devre tasarımı yardımcı olursanız çok sevinirim

Başlatan seyyar__, 13 Aralık 2011, 23:18:55

seyyar__

öncelikle selamlar..
yapmak istediğim devrede 2 adet dc motor 4 tane yön düğmesi ve 2 tane durdurma düğmesi olacak...2 düğme birinci motor için sağ sol,diğer 2 düğme ikinci motor için sağ sol ve kalan 2 durdurma düğmeleride birisi birinci motor için durdurma diğeri ikinci motor için durdurma yapacak...nasıl yapabilirim ? ve ne kullanmam gerekiyor..(motorlar yazıcı motoru)

yazici67

PIC ile mi olacak devre ? Eğer evetse hangi dil istiyorsun ? Bir de yazıcı motoru derken kendi sürücü devresine sadece anahtarlama yapılacak değil mi?

seyyar__

evet pic le olacak devre, dil olarakta basic..yapmak istediğim şey küçük dc motora bi düğmeye basıldığında sağa diğer düğmeye basıldığında sola dönmesini ve bunu durduracak bide düğme olması..Tam olarak yapmak istediğim şeyde sağa sola ve aşağı yukarı hareket eden bi sistem vinç gibi..

yazici67

Basic zorunlu mu ? O zaman basic programcıları bu işe bir el atsın.Benim alanım C . Ama olmadı bir şeyler ayarlamaya çalışırım.
Not : Motor h-bridge ile sürülürse sıkıntı olmaz. CCS için kolay...

seyyar__

yazici67

Hımm... O zaman basic yazılımcılarının yardımını beklemek zorundasın.Blogdan basic programcısı yazarları bulursan yardımcı olabilirler...

seyyar__

yazici67

Peki o konuda yardımcı olabilirim ...
PIC olarak fazla birşeye gerek yok 16F84 yeterli olur.
H-Bridge için 4 çıkış gerekir. 6 tanede butonlar için.Toplam 10 pin eder.
16F84 te 8 + 4 ( + 1 ) şeklinde 12 ( + 1 ) çıkış var fazlasıyla yeter.
Birde algoritma belirledik mi sen de yazarsın herhalde ...

Motor kontrolünü PORTA ya veririz.Butonları PORTB ye veririz.
Bir MotorDurum diye değişken olur.Bu değişkenle H-Bridge kontrolünü yaparız ve her turda porta ya çıkartırız değeri...
Bir tane de ButonDurum diye değişken olur.Her turda bu değişkene buton durumunu atarız.Butolara ait bitleri kontrol ederiz.Buton durumuna göre MotorDurum \'u değiştiririz. Bunu sürekli tekrarlarız.Programda sıkıntı çekmemek içi butonları ideal hale getiririz.

Bu kadar. Şimdi de kendim yazmayı deneyeceğim belki birşeyler becerebilirim.Tabi yukarıda anlattığımla programı sen yazarsan daha iyi olur.

yazici67

Yalnız bir hata yapmışım bir değil iki motor var. H-Bridge i farklı bir şekilde kullanırsak yeterli olur.Tam olduğunda yetmiyor.

seyyar__

bende proteus bulmaya çalışıyorum bulur bulmaz uğraşmaya başlıycam..ayrıca yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

yazici67

@seyyar__ arkadaşım 5 kuruşluk basic bilgimle bir program ve isis devre şemasını yaptım.Simüle ettim çalışıyor.Ama simülasyon olduğu için osilatörü çizmedim ve kodda osilatör tanımlamalarını yapmadım.Oraları sen tamamlarsın bir de denersin çalışıp çalışmadığını... Dosyalar ekte... Proteusu da atmamı ister misin ?

yazici67

Oops !!! Eklemeyi unutmuşum :(
Birde butonları açıklayayım :

M0 F    = Motor 0 İleri
M0 R    = Motor 0 Geri
M1 F    = Motor 1 İleri
M1 R    = Motor 1 Geri

M0 STOP = Motor 0 Durdur
M1 STOP = Motor 1 Durdur

STOP butonları diğerlerine göre öncelikli oldu mesela hem M0 F ye hem de M0 STOP a bastın M0 STOP işler...
Kolay gelsin...

seyyar__

ya bende eki arıyorum allah allah diyorum:))proteus kısmını hallettim devre içinde teşekkür ederim bundan gayrısına uğraşırım artık:)tekrar teşekkür ederim;)

gurbetcii

arkadaşlar dns dosyasını birtürlü açamadım başka biçimde siteyekoyarmısınız buşema banada mutlaka lazım  :-[ :(

gurbetcii

yazici67 arkadaşım motor kontrolü şemasına indirdiğim halde ulaşamadım yani dosyayı açamadım şema banada lazım nasıl hallederim bi yardımcı olurmusun dosyayı nasıl açarım bilgisayarda biraz yeniyinde  :(  :(  :(

yazici67

Dosyayı indirebiliyorum ben.Yanlış birşey yok.Dosyaya tıklayıp indiriyorsunuz sonra açılınca MotorKontrol.dsn dosyasına çift tıklayın ISIS varsa açılır zaten...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın