model ucak motor sürücüsü

Başlatan cpu-2010, 23 Ağustos 2011, 19:12:18

cpu-2010

ocam model uçak motor sürücüsü yapcağım yardımcı olabilirmisin.

mosfet uygulamasını tam olarak bilmiyorum daha yenini yeni pic ile adc pwm uygulamalarını öğerniyorum.
hocam bu mosfetlerin drain source akımları gatelerine uygulanan sinyalin büyüklüğü küçüklüğü ile doğru orantılımıdır. gate v azalırsa drain v azalır,gate v artırılırsa drain v artar
yani
güç kaynağını 12 v olrak refarans alalım.
gate girişine 4 v uygulanırsa drain source 12 v
gate girişine 2 v uygulanırsa drain source 5 v

hocam bu kural doğrumudur.

yazici67

Mantık doğrudur ama değerler MOSFET\'in türüne ve ısısına ( ihmal edilir ) bağlıdır. Hesaplamalar bu orantılara göre yapılır.

cpu-2010

yazici67, pwm ile  mosfeti  kontrol  etmeke  için  uğraştım  ama olmadı. pwm çıkışını bu linkteki
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/67487/INTERSIL/IRF610.html ırf610 nun 1 numaralı  pinine girip 2 nolu  pine vdd 3 numaralı  pinede gnd uygulayıp küçücük  bir  fan  motorunun  hız  kontrolunu  yapamadım frekansı 1kHz yaptım. şu an  kullandığım programı  yükleyemem ama bir  an  evvel  yülleyeceğim  bir  göz  atın sizlere  zahmet.

hocam  hız  kontrol  uygulamasında  2  sorunla  karşılaştım
1-Motor  mosfet  bağlantısı D+ S-, motorun fazını S\'e ve  gnd\' yide gnd\'ye  bağladığımda  halde G\'e  0v uyguluyorum motor  yinede  çalışıyor.
2- hpwm 2 pininide  ayrı ayrı  potlardan  okutup okunan değere  göre  hpwm çıkartmak istedim  ama ne yaptıysam 2 pottam  herhangi birisiyle oynayınca  hpwm pinlerinin  ikisi de  oynadığım pota  bağlı  olarak  çıkış  veriyor. 

yazici67

1. sorun mosfet bağlantısı ile ilgili. Devre şeması ve resmini koymadan birşey söyleyemem.
2. sorun programdan kaynaklanıyor gibime geldi. Onuda programı atınca cevaplandırabilirim.

cpu-2010

hocam kodlar  aşağıda, devreyle ilgili  sorunu  tam  bulamadım  ama bir  hata yakaladım  yanlış  besleme  yapmışım.  zaman  bulma  fırsatım  olmadı  tam  bakamadım devreye. yanlış  beslemeyi  düzeltip  tekrar  deneyeceğim.
\'****************************************************************
\'*  Name    : UNTITLED.BAS                                      *
\'*  Author  : [AYKUT YILMAZ]                                    *
\'*  Notice  : Copyright (c) 2007 [end. elektronik teknikeri]    *
\'*          : All Rights Reserved                               *
\'*  Date    : 27.03.2007                                        *
\'*  Version : 1.0                                               *
\'*  Notes   : 3 KANALLI ADC_PWM UYGULAMASI                                                  *
\'*          :                                                   *
\'****************************************************************
@ DEVICE pic16F876A
@ DEVICE pic16F876A, WDT_OFF
@ DEVICE pic16F876A, PWRT_ON
@ DEVICE pic16F876A, PROTECT_OFF
@ DEVICE pic16F876A, XT_OSC

TRISA=255                   \'PORTA TAMAMI GİRİŞ
TRISC=0                     \'PORTC TAMAMI ÇIKIŞ
PORTC=0                     \'PORTC İÇERİĞİ SIFIRLA
DEFINE OSC 4                \'4 MHZ İŞLEMCİ İÇİN

\'****HPWM AYARLARI****
DEFINE CCP1_REG PORTC        \'HPWM
DEFINE CCP1_BIT 2            \'CCP1 PİNİ PORTC.2

DEFINE CCP2_REG PORTC        \'HPWM
DEFINE CCP2_BIT 1            \'CCP2 PİNİ PORTC.1

\'*****ADC TANIMLAMALARI*****
DEFINE ADC_BITS         10   \'10 BİT ÇÖZÜNÜRLÜK 0...1023
DEFINE ADC_CLOCK        3    \'SAAT KAYNAĞI 3
DEFINE ADC_SAMPLEUS     20   \'ÖRNEKLEME ZAMANI  20US

ADC1 VAR WORD                \'ADC1=16BİT TANIMLAMA 0...65535
ADC2 VAR WORD                \'ADC2=16BİT TANIMLAMA 0...65535
ADC3 VAR WORD                \'ADC3=16BİT TANIMLAMA 0...65535
DUTY VAR WORD                \'DUTY=16BİT TANIMLAMA 0...65535

ADCON1=%10000010             \'10 BİT SONUÇ ALMAK İÇİN

BASLA:                       \'PROGRAMA BURDAN BAŞLAYALIM
ADCIN 0,ADC1                 \'ADC1 PORTA.0 ANALOG DEĞERİ OKU
DUTY=ADC1/4                  \'ADC1DE OKUDUĞUN DEĞERİ 4BÖL OANKİ DEĞER NEYSE
                             \'DUTY İÇERSİNE YAZ
HPWM 1,DUTY,100          \'PORTC.1\'DEN DUTY DEĞERİNCE 100HZ FREKANS GÖNDER.

ADCIN 1,ADC2
DUTY=ADC2/4
HPWM 2,DUTY,100

gOTO BASLA
END

Hocam pwm ile gateden  hız  kontrolu  super  bir  iş kullanılacak  mosfet  sayısı  azalıyor, yer kaplama  sorunu  da  olmuyor  umarım  bir  an  evvel  pratikte  uylamaya  başlarım.

yazici67

Arkadaşım kodda bir sorun bulamadım ama dediğin gibi beslemeyi düzelt tekrar dene.Bir de PIC\'i daha yüksek bir frekansta kullanmak daha iyi olur. Tabi beslemede sıkıntı yoksa...

cpu-2010

mosfeti  gateden kontrol  edebildim şükür. model uçağın  motor hız kontrolunu  yapacağım, hocam  bir  tane fırçasız motor  satın  almıştım model için beslemesini  bilmiyordum, hangisi  nötr hangisi  faz derken  şu an  motor  hiç bir  şekilde  dönmüyor sadece  inilti  sesi  geliyor, bugünlerde birtane daha  spariş  vereceğim  ama  yine kurcalarda  bozarım diye  korkuyorum.

elimdeki  motorun  3  kalosu var KIRMIZI-SARI-SİYAH renklerde. model uçak  forumlarına  konuyu  açtım ama  daha  henü  cevap alamadım yardım cı olacak  varmı  motorun  beslemesi hakkında.

yazici67

Kırmızı -> Vcc ( Besleme + ) <-
Sarı    -> Topraklama              |
Siyah  -> Gnd ( Besleme - )  <-

gevv

büyük ihtimal

kırmızı: + artı
siyah: - eksi
sarı: sinyal

@yazici67  hocam  aynı anda  gönderim yapmışız :)  yazdıklarım  alternatif olabilir

cpu-2010

http://modelucak.thk.org.tr/satis1/satis.php bu linkdeki   motordan  spariş  vedim. motorun çalışıp çalışmadığını test etmek  istiyorum  ama bir  türlü  beceremedim.
denilme yanılma  yöntemini kullanarak artı eksiği bulmaya çalıştım  ama olmuyor.
devrenin resmini eklemedim, adaptörü direkt motor kablolarına bağladım.

voltajı  verdiğim zaman 2cm kadar motor dönüyor ve titreyere ses çıkartıyor. yakmaktan korktuğum için ayarlı   adaptör kullandım daha  önceden bir  motoru  yaktığım için.
step motor  gibi sırası ile voltaj verdiğim zaman da, kablonun birine voltaj uygulayınca motor 2cm kadar ileri ve  tekrar diğer  kabloya  voltaj  verince  geri gönüyor.    3 kablo hepside  siyah renkte.

pıc  ile  gateye 2kHz\'lik pwm  göndersem sorun aşılabilirmi  ustalar.acaba  sorun frekansın  düşük olmasımı.  dizüstü bilgisayarım arızalı, evdende  uzakta kalacağım  bir  müddet bu  yüzden mesajım  biraz  uzun  oldu  sanırım,  kusura bakmayın şimdiden teşekkürler yardımınız  için.

yine  uğraştığım  sürücü ile ilgili  mosfet tetikleme ile ilgili bir  sorum  var
https://320volt.com/pic-12f675-ile-maket-ucak-icin-pwm-motor-kontrolu/  bu linkteki sürücü pwm  ile sürülmüş deniliyor. pwm  çıkışı olsa olsa  en fazla  5v  olur. 5v mosfetleri özelliklede drain  source uçlarında maximun  voltaj görülebilecekmi eğer  görülürse ısınma sorunu  olurmu. bazı formlarda  okudum  eğer  mosfet gate  tetiklemesi  10-12  voltajdan  düşük  olursa  mosfetin  ısınıp  bozulabileceğini söylüyorlar bu  doğrumu.

yazici67

Motor geri dönüyorsa farklı bir durum var demektir.Sen motorun kaliteli bir fotoğrafını atabilirmisin ? Birde mümkünse devre şeması ve programın son halini ?

afatsum09

Pwm devrelerinde mikroişlemci ile pwm üretip direk mosfet sürmeye çalıştıkmı bir çok problem oluyor. örnek olarak pwm sıfır olunca
sürdüğümüz devre çalışmaya devam ediyor; yada pwm sinyallerinde bozulma oluyor. Ben motor sürmek için bir devre yapmıştım.
Verimi ise TLP250 pwm sürücü entegresini kullanınca aldım. bütün sorunlar ortadan kalktı. denemenizi tavsiye ederim.

yazici67

@afatsum09 arkadaşım haklısın özel IC\'ler bu hususta çok daha iyi sonuçlar veriyor.Yalnız amaç bir şeyler öğrenmekse biraz daha uğraşmak gerek :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın