pır sensörü dijital sayıcı

Başlatan faruk_ultras, 17 Kasım 2011, 02:03:10

faruk_ultras

merhabalar;
bir proje ödevim var ama bir noktada tıkandım.projemin amacı ortam giriş çıkışını kontrol etmek ve bunu saydırmak.sayı 10\'a gelincede led ışığı yakmak.saydırma ve gösterge entegrelerini ayarladım.bilmediğim içinde örnek bir pır devresi buldum.ama bu pır devresiyle saydırma devresini bir türlü bağlayamıyorum.ayrıca saydırma devremde bir hatam var mı ? yardımcı olursanız sevinirim.

yazici67

Dijital olarak gösterilen devre doğru. Beslemeler doğru yapıldığında teorik olarak devre çalışır.
Ancak analog kısımla aram pek iyi değildir. Diğer forum üyelerimiz de analog kısmı değerlendirirse sorun çözülebilir.

faruk_ultras

kudretuzuner

Merhaba
PIR sensörü ile kişi sayamazsınız.Bildiğim kadarı ile pır sensörü,hareket halinde olan kişileri her hareket edişlerinde algılar.Yani kişi ilk girdiğinde algılanır.Durduktan sonra hareket ederse tekrar algılanır dolayısı ile pır ile adet saymak pek mümkün değil.Bana sorarsanız giren kişileri saymak için kapı girişine lazer,IR gibi bariyer koyup önünden geçen kişileri saymaktır.
KU

Flatron

Resimde görülen Turnike geçiş sistemidir.
Sizde buna benzer basit bir sistemin mekaniğini tasarlayabilirsiniz.Temel olarak sistem \"şartlandırılmış yöne\" 180 derece dönebilen metal koldur.
Resimdeki ,turnikelerdeki çarpı şeklinde kırmızı LED in anlamı \"O yönden geçemezsiniz\" demektir.Öğrencilerde  zaten diğer yönden geçmekteler.Çıkış için ise muhtemelen diğer Turnikeler kullanılmaktadır.
Bu şekilde tasarlarsanız pekçok sorunu baştan engellemiş olursunuz
Kolay Gelsin

faruk_ultras

pır sensörünün nasıl çalıştığı konusunda bana yardım edecek birileri varsa sevinirim.çünkü hiç bi bilgi yok bu konuda

faruk_ultras

teşekkür ederim.bir sorum daha olacak.göstergem 9 u gösterdiği zaman bir buzzer\'ın çalmasını istiyorum.sizce ne yapmalıyım ?

yazici67

Dijital kısımda 9\'un BCD karşılığı olan 1001 değeri için VE kapılarıyla bir çıkış oluştur.Bu çıkışa bir transistör ve transistöre de bir buzzer bağla.

faruk_ultras

isis\'te kullanmak için elektrik akımı gelince kapanan bi anahtar(switch) arıyorum ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın