osilaskop hakkında

Başlatan jevix, 02 Kasım 2011, 11:40:43

jevix

merhaba arkadaşlar genel tamir ve test işlerinde kullanmak için bir osiloskop almayı düşünüyorum 100mhz lik bir skop almaya kanaat getirdim lakin şöyle bir tereddüt içinde kaldım ben 100mhz bi skop alırsam atıyorum ilerde lazım olcağını varsayalım 433 mhz lik bi frekansı ölçebilirmiyim sorum bu şekilde beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim

erdogan_82

ölçersin, frekans bölücü entegreler var mesela 4017 gibi, 4017 hem bölücü hem sayıcı entegresidir. Yani 433mhz i entegreye uygularsan 43.3 mhz gibi bi deeğer okursunn osiloskoptan.

jevix

arkadaşım öncelikle yardımın için teşekkür ederim ben açık konuşcam dijital elektroniğe yabancı biriyim aslında bahsettiğin entegrenin yanılma payı varmıdır ve de bana bu konuda uygun ölçüm devrelerini nasıl bulabileceğim hakkında da yardımcı olurmusun zannımca sadece bu entegreye çıplak frekansın uygulanmasıyla olmaz gibime geliyo birde frekans işini bilirsin toz dan nem kapar onun için ne kadar hassasdır bu entegreler

birde şunu sorucam  osilaskop probu olarak 1/10 1/100  gibi problar mevcut bu problar sadece gerilimi mi bölüyo yoksa frekasnı damı küçültüyo   

asma

Bir iki ilaveyle olayı netleştirmek isterim.
Bu 100Mhz lik meret kaç para? Bence başlangıç için çok pahalı bir seçim.
433Mhz örneğin için karşına çıkacak olan 10$ lık modülü yenisiyle değiştirirsin olur biter. Zaten modülün bağlantılarında o frekans olmaz. O sinyali algılayacak cmos veya ttl entegre zor bulursun. Frekansı bölmek için uygun basit çözümler bulunur ama sinyali görmek mi amaç , frekansı ölçmek mi? Frekans ölçmek için frekans metre alman yeter. (çok daha ucuz)
Proplar gerilim bölücü kademelere sahiptir. Ancak frekanslada alakalıdırlar. Kağıt üzerinde DC veya AC iki dirençle x10 kademesine uygun oranda gerilimi düşürür. Yüksek frekansta bu işi doğru yapmak çok daha zordur. Bu propların fiyatlarıda (düşük frekanslılara göre) yüksektir.

Amaca uygun araç kullanmak lazım.  ;)  Sen osilaskopu ne amaçla kullanıcaksın, kart arızası bulmak için profesyonel cihazlar var (evet daha pahalı)
Kolay gelsin.

jevix

sayın arkadaşım katılmın için teşekkürler lakin ben 100 mhz bir skop almayı kafaya koydum ve hatta hayata geçirmek üzereyim hatta fiyat skalama göre daha yüksek frekaslı bişey bulsam onu bile alabilirim konuya dönelim ben tamirciyim ama yalan yok şimdiye kadar hiç skop veya sinyal jenaratörü kullanmadan bu işleri sürdürüyordum ama anladımki kendime eziyet ediyormuşum bilirsin klasik yöntemlerle voltaj takibi akım takibi şeklinde şimdiye kadar arıza arıyordum ama artık profesyonelleşmenin zamanı geldi

nemi tamir etcem hemen söleyim

tv,vcd,dvd,bluray,home sinema sistemi,oto ses sistemleri,uydu alıcıları,radyo gibi geniş bir yelpazede onarım yapmaktayım hatta arada bir gerçi bunu para kazanmak için deil işi öğrenmek adına ve sadece şahsi işlerimi yapmakla beraber mp4 player cep telefonu vs vs tamiride yapmaktayım he unutmadan şu modül konusunu az açarsan sevinirim diyorumya skoplarla ilgili en ufak bi bilgim yok yanlış bişey de amak istemiyorum aceleye getirip

asma

Ben yıllar önce, ne lisede nede yüksek okulda göremiyeceğim o kıymetli cihazı kullanma imkanı buldum.
Okulda çok yeni olmasına rağmen 40Mhz lik skoplar vardı ve ben bir küçük işletmede 100Mhz lik eski model ama iyi durumda osilaskop görünce şaşırmıştım. Askeriyeden erken emekli edilen bu cihazı ihaleyle almışlar.  :)
 Sanırım tıpkısının aynısıydı:

Telsiz anons sistemleri üretimi ve servisi işlerini yürüten firmada hem üretimde ürün kontrol hemde arıza bulma için kullanılıyordu.
Ebay da fiyatlarına baktım bedava! Keşke alabilsem derken daha yeni modellerde de durumun aynı olduğunu gördüm. Mesela sfırı 900sterlin olan ürün ikinci elde ambalajı dahil, tertemiz 300$ a satılıyor.

Demem o ki vasatın üstünde bir markanın 100Mhz skopunu 2500 lira verip almayı düşünüyorsanız bir daha düşünmenizde fayda var.
Yoksa elbetteki işinize yarıyacaktır, kullanma işi ise bu işe meraklı birinin fazla zamanını almaz.  ;)
Aslında maddiyat konusunda sıkıntı yoksa yine kullanma imkanı bulup hayran kaldığım bir ürünün farklı modellerini düşünebilirsiniz. FLUKE 123 serisi el tipi scop metre çok kullanışlı bir ürün. Yalnızca 20Mhz lik. Gerçi TV de tuner dışında bu frekans yeterli gelir, diğerleri içinde pek farklı değil.

Profesyonellikle alakası olmayan ve güvenilirliği tartışılır bir ürün gördüm ki yazarken içinden geçirdiğim keşkelerin sayısı bunu görünce daha da arttı.  :-[  Ürün ceptelefonu kadar, renkli ekranlı, hafızalı usb den şarj olup data aktarabilen ve sıfırı 40$ olan bu aletin bir ayıbıda 2Mhz gibi düşük bir band genişliğine sahip olması.
Düşünün microkontrolörle uğraşıyorsunuz analog giriş çıkışlar kullanıyorsunuz ve simulasyon programında gördüklerinizi birebir takip etme şansınız var. 70liraya sahip olabiliyorsunuz.
http://www.ebay.com/itm/2Msps-ARM-DSO-Portable-Digital-Storage-Oscilloscope-Kit-/130501556884?pt=BI_Oscilloscopes&hash=item1e627fba94

Sonuç olarak net bir fikir veremiyorum, çünkü benim kafam bu gün iyice karıştı.
Daha düşük frekanslı ve daha uygun fiyatlı ürün tercih edebilirsiniz diyecektim. Elbetteki karar sizin, almışken iyisini ve işinize yarıyanı tercih edersiniz.

Not: modül olayı şöyle,hazır kitlerde çok kullanılan (RF kumanda) bir frekans değerini örnek vermişsiniz. Ben de pek tamir olmayan ürünlerden çekmecenizde birkaç model bulundurarak deneme yanılma yolunu bile kullanabileceğinizi söylemek istemiştim.

Kolay gelsin.

jevix

yani toparlamak gerekirse 100mhz bi skop benim işimi fazlasıyla görür mü yukarıda belirttiğim alanlarda tamir arıza takip işlemleri yapcam hadi olsun olsun arada belki bi kaç smps testi tasarımı içinde ölçüm yapabilirim bu arada fluke el tipi skop güzel lakin ben portatif bişeyin sağlıklı olacağından şüpheliyim öyle olmasada sabit bi skop düşünmekteyim birde uygun bi sinyal jeneratörü almam lazım onuda bu gün öğrendim malzemeciden bi skop parasıda nerdeyse onlar etmekte masraf baya arttı

katılımın için tekrar teşekkür ederim

asma

Bence fazlasıyla işini görür. Portatif cihazı endüstiryel amaçla kullanılabilen ürün olarak satıyorlar.  ;) Taşınabilir olması en önemli özelliği değil, dış etkilere dayanıklılığı ve güvenilirliği daha önemli.
Sinyal jenaratörü ve frekansmetre bulunması faydalı olur tabi.
Yanlız merak ettiğim 100Mhz lik skop için aklınızdaki model-fiyat nedir? Çünkü sinyal jenaratörü ve frekansmetre için bir iki yere bakındım. İkisi 600 lira diyelim, skop ise 1500 liraya (uygun fiyat) almak mümkün.

Bir de size belki olmaz ama okuyanlar için belki cazip gelecek bir ürün gördüm. Biraz öğrenci işi biraz hobi devreleri için amatörlüğü şımartacak bir ürün. (270€  fiyatı) Çok ucuz değil , iyi marka olmasına rağmen çok güvenilir bir ürün gibi gelmedi.
http://www.elkatek.com.tr/pdf/urunler/olcualetleri/lab2.pdf
İncelemeye değer.  ;)

jevix

skop olarak alttaki ürünü düşünmekteyim en azından hiç bilmeyen birisi olarak bana bunu önerdi satıcı arkadaş tabii farklı alternatif ve fikirlerede açığım link aşağıda senin görüşün nedir bucihaz hakkında

http://www.sanayipazari.com/index.php?do=catalog/product&pid=281

birde eklemede bulunayım bir sinyal jenaratörü 15.000 tl ye kadar var merak ettiğim bunla çok çok daha ucuz olanlar arasındaki fark ne veya bende mi bi hata var sinyal jeneratörü diye farklı şeylermi inceliyorum acaba diye kuşkuya düştüm son mesajınızdan sonra ucuz olması işime gelir doğrusu

Flatron

Merhaba
LeCroy Osilaskop konusunda uzmanlaşmış bir firmadır.Eğer bayram sonuna kadar bekleyebilirseniz size o osilaskobun fiyatına gelmeyecek daha kaliteli osilaskop ve labratuvar cihazları hakkında resimli fiyat bilgileri gönderebilirim.Ayrıca forumada ilanını ekleyeceğim.Başka almak isteyenler için.Son derece profesyonel ve uygun fiyata cihazlar
Kolay Gelsin

jevix

ilgin için teşekkür ederim senden gelicek haberleri de beklerim neden beklemeyim daha ekonomik olmasına rağmen daha kaliteli bişey almak tabiki neden olmasın

Flatron

Jevix
özel mesaj olarak attım.Osilaskop almak isteyen diğer kişiler içinde daha detaylı bilgiyi bugün buraya ekleyebilirim sanırım
Kolay Gelsin

mhoca

Kullanmasını biliyorsan problem olmaz. 20MmHz bile yetrlidir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın