Basit kablosuz anahtarlama

Başlatan blackorred, 04 Ağustos 2011, 01:27:25

blackorred

Selamun aleykum
Ben bir projem için kablosuz anahtarlama yapmak istiyorum
Elimde RF modül ile tek yönlü haberleşen iki devre olacak yalnız bunlardan alıcı olan vericiyi açacak,sonrasında iletişim başlayacak devre belli bir süre beslenecek sonunda yeniden kapatılacak.Verici devre üzerine de tekrar bir rf alıcı koymaktan ziyade daha basit bir yol arıyorum
Yani sadece kablosuz bir tetikleyiciye ihtiyac var bunu en basıt şekilde nasıl yapabiliriz?
teşekkürler
Hayırlı Ramazanlar...

yazici67

Aleyküm selam arkadaşım.Eğer alıcı ile verici arasında ışık için bir engel yoksa alıcının üstüne basit bir osilatörle IR led bağlarsın.Sonra verici devreyede bir IR alıcı koyarsın.Basit yüksek geçiren bir filtre ile çıkışı filtreleyip devreyi tetiklersin.Bunun hem basit hem güvenli olan yolu budur.Ama mesafe uzaksa veya arada ışık engeli varsa bu yöntem işe yaramayabilir.
Eğer arada ışık engeli yoksa dahada basit ama bir derece güvensiz olan bir yöntem var.
Alıcının açma sinyali çıkışına transistörle bir oyuncak lazeri bağlarsın.Verici devresinin beslemesinide lazerin tam karşısında bir LDR ile kullanırsın.Bu saatte aklıma gelen en iyi yöntemler bunlar :) Hayırlı Ramazanlar ...

blackorred

Teşekkurler ilgilendiğiniz için ama devreler birbirlerini görmeyecek yani ışık ile yapamayız
Aklıma gelen basit bir analog fm alıcı verici yapmak,herhangi bir mikofon ses iletimi değilde sadece 1-0 iletimi olan.yani bir nevi yine rf modul gibi ama benim gondereceğim sadece 1 bit veri açık diyecek karşı taraf açacak bunun içinde bir rf alıcı modul almak yerine analog bir rf yapılabilirmi?

düşünüyorum ki anahtar vazifesi yapacak devrede bir verici bulunsa ve diğerinde de alıcı,
verici devre diyelimki üzerindeki bir kapasitorun boşalma suresi kadar 1 yayınlasa
karşı taraftada yine bu sure kadar 1 sinyalini yakaladığında dolan ve ardından asıl devreye güç verecek transistoru tetikleyecek bir kapasitor olsa...

olabilir gibi geliyor ama hala kafamda netleştiremedim?

KapasitusDirencus

Bir bit veri göndermek istediğinden emin misin? Yalnızca dünyada bir yerde bir proje için kullanacağın birsey ise mantıklı olabilir ( Mesela ödev :) ama genelde bir tane daha ureteceksen en azından anahtarlara kod vermelisin ki yakın alanlarda çalışırken karışmasın.

Ama onun haricinde dediğin gibi bunu basit bir kapasitor boşalmasını antene vererek yapabilirsin ancak yaptın diyelim alıcıda en azından bir filtre ve geçerli eşik degerini astığını algılamak için karşılaştıriciya ihtiyacın olacaktır.

Kolay gelsin

blackorred

Teşekkürler
Evet zaten bir anahtarlamayla çevrede bulunan alıcıların hepsi açılsın istiyorum
Söylediğiniz gibi benimde düşündüğüm alıcıda o eşik değerlikli bir filitre olması yani demek istediğimi siz anlattınız.
Alıcı tarafın çıkışında mesela bir zener diyot ile bir kare dalga oluşması sağlanamazmı ve bu dalga 1 konumundayken belli surede bir kapasitoru doldurur nihayetindede kapasitor istenilen transistoru surer bir bitten kastım buydu.normal zamandaki gürültülerle açılmayacak bir süre seçilir böylece yalnızca anahtar devre yayın yaptığında çevresindeki alıcı devreler tetikleme yapar
tabi teorik olarak...
bunu nasıl yapabiliriz?

KapasitusDirencus

Kare dalga demişsiniz ama asla bir kare dalgayı bor başka antene iletemezsiniz. Mutlaka çok
Ciddi bozulmalara uğrar hele düşük güçlü ise. Bunun yerine frekans osilatoru yapıp antene vermelisiniz. O frekans kayıpları halde alıcı anteninizde bir akım oluşturacak bu akımın kapasitenizi dolduracak nitelikte olabilmesi gerekir bir kaç güç hesabı yaptıktan sonra bunu da çözebilirsiniz. Siz iki bit bilgi almak istiyorsunuz. 1 yada 0. Dolayısıyla istediğiniz frekansta akım oluşursa var. Yoksa yok. http://www.qsl.net/pa2ohh/05simrxn.gif böyle bir devreyle de alıcı yapabilirsiniz belki.

Kolay gelsin

yazici67

RF iletişimden bahsedince gürültü ve frekans karışması olaylarıda çıkabilir.
Öncelikle Taşıyıcı Frekans yüksek olmalı.Birde herhangi bir farklı sinyal ile çakışmamalı.Mesela AM-FM radyo frekanslarıyla ve UHF-VHF televizyon frekanslarıyla eşleşmemeli.Yada 38kHz olursa makineni TV kumandasıyla kontrol edersin ;)
Bir de ortamın gürültü seviyesi var.Mesela bir uygulamamda vericiden sinyal göndermememe rağmen alıcı saçma sapan bilgiler alıyordu.Zaten bu sorunlar için RF önermedim.Çok daha karışık işlemler çıkabiliyor.Hele cihazları ayrı ayrı açıp kapamak istersen iş iyice karışır.

blackorred

teşekkurler
KapasitusDirencus aslında konuyu özetledi Allah c.c.  razı olsun
ben veri aktarımı değil yalnızca 1 veya 0 göndereceğimden gürültü problemi olmamalı

bir de illa rf de olacak değil bir manyetik alan oluşturucu algılayıcı gibi bir çözüm nasıl olur.
ortalama bir salon içerisinde algılanacak düzeyde?

KapasitusDirencus

Merhaba
Yanlış anlaşılma olmasın. 1 veya 0 seklinde 1 bit veri gönderiyor olmanız gürültü oayacagi anlamına gelmez. Yazıcı arkadaşımın dediği hersey geçerlidir. Sistem
Saçmalar televizyon kumandasiyla karışır vs. Frekansı doğru seçmeniz gerekir. Çok stabil olmaz. Size tavsiyem. Rx tx chipsetler satılıyor. Rd modülleri onları kullanmanız. Devreyi kendiniz kurarak stabil kullanışlı bir ürün ortaya çıkarmanız çok zor olur.

Rf ile iletişim zaten bir elektromanyrtik alan yaratmak anlamına gelir. Sizin beslediğiniz devrede alternatif akım oluşturursunuz bu akım bir telin etrafında uzaklığın küpü ile ters orantılı olarak azalan bir elektromanyrtik alan oluşturur. Bu alan içerisindeki metal cisimlerde aynı alternatif akım oluşmasını saglar. Soz bu akımı alır kullanırsınız.

Kolay gelsin.

blackorred

Pekala teşekkurler buradan sonra artık devre uzerinde tecrube ederk göreceğiz İnşaallah

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın