3 Motor ile devre kurmak

Başlatan bbsm, 11 Kasım 2011, 21:31:33

bbsm

Merhaba arkadaşlar. Değişik tiplerde 3 motor ile bir devre kurmak istiyorum. 
Devre hareket sensörü ile işleme başlayıp, 1. motor 1~5 sn çalışıp duracak. Hemen sonrasında 2.motor 1~5 sn çalışıp duracak ve 2~6 sn bekleme süresinden sonra 1. motor 25~35 sn çalışıp duracak. hemen sonrasında ise 3.motor 10~20 sn çalışıp duracak ve sistem durmuş olacak. Hareket sensörü her hareket algılayışında bu işlem yapılacak. Devre sehir şebeke hattına bağlanacaktır. 220 V.

Zaman takribi olarak resimdeki gibi olacaktır. Motorların teknik özellikleri resimdeki gibidir.

Fikir ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

(Mod arkadaş, konu yanlış yerde ise lütfen ilgili yere aktarınız.)

parametre

Semada baska sey sorunda farklı sey algıladım 1.2.3.motorlar birbirini takipmi edecek hep birliktemi çalısacaklar sanırım garaj kapısı acma kapama gibi bir şey

erpay

Sanırım bir pic bir sensör  3 bjt ve 2 röle ile halledilebilir diye düşünüyorum tabi bir de minimum güç devresi gerekli.

Devreyi kurma anlamında mı yardım lazım yoksa sadece nasıl işleneceği gibi mi ?

bbsm

sensör hareketi algıladıgında 1. motor 2 sn çalışıp duracak, hemen ardından 2. motor 2 sn çalışıp duracak ve 3 sn bekledikten sonra 1. motor tekrar çalışacak ve 30 sn sonrasında duracak. hemen arkasından da 4.  motor çalışacak ve 15 sn sonrasında duracak. sensör her hareketi algıladıgında bu işlemler arka arkaya olacak. takribi olarak toplamda 51 sn sonra işlem duracak.

grafikte de takribi olarak zaman çizelgesi olarak iliştirdim. 0 - 2 sn arasında 1. motor çalışacak ... gibi.

örneğin merdiven lambalarında sensör hareket algıladıgında belli süre ışığın yanması sağlanıyor. benim kurmak istediğim devrede ise 3 farklı motorun belli zaman aralıklarında çalıştırmak.

Bu fikir haricinde elektrikle ilgili pek bilgim yok. o yuzden değerleri resimdeki gibi olan motorları sırasıyla ve zaman ayarlı olarak çalıştırmak. yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.

bbsm

Elektrikle ilgili pek bilgi sahibi olmadığım için forumda paylasmayı öngördüm.

aklıma söyle bişi geldi . resimle ifade etmek istiyorum.

olabilirliği hakkındaki fikirlerinizi paylasacağınızı umutediyorum..

bolubeyi

Zaman aralıklarınız 3 ila 5 sn gibi değil de 3 saniye gibi sabit ise lojik olarak tasarlanıp lojik devre çıkışıyla da röle ya da kontaktörler yardımıyla motorlarınız sürülebilir.

bbsm

sabit zaman belirleyemiyorum. Optimum zaman aralığını bulabilmem için zaman ayarını yapmam gerekir. Ar-Ge çalışması diyebiliriz.

erpay

Parçaları temsili seçerek şöyle bir devre düşündüm.
Burada pic o zaman ayarlamaları için kullancaksın ilk 2 motoru aynı voltaj kaynağına bağladım ama gerçekte farklı olmaları lazım akım farklarından dolayı ya da bazı ayarlama yapmak lazım.

bolubeyi

Pic ya da plc  ile hazırlamak daha mantıklı. Kontaktör ve zaman röleleri ile tasarlanınca çok fazla malzeme gidiyor. Kontaktörlerle tasarladım fakat deneme fırsatım olmadı. Elinde similasyon programı ya da devre malzemeleri olan varsa deneyip sonucu yazabilirler.

bbsm

Sandığım kadar basit birşey değilmiş. Birde farkettimde aynı dili konuşamıyoruz :)

biraz elektrik ve elektronik terimlerini öğrenmem lazim :)

erpay

Evet çok basit birşey değil ama elektronik bilgi sahibi olursanız çok da zor değil.

bbsm

Bu yapmak istediğim devreyi kendi imkanlarimla yapamıyacağıma inandım. Bu devreyi en ucuz şekilde nasıl temin edebileceğim hakkında fikirleri olan varmı?

bolubeyi

bbsm

Deneyimi yapmak için gerekli.
Takriben fiyatı ne kadar olur?

bolubeyi

Malzeme fiyatlarını bilmiyorum ama 250 lirayı bulur heralde. Deney içinse elektrik elektronik eğitimi veren bir okula gidip laboratuvarından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

erpay

Motor dışındakiler tutsa tutsa 50-60 anca tutar ama motorların fiyatlarını hiç bilmiyorum.

bbsm

Kendi laboratuarımda olması daha iyi olacaktır. Hem emanet malın canı fazla olmaz..

motorlar elimde mevcut. sadece devresi lazım.

erpay

Devresi için verdiğim devreyi kullanabilirsin ama biraz bilgi sahibi olman için araştırma yapsan iyi olur.

bbsm

kendim yapmaktan vaz geçtim. yaptırmaktan yanayım. Herkez en iyi bildiği işi yapmalı bence :)
kimlere nasıl ifade edeceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

erpay

Elektronikçi birine anlatırsan bize anlattığın gibi anlar sanırım anlaşılmayacak birşey değil :)

bolubeyi

Önceki iletimde verdiğim şemayı similasyon programında deneme imkanım oldu. Tasarımda hata varmış. Düzeltim. Kumanda ve güç devresi aşağıdadır. Buraya tıklayarak swf formatında simülasyonu izleyebilirsiniz.
Videosunu izlemek için aşağıdaki resime tıklayınız.

bbsm

Bolu beyi.. cok tesekkur ederim. tam istediğim gibi. emeginize sağlık..

bolubeyi

Bir şey değil. Videosunu da üstteki mesajıma ekledim.

bbsm

Sayın hocam. Motorlar 3 fazlı asenkron motor dediği sanayi elektriğine bağlanan motormu? 220V u 12V a çevirmek için falan ne gerekli?
Emekleriniz için minnettarım BoluBeyi.

bolubeyi

Kullanacağınız motorun özelliklerini söyleyin ki ona göre yazalım.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın