Videoyu izleyip yorum yaparmısınız ?

Başlatan osman1970, 03 Ekim 2011, 00:48:41

osman1970

16F877 yerine 16F877A kullandıgım içinmi ?
Devre ve projeyi 320 volt tan aldım Ra0 pinine lm35 veya mpx 5100 bagladım deger elde etmek için ama devre isis te çalışıyo görünürken.devrenin bitmiş halınde lcd de saglıklı bir veri elde edemedim.anlamsız bir sekilde rakanlar beliriyor ve devrede tek eksik sadece 16F877a kullandım (elimde bu oldugundan dolayı) ve hata bundan oalbilirmi diye merak ediyorum yardım ederseniz sevinirim.ekte isis icin devre şeması ve hex dosyası da mevcut video görüntüleri ve resimlerde..
Video

Ekranda bu değerler okunurken RA0 2 nolu ayakta 4.50 volt vardı... kısaca ekranda 1022 gibi bir deger olması gerekiyodu..
Mutluluk ayrıntılarda saklıdır

yazici67

Az da olsa bir ihtimal yazılımın atılması sırasında bir hata oluşmuş olabilir.Ya da bağlantılarda bir kısadevre veya beslemede bir sorun olabilir.

osman1970

Kardeş  kontrol etmediğim hiç bir şey kalmadı.sadece hex dosyasında pic16F877 olarak tanıtılıyor ve bunun harıcınde ben de 877A kullandım.sadece onu kontrol edemedim..ISIS da  gayet güzel çalışıyor..

profahmet

selam.
Burada gösterdiğiniz devreyi ben yayınlamıştım. sorunuza biraz gecikmeli yanıt verdiğim için kusura bakmayın.
öncelikle 16f877 ve 16f877a asla aynı değil. aşağıdaki ekte verdiğim dosyada 16f877a\'ya göre uyarladım. bunu indirip deneyiniz.

devre hakıında şunlara dikkat etmelisin:
1- displayler ORTAK KATOT olmalı.
2- PIC besleme pinlerini 5v regüle ile bağlamayı unutmayın. ayrıca 5v beslemeye 470uf civarı bir kondansatör bağlayın.
3- pot ve sensör girişlerini küçük değerli bir kondansatör ile filitreleyin ve imkanınız varsa buranın 5v beslemesini ayrı bir kaynak oluşturup oradan alın.

kolay gelsin.

16f877a dosyaları:

osman1970

Hocam çok Teşekkür ederim. ama sizinde projede gördüğünüz gibi basınç ölme devresi ve birde yine aynı şekilde termometre yapmak istiyorum değerlerin yakın olması için hex dosyasında bir iki ilave yapılması gerekiyo bu konuda yardımcı olurmusunuz.yazılım hakkında tam bilgim yok..
basinc=((voltaj+5*0.085)/(5*0.0090));  //Gerilim değerinden basınç hesaplama formulu 
bu degerin hex e işlenmesi gerekiyor..
o zaman gerceğe yakın değerler elimde olacak yardım ederseniz sevinirim.ve kristal 20 mhz mi olması gerekiyor ?

osman1970

Şu ana kadar yardımızı için çok teşekkür ederim hocam bugün bunu elde ettim sayenizde.

profahmet

Alıntı yapılan: osman1970 - 05 Ekim 2011, 09:56:13Hocam çok Teşekkür ederim. ama sizinde projede gördüğünüz gibi basınç ölme devresi ve birde yine aynı şekilde termometre yapmak istiyorum değerlerin yakın olması için hex dosyasında bir iki ilave yapılması gerekiyo bu konuda yardımcı olurmusunuz.yazılım hakkında tam bilgim yok..
basinc=((voltaj+5*0.085)/(5*0.0090));  //Gerilim değerinden basınç hesaplama formulu 
bu degerin hex e işlenmesi gerekiyor..
o zaman gerceğe yakın değerler elimde olacak yardım ederseniz sevinirim.ve kristal 20 mhz mi olması gerekiyor ?

Selam.
bahsettiğiniz devreyi 16f88 ve 2x16 LCD ile yapsanız olur mu?

Dosya ve açıklamalar burada.

osman1970

Slam hocam.aynı devreyide hazırlıyorum ama .özellikle 7 segment kullanmak istememin sebebi uzaktan okunurlugu daha iyi ben bunu üç parca 1 saat, 2 termometre, 3 barometre, olarak güzel bir saat gorünümümde yapmak istiyorum.ama zorlamaya da hic gerek yok.bu bile yeterli.sizin sayenizde bu hale getirebildim çok teşekkürler..

osman1970

Hocam bunun yerine ekranı transistörle sürsem araya nasıl bir devre koymam gerekiyo ? hangi direnc ve transistör kullanmalıyım ? bu devre 24 saat çalışacak saglıklı olamasından dolayı .. birde sormak istediğim diger olay 7 segment diplay\'ın ortak uclarının anot veya katot oldugunu nasıl kavrarız ? bunun gibi çok değişik  devre var değişik işe yarayan ama IsIs de 7 segmentlerin ortak anot veya katoto oldugu belli degil ?

profahmet

Alıntı yapılan: osman1970 - 06 Ekim 2011, 15:33:55Hocam bunun yerine ekranı transistörle sürsem araya nasıl bir devre koymam gerekiyo ? hangi direnc ve transistör kullanmalıyım ? bu devre 24 saat çalışacak saglıklı olamasından dolayı .. birde sormak istediğim diger olay 7 segment diplay\'ın ortak uclarının anot veya katot oldugunu nasıl kavrarız ? bunun gibi çok değişik  devre var değişik işe yarayan ama IsIs de 7 segmentlerin ortak anot veya katoto oldugu belli degil ?
selam.
displeyleri transistör ile sürmen sadece parlaklığı arttırır. bunu eklediğin zaman segmentlerede 150...220 ohm dirençler bağlaman gerekir. kotot pinleri lojik 0 olarak çıktığı için pnp transistör ile sürmelisin, örneğin bc327 olabilir.
herşeye rağmen devre bu hali ile sorun çıkaracağını sanmıyorum. bikere pic portları 20ma ve 25ma ile sınırlıdır. birde buradaki segmentler aynı anda yanmıyor sırayla yanıyor buda pulse etkisiyle çalıştığını gösteriyor. biliyorsunki transistör ve ledlerin pulse çalışma akımları normal değerlerinden daha fazla oluyor. ayrıca led akımı iki ayrı  pin üzerinden seri olarak aktığı için ısı sorunuda oluşmuyor.

isisde ortak anot displeyler CA, ortak katotlar ise CC harflari ile isimlendirilmiş oluyor. tekli displeylerde ise aynı durumla beraber ortak katotlularda katot pini aşağıda, ortak anotlularda ise anot pini yukarıda oluyor.

kolay gelsin.

osman1970

Hocam verdiğiniz bilgiler Altın değerinde..Çok fazla yardımı oldu bana..bende elektronik merakı 1987 de başladı,sonrasında 1991 de elektronik üzerine iş yeri açtım.2000 yılında bilgisayar firması kurdum.2010 yılında kapattım. şimdi bir süredir eski merakıma vakit buldugumdan geri döndüm.ama  hex dosyası hazırlama üzerine bilgim nerdeyse hic yok sayılır. ve kesinlikle öğrenmek istiyorum.ileriye yönelik güzel çalışmalarda cıkarmak istiyorum.Desteğiniz için çok teşekkür ederim..Başım sıkışırsa sizi yine bulmak isterim..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın