acil dijital termostat devresi için pıc bilen lazım

Başlatan saitkaya, 07 Ocak 2012, 22:04:21

saitkaya

bende dijital termostat devresi var
      http://www.teknomiks.net/urunler_duzenle/TM-117.html
işte bu bu devreyi kuluçka makinesinde kullanıcam makinenin içini ısıtmak için 4 adet armut lamba bagladım devrenin üst sınırı 35 dereceye ayarlı iken 36.0 dereceye gelince enerjiyi kesior lambalar sönüor 35.9 dereceye düşünce buda yaklaşık 1-2 saniye sürüyor ve lambalar sürekli yanıp sönüor 4-5 saniyede 3-4 kez yanıp sönüor ve lambalar patlıor röle kontaklarında ark yapıor bu yüzden hani 36.0 deceye gelince kaptıyorya bu sıcaklık 35.0 dereceye düşünce lambalar yanıcak bunun içinde pıc programının deişmesi gerekiyormuş bu yüzden sizden yardım istiyorum ltfn eger degiştirmesini bilen varsa ne gerekliyse alta yazsın eger bu entegrenin içindeki yazılım kopyalana biliorsa ben kopyasını gönderirim siz düzenlersiniz sizden rica ediorum acil yardımlarınızı bekliorum...

cagdasbay

menuden ayarlanamıyor mu bu açma kapama sıcaklıkları? Devreyi monteli mi aldınız? Yeniden programlamak için programlayıcı karta da ihtiyacınız olacak. Aslında menuden ayarlanabiliyo olması gerek bu sıcaklıkların yaw...

saitkaya

pıc hakkında bildigim tekşey çok zor oldugu eger yazılım kopyalanıyorsa ben size kopyalayıp gönderebilirim sizdegiştirebilirseniz

cagdasbay

pic bilmiyorum, bilenler muhakkak yardımcı olacaktır. kopyalanabilir ama  istediğiniz gibi düzenleme yapılabileceğini sanmıyorum, hex kodlarını kopyalıyacaksınız sonuçta. Asıl programını edinebilirseniz...

Yada daha basit, programlama yapmaya gerek kalmadan işinizi görecek başka çözzümler de bulunabilir, ben pek bilgili değilim...

Devrede kullanılan sıcaklık algılayıcı nedir?

saitkaya

3 bacaklı bi transistöre benzer lise 3 de görmüştüm heralde ntc ptc filan dı

cagdasbay

anladım, ntc değil de, lm35 gibi bişeydir. Ustaların cevabını bekleyelim.

Belki algılayıcı entegrenin ölçüm ucuna bi kondansatör atıp sıcaklık düşüşünün geç algılanmasını sağlayabiliriz. Ne kadar doğru olur bilmiyorum ama, şimdilik aklıma gelen bu...

saitkaya

evet evet o olur 1-2 dk sabit kalsa yeter ozaman patlama riski azalır ve röle sorunuda çözülür

cagdasbay

ne kadar doğru olur yada olur mu bilmiyorum, başka cevaplar bekleyin derim ben.. varsa kondansatör deneyin isterseniz :D 10uF 100uF bilmiyorum değer ne olmalı.. Sorumluluk sizin :D entegrenizin ne olduğunu okuyun, datasheetinden bacaklarına bakın, ölçüm ucuyla eksi bacağına bağlayın kondansatörü. Bakalım nolcak :D

Şaka bi yana, ustaların cevaplarını bekleyin, yardım eden çıkar mutlaka. Kolay gelsin

bolubeyi

Gördüğüm kadarıyla 3 tane röle var. Bu 3 röle değişik sıcaklıklara ayarlanabiliyor. Kumanda bilginiz varsa devredeki 1 röle yerine 1. röleyle beraber 2. ve/veya 3. röleleri de kullanarak istediğinizi yapabilmeniz mümkün. Biraz uğraşın. Yapamazsanız rölelerin kontak bağlantısını veririm uygularsınız. Biraz kafa yormak lazım. Pic programını değiştirmeye gerek yok.

saitkaya

sizin dediginiz gibide olabilir ama ben fazla bilgim yok bu yüzden ne yapacagımı ayrıntılı bir şekilde sölerseniz mesela şunutak şunuyap gibi sevinirim yadımcı oldugunuz için hepinize teşekkür ediorum...

Flatron

Merhaba
Bu devrenin tuşlarından birine (yada 2 tuşa basarak) ısıtmaya başlayacağı alt sınır sıcaklığını değiştirebilmeniz gerekir.Bu tuş kombinasyonunu satın aldığınız yerden yada bunları imal eden firmadan(sanırım Konyada imal ediliyor) öğrenebilirsiniz.
Kolay Gelsin

Flatron

SOLDAKİ Menü butonuna basın ekrandaki yazılar size yardımcı olur(belki aynı tuşa 2 kere basmanızı isteyebilir

bolubeyi

Alıntı yapılan: Flatron - 08 Ocak 2012, 12:03:10Merhaba
Bu devrenin tuşlarından birine (yada 2 tuşa basarak) ısıtmaya başlayacağı alt sınır sıcaklığını değiştirebilmeniz gerekir.Bu tuş kombinasyonunu satın aldığınız yerden yada bunları imal eden firmadan(sanırım Konyada imal ediliyor) öğrenebilirsiniz.
Kolay Gelsin
Katılıyorum. Bi araştırın. Alt sınır sıcaklığını değiştirmek mümkün değilse kartınızın alttan görünüşünün fotoğrafını çekin anlayacağınız şekilde tarif etmeye çalışayım.

saitkaya

bu devrede alt sınır ve üst sınır var altsınır mesela 20 derecede ayarlı ozaman 20derecenin altına düştügü zaman röle kapanıyor üstsınır 35 dercey diyelim 20 ile 35 derece arasında çalışıor bendeki sıkıntı söledigim gibi o röle açma kapama aralıgı 0.1 derece deilde 1.0 derece olmasını istiroum...

bolubeyi

O istediğiniz özellik belki de devrenizde vardır. Araştırıp öğrenin. Eğer ki o özellik yoksa ne yapmanız gerektiğini üstteki iletimde yazdım.

Flatron

Alıntı yapılan: saitkaya - 08 Ocak 2012, 14:26:40bu devrede alt sınır ve üst sınır var altsınır mesela 20 derecede ayarlı ozaman 20derecenin altına düştügü zaman röle kapanıyor üstsınır 35 dercey diyelim 20 ile 35 derece arasında çalışıor bendeki sıkıntı söledigim gibi o röle açma kapama aralıgı 0.1 derece deilde 1.0 derece olmasını istiroum...
Hocam verdiğiniz linktedeki devrede yazan bilgilerde şunu diyor.Üç farklı farklı sıcaklık için başlangıç ve üst sınır sıcaklık değerleri ayarlanabilir diyor(Üç tane role olmasına sebep bu)
Yani atıyorum 2 tane daha kuluçka makinanız olsaydı yanyana mesela ,birinde tavuk,birinde keklik birindede atıyorum ördek yavruları için farklı farklı sıcaklıklara ayarlayabilirsiniz.
 Siz muhtemelen alt ve üst sınır sıcaklıkları çok yakın olduğundan ayarlayamıyorsunuz.0,1 derece hassasiyette olması programın daha hasas olduğunu gösterir
Şunu deneyin mesela menü tuşunu basın
program sizden hangi ISI ayarını değiştirmek istediğinizi orada yada bir sonraki yerde soracaktır
örneğin ISI 1 i seçin .
Rolenin sesini duyduğunuz anda içindeki LED lerinde yanması ,(yanık ikende sönmesi )gerekir.
Ayrıca ayar yaptığınız sıcaklığın numarası ile (ISI 1,ISI2 gibi) PCB dede terminallerde adı olması gerekir ki yanlış bağlantıdan almayın
Ayarlayamazsanız
Diğer role çıkışlarından lambayı bağlayın belki orada yüklü ayar sizin daha çok işinize yarar

saitkaya

dedigim gibi devre şemasını 1-2 güne yayınlarım elimde yok ya çizicem yada bulucam

Flatron

saitkaya

hani ben devreyi 35 dereceye ayarlıyorum ya 36.0 dereceye gelince kapatıyor 35.0 dereceye düşünce açıyor ya bu 1.0 aralıgın adıne ? ısı hassasiyetimi röle açıp kapama aralıgımı?

Flatron

Butonlara basarak o ayarı girdiğinizde virgülün sağındaki hanede yanıp yanıp sönüyorsa her yukarı tuşuna bastığınızda( örneğin:35,1    35,2   35,3 diye artıyorsa )0,1 derece hassasiyetle artıyor demektir adamda web sitesinde onu söylüyor.

Burada başka bir termometre ayarlanması var
http://www.youtube.com/watch?v=r_D0ORrxpMs

Bu kadar zamandır bi ayarı anlatamadığımız kişinin sorunu için yeterince açıklama yapıldığından konuyu kilitliyorum