Timer Devresi

Başlatan Anıl Atabey, 18 Kasım 2011, 21:46:24

Anıl Atabey

Arkadaşlar, üstadlar merhaba.. Foruma yeni üye oldum ismim Anıl ..

Şuan bir armatür yapıyorum 3 adet 10w led kullanarak.. hazır satılan elektronik timer alıp 3 ünü ayrı ayrı istedigim anda calıstırabilirim fakat hem kablo fazlalıgı olacak hem görüntü kirliligi hemde maliyet artacak..

Devre tasarımı hakkında hiç bilgim yok desem yeridir.. ama tasarlanmış bir çizimi toplayabilirim.. Tasarım kısmındada yardımlarınızı bekliyorm .. istedigim şey şu; 3 adet led driver \' ına istedigim zamanlarda enerji vermek.. driverlar 220v ile çalışıyor.. yani 24 saat içinde 1. led sen sabah 6 da yan 2. sen 15 de yan 3. sende 18 de yan sonra sen şu saatte kapan sen bu saatte kapan gibi ayarlayabilmeyilim .. bunu nasıl yapabilriz.. lcd ekrena gerek varmı .. ayar için tuş kısmı vs olacakmı olacaksa nasıl oalcak..

Şu aletin 3 tanesinin yaptıgı işi yapacak bir devre yapmalıyım ..

Çok bilgim olmadıgı için hatta sadece genel yüzeysel birşeyler biliyorum o yüzden yazdıklarım amatörce olabilir yanlış birşeyler yazdıysam doğrusunu öğretirseniz sevinirim.. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

yazici67

Böyle devreler için analog zamanlayıcı iyi bir seçim olmaz.O yüzden tercihimizi dijital devrelerden yana kullanmalıyız.Ancak en az maliyetli olacak olan PIC\'dir ama senin için de PIC programlamak sorun olur (?) .NE555 vs. gibi zamanlayıcı entegreleri ile CMOS birkaç eleman kullanılarak da yapılabilir ama saat olayı sıkıntı yaratır.O kadar uzun sürelere ayarlayamayız. Yine iş PIC\'e düşüyor.Bir RTC entegresi ile PIC ve birkaç besleme elemanı bu işi çözebilir.Sadece çıkışlarda 220volt röle kullanılır. Güç için PIC , ev için PIC, okul için PIC vs. vs.

Not : LCD veya 7-segment kullanılabilir.Ama kesinlikle biri kullanılmalı...

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 18 Kasım 2011, 23:56:13Böyle devreler için analog zamanlayıcı iyi bir seçim olmaz.O yüzden tercihimizi dijital devrelerden yana kullanmalıyız.Ancak en az maliyetli olacak olan PIC\'dir ama senin için de PIC programlamak sorun olur (?) .NE555 vs. gibi zamanlayıcı entegreleri ile CMOS birkaç eleman kullanılarak da yapılabilir ama saat olayı sıkıntı yaratır.O kadar uzun sürelere ayarlayamayız. Yine iş PIC\'e düşüyor.Bir RTC entegresi ile PIC ve birkaç besleme elemanı bu işi çözebilir.Sadece çıkışlarda 220volt röle kullanılır. Güç için PIC , ev için PIC, okul için PIC vs. vs.

Not : LCD veya 7-segment kullanılabilir.Ama kesinlikle biri kullanılmalı...

İlgin için teşekkür ediyorum üstad..

Analog zamanlayıcı yapsak ne gibi sorunlarla karsılasabilrim ?..

Programlama kısmına gelince yine sizlerin yardımıyla onuda yapabilirim sanırım (?) .. LCD veya 7-sement .. siz hangisini önerirsiniz ve ayar için ne kullanacagız buton vs? .. ona göre amartür kasası tasarımını ayarlamalıyım ..

Eger siz tam olarak baskı devre cizimi ve malzemeleri söylerseniz bu işin içinden çıkarız sanrım.. birde aklımda şöyle bir şey var mümkünmü sormak istiyorum..  Şimdi devreyi yaptık zamanlar ayarlandı led driver larına istegimiz zaman enerji geliyor vs.. Driver dan sonra bir devre tasarlayıp ışıgın şiddetini belli bir müddet kısıp sonra birden flash gibi yanıp tekrar kısık ayara gelmesini ayarlayabilirmiyiz.. yani fırtına efecti yıldırım vs.. bu mümkünmüdür..

yazici67

Analog - > Büyük Sıkıntı...
CMOS -> Uğraştırır...
PIC - > Mükemmel sonuç...

Aslında konun özeti bu...

Soru 1 :: 7-Segment Ucuz, daha az kablo, daha yüksek parlaklık ; LCD Pahalı ama sürmesi kolay ve daha fazla bilgi alanı.

Bir de devre çizilip belli bir kalıba girdikten sonra kasayı tasarlarsın.
Baskı devre ve kasa konusunda forumdaki diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır...
Ben programlama ve PIC kısmında yardımcı olabilirim.

Soru 2 :: yönlendiriyorum -> 3.Satır ;)

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 01:59:27Analog - > Büyük Sıkıntı...
CMOS -> Uğraştırır...
PIC - > Mükemmel sonuç...

Aslında konun özeti bu...

Soru 1 :: 7-Segment Ucuz, daha az kablo, daha yüksek parlaklık ; LCD Pahalı ama sürmesi kolay ve daha fazla bilgi alanı.

Bir de devre çizilip belli bir kalıba girdikten sonra kasayı tasarlarsın.
Baskı devre ve kasa konusunda forumdaki diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır...
Ben programlama ve PIC kısmında yardımcı olabilirim.

Soru 2 :: yönlendiriyorum -> 3.Satır ;)

hımm 2. istegimde PIC ile mümkün yani.. peki tek PIC ile istediklerimin hepsini yapmak mümkünmü ? .. biraz bekleyelim elbet devre için yardım edecek birileri çıkar.. Aslında okulda araştırma görevlilerinede sorabilrim ama çok artist takılıyorlar :D

yazici67

Öyledir onlar :) Sen boşver onları :)  Ayrıca saniyede \" 5 milyon \" komut işleyen bir PIC istediklerini yapmaya kadir değil midir ?

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 02:08:31Öyledir onlar :) Sen boşver onları :)  Ayrıca saniyede \" 5 milyon \" komut işleyen bir PIC istediklerini yapmaya kadir değil midir ?

yeni yeni ögreniyoruz işte üstad.. daha 1. sınıf bölüm dersi hiç yok bu yıl sadece elektronige giriş var oda 2. dönem.. bu sistemle nasıl mühendis olacagız bakalım :D

istediklerime tek pıc yetermi diye sordum ben düz mantıkla düşündüm .. yani driverlara gelen enerjinin zamanlamasını yapacak bi pıc driverlardan sonrada hem zamanlayıcı hem dimmer özelligini yapacak ayrı bir pıc gerekir diye düşünmüştüm.. driver giriş 220v cünkü .. ledlere 12v.. basit mantıktı yani :D tek pıc ile ayarlarız diyorsan tamamdır üstad :D .. bu arada lcd fiyatları nedir.. ne için kullanacagız benim isteklerim dogrultusunda veya 7-segment i.. neyi gösterecek yani bize:D görmeden istediklerimi yapabilirz sanırm :)

yazici67

LCD kullanmazsan zamanlamayı neye göre ayarlaycaksın ? Sen yüklemeden itibaren sabit ayar istemiyordun ki anladığım kadarıyla ?
Yani birkaç tane buton ile zamanlama değiştirilebilecek.
Ayrıca 220 den ledlere olan kısım sana ait çünkükaç tane led var kaç mA çeker orasını sen bilirsin.

Birde ileriki dersler için kopya olsun bari : PIC de işlem yaparken kalan boş zamanı ziyan etmeye gerek yok bir while döngüsü attın mı rutin kontrolleli yaparsın geriye daha çok vakit kalır.
O arada da varsa yapılması gerekn diğer işleri yaparsın.

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 02:21:22LCD kullanmazsan zamanlamayı neye göre ayarlaycaksın ? Sen yüklemeden itibaren sabit ayar istemiyordun ki anladığım kadarıyla ?
Yani birkaç tane buton ile zamanlama değiştirilebilecek.
Ayrıca 220 den ledlere olan kısım sana ait çünkükaç tane led var kaç mA çeker orasını sen bilirsin.

Birde ileriki dersler için kopya olsun bari : PIC de işlem yaparken kalan boş zamanı ziyan etmeye gerek yok bir while döngüsü attın mı rutin kontrolleli yaparsın geriye daha çok vakit kalır.
O arada da varsa yapılması gerekn diğer işleri yaparsın.

şimdi şöyle 24 saat içinde standart olacak.. atıyorum saat 10da ilk led 12 de 2. led 15 de 3. led yanacak sönerkende sırayla.. bu her gün böyle olacak..  diger istegim ise yani dimmer ayarı.. onda iş degişiyor cünkü biz ilk önce zamanlama yapıp led driver larına enerji verecegiz.. dimmer ise driver ile led arasında olmalı (?) yani düz mantık düşündügümde :D .. ledler 1000mA 12v.. driverları hazır alındı..

yazici67

yazici67

Arkadaşım saat geç oldu konuyu yarın konuşuruz iyi çalışmalar...

Anıl Atabey

Çizim için çok saol üstad.. yanlız PIC 12V dan sonra ledleremi baglı ? .. led driverları hangisi oluyor cizimde ?

yazici67

LED lerin olduğu kutucuk driver ve ledleri içeriyor.
PIC\'in kalın olan çıkışları kontrol portları oluyor.Gerilim verme ve dimmer kısmındaki driver bu portlar aracılığıyla kontrol ediliyor.
İnce çizilien bağlantılar besleme ve ana gerilim kaynakları.

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 12:40:46LED lerin olduğu kutucuk driver ve ledleri içeriyor.
PIC\'in kalın olan çıkışları kontrol portları oluyor.Gerilim verme ve dimmer kısmındaki driver bu portlar aracılığıyla kontrol ediliyor.
İnce çizilien bağlantılar besleme ve ana gerilim kaynakları.

üstad şunu demek istiyorum .. biz driver a dimmer uygulamayacagızki (?) driverdan ledlere giden kısımda dimmer olması gerekmiyormu..

yani bir kontrol portu driver a gidecek digeride driverdan sonra ledlere gitmeden önce olmayacakmı ? .. çok cahilmişim ya :D

yazici67

:o HoH  :o
Priz girişi olan kısımda röleler var.Bu röleleri PIC\'in ilgili çıkışı kontrol ediyor.
Kontrollü olarak verilen çıkışlardan gelen elektrik, LED\'lerin olduğu kutucuğa gidiyor.
Bu kutucukta dimmer devresi ve dimmer\'a bağlı LED\'ler var.

Ayrıca driver\'dan kastım led sürücüleri, gerilim kontrolübaşlı başına röle kontrollü bir kısım.

İşin mantığını tam olarak anlattım.Biraz daha incelemen gerek...

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 15:07:17:o HoH  :o
Priz girişi olan kısımda röleler var.Bu röleleri PIC\'in ilgili çıkışı kontrol ediyor.
Kontrollü olarak verilen çıkışlardan gelen elektrik, LED\'lerin olduğu kutucuğa gidiyor.
Bu kutucukta dimmer devresi ve dimmer\'a bağlı LED\'ler var.

Ayrıca driver\'dan kastım led sürücüleri, gerilim kontrolübaşlı başına röle kontrollü bir kısım.

İşin mantığını tam olarak anlattım.Biraz daha incelemen gerek...

tamamdır kavradım :D .. şimdi devre lazım bize.. uzman kişilerin yardımlarını bekliyoruz :)

yazici67

Elemanlar kolay. İş programı yazmakta aslında... Eğer devrenin yapacaklarını tek tek ve detaylı açıklayan bir metin hazırlarsan sana kodu yazabilirim.

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 16:59:32Elemanlar kolay. İş programı yazmakta aslında... Eğer devrenin yapacaklarını tek tek ve detaylı açıklayan bir metin hazırlarsan sana kodu yazabilirim.

istedigim şey ; 24 saatlik dilimde 3 adet ledi istedigim süre içinde yanmasını veya yanmamasını saglamak.. bunu istedigim zaman degiştirebilmeliym.. önceki mesajlarından birinde demiştin tuş vs.. artık ne kullanılacaksa.. ilk önce led1 yanacak bir süre sonra led2 daha sonra led3 .. sönerkende led3 ilk sönecek sonra led2 veya 1 sırayla.. dedigim gibi sürelerini istedigim zaman ayarlayabilmeliyim ..

ikinci istek ise.. mod ayarı olması.. yani yine bir tuş konularakmı artık nasıl olacaksa.. bir mod ayarlayacagız tuşa bastıgımızda aktifleşecek.. ledler %50 hatta %30 kısık çalışacak.. bu mod toplam 1 saat olsa yeterli.. ama arada flash gibi tam güç vermesini istiyorum.. şimşek similasyonu için.. yani 1 saat içinde 5 dk da bir olursa yeterli..  5dk da bir ilk önce ledler tam kapansın saliselik ama .. sonrada flash gibi çakıp tekrar %30 kısık çalışsın.. bu bir saat böyle devam etsin istiyorum ..

birde ledlerin şiddetini tek tek elle kısıp açabilmeliyim.. bunun için potansiyometrede olabilir basit olması için..

Detaylı anlattımmı :D yoksa başka birşeymi istiyordun üstad :D

yazici67

Güzel anlatmışsın ama şu mod işlerinide biraz açıkla. Kabaca şöyle diyorsun :

4 Buton olacak : Up Down Set Mode

Up : Tüm komutlar için yukarı ayar.
Down : Tüm komutlar için aşağı ayar.

Set :
         1.Basış : A) Led 0 Başlangıç Ayarla  B) Led 0 Bitiş Ayarla
         2.Basış : A) Led 1 Başlangıç Ayarla  B) Led 1 Bitiş Ayarla
         3.Basış : A) Led 2 Başlangıç Ayarla  B) Led 2 Bitiş Ayarla
         4.Basış : Kaydet ve Devam Et

Mode : Bahsettiğin önceden ayarlı değerler.
Alıntı Yapbu mod toplam 1 saat olsa yeterli.. ama arada flash gibi tam güç vermesini istiyorum.. şimşek similasyonu için.. yani 1 saat içinde 5 dk da bir olursa yeterli..  5dk da bir ilk önce ledler tam kapansın saliselik ama .. sonrada flash gibi çakıp tekrar %30 kısık çalışsın.. bu bir saat böyle devam etsin istiyorum ..
İşte burası biraz kasar.Bu kısımı daha düzenli bir şekilde ayarlayabilir misin ?

Merakımdan soruyorum programlama bilgin ne kadar ? Herhangi bir PIC programlama dili biliyor musun ?

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 18:39:02Güzel anlatmışsın ama şu mod işlerinide biraz açıkla. Kabaca şöyle diyorsun :

4 Buton olacak : Up Down Set Mode

Up : Tüm komutlar için yukarı ayar.
Down : Tüm komutlar için aşağı ayar.

Set :
         1.Basış : A) Led 0 Başlangıç Ayarla  B) Led 0 Bitiş Ayarla
         2.Basış : A) Led 1 Başlangıç Ayarla  B) Led 1 Bitiş Ayarla
         3.Basış : A) Led 2 Başlangıç Ayarla  B) Led 2 Bitiş Ayarla
         4.Basış : Kaydet ve Devam Et

Mode : Bahsettiğin önceden ayarlı değerler. İşte burası biraz kasar.Bu kısımı daha düzenli bir şekilde ayarlayabilir misin ?

Merakımdan soruyorum programlama bilgin ne kadar ? Herhangi bir PIC programlama dili biliyor musun ?

programlama bilgim 0 :) not panic :D çok arkadaşım var.. yazılım müh. felan onun üstesinden geliriz biraz uzun sürsede :D .. şimdi düzenli bir şekilde anlatıyorum ..

Mod tuşuna bastım sonrada devam et dedigimde direk ledlere gelen güç %70 kısılacak.. yani %30 güçle çalışacak ledler.. 5dk sonra ledler sönecek.. bu sönme süresi saliselik olmalı .. ardından %100 güç .. buda saliselik.. flash gibi olacak.. daha sonra yine %30 güçle çalışmaya devam edecek.. bir saat boyunca böyle devam etmesini istiyorum.. bir saatin sonunda otomatik olarak %100 güçle çalışmaya dönüp ayarladıgım saattede sönecekler.. eger otomatik dönmesi biraz zor uğraştırır diyorsan manuel olsada olur.. ?

yazici67

İşte o mod kısmının 1 saat olması çok kasıyor. bir saat modda sonra normal çalışma...
Yani bu kısım tasarladığım tüm pseudo-code yapısını bozuyor.
Bu özellik zorunlu mu ?
Not : Programlamayı sormamın amacı Assembly, Basic veya CCS C ile yazabilecek olmam.Ama gerekmiyorsa isteme ;)

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 18:57:17İşte o mod kısmının 1 saat olması çok kasıyor. bir saat modda sonra normal çalışma...
Yani bu kısım tasarladığım tüm pseudo-code yapısını bozuyor.
Bu özellik zorunlu mu ?
Not : Programlamayı sormamın amacı Assembly, Basic veya CCS C ile yazabilecek olmam.Ama gerekmiyorsa isteme ;)

bozmadan ayarlamanın bir yolu yokmu.. ? o özellik zorunlu degil ama yaparsak çok iyi olacak :D .. saniyede 5milyon işlem yapan PIC onuda yapsın ya :D   programlama işinide halledecegiz senin sayende :D

yazici67

PIC onuda yapabilir ama biz yapamayız işte :S
Düşün o zaman 24 saatin her salisesini rutin olarak kontrol etmek gerekecek.Buda kodun 2-3 katı zorlaşması demek oluyor.

yazici67

Birde Set butonuna şimdiki saati ayarlama fonksiyonuda ekleyeceğiz. İstersen önce bunu bir yapalım. Sonra mod kısmına bakarız. Çünkü bu pazartesiden sonra 1 hafta cevap veremeyebilirim

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 20:06:54Birde Set butonuna şimdiki saati ayarlama fonksiyonuda ekleyeceğiz. İstersen önce bunu bir yapalım. Sonra mod kısmına bakarız. Çünkü bu pazartesiden sonra 1 hafta cevap veremeyebilirim

üstad o zaman şöyle birşey yapalım.. biz devreyi moduda yapabilecek şekilde tasarlayalım programlama işine sonra bakarız.. sen bu hafta içi yoksa bende o sırada devreyi yaparım dicem ama elimde ne çizim var nede kullanılacak elemanların listesi ..

yazici67

İşte devre tasarlandıktan sonra programa göre devrede değişiklik, iyileştirme yapılabilir. O zaman ben sana kabaca bir devre vereyim sen elemanları satın al sonra eksik elemanları ( varsa ) tamamlarsın. Bende o arada programı yazabilirim.
ISIS\'de devreyi oluşturup kodu yazdıktan sonra ne olur ne olmaz simüle edip deneyeceğim.O yüzden PIC\'i bir iki kere daha programlamak zorunda kalabilirsin.

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 20:45:35İşte devre tasarlandıktan sonra programa göre devrede değişiklik, iyileştirme yapılabilir. O zaman ben sana kabaca bir devre vereyim sen elemanları satın al sonra eksik elemanları ( varsa ) tamamlarsın. Bende o arada programı yazabilirim.
ISIS\'de devreyi oluşturup kodu yazdıktan sonra ne olur ne olmaz simüle edip deneyeceğim.O yüzden PIC\'i bir iki kere daha programlamak zorunda kalabilirsin.

sen ver devreyi üstad ben toparlim devreyi pazartesi okuldada yardım alırım ben..  haftayada program işine bakarız

yazici67

Kardeşim LED ler bildiğimiz LED mi? Kaç voltta çalışıyor ? 220 volt kaça düşürülecek ? yoksa direkt mi verilecek ?

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 21:15:06Kardeşim LED ler bildiğimiz LED mi? Kaç voltta çalışıyor ? 220 volt kaça düşürülecek ? yoksa direkt mi verilecek ?

ledler 12v 1A de çalışıyor ama ledlerin driver ları alındı zaten.. driver var yani.. driver a 220v giriyor ordanda ledlere gidiyor.. ledlerin orjinal driver ları..

yazici67

220 volt giriyorsa iş tamamdır. Sürücü devreye gerek olmayacak o zaman.

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 21:38:09220 volt giriyorsa iş tamamdır. Sürücü devreye gerek olmayacak o zaman.

yok yok led sürücülerini hazır aldım .d

yazici67

Devreyi kabaca tasarladım.
Resim çözünürlüğü çok yüksek istediğin yere yakınlaştırıp bakabilirsin.
Yalnız resim çok büyük olduğundan sıkıştırıp öyle ekledim.

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 21:54:44Devreyi kabaca tasarladım.
Resim çözünürlüğü çok yüksek istediğin yere yakınlaştırıp bakabilirsin.
Yalnız resim çok büyük olduğundan sıkıştırıp öyle ekledim.

Çok sağol üstad.. Her ne kadar hepsini anlamasamda okulda halledecegiz artık :D

yazici67

Mühendis arkadaşlar şemayı çözer zaten bende bir ara programı yazmaya çalışırım. Sende mühendis arkadaşlarından bir program örneği al istersen . İstedeikleri dille yazabilirler. Hem kendini daha rahat ifade edersin onlara. Belki şu mod işine bir çözüm bulabilirler.

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Kasım 2011, 22:15:19Mühendis arkadaşlar şemayı çözer zaten bende bir ara programı yazmaya çalışırım. Sende mühendis arkadaşlarından bir program örneği al istersen . İstedeikleri dille yazabilirler. Hem kendini daha rahat ifade edersin onlara. Belki şu mod işine bir çözüm bulabilirler.

inşallah çözerler :D  tekrar teşekkürler üstad .. görüşmek üzre..

yazici67

Anıl Atabey

üstad şöyle bir yorum aldım ;

değerleri  kendi kullnadıgın pic in eepromunda tutacasksın  işlem zamanlarını ve led parlaklık değerlerini eepromun belli yerlerine yazacaksın saat entegresinden veriyi alıp eepromdaki kayıtlı verilerle uyuşmasına bakıp eşleşme varsa o programdaki ışık değerine eşitleyeceksin onuda pic in pwm çıkışlarını kullanarak yapacaksın fakat kanal olarak 2 ten fazlaya ihtiyacın varsa standart işlemciler bunu yapamıyor yapanında içinde kendi eepromu yok dışardan eeprom bağlaman gerekiyor...........

bunu mod için söyledi bir arkadaş.. timer ayarının kaldıgı yerden devam etmesi için.. nedir bunun türkçe meali :D .. devrede degişiklikmi yapılacak ?

yazici67

Şöyle bir durum var : mod sorunuda burada doğuyor zaten :
LED Driver\'ı 220 volta çalıştığı için PWM çıkışına cevap veremeyebilir(veremez).
PIC de mod zamanlaması işi bir şekilde halledilebilir ama PWM etki etmez ve driver\'a zarar verebilir.

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 22 Kasım 2011, 23:52:51Şöyle bir durum var : mod sorunuda burada doğuyor zaten :
LED Driver\'ı 220 volta çalıştığı için PWM çıkışına cevap veremeyebilir(veremez).
PIC de mod zamanlaması işi bir şekilde halledilebilir ama PWM etki etmez ve driver\'a zarar verebilir.

ne yapalım driver ları iptal edip devreyemi entegre edelim ? nasıl olacak çorba oldu ortalık .d

yazici67

Diyorum ya sorun burada çıkıyor... Driver\'larıda iptal edemeyiz... Sen bu kısmıda aynen aktarıp arkadaşlarından fikir al.

Anıl Atabey

böyle bir yorum aldım :D

LED sürücü kısmında BC237 Kullanmışsın, bu transistör NPN cinsi, şemana bakınca o kısımda kafam karıştı, ya son günlerde gececi olmamdan yada sana o kısımda PNP transistör gerekiyor gibi.

Hem NPN için şema doğruysa bunların base lerine 100k direnç koy, ömürleri uzun olur.Röle lere alternatif olarak eğer 220v süreceksen triyak koyabilirsin.

yazici67

Sen sürücüleri kendin mi yaptın yoksa \" fabrika \" çıkışı olarak hazır mı aldın ? Normalde sürücünün devresine erişebiliyorsak bir şekilde halledilebilir.Ama ben hala bu yolu önermiyorum çünkü hazır devreyi ellemek sakıncalı olabilir.Bir de sen şu bahsettiğin şemayı bir atsana...

Anıl Atabey

Alıntı yapılan: yazici67 - 24 Kasım 2011, 22:07:34Sen sürücüleri kendin mi yaptın yoksa \" fabrika \" çıkışı olarak hazır mı aldın ? Normalde sürücünün devresine erişebiliyorsak bir şekilde halledilebilir.Ama ben hala bu yolu önermiyorum çünkü hazır devreyi ellemek sakıncalı olabilir.Bir de sen şu bahsettiğin şemayı bir atsana...

driver hazır acmak imkansız döküm cünkü üstü... şema yok üstad senin şema var sadece..

yazici67

Arkadaşların verdiğim şema için birkaç düzeltme yapmışlar ve de doğru yapmışlar... Ben sadece kaba olarak tasarladım. Sen ve arkadaşların şemayı biraz daha düzeltin.Bana atın ona göre programda düzenleme yaparım.

Anıl Atabey

şöyle bir düzenleme geldi..

yazici67

Tamam röle devresini o şekilde tasarlamak daha uygun olur. Peki şu mod işine ne diyorlar veya sen birşeyler bulabildin mi?

bolubeyi

yazici67

Anıl Atabey

bolubeyi

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın