IR Alıcıya Paralel Olarak İkinci Bir IR Alıcı Bağlama (DVB Alıcı)**[SORU]**

Başlatan dudikof, 11 Aralık 2011, 20:17:14

dudikof

Fotoğrafta ki kısım dijital uydu alıcının ön panaelindeki kısımdır.Yapmayı amaçladığım/yapıpta başarılı olamadığım konu şudur:

Oturmakta olduğumuz evde salon ve salona bitişik duvarı olan oturma odası mevcut.Her iki oda da televizyon mevcut.Normal de oturma odasında duran birde dijital uydu alıcı var.Normal şartlarda her iki oda da bu alıcı ile uydu yayınlarını izlemek amacıyla aradaki duvara bir delik açmıştık.Bu delikten kablo(B) geçirdik.Bu kablonun bir ucu salonda diğer ucu oturma odasında.Çanak antenden gelen kablo(A ucu) önce oturma odasına giriyor.Oturma odasında alıcı kullanılırken (A) ucunu alıcıya takıyoruz ve izliyoruz.Salonda izlemek için ise (A) ucunu oturma odasından salona giden duvardaki (B) ucuna bağlıyoruz.Alıcıyı alıp salondaki (B) ucuna bağlayıp televizyona bağlantıyı yapıp izliyoruz.

Tüm bu zahmetli kullanımdan kurtulmak adına şunu yapmaya karar verdim:

*Alıcının oturma odasında sabit kalması,
*Duvardan normal anten kablosu geçirmek , (Oturma odasındaki yayını salondaki televizyona iletmek amacıyla)
*Oturma odasında bulunan alıcıyı salondan kumanda edebilmek için Alıcı içerisinde bulunan IR alıcıya paralel bir başka IR alıcı bağlamak ve kablosunu delikten geçirerek salondan cihaza komuta etmek.

Bunları yaptım fakat yaparken kolay takılıp çıkarılır olması adına paralel IR alıcı için USB uzatma kablosu kullandım.

1-Bir ucu açık diğer ucunda ise erkek USB jack olan kabloyu dijital alıcının IR alıcısına fotoğrafta ki renk dizilimiyle lehimledim.Şu haliyle recieverdan ucunda erkek USB olan bir kablo çıkar halde.
2-Sonra bunun ucuna da bir ucunda paralel diye tabir ettiğim(salonda olacak olan) IR alıcısını lehimlediğim bir ucuda dişi USB olan kablomu taktım.

Dijital uydu alıcısındaki IR alıcının hangi ayağına hangi renkli kabloyu lehimlediysem en sondaki kablonun ucunda yer alan diğer IR alıcının ayaklarına da aynı şekilde uygun renkli kabloları uygun sırada (aynı şekilde) lehimledim.

Sonuç olarak paralel bağlamaya çalıştığım IR alıcı çalışmadı.Paralel olsun dediğim IR alıcı sağlam ve dijital alıcıdaki ile aynı, onda sıkıntı yok.

Kablonun uzunluğu sorun teşkil etmiş olabilir mi?Maksimum kablo uzunluğu ne kadar olabilir.Şu haliyle yaklaşık 3 metre kadar.

Bu konularda teknik bilgim olmadığından deneme yanılma usulü gidiyorum haliyle.

Sizce sorun nerde.Yada yapmak istediğim şeyi nasıl yapabilirim.Teşekkürler.

dudikof

gevv

paralel bağladığınız alıcı biebir uyumlumu ayakları farklı olmasın ?   birde ikisine birden güç yetmiyor olabilir

dudikof

Alıntı yapılan: gevv - 21 Aralık 2011, 10:43:56paralel bağladığınız alıcı biebir uyumlumu ayakları farklı olmasın ?   birde ikisine birden güç yetmiyor olabilir
Alıcılar aynı.Her ikiside internette yaptığım araştırmaya göre SFH5110 diye geçiyor ve 38KHz.
Alıcılardan biri Dijital uydu alıcısında, diğerini ise eskiden kullandığımız ve çalışır halde olan analog receiverdan çıkardım.
Dediğiniz gibi bu durumda güç yetmiyor sanırım ikisine birden.İnternette bu şekilde kullananlar olduğunu okuduğumdan olabileceğini düşünmüştüm.

Sayın Gevv ihtiyaç duyduğum sistemi kurmak adına yapılabilecek başka birşey var mı acaba?Başka bir yöntem yada devre.Gerçi elektronik bilgim olmadığından sadece tariften yemek yapar gibi bişeyler yapabilirim o kadar.Yada varsa çözüm sağlayacak bir devre bu işten anlayan birini bulup yaptırabilirim.

Ayrıca cevabınız içinde teşekkür ederim.

gevv

dudikof

Tek çare dediğiniz şekilde bir devre sanırım.İşin sıkıntılı tarafı daha önceden bu tip bir şey yapmadım.Toplam maliyeti ne olur sizce?(işçilik hariç, sadece malzeme).Ben Antalya\'da yaşıyorum.Burada bakıcam devre elemanlarına.Bildiğiniz online satış mağazası varsa önerebileceğiniz toplu oalrak belki oradan da temin edebilirim.

İlginiz için teşekkürler.

gevv

plaket pil malzeme vb.  10tl civarı tutar (sanırım ) kutu fiyatını bilmiyorum   aslında malzemeler daha ucuzda olur ama her yerde geçerli değil ne yazıkki :(

malzeme için

http://www.elektriksel.com/
http://direnc.net/main/

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın