PWM Kontrol

Başlatan jeck, 23 Ağustos 2011, 01:50:04

jeck

Selam arkadaşlar 16f877 nin pwm bacağından çıkış alıyorum. ama kuracağım devre için çıkış akımı çok yetersiz geliyor.ben bunu ortalama 2 ampere kadar yükseltmek itiyorum nasıl bir transistör tavsiye edersiniz.Veya bunun için özel bir entegre varmıdır ??

yazici67

eğer birden çok çıkış kullanıyorsan \"ULN\" serisi entegre öneririm ama tek çıkışsa MOSFET ile yapabilirsin.

jeck

tek çıkş kullanıcam mosfet uygun ise hangi modeli kullanmalıyım birde bağlantıları nasıl olmalı yardımcı olursanız sevinirim.

yazici67

Kullanacağın MOSFET devrene  göre değişkenlik gösterir. Bu hususta ISIS kütüphaneleri çok yararlı olur. Mümkünse ISIS kütüphanelerinden MOSFET\'leri araştır uygun olanı seç. Şuan resim koyamıyorum ama Google Görsellerde MOSFET motor sürücü diye aratırsan yeterli sonuçlara ulaşırsın.
Mesela mototun bir ucunu toprağa bağlarsın.MOSFET\'in giriş ucunu +5 volta ve çıkış ucunu Pull-Down dirençle beraber motora bağlarsın.

mhoca

Kaç voltta iki amper harcayacaksınız. ULN iki amper için yeterli değil. Besleme ve çalışma voltajı belirtilmeli. İyi çalışmalar.

Tagli

DC motor sürmeyi düşünüyorsan ve yön kontrolü de gerekiyorsa, L298 veya L6203 gibi H köprüsü entegrelerini deneyebilirsin.

fatih88

silvestir

IRFZ44N süper bir mosfet. İç direnci çok düşük olduğundan hiç ısınmaz. Ama 5Volt ile tam iletime geçiremezsin herhalde araya 2 tranzistör daha eklemek gerek ki +12V seviyesinde tetiklliyebilesin. Tam açmazsa mosfet çok ısınır

fatih88

iletime gecer ama gate doyuma ulaşmadığı için ısınır optokuplör kullanılması bence daha isabetli olur iyi çalışmalar

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın