(12-9) - 7.2V gerilim regülatörü ve 6V - 5V gerilim regülatörü hakkında

Başlatan KralMurat, 14 Temmuz 2011, 09:45:17

KralMurat

Arkadaşlar merhaba,

Size sormak istediğim iki konu var. Bu yaz 2 aylığına uzun bir bisiklet turuna çıkacağım, ve tur boyunca elektrik ihtiyacımı karşılamak için 6V 12A bakımsız tip akülerden alacağım. Elimde 12V ve 9V adaptörler var, bunlar kullanarak 7,2V elde edip şehir içlerine indiğimde akümü şarj etmek istiyorum. 12V 1A ve 9V 1A\'lik adaptörlerim var, fakat 12V\'luk olan çok küçük görünüyor ve üzerinde yazan doğrumudur emin olamıyorum, çünkü 9V\'luk adaptörüm yumruğum kadar ve heybetli görüntüsü bana diğerinden daha güçlü olduğu, daha fazla akım sağlayacağı izlenimini veriyor. Sitelerin birinden 12-7.2 gerilim degülatörü devresi buldum, fakat onu 9V\'ta kullanmak istediğim için biraz modifiye ettim, sizden ricam orjinal devreye ve modifiye edilmiş devreye bakıp, yaptığım modifikasyonun herhangi bir elemanın çok fazla yüklenmesine ısınmasına sebep olup olmayacağı (dervede lm317 ve basir direnç diyot kombinasyonları var, ama lm317\'nin çalışmasını araştırmadım açıkcası, o yüzden soruyorum yeni devre sorun çıkarabilirmi saatlerce akü şarj ederken)

iki devrede aşağıda :

ve modifiyeli devre

İkinci sorum ise benim bu şarj ettiğim 6V\'luk aküyü 5V\'a çevirip cep telefonu, MP3 çalar, kalem pil, GPS gibi küçük cihazlarımı şarj etmede kullanacağım, 6V - 5V gerilim regülatörü olarak ta şöyle bir devre buldum :

Burdaki sorum ise, 6V 12AH\'lık bir giriş uygulayacağım, bunun çıkışı olarak 5V kaç A\'lik gerilim elde ederim, yani aynı anda maç A\'lık bir yükleme yapsam devre kaldırır.

Aslında iki sorumdada voltajdan yana sorun yok, çıkış voltajını sağlıyor devreler, ama devrelerin gücü nedir, nekadar Amperlik gerilim sağlar bana, şarj devresi için 15 saat çalışsa aküyü şarj etmek için mesela, sorun olur mu, veya aküden elde ettiğim 5V\'a aynı anda GPS, telefon ve 2 tane kalem pil şarjı taksam, kaldırır mı. Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim, yada o devre bu yükü kaldırmaz, elimde şöyle bir devre var çok daha güçlü, onu kullanabilirsin diye yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

turkvba

adaptörün küçük görünmesi neden bilemiyorum ama ancak şöyle bi yorum yapılabilir. eğer adaptör smps türü bir adaptör ise oldukça küçük ve hafif olacaktır. diğer 9V\'luk adaptör normal transformatör\'lü ise büyük ve ağır olacaktır. adaptörleri bir ampermetre ve voltmetre ile ölçerek üzerindeki bilgilerin doğruluğundan emin olabilirsin.
----------------
https://320volt.com/lm317-lm338-lm350-hesaplama/
yukarıdaki linkten lm317 de kullanman gereken dirençleri hesaplayabilirsin.
----------------

6V\'luk aküyü 5V\'ta çevirip kullanabilirsin ancak Amper sorunu ortaya çıkabilir.Çünkü akün 12A ve sen LM317 Metal kılıf bile kullansan Max. 1,5A alırsın ama LM317\'yi çok iyi şekilde soğutman gerekir.Çünkü üzerinde 10,5A kaybolacak ki buda normalde çok verimsiz bir devre olur.LM317 TO-220 kılıf kullanırsan 1A alırsın ama eleman hiç tahmin bile edemeyeceğin kadar çok ısınır.Oldukça büyük bir soğutucu kullanman gerekir.
----------------

5V\'tan kullanacağın LM317 kılıf tipine göre Amper alırsın.TO-220 kılıf Max.1A,TO-3 kılıf kullanırsan max. 1,5 A alırsın. Ayrıntılı bilgi için 
http://www.national.com/ds/LM/LM117.pdf ziyaret ediniz.
----------------
devre isterse 100 saat aralıksız çalışsın tek önemli nokta lm317 yi ne derece soğutabileceğine bağlı.
----------------
GPS,telefon vs. aygıtlarından kaç tane taktığının sadece Amper olarak önemi var. Yani sen 0.5 A lik bir cihazı 1A ile şarj etmeye kalkarsan aygıtlarda aşırı ısınma olur.Buda tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

KralMurat

Cevabınız için teşekkürler, aslında onu sadece ek bilgi olsun die yazdım. Adaptörlerden yana sıkıntı yok :) asıl benim sorum devreler nekadar sağlıklı çalışır, LM378 çok mu ısınır bu tarz sorular. Münkü üzerine bir GPS bir Cep telefonu bir MP3 çalar ve 2-3 tane de kalem pil bağlayacağım, bu devreler bana kaç Amperlik çıkış sağlar, bunu ISIS\'te nasıl ölçebileceğimi bilmiyorum, devre hakkında bu konularda fikrinizi alabilirsem sevinirim

gevv

isise gerek yok  üretici  bilgileri datasheet dosyasında vermiş

lm317t  gerekli şartlar sağlandığında 1 amper verir  şartlar nedir  giriş voltajı  soğutucu vs 

kaç volt gireceksiniz  şemanın birinde 6v  görünüyor diğerinde 9v 

lm317 vs gibi regülatörlere 2..3v fazla voltaj girmek daha iyidir  çünkü entegre içinde kayıplar olacak 

ne kadar yüksek voltaj girerseniz ve çıkış voltajı düşük olursa  kalan  voltaj  harcanır buda entegreyi ısıtır

siz en iyisi lm338k  kullanın  :)  5 amper verir  birde ufak bir soğutucu kullanırsınız

bu arada  cihazların üzerinde harcadıkları güç yazmıyormu ?

ayrıca kalem pilleride bu devre üzerinden şarj edcekseniz  pilin + ucuna seri diyor direnç eklemeyi unutmayın

KralMurat

Resimlerin üzerinde gerekli bilgileri yazmıştım aslında, öncelikle 12 veya 9 V\'luk bir adaptör kullanarak 6V 12AH\'lık bir aküyü şarj edeceğim, burdaki sorum, üstteki iki devreden birini kullansam, bu devreler 7.2V gerilim sağlayacak ama kaç amperlik avım verecek bana giriş voltajlarım 12v 1A veya 9V 1A olacak demiştim.

İkinci kısımda ise şarj ettiğim 6V\'luk aküyü, 5V\'a dönüştürmem gerekiyor ki telefonumu şarj etmek için, mp3\'ümü şarj etmek için kullanabileyim. Telefon 1300mA\'lık bir bataryaya sahip ama diğer cihazların değerlerini bilmiyorum, bu ve buna yakın birkaç cihaz eklesem, 6V\'tan 5V\'a dönüştüren devre çok ısınır mı, buda ikinci sorumdu.

İlk mesajımda detaylar yazıyor :)

Bu arada lm338k ile 12 veya 9 volttan sabit 7.2 Volta düşüren bir devre şeması varmı elinizde? Çünkü elime datasheetini alıp devreyi kuracak kadar bilgili olmadığımı belirttim :) Devre şeması ile yardımcı olursanız sevinirim.

gevv

yukarıda @turkvba  hesaplama için bilgi vermiş

Alıntı Yapadaptörün küçük görünmesi neden bilemiyorum ama ancak şöyle bi yorum yapılabilir. eğer adaptör smps türü bir adaptör ise oldukça küçük ve hafif olacaktır. diğer 9V\'luk adaptör normal transformatör\'lü ise büyük ve ağır olacaktır. adaptörleri bir ampermetre ve voltmetre ile ölçerek üzerindeki bilgilerin doğruluğundan emin olabilirsin.
----------------
https://320volt.com/lm317-lm338-lm350-hesaplama/
yukarıdaki linkten lm317 de kullanman gereken dirençleri hesaplayabilirsin.

turkvba

Alıntı yapılan: KralMurat - 14 Temmuz 2011, 18:56:40Resimlerin üzerinde gerekli bilgileri yazmıştım aslında, öncelikle 12 veya 9 V\'luk bir adaptör kullanarak 6V 12AH\'lık bir aküyü şarj edeceğim, burdaki sorum, üstteki iki devreden birini kullansam, bu devreler 7.2V gerilim sağlayacak ama kaç amperlik avım verecek bana giriş voltajlarım 12v 1A veya 9V 1A olacak demiştim.İlk mesajımda detaylar yazıyor :)

Bu oldukça basit bir soru. Akünüz kaç Amper ise o amper değerini veren bir adaptör kullanmalısınız.Örn. 6V 10A bir  akünüz varsa 6V 7.5 A ile şarj edebilirsiniz. 10 A üstüne çıkmanızı çok sağlıklı bulmam. Hızlı şarj sağlar ancak pilin aşırı ısınma riskinden dolayı patlama riski ortaya çıkabilir.

İkinci sorunun cevabını ilk cevapta verdim. Evet çok ısınır. Çünkü akün 12A.
senin istediğin Amper max.1 amper. Bunu ancak 6V 1A lik bir akü ekleyerek çözebilirsiniz. Benim bildiğim böyle.

Devre şeması elimde yok. Ama internette mutlaka vardır.Zaten oldukça kolay bir devre.Ayrıca LM338k ve LM318 ile yapmanıza gerek yok.LM7805 kullanmanız daha olay. giriş ve çıkışına kondansatör bağlayıp çalıştırabilirsiniz.Oldukça fazla örneği datasheet te ve internette bulabilirsiniz.

KralMurat

7805\'in çalışma aralığına bakarsanız min 7-8 V vermek gerekiyor, low dropout regülatör dediğimiz devrelerden kullanmam lazım ki 6V-5V dönüşümünü sağlayayım. 7805\'e 6V verirseniz 3V ciarında bir gerilim alırsınız, 5V\'a sabitlemez, dropout voltajı min 2V sanırım. Uygun değil yani.

KralMurat

Arkadaşlar şarj devresi işini ikinci el bir ışıldak alarak çözmeyi düşünüyorum, onların içinde zaten direk 6V akü var ve şarj devreleri buna göre tasarlanmış, hazır devre yani :) fiyatıda çok uygun 5-10 tl, bu şekilde halledebilirim. Gelelim 2. kısma, 6V - 5V gerilim regülatörü kısmını nasıl yapabilriz? Benim eklediğim devre ihtiyacımı karşılar mı(giriş 6V 12AH çıkışa ise cep telefonu mp3 çalar GPS gibi cihazlar bağlayacağm) karşılamazsa daha sağlıklı nasıl bir şekilde 6V\'u 5V\'a düşürmemi tavsiye edersiniz? 

turkvba

pratikte lm78xx serisi için çıkışta istenen voltajın 1.4 katı  girişte olması gerekir.
lm317 kullanabilirsiniz elbette de.
6V\' u 5V ta düşürmek için hatta bir diyot atman bile yeterli olur. 0.6-0.7 voltaj kaybı sağlar.voltaj 6.0 dan 5.3-5.4 aralığına düşer. bu işini görür. ancak ısınma olabilir. amper  değeri yüksek bir diyot kullan.en pratik bu şekilde olur

asma

Merhaba

Şarj için ilk devreyi ve 12V adaptörü kullanabilirsiniz. Şarj bittiğinde devreyi aküden ayıracaksanız sorun yok. LM317 veya başka ne kullanırsanız kullanın ısınma olacaktır, soğutucu bağlamak zor bir iş değil.

Akünüzden farklı cihazları besliyecekseniz, birden fazla bağlantı şekliniz olacaktır. İsterseniz usb konnektörü bulup monte edebilirsiniz. (pek çok cihaz usb den beslenebilir yapılıyor artık)
6V->5V regülatörün low drop olması gerektiği yazılmış. Aslında seri diyotlada olur ama akü boşken 5,5V doluyken 6,8V şarj anında 7,2V olur. Bu sıkıntı oluşturur. Regülatör olması iyidir.  ;)
google ile aradım gözüme güzel geleni ekliyorum:

http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/12/5v-low-drop-out-regulator-low-volt.jpg

Kolay gelsin.

modifiyeli veya 5V için çizdiğin devrelerin uygulama şansı yok deneme bile  ;)

hamit_1911

ben 6V aküyü iki tane LM7805 i paralel bağlıyarak (akımı yükseltmek için) 5volta düşürdüm iyi bir filtreleme ile de gayet güzel kullanıyorum..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın