portb ledleri birer birer 100e kadar yakan program ?

Başlatan mine845, 27 Kasım 2011, 22:45:16

mine845

benim birkaç sorum var bunlara acillllll cevap veren olursa çok mutlu olurum
1)RA0 butonuna her basıldığında portb ledleri birer birer 100e kadar yakan programı yazınız

neural

mine845

hoca vallahi böyle sordu ve bunun gibi 9 tane daha var yapamıyorum. yuzeysel olarak komut istiyor galiba

neural

Söylemek istediğim hocanın sorduğu sorular değil sizin foruma soru sorma şeklinizdir.
Sormak istediğiniz soruları ilgili konu başlığının altında sorarsanız, o konu ile alakalı kimseler sizin sorularınıza daha kolay cevap verebilir.

Saygılarımla.

mine845

iyi de burda bana cevap veren kimse yok kiiii :-[ :\'(

neural

Sorduğunuz sorunun cevabı gelmeyebilir. Sanırım konu hakkında hiç bir fikriniz yok. Yani pic nedir nasıl programlanır vb. konularda.
Aşağıda size bir kod yazıyorum. Bu kod sadece basılan butonu okur ve portb \'nin ledlerini 100 \'e kadar artırır.
RA0 ucunun normalde 1 (bir) \'de olduğu varsayılmıştır. Bu kod teoride çalışmaktadır, pratikte işlemler çok hızlı olacağından araya gecikme konulması gerekir.

while(1) {
 if (RA0 = 0) {
   PORTB = PORTB + 1 ;
   if (PORTB > 100) {
      PORTB = 0;
   }
 }
}

mine845

gerçekten çok teşekkür ederim  :) bi kaç tane daha soru var aynı şekilde kısa cevap vermeniz mümkün mü yazsam

neural

Elimizden geldiğince ama bu şekilde hiç bir şey öğrenemezsiniz.

mine845

1)  RA0 butonuna 3 kez basıldığında RA1 butonuna da 5 kez basıldığında ledler 1 dakika boyunca yanıp sonecek programı yazınız
2)  A değişkenindeki sayı ile Bdeğişkenindeki sayıyı toplayıp PORTB de görüntüleyecek programı yazınız
3) X değişkenindeki sayıdan Y değişkenindeki sayıyı çıkaran sonucu PORTB de görüntüleyecek programı yazınız
4)RBO butonuna;
         1. basmada RB1 VE RB1 deki ledleri yacaka
         2.  basmada RB1 DEKİ LED sönecek , RB2 deki led yanacak
         3. basmada RB1 deki led yanacak  RB2 deki led yanacak
         4. basmada program başa dönecek programı yazınız
5) PORTB deki butonlardan hangisine basılı tutulursa karşılığına gelen PORTC deki ledleri prog. yazınız
6) PORTB deki ledler sürekli yanarken RA0butonuna basılırsa  PORTB deki ledleri söndürecek prog. yazınız
7) PORTB deki ledleri binary olarak  RCO butonuna basıldığında artacak, RC1 butonuna basınca azalan programı yazınız

mine845

genel olarak konutları yazarsanız ben uygularak kurcalıyorum öğrenmeye çalışıyorm ama genel komutları bilmeyince hiç bir sonuç elde edemiyorum bunun gibi 20 soru vardı yaptım ama bunlarda takıldım  :-[ :\'(

neural

1)

unsigned char x = 3;

if(RA0 == 0) {
x--;
if(x==0) {
x=5;
if(RA1 == 0) {
x--;
if(x==0) {
while(1) {
PORTB = 0xff;
bekle(1);
PORTB = 0;
bekle(1);
}
}
}
}
}

2)
unsigned char A = 10;
unsigned char B = 65;

PORTB = A + B;

while(1);

3)
unsigned char X = 68;
unsigned char Y = 15;

PORTB = X - Y;

while(1);

4)

if (RB0 == 0) {
RB1 = 1;
RB2 = 1;

if (RB0 == 0) {
RB1 = 0;
RB2 = 1;
if (RB0 == 0) {
RB1 = 1;
RB2 = 0;
}
}
}

5)
TRISB = 0xFF;
TRISC = 0x00;

while(1){
PORTC = PORTB;
}

6)

TRISA = 0x01;
TRISB = 0x00;
PORTB = 0xFF;

if (RA1 == 0) {
PORTB = 0;
}

while(1);

7)
TRISB = 0x00;
PORTB = 0x00;
TRISC = 0x03;

while(1) {
if (RC0 == 0) {
PORTB = PORTB + 1;
}

if (RC1 == 0) {
PORTB = PORTB - 1;
}

}

mine845

çok ama çokk teşekkür ederim gece gece uğraştınız  :)

neural

mine845

emin olun hayatımı kurtardınız resmen çok ama çok teşekkür ederim  :) 1 haftadır sonunda uyuyabileceğim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın