pc usbsinden şerit ledler için güç alma

Başlatan illez, 20 Kasım 2011, 20:57:51

illez

elimde 40cm şerit led var ve bilgisayarın klavyesine aydınlatma yapmak istiyorum istiyorum... ama şerit ledler 5 v ile az çalıştığından 15 v civarı bir gerilime ihtiyacım var. bunun için gerekli konvertör vb devre veya devre elemanı arıyorum. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

bu resimdeki işimi görür mü veya daha basit ve kullanışlı (az yer kaplayabilecek) bi devre var mı?

parametre

arada opto kuplor devresi kullanırsan bilgisayarını yuksek voltajdan korumus olursun

asma

Merhaba
Şöyle düşünelim, 40cm şerit led ne kadar akım çeker (ne kadar güce ihtiyaç duyar).
Bendekiler 5cm lik bölümlerden oluşuyor, 15V ile oldukça parlak yanar ve her bölüm 15mA çekse 40/5 = 8 kısımdan 15x8 = 120mA akım gerekir. Peki 5V => 15V dönüştürücümüz (olmaz ama) %100 verimle çalışsa 5volttan 360mA akım çekmeli ki 15V 120mA verebilsin. Kayıplarıda katarsak usb çıkışından 400mA çekmek mi istiyorsun?
Bence bir daha düşün.  ;) Boyu bayağı, voltajıda biraz indirirsen step up smps tipi küçük bir devre yada gerilim çoklayıcı işini görebilir. Ama usb nin gücüyle PC içindeki güç kaynağını kıyaslamayın. Kasa içinden 12V çıkış alsan hiç bir sorun kalmaz.
Kolay gelsin.

illez

Alıntı yapılan: asma - 20 Kasım 2011, 21:48:59Boyu bayağı, voltajıda biraz indirirsen step up smps tipi küçük bir devre yada gerilim çoklayıcı işini görebilir.

40 cm yerine 20 cm kullansam volt aynen kalsa? 200mA fazla bi değer değildir umarım... eğer bilgisayara da bi sorun yapmazsa en kullanışlısından bi devre önerirmisiniz?

asma

Sanırım en kullanışlısı bu olur:
https://320volt.com/mc34063a-hesaplama/
Önce 5voltla başka kaynaktan besleyiniz.  ;) 
Belki sorun yaşamazsınız ama temkinli davranmamıza fayda var.
USB çıkışınız bozulması durumunda anakartınız çalışmaz, kullanılamaz hale gelebilir.

Kolay gelsin.

gevv

@illez

bilgisayar masa üstü ise hiç riske girme  kasa içinde atx güç kaynağının kullanılmayan v çıkışını kasanın arkasından çıkart hatta soketli bir şeyde yapabilirsin dahah iyi olur  sonra ledleri üçerli seri bağlayıp  sonra seri bağlananları paralel bağlayıp her gruba  adet 150 ohm direnç ekleyip kullanabilirsin

yazici67

@gevv , arkadaş şerit led kullanıyor yalnız. Burada bir yanlış anlama olmasın diye söyledim.

gevv

doğru @yazici67  dalmışım :)  şerit ledse daha iyi 12v direk bağlansın yeterli zaten üzerinde direnci var

yazici67

Zaten bilgisayar masaüstü ise direkt güç kaynağından güç alınabilir.Ama arkadaş galiba USB\'den beslemek istiyor.O zamanda ne kadar fazla ışık, o kadar fazla akım... USB de bir yere kadar...
Bu durumda normal ledleri kullanarak bir açık aydınlatma yaparsan daha kolay olur ve daha az akım harcarsın.Çünkü şerit ledler aldığı 12 voltu gereksiz yere 3.3volt a çeviriyor.Senin harcadığın enerji boşu boşuna ısı olup gidiyor.

illez

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın