pic programla böyle bir şey yapılabilirmi?

Başlatan yakup42, 10 Temmuz 2009, 19:56:54

yakup42

arkadaşlar çook çook yeniyim.düz bir zeminde bir boru var. bu borudan su geçiyor.öyle bir cihaz hayal edelim ki bir programla bu boru bulunup,bir aparat borunun içindeki sıvıya ulaştığındada bu aparat kendini geri çekip ilk konuma getirebilirmi.böyle bir proje için nerden başlamalı ve ne tür bir malzeme,ne tür bir devre kurulmalı.

gokhangok865

aparatin ucuna nem sensoru baglarsin.nem sensorunun cikisini kuvvetlendirirsin yuksek ihtimalle nem sensorunun belli bir nem degerine gore belirli cikislar veriyordur.yukselltigin seviye senin icin islaklik anlamina geliyordur.iste o degeri pice kaydedersin.basit bir if dongusuyle o gerilim degerinin aldinda oldugu surece aparat yine picin bir cikisindan kontrol edilecek tabiki surekli calisir eger o islaklik degerine denk gelirsen iste o zaman bir kesme tanimlarsin o kesme cihazi durdurur veya geri ceker bunu da kullandigin motorlar veya gerekli mekanisksel sistemlerle tasarlarsin.

bunlari yazarken aklima birsey daha geldi.sistem nasil yani borunun icindeki sivi nerde nasil kullanilacak bilmiyorum ama aparatin ucuna bilgidin bir tel baglarsin boru icindeki suya da 5Vluk gerilim verirsin tel aparat ile inerken eger suya degerse uzerinden bir akim akitir bunu da yine picle bir giris olarak bir bacaktan algilatirsin(aparat girisi ile telin pice girisi farkli yerlerden olacak yani soyle dusun aparat ile suya inecek fakat izole edilmis olacak.)telin suya degmesi demek aparatin da suya deyecegini veya degdigini gosterir.iste yine bu anda bir kesme ile aparati yukariya mi cekiyorssun durduruyor musun sen bilirsin.umarim anlatabilmisimdir.gecenin bu saatinde benden bu kadar..hadi kolay gelsin

yakup42

gökhan kardeşim. harika bir mantık kurmuşsunuz.yardımlarınız için çok teşekkürederim.yalnız açıklamamın yetersizliği var. bizim boru sistemimiz kapalı bir sistem içinde olduğu için bu algılamaları dediğiniz şekillerde yapamayız.

İSKELETOR

Arkadaşlar bende 30 m2 alan içerisindeki tüm sesleri dinleyebilcek bir devre  var ve bu cihazın çıkışındaki yere güç katı (ses yükselteci) bağladığım zaman mükemmel bir ses çıkışı alıyorum. Fakat ben bu sesi fm verici ile başka bir ortamda dinlemek istiyorum. 3 tane devre var ve bu devreleri birbirine nasıl birleştireceğimi bilmiyorum. Örneğin önce dinleme cihazından sesi dinleyip sonra çıkışını fm vericiye versem veya dinleme çikişinin ucuna ses yükseltecini bağlayıp sonra fm vericiye bağlasam nasıl olur. Saygılar

Not: Konu başlığı ve mesajlarınızın tamamını büyük harf ile yazmayınız

gokhangok865

oncelikle elinde olan ses dinleme cihazindaki cikisin sinyal seklini bilior olman lazim.bunu bulduktan sonra fm ile gondermek istiyorsan frekans modulasyon devresi kurman gerekiyor.bu biraz zordur.sendeki 3 farkli ses devresi olduguna gore uc tane farkli modulasyonla devrelerinden gelen sinyalleri module edip gondermen gerekiyor.karsi tarafta yani demodulator kisminda bu sinyalleri aldiktan sonra 3 kanal olusturarak aldigin ses sinyallerinin hangi frekans araliklarinda dinleme yapacagina karar verip onlara uygun birer filtre tasarlaman ve her filtre cikisina birer tane hoparlor baglayarak dinlemen gerekiyor umarim anlatabildim

gokhangok865

yakup kardesim kapali boru sisteminden kastiniz ne acaba eger detayli bir sekilde anlatma imkaniniz varsa anlatin cozum uretmeye calisalim bberaberce.kusura bakma biraz gec oldu ama calisiyorum odan coktandir giremedim siteye

İSKELETOR

gökhan bey, fm(frekans modülasyonu) verici devresi aynı zamanda modülasyon görevini yerine getirmez mi? ben size kullanacağım devreleri mesaj ile göndersem bi inceleyin . belki daha bir çözüm bulabilirsiniz.

mhoca

Burudan kastınız metal bir yapı mı yoksa plastik bir boru mu? Belitmemişsiniz. iyi çalışmalar.

yakup42

sayın moderatör hocam ben bir doktorum ve elektroniklede hobi olarak uğraşıyorum.açıkçası kafamda serum takma cihazı diye açıklayacağım bir sistem düşündüm.damarlarımızdaki kirli kanı taşıyan(ven diyoruz)yapı, yüzeyel dokulardan cildin hemen altından geçiyor.mavi olarak gördüğümüz damarlarımız yani.serum iğnesini biz buralara takıyoruz.çocuklarda ise bu bir zulüm oluyor.infrared ışığında kanımızdaki hemoglobin(hem+globulin denen proteinlerden oluşup,kırmızı kan hücresi dediğimiz eritrositlerdeki yapıdır ve karbondioksit taşıyan işte bu hemoglobine karboksi hemoglobin diyoruz.)tarafından soğurulmasından faydalanarak ve bunuda pic e algılatarak acaba serum takma cihazı yapabilirmiyiz diye düşünmüştüm.tıbbi bilgi olarak bilgi verebilirim.şimdilik sadece hayal ve dünyada bildiğim kadarıyla yok.yani olursa buluş denebilir.sıfır hata ile çok küçük damarlara girebilmek gibi bir şey yani.

mhoca

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın