opamp inverter sorunu

Başlatan seçkin, 26 Eylül 2011, 01:09:47

seçkin

merhaba arkadaşlar giriş voltajım -12 istediğim çıkış +12V fakar + 11 volt çıkıyor 1V kayıp

çıkışı pice okutucam ama sonuş hatalı nasıl düzeltebilirim?

seçkin

çözüm giriş voltajını yükseltmek. yani opampın çalışma voltajını kaynak tan 2 -3 volt yukarıda tutmak

asma

Yani simetrik 12V ile beslediğiniz 741 den 12V çıkış almayı umutediyorsanız, op-ampları hiç tanımıyorsunuz demektir. Besleme voltajınızı simetrik 15V yada giriş voltajınızı 10Volta çekmeniz durumunda işleminizin sonucunu doğru alırsınız.
Ama eğer basit işlemlerin dışında op-amp kullanıcaksanız giriş voltajı beslemenin 2/3 ünü geçmesin , çıkış ise kullandığınız entegreye göre en az 1~2volt farklı olmalı.
İdeal op-amp ı kağıt üstünde çizer ve hesaplarsınız, gerçekte üretici firmanın yayınladığı data sheet yol gösterici olur.
http://www.national.com/ds/LM/LM741.pdf

Kolay gelsin.

seçkin

opampları tanımıyorum çunku su ana kadar işim düşmedi. Atölye derslerimizde ±12V ile çalışmalar yaptıydık ona istinaden böyle bir çalışma içerisinde bulundum.
Öğrenmiş oldum.

asma

Tamam o zaman bir önerim olacak, eğer eğitimin veya ilgin elektronik üzerineyse çok sayıda op-amplı devre yapmalısın.
Bredboard yada proje bord olarak bilinen deney platformun mevcutsa, simetrik (mümkünse ayarlı) güç kaynağı yapıp, 10liralık op-amp , direnç , kondansatör vs. ile sene sonuna kadar her gün (her okul günü) başka devre kurabilirsin. Ortalama yarım saatlik uğraşla yılların vereceği birikimi edinirsin.  ;)
Evet tekrar tekrar kullanabileceğin ucuz malzemelerle atelye ortamında çok rahat 50 farklı devre kurulabilir. Ama evde osc, sinyal jenaratörü olmayınca DMM ile yapılacak 20 devrede az değildir.
Evde yapılamayanlar için yerine 555 li devreler kurarsın.  :)

Şaka bir yana alaylı veya mektepli fark etmez 741 ve 555 li hemen her devreyi denemek önemli bir kazançtır.

Kolay gelsin.

seçkin

ilginiz ve alakanız için teşekkür ediyorum.
Üni. Yerleşme sıkıntısını halledince dediklerinize önem vericem.
Sağolun.

meka.tronik

Hocam RV1 yazan elemanın kütüphanede geçerli ismini söyleyebilir misiniz? Ayrıca kablo üzerinden geçen akımı görmemizi sağlayan küçük mavi okları nerden nasıl ekliyoruz söyleyebilir miyiz? Teşekkürler.

yazici67

@meka.tronik RV1 dediğimiz potansiyometreyi POT yazarak bulabilirsin.ISIS te karşına 4 tane POT çıkar.( Generic olarak. ) bunlar POT, POT-HG, POT-LIN ve POT-LOG dur.
POT satandart ve ideal türdendir.POT-HG yüksek çözünürlüklü ideal potansiyometredir.POT-LIN doğrusal ve POT-LOG elektronikçilerdende aldığın normal lograitmik potansiyometredir.
Küçük mavi oklar PROBE dur.Sol tarafta açıklamalara bakarsan Voltage Probe Mode ve Current Probe Mode vardır.Bunları seçerek devrede kullanabilirsin.Ekte hepsini gösterdim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın