16f877A kodlarını 16f628 e çevirme

Başlatan electricalengineer, 05 Ocak 2012, 23:22:48

electricalengineer

merhaba arkadaşlar ve pıc16f877a ile yazılmış kodları 16f628 e çevirebilir miyiz acaba? ardımı olabilir misiniz kısa bir program var.

yazici67

Kullanılan kesmeler frekans portlar vs. uyumlu ise çevrilebilir.Değilse de uydurulmaya çalışılabilir.Kodları ve devreyi görmeden birşey diyemem.

electricalengineer

kodları gönderiyorum hocam yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.

yazici67

Kodları detaylı inceleyemedim ama kullanılan register ve portlar bakımından bu haliyle 16F628 de çalışır.

feyzo2

yazici67

Eğer sadece 16F628 \' e özel bir kesme, register, adc vs. vs. kullanmamışsanız
- ki görünürde kullanmamışsınız - aynı kodlar - eğer gerek varsa - fuse ayarları değiştirilerek 16F877 de çalıştırılabilir.

feyzo2

çalıştırdığımda start yapıyorum devrede tetikleme yaptığı halde çalışmıyor. Kodları aynı olduğu halde

feyzo2

Alıntı yapılan: yazici67 - 21 Mayıs 2012, 17:17:13Eğer sadece 16F628 \' e özel bir kesme, register, adc vs. vs. kullanmamışsanız
- ki görünürde kullanmamışsınız - aynı kodlar - eğer gerek varsa - fuse ayarları değiştirilerek 16F877 de çalıştırılabilir.

çalıştırdığımda start yapıyorum devrede tetikleme yaptığı halde çalışmıyor. Kodları aynı olduğu halde

yazici67

Programda gerekli olan değişiklikleri yapın.Yani;
list p=16F628
include \"p16f628.inc\"
şeklinde değiştirin.Bir de RA4 analog olduğu için PORTB den kullanarak tekrar yazın. RA4 bu PIC te open-collector \' dür.
Mesela RA4 yerine RB1 kullanabilirsiniz...

kudretuzuner

Merhaba
Arkadaşlar bir amatör olarak şunu önereceğim.Yazılmış bir program,devresi tasarlanmış belli bir işlev için hazırlanmıştır ve de uygulamaya konulmuştur.İş bitmiştir.Bence,programların diğer pıc\'ler ile uyuşup uyuşmayacağını araştırmak boşa zaman harcamaktır.Siz PIC ile bir çalışma yapacaksanız devrenizi tasarlayın şemanızı çizin bu şema için hangi PIC kullanılacak ona karar verin.Yazılıma başlayın eksik kalan yerleri bilen arkadaşlar devam edecektir.Konu hakkında hiç bilginiz yok ise hazır çalışan ve de kodları da mevcut olan bir çalışmayı önce isiste deneyin sonra,malzeme ziyanı olmasın diye brotoborda kurun çalıştığını gördükten sonra baskı devresini hazırlayın veya varsa hazır baskı devreyi kullanın.Kolay gelsin.
KU

yazici67

Genel olarak Microchip PIC serilerinin işlemci mimarisi bellek yapısı aynıdır.Yani benzer programlar uyumlu şekilde yeniden yazılabilir.Bu sadec PIC için değil telefon için, PC için hatta oyunlar için de kullanılır...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın