Zaman ayarlı devre yapımı

Başlatan cmbrbr, 12 Ocak 2012, 22:22:20

cmbrbr

Arkadaşlar akvaryumumun florasanlarını günde 8saat yanıp sonra 16saat sönük kalmasını sağlayacak bir devre yapmak istiyorum. Girişi 220v olucak şekilde ve en az maliyetle nasıl yapabilirim. Hayırlı akşamlar.

yazici67

Benim bildiğim kadarıyla 8 ve 16 saat için ucuza çıkmak zor olabilir. Basit bir devre ile 8 saat ayarı zor olur.PIC ile yapılırsa maliyet artar ama çok birşey tutacağını sanmıyorum.

mustafa_sahin

mucit23 ün yapmış olduğu çiçek sulama devresini burada kullanabilirsiniz,belirlediğiniz bir saatte lambayı yakıp belirlediğiniz bir saattede söndürür,
https://320volt.com/haftalik-programli-cicek-sulayici-devresi-16f876-ds1302/
kolay gelsin

yazici67

Maliyet önemliyse örnek devre biraz fazla karışık.Eğer yakılacak ve söndürülecek saat belliyse tek bir programla bir PIC, bir röle ile devre kurulabilir.

cmbrbr

Hocam yukardaki devre çok güzel ama biraz pahalıya patlar bana. Bende pic programlama kartı var. Proteusta çizimini yapayım ama hangi bacağa ne bağlayacam ve kaç ohm\'luk direnç kullanacam bu konularda sıkıntım var.

hawke

bazı konularda taviz varmelisin örneğin maliyeti az olsun diyorsun basit olsun diyorsun ya maliyetli olacak yada o kadar basit olmayacak
30 kupona alınmadı bu vatan

cann

mekanik saat proglamlı prizler var, üzerinde ince ince pimler var, başlayacak saatin pimini tırnakla kaldırıyorsun, bitmesini istediğin saatin olduğu yerdeki pimi kaldırıyorsun. kendi kendine çalışıyor. 50-75 lira arasında bir şey. pirize takılıyor.

Flatron

cmbrbr

Yardımlarınız için teşekür ederim. Sanırım parayla almak en mantıklısı.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın