12 v Termikli röle

Başlatan namusait, 22 Haziran 2011, 18:48:15

namusait

Arkadaşlar baştan soylım elektronik bilmiyorum ama hobi amaclı oğrenmeye calışıyorum aracımın elektrikli camları için bi röle yapacağım cam kontrol düğmesine birkez bastığımda röle mühürlenecek ve cam tamamen kapanacak yada acılacak buraya kadar sorun yok ama tam kapanma gerçekleştiğinde mühürleme olduğu için röle motora güç vermeye devam edecek tam burda devreye girecek bi termik devre yada parça arıyorum devreden gecen akım arttıgında yanı cam tam kapandığında enerjıyı kesecek ve mühürlemede iptal olacak  mümkünmü aceba

Arkadaşlar Bu arada yeni katıldım emeği gecenlere teşekkur edıyorum forumda güzel bilgiler var bana yararlı olacagına inannıyorum :)

Adnancoskun

zaten araçlarda o sistem vardır, cam sıkıştığında devreyi keser, ancak yoksa ve sen yapmak istiyorsan opamplı bir devre tasarlanabilir ,
 bence siz öncelikle aracınızda bu sistemin olup olmadığını tam öğrenin , olmasa gerisi kolay.  basit olarak şu kısadevre korumalı güç kaynakları vardırya sistem aynı sistem  olacak..
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

namusait

Abi benim araba doğan normalde camı acmak için bile parmağını düğmede tutmak gerekiyor :) o sistemin olması mümkün değil :)

namusait

namusait

Adnancoskun

cam motorunu bir role ile sür,  bu roleyi de bir transistör ile sürersin. bu transistörün beyz ucu ile + arasına 10 kohm luk bir direnç bağla beyz gerilimi olur. roleyi süren transistörü iletime geçirmeye yeter o direnç, beyz ile  şase arasına bir tristör bağla, küçük akımlı bir tristör olabilir. tristörün anodu beyze katodu şaseye gelecek şekilde olsun. cam motorunun eksi ucuna seri bir direnç bağla 0,3 ohm gibi bir değer olsun. gücü biraz büyük olsun 20 watt gibi, sonra bu direncin iki ucundan  iki uç çıkar , bu uçlarıda bir tristörün gate ucunu sürmekte kullan.
çalışmasınıda şöyle açıklayalım
transistörün beyzine bağlı 10 kohm direnç transistörü iletime geçirir. ve role çeker, cam normal yükselirken veya inerken noral akım çekeceği için seri bağlı olan 0,3 ohmluk direnç üzerinde çok az bir gerilim oluşur. bu gerilim tristörü iletime geçiremez. cam sıkıştığı zaman motor fazla akım çekeceği için seri bağlı olan 0,3 ohm direnç üzerinden de fazla akım geçer ve orada daha yüksek bir gerilim oluşur.( ohm kanununa göre) ve bu gerilim tristörü iletime geçirir. böylece tristörün anodu ile katodu arasını kısadevre eder buda transistörün beyz gerilimini sıfır yapar ve transistör yalıtıma gider, böylece role bırakır ve cam motorunun gerilimi de kesilmiş olur.
bu söylediklerimi şema haline getirebilirim,  ancak şu an zamanım yok, eğer bir iki gün izin verirsen şemasınıda çizeyim.
bunlarla uğraşamam dersen piyasda termik anahtarlar var üzerinden fazla akım geçince ısınıp devreyi açan, onlardan birtane al ve devreye seri bağla , o da işini görür, ancak soğuması için yani yeniden aktif olabilmesi için biraz zaman isteyebilir.Zaman ne kadar dersen soğuma ne kadar zamanda olursa o kadar zaman :D

namusait

Adnan bey şema cizerseniz benim için daha iyi olur sizin şemayı hazırlamanızı bekleyeceğim ilginiz için çok teşekkür ederim :)

Adnancoskun

şemayı isis te çizdim buraya eklemeye çalıştım ama izin vermedi, mail adresini yazarsan göndereyim.

namusait

Adnancoskun

estağfirullah,  şemayı mail\'inize gönderdim. dosyayı açmak için proteus\'a ihtiyacınız olacak, eğer sizde yoksa internetten indirebilirsiniz.
Kolay gelsin.

namusait

Tesekkur ederim programı dun kurmuştum hemen bakıorum :)

namusait

Adnan bey devreyi en yakın zamanda kuracam sonucu bildiririm

namusait

Adnan bey size 2 sorum olacak

1. verdiğniz devredeki parçaların siparişini internet den veriyordum ancak parçalardan birini bulamadım U1 MCR12DCMT4 isimli parçayı nette bulamadım bu parçanın yerine başka bir parça olabilir mi.

2. Verdiğiniz Devre benim araç da çalışmayacak gibi görünüyor çünkü benim cam kontrol düğmelerine basınca  - (Şase) veriyor bunu ben yapmıştım aracın normal + devre tamamlayan sistemini iptal edip tempra marka araçlarda bulunan cam modüllerini takmıştım ancak bu modüller çabuk bozuluyor modülü 2 yılda 3 kez değiştirdim şimdi yine bozuldu 4. kez yenisini almak istemedim bu yüzden yeni bir sistem ihtiyacı duydum. Verdiğiniz sistemi - (Şase) tetikleme ile çalıştırabilmek mümkün mü acaba yani devreye -(Şase) gönderdiğinde röle çekecek bu olabilir mi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın