kaçırmışım, daha yeni yaptım ben bu devreyi. bir ek sunmak isterim yapacaklara.

Eğer telefon hattını algılatmada sorun yaşıyorsanız; yani telefon çalıyor ama devre bunu hiç umursamıyor sanki zil sinyali komşunun telefonuna gidiyor gibi davranıyorsa :)

Devrede 24v zenerlerin ikisine paralel ( ikisinin ortak bağlı ucu dışında kalan iki ucuna) 5k6 direnç bağlayın. o zaman işler yoluna giriyor. ama sorun yok çalışıyorsa dokunmayın. İngiliz Teknisyen atasözü: çalışıyorsa dokunma!

Size kıyak olsun diye hiçbiryerde olmayan ve o kadar uğraşıp bir öğrenci arkadaşın çizdiği ares dosyasını da binbir fedakarlıkla paylaşıyorum. hadi iyisiniz yine :)
Sn yusuf ustam dediğiniz sorunun aynısını bende yaşamaktayım tavsiyeniz üzere 5k6 direnç paralel bağladım ama sonuç aynı yani arama yapınca telefan çalıyor fakat kartta herhangi bir değişiklik yok.Sadece giriş ledi kartı enerjilendirdiğimde yanıyor başka bişey olmuyor.Teşekkürler.

Yusuf usta

yaptığınız ama çalıştıramadığınız devrenin alt ve üst resmini koysanız bakardık. belki mekanik veya malzeme yerleşimi ile gözden kaçan bir şey vardır.

işlemci yazılımı konusu da var tabii doğru mudur acaba diye. size ben konfigürasyonu pic\'in varsayılanına işaretlenmiş hex dosyamı vereyim. bir de ip ucu vereyim. işlemcinin ayağına zil sinyali gitmeli. bir led ampülü pic\'in 17 numaralı ucuna + ayağı geleek şekilde bir led bağla diğer ucu - yap. tel çalınca bu ampül yanma- sönme titreşimleri yapmalı... yanıp sönüyorsa işlemci ya da yazılımın sakat. ya da o devrede bir terslik var kısa devre, kristal ayağı temassız, soket oturmamış vs... Fakat eğer yanıp sönme yoksa, yanmıyorsa şunları kontrol et:

- optokuplör çıkışındaki bc 547 kollektöründe 5volt var mı? olmalı...
- 5 volt var ise transistör de ters değilse optokuplörü ters takmış olabilir misin?
- ndan da emin isen optokuplör girişi 1 ve 2 numaralı ayaklara led bağla telefon çalınca bu led mutlaka yanmalı. titreşim (puls) şeklinde aralıklarla yanıp sönmeli. yine yanma sönme yoksa, 22Mega yerine hatalı değer takmış mısın ona bak. 400v 470n kondansatör yeterince güçlü olmayabilir mi?

bunlardan sonra mutlaka çalışmalı. pulsları işlemciye veren ve telefon 2 defa çalınca açtıran bu optokuplör kısmıdır.

bak yine çözemezsen gelişmeleri yaz bakalım devamına.

elktekniker

http://dosya.co/zq8f5c24tyrw/IMG_20131128_094658.jpg.html
http://dosya.co/t1e135lj6obt/IMG_20131128_094740.jpg.html
http://dosya.co/591p5l7kj8xu/IMG_20131128_094755.jpg.html
http://dosya.co/szz8ipc4fi05/IMG_20131128_094804.jpg.html
http://dosya.co/grqy5s8e77b7/IMG_20131128_094813.jpg.html
http://dosya.co/nak592qtk4t8/IMG_20131128_094821.jpg.html
http://dosya.co/gldrqcbr5b4j/IMG_20131128_094837.jpg.html

Ustam dosya boyutunu aştığım için link verdim kusura bakma.
Devre çok kötü görünüyor acemilik işte ama bütün kontrolleri yaptım  . Kısa devre kontrolü yolların kontrolü 4n25 inde yönünü değiştim hat trafosu yönünü değiştim daha doğrusu bu hat trafosu ne kadar uygun onuda bilmiyorum projede emit 3020 kullanılmış ben farklı bitane 8ohm luk trafo kullandım.Ayrıca 220n 400v yerine 220nk 305v kond kullandım(mavi renkli kond.) Tavsiye ettiğiniz denemeleri yapacam sonuçları yazarım ustam.Teşekkürler.Bu arada optokuplore 1-2 ayaklara kaç volt luk led bağlamalıyım.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: elktekniker - 03 Aralık 2013, 21:55:11http://dosya.co/zq8f5c24tyrw/IMG_20131128_094658.jpg.html
http://dosya.co/t1e135lj6obt/IMG_20131128_094740.jpg.html
http://dosya.co/591p5l7kj8xu/IMG_20131128_094755.jpg.html
http://dosya.co/szz8ipc4fi05/IMG_20131128_094804.jpg.html
http://dosya.co/grqy5s8e77b7/IMG_20131128_094813.jpg.html
http://dosya.co/nak592qtk4t8/IMG_20131128_094821.jpg.html
http://dosya.co/gldrqcbr5b4j/IMG_20131128_094837.jpg.html

Ustam dosya boyutunu aştığım için link verdim kusura bakma.
Devre çok kötü görünüyor acemilik işte ama bütün kontrolleri yaptım  . Kısa devre kontrolü yolların kontrolü 4n25 inde yönünü değiştim hat trafosu yönünü değiştim daha doğrusu bu hat trafosu ne kadar uygun onuda bilmiyorum projede emit 3020 kullanılmış ben farklı bitane 8ohm luk trafo kullandım.Ayrıca 220n 400v yerine 220nk 305v kond kullandım(mavi renkli kond.) Tavsiye ettiğiniz denemeleri yapacam sonuçları yazarım ustam.Teşekkürler.

verdiğin linklere henüz bakmadım. trafoyu göz ardı et şimdilik. trafo olmasa dahi hat iki kez çalınca röle çakmalı ve hat meşgul ledi yanmalı. bu işlemi  sadece optokuplör ve pic yapıyor gerisi ile alakası yok. gerisi hatta yapacağın tuşlamalarla alakalıdır.

bahsettiğim testleri yap mutlaka hatayı göreceksin ve çalışacak bu arada bir boş anımda  (tahminen 1 saat içinde) devre resimlerine bakacağım.madem kondansatör değerini o kadar ufak taktın, 5,6K az geliyor olabilir. optokuplör girişi 1 ve2 numaralı ayaklara bağladığın ledi hattaki zil sinyali yakana kadar ufalt değerini. ama asla 1K altı bir değer takma.

Yusuf usta

resimlerine göre hat trafon yanlış yerde kırmızı ile işaretlediğim yerde olmalı!!! dirençlerin wattlı olmalıydı (560 ohm) onlar da wattlı değil... bunların zil sesi ile ve hat alma ile alakası yok ama, yanlış yere bağlayıp hattı kesiyor olabilirsin. sen devreni yanlış monte etmişsin şemaya göre bir daha yerleştirme yap. öyle olmaz o iş...

elktekniker

Ustam hat trafo alttan doğru yeremonteli daha önce üstteydi sonra tak çıkar tak çıkar olunca alttan lehimledim kolay olsun diye.Hatta hat trafosunu söküp uçları kısa devre ettim gene sonuç aynı Dikkatimi çeken birde şu varki arama yaptıktan sonra hattı ayırıp kondansatör ucunu kısa devre yapayım bakayım şarj olmuşmu diye olmamıştı belki size bir fikir verebilir ustam.Denemeleri yarın yapacam.Teşekkürler.

Yusuf usta

alttan monte ettinse madem tamamdır sorun yok. dediğim gibi ben rj11 tel hattı jakını hat trafosu mu acaba diye düşündüm resme bakarak ama değilmiş o zaman herşey yolunda.

ve dediklerimi unutma hat trafosu ile senin uğraştığın kısmın alakası yok. hat açıldıktan sonrası için oralar devreye giriyor. sen optokuplörü zil sinyali tetikliyor ve çıkışındaki transistör pic\'in ayağını şaseliyor böylece tetikliyor mu ona bak. o kısmı çöz gerisi gelir.

yarın kontrollerini yaparken okuman ve sistemi anlayabilmen için kısadan geçeyim. zil çaldığında yüksek bir voltaj var hat kablosunda. bu voltajı optokuplör içindeki ledi yakacak hale getirmek için düşürüyoruz. kondansatörler zener vs hepsi bunun için.  optokuplör içindeki led yandığı zaman fototransistör iletime geçiyor ve bc548 transistörü tetikleyip iletime geçmesini sağlıyor.

bc 548 iletime geçince ne oluyor?

kollektöründe 10k üzerinden gelen +5v var ve dikkat edersen pic ayağına gidiyor. bunun anlamı lojik1 durumunda bir giriş sağlanmış. varsay ki burada bir buton var. bu butona basınca bu ayağı şaseliyorsun ve pic girişi lojik0 oluyor. işte bu buton bizim bc548 transistörümüz oluyor. iletime geçince emiterindeki - voltajı kollektöründen gönderip 10k üzerinden gelen +5voltu da yok ediyor.

sonuç?

17 nolu ayağa iki defa 8 puls zil sinyali alınca Pic diyor ki \"madem telefon çalıyor ve kimse bakmıyor, ahan da ben açıyorum\"... ve açmak için hat trafosu önünde gördüğün röle var ya, onu süren bc transistörün beyzine +5v yolluyor iletime geçmesini sağlıyor. röle çekince 560ohm üzerinden hattı kısadevre ediyor. bu omajı gören hat zil sinyalini kesiyor ve artık data moduna geçiyor. bu işlemi senin devren yapmıyor telefon hattının bağlı olduğu ana santral yapıyor.

sana kalan şey artık bu hat trafosu üzerinden veri almak ve bu veriyi numaraya dönüştürüp işlemcine komut vermek.

umarım bu aşamaya kadar gelirsin ve devren çalışır.

kolay gelsin.

elktekniker

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 03 Aralık 2013, 21:23:15yaptığınız ama çalıştıramadığınız devrenin alt ve üst resmini koysanız bakardık. belki mekanik veya malzeme yerleşimi ile gözden kaçan bir şey vardır.

işlemci yazılımı konusu da var tabii doğru mudur acaba diye. size ben konfigürasyonu pic\'in varsayılanına işaretlenmiş hex dosyamı vereyim. bir de ip ucu vereyim. işlemcinin ayağına zil sinyali gitmeli. bir led ampülü pic\'in 17 numaralı ucuna + ayağı geleek şekilde bir led bağla diğer ucu - yap. tel çalınca bu ampül yanma- sönme titreşimleri yapmalı... yanıp sönüyorsa işlemci ya da yazılımın sakat. ya da o devrede bir terslik var kısa devre, kristal ayağı temassız, soket oturmamış vs... Fakat eğer yanıp sönme yoksa, yanmıyorsa şunları kontrol et:

- optokuplör çıkışındaki bc 547 kollektöründe 5volt var mı? olmalı...
- 5 volt var ise transistör de ters değilse optokuplörü ters takmış olabilir misin?
- ndan da emin isen optokuplör girişi 1 ve 2 numaralı ayaklara led bağla telefon çalınca bu led mutlaka yanmalı. titreşim (puls) şeklinde aralıklarla yanıp sönmeli. yine yanma sönme yoksa, 22Mega yerine hatalı değer takmış mısın ona bak. 400v 470n kondansatör yeterince güçlü olmayabilir mi?

bunlardan sonra mutlaka çalışmalı. pulsları işlemciye veren ve telefon 2 defa çalınca açtıran bu optokuplör kısmıdır.

bak yine çözemezsen gelişmeleri yaz bakalım devamına.
Ustam bugün denemeleri yaptım pıc 17 nolu bacakta led yanmadı optokuplor entegresinein 1-2 nolu bacağında led yanmadı.22M direncine bakayım dedim bende 10m takılı projedede malzeme listesinde zaten 22m olmazsa 10 m olur diye yazılmış.Ynlız ustam dikkatimi çeken nokta projeye dikkat ederseniz 22m yerine 1m kullanılmış resimdeki bant kahve siyah yeşil değilmi.?Küçük bir ayrıntı gözden kaçıyorıyorum ama nerede anlamadım ustam.Ayrıca şunuda söyliim ustam 10m direnci 20m kademesinde ölçüyorum fakat değerde hep ya oynama var yada hiç değer göstermiyor acaba arızalımıdır aynısını bulursam hurdalıktan değişecem onu.

elktekniker

Ustam 10M yerine 1M direnç bağladım sonuç aynı hiçbir değişiklik yok.Jak çıkışınıda kısa devre kontrolü yaptım sağlam.Bu arada biz telefon hattını santralden alıyoruz sinyal zayıflaması falan olabilirmi.Santral karel ms marka.Telefon çalışıyor sorun yok ama karta gelince hiç tık bile demiyor.

Yusuf usta

10M yerine tak. o kısımla oynama. bak şu altta sana önceden yazdıklarımdan alıntıladım, yazdıklarımı yaptın mı? yap. mecbur çalışacak başka şansı yok.
-------------------------
- Ondan da emin isen optokuplör girişi 1 ve 2 numaralı ayaklara led bağla telefon çalınca bu led mutlaka yanmalı. titreşim (puls) şeklinde aralıklarla yanıp sönmeli. yine yanma sönme yoksa, 22Mega yerine hatalı değer takmış mısın ona bak. 400v 470n kondansatör yeterince güçlü olmayabilir mi?

optokuplör içindeki led yanmalı mutlaka gerisi çalışır. o ledi yak bir şekilde. 1 ve 2 ayağına girişe bağla bir led ve zil bu ledi yakana kadar uğraş. zenerler üzerinden direnç at 1K değerini düşmemek koşulu ile. çalışmama ihtimali bile yok. led bu yani yanmayıp ne yapacak :)

led yandı mı opto içindeki led de yanıyor demektir. gerisi kendiliğinden çalışır.

elktekniker

Ustam 22M YERİNE 10M zaten projedede ikisinden birini kullanabilirsiniz diye  yazıyor. 400v 470n kond ün zayıfmı doğrusu onu bilemeyecem. Opto nun uçlarını yani 1-2 uçlarına led değdirdim yanmıyor ama illaki yanmalı diyosan inan bana o ledi yakarım usta başka yolu yok.Denemelerimi optonun 1-2 iki nolu bacaklarına yoğunlaştırıyorum. Yarın denerim. Teşekkürler.

Yusuf usta

zil çalınca mutlaka o led yanmalı. zil çalınca opto 1-2 ayağına bağlayacağın ledi nasıl yakarsan yak sorun değil ama yansın. o zaman çalışır.

elktekniker

Ustam 1-2 sorum daha var.
1- Telefonu santral aracılığı ile kullanıyoruz Sorun olurmu sinyal zayıflaması falan olabilirmi.
2-Karta taktığım telefon jakı uçları ters düz olması fark edermi.Ters derken uçların yönünden bahsediyorum yani uçlar ters bağlanırsa sorun olurmu.

Nedense aklıma bunlarda takıldı.  :D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: elktekniker - 04 Aralık 2013, 21:15:33Ustam 1-2 sorum daha var.
1- Telefonu santral aracılığı ile kullanıyoruz Sorun olurmu sinyal zayıflaması falan olabilirmi.
2-Karta taktığım telefon jakı uçları ters düz olması fark edermi.Ters derken uçların yönünden bahsediyorum yani uçlar ters bağlanırsa sorun olurmu.

Nedense aklıma bunlarda takıldı.  :D

1- iç hat arıyorsan sorun olmaz tabii ki.  dışarıdan aranınca merkez telefon çalıyor senin şubeye zil zaten gelmiyorsa sorun olur.

2- telefon uçlarının tersi düzü olmaz. zil çalınca gelen kocaman voltajla bir led yakamadın  mı yahu :) adı budu miliamper seviyesinde minicik bir voltaj lazım yahu sana. sen bir kere rj11 jaka telefon sinyali girdiğine emin misin? telefonu çaldırıken jakın lehimli olduğu iki ucu kısa devre et bakalım direkt herhangi bir cımbızla hat meşgule düşüyor mu? jak bozuk da sinyal devreye girmiyorsa bari boşa uğraşıyor olma...

ve bir zil sesi ile led yakmayı başaramama işini başarabileceğini düşünemiyorum bunu bize yapma :)

elktekniker

Ustam gözümüz aydın ledi yakmayı başardım  ;D 4n25 i uçlarını değiştim.Başaramama işini başarmadım usta.Bundan sonrası sanırım devre takibi  neler yapmalıyım ustam.

elktekniker

Yusuf usta

valla hocam kızma sakın ama mesajını okuyunca bayağı bi\' güldüm :)

Senlik bir durum yok ama bak yanlış anlayıp alınma sakın, gözünaydın dedikten sonra hiç de gözüm aydın olmayan bir durum sit-com repliği gibi geldi. \"başaramama\" işini başarmış oldun yani :)

Neyse, konuya dönersek, hocam opto girişinde led devamlı yanıyorsa bunun anlamı şudur:

Opto çıkışındaki transistör ayağına 10k üzerinden gelen 5V girişe dönüp seni ledi yakıyor.

peki bu nasıl olur?

optokuplör yanlış bağlı olduğu için ya içindeki led üzerinden ya da fototransistör üzerinden elektriği senin lede akıtıyor. onu çıkartıp düzeltmelisin.

En sağlamı ne biliyor musun? opto kuplörü sök çıkar sen yerinden. girişindeki 1 ve 2 nolu ayağın print üzerindeki boş kalan yere led bağla. o ledi zil sinyali ile yakana kadar çalış.

zil voltajını o şemadaki malzemeler kullanılarak led yakacak hale getirmen mümkün. çok basit bir hata yapıyor ama gözünden kaçırıyorsundur.

elktekniker

Ustam alınmasına alınmadım Allah razı olsun anlatmaya çalışıyorsunuz bende az buçuk elektronik bilgimle yapmaya çalışıyorum işte.Opto girişinde led devamlı yanması evet ters bağladığım içindi projeye baktım ters bağlamışım sonra düzelttim.Neyse benim hevesim gittikçe azalıyor diyebilirim.Hatta bugün baktım nette 40 50 tl ye satılıyor alacaktım sonra vazgeçtim.Aslında 50 tl çok büyük bir rakam değil ama devreyi yapsaydım alacağım zevk kat kat üstünde olacaktı.Usta haftaya da yokum zaten işler yoğun giremeyebilirim foruma.Yinede dediğini yapacam usta buna inan şüphem 22M dirençte onu değişecem haftaya kadar görüşmek üzere.Selametle.

katre46

s.a arkadaşlar ben tübitakın sitesinde ki telefonla cihaz kontrolü yapıyorum fakat bi yerde skıntı çıktı. baskı devreyi falan yaptım . Telefon hattına bağlayıp aradığım da telefonu açıyor fakat başka birşey yapamıyorum. şifre falan giremiyorum. Acaba programda mı skıntı var devre de mi?? Bana bir yardım edebilir misiniz.? Programın hex kodu varsa onu da gönderebilir misiniz??

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın