düşük sesleri kaydedebilen mikrofon-devre

Başlatan nvnthera, 14 Haziran 2011, 03:03:03

nvnthera

Apartmandaki merdiven inme çıkma ve kapı örtülme seslerini bilgisayara kaydedebilmek için düşük sesleri kaydedebilecek bir mikrofona ihtiyacım var.Bunu yapmak istememin nedeni güvenlik amaçlı olarak apartmanda bekleyen birileri olup olmadığını anlayabilmek.(Paranoyak değilim bu arada :))Bilgisayara bağladığım normal mikrofon bu sesleri kaydetmeye yetmiyor.Bulduğum mikrofonlar konuşmaları yükseltip arka plandaki sesleri azaltıyor.Ben ise tam tersine arka plandaki gürültüleri kaydetmek istiyorum.Bunun için bir devre yapılabilirmi?Usb yada mikrofon girişinden bilgisayara bağlanıp gücü bilgisayardan alırsa ve ucuz iyi olur.Sesi ne kadar yüksek kaydederse o kadar iyi olur.Ses kalitesi önemli değil.Elektronik bilgimin pek iyi olmadığını hesaba katarak cevap yazarsanız sevinirim.

gevv

ekte verdiğim devreyi hatasız yaparsanız  mükemmel sonuç alırsınız yıllar önce yapmıştım  neredeyse karıncanın ayak seslerini duyacaktım :)   

çıkışa küçük bir anfi devreside yapmanız lazım tda2822m  ile  yapabilirsiniz  datasheet dosyasında  mono uygulaması var    dinleme devresindeki dirençleri %1 toleranslı ve diğer malzemeleri kaliteli kullanmanız daha iyi olur

çıkışı pc ye bağlayacaksınız  ama  ses  fazla açmayın yavaş yavaş açın deneyecek uygun seviyeyi bulun

nvnthera

Cevap için teşekkürler.Aslında elektronik bilgim sıfıra yakın desem daha uygun olurdu.Daha önce hiç devre yapmadım ama yapacak birini buldum.Yalnız tda2822m nin datasheet inde birkaç tane devre çizimi var hangisini yaptırmalıyım?

gevv

mono olanı kullanın

mikrofon ve anfi devresini 9v alkalin pil ile besleyin  gürültü daha düşük olur  besleme +-  arasına 100nf 100uf kondansatörde bağlayın  ses giriş çıkış kablolarınız balendajlı olsun

parametre

yaka mikrofonu (pilli olanlarıyla )ilede deneyebilirsiniz .mikrofon girişini girise baglayıp ayarları yaparsanız olur diyorum

nvnthera

Birkaç elektrikçi gezmeme rağmen bazı parçaların ne olduğundan emin olamadılar.Aşağıda işaretlediğim yerler için verdikleri parçaların resimlerini koydum

Bunun üzerinde B100k yazıyor

Bunun üzerinde n4078-2c-12v-0.2w 1a\\125vac 2a\\30vdc yazıyor

.%1 lik direnç hiçbiryerde bulamadım internetten biraz pahalıya gelecek gibi.%5 kullanabilirmiyim.

Alıntı yapılan: gevv - 15 Haziran 2011, 19:53:55besleme +-  arasına 100nf 100uf kondansatörde bağlayın  ses giriş çıkış kablolarınız balendajlı olsun

Bunun için bir 100nf bir 100uf iki parça verdiler.Tek parçamı olacaktı yoksa iki parçamı

Alıntı yapılan: parametre - 16 Haziran 2011, 19:57:19yaka mikrofonu (pilli olanlarıyla )ilede deneyebilirsiniz .mikrofon girişini girise baglayıp ayarları yaparsanız olur diyorum

Chat için ucuz yaka mirofonları var ama bendekiyle pek bir farkı yok gibi.Diğerleri 100-200 tl den başlıyor.

gevv

:)

RL yazan yere hoparlör  bağlanıyor  size Röle vermişler :)  yapacak birini buldum dediğinizde bu detayları kendisi halleder sanmıştım

RL yazan yere hoparlör bağlanır siz sesi bilgisaya aktaracağınız için oraya ses kartının girişine takılacak jak bağlamalısınız 

yeni bir şema hazırladım tda2228m stereo şemasını kullandım  tek kanal kullanırsınız daha basit datasheet bilgilerine görede daha düşük gürültü varmış

şemada  jakın şasesi  2.20hm direnç ile şase  yani eksiye bağlanıyor  bu direnci test ederek kullanırsınız   mesela  jakın şase ucunu dirençsiz direkt bağlarsınız  ses iyi ise öyle kalır memnun kalmazsanız  2.2ohm direnç ile bağlarsınız ses daha temiz olursa  direnç kalır

nvnthera

Bir sorum daha vardı sanırım gözden kaçmış

Alıntı yapılan: nvnthera - 18 Haziran 2011, 21:54:44%1 lik direnç hiçbiryerde bulamadım internetten biraz pahalıya gelecek gibi.%5 kullanabilirmiyim

Para kaybından çok zaman kaybı olacağından internetten almak istemiyorum.Çok fark yaratırmı? Eğer çok farkedecekse internetten alacağım.

Teşekkürler

gevv

büyük farklar olmaz ama  iyidir  zaman yok ise normal direnç kullanın

nvnthera

Öncelikle çok sayıdaki soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Bugün birkaç elektronikci gezdim hiçbirinde tda2228m yoktu.İnternetten de araştırdım bu parçayı satan bulamadım.Bu yüzden tda2822 ile yapacağım.Devreyi yaptıracağım elektronikciye son gönderdiğiniz tda2228m li şemayı ve önceden yolladığınız tda2822m şemasını gösterip tda2228m nin olduğu yere tda2822 yi bağlayacağını söyledim ama yapamayacağını son gönderdiğiniz tda2228m nin olduğu gibi tam bir şema olması gerektiğini söyledi.

gevv

FEHMİ_ASM

Selamün aleyküm. Arkadaşlar öncelikle merhaba. Sitenize yeni katıldım.  Umarım hepimiz için faydalı ve hayırlı olacaktır inşaAllah.

Sözü uzatmadan, uzun bir süredir yapmaya çalıştığım devreden bahsedeyim. Şemadaki FM vericiyi yaptım ve çalıştırdım. Ancak sadece yakın mesafedeki sesleri algılıyor. 10 santim öteden neredeyse bağırmak lazım. Farklı iki adet preanfi yapıp ekledim ama bir türlü düşük sesleri alamadım. Şimdi, yukarıdaki bahsi geçen preanfiyi buna nasıl bağlayabilirim? Elektret mic i söküp, Fm vericideki A noktasını, preanfideki Out ile birleştirmem yeterli mi?

Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !

veli dayı

fehmi kardeş bu soruna net(kesin şöyle olur gibi.) bir cevap verebilecek  kimsenin çıkacağını zannetmiyorum.devrenin uyumunun kesin olacağını varsaysak bile bağlantı düşüncen yanlış.fm vericiye bağlamayı düşündüğün devrenin eksisiyle(şase)fm vericinin eksisi birleştirilir birinci devrenin çıkışı da mikrofon ve ona seri bağlı direnç iptal edildikten sonra hatta bu ikiliye bağlı elektrolitik (4,7 mikrofarad ) kondansatörde iptal edilerek buraya bağlanmalıdır.

şimdi biraz mantık yürütelim.fm vericide hiç bir değişiklik yapmadan önce vericideki mikrofonun çıkış voltajı tahmini 1-2 milivoltlarda  yani çok düşük bir çıkış gücüne göre fm vericinin preamfisinin çıkış empandası ayarlanmış.sen buna harici bir preamfiden yüksek güçte bir ses verecen bu durumda empandans uyumsuzluğundan dolayı sinyal bozulmalarına neden olacak.
   fm vericinin giriş empandan sı ve harici preamfinin çıkış empandansını kimse bilmediğinden net bir cevap alamayacan bence .tavsiyem dediğim gibi bağlantıları yapıp potansiyemetrelerle oynayarak radyodan en net sesi almaya çaışman bir de harici preamfiyi  fm vericiye bağlayan aradaki 1nf lik kondansatörü de deneme yanılma yaparak küçültebilirsin velhasıl sen bu sorunu deneme yanılma yaparak kendin bulacan.

FEHMİ_ASM

Veli hocam ilginiz için teşekkür ederim.

Evet, zaten deneme yanılma yapmaktan başka bir şansım neredeyse yok, öyle ki analog elektronik bilgim az seviyede.

Acaba araya bir empedans trafosu eklesem olur mu? Birleşim noktalarındaki değerlerini bilmediğim/bilemeyeceğim empedanslar için tahmini değerde bir trafo seçmem mümkün mü? Mümkün ise -- umarım bu değer geniş toleranslıdır. Ve bu trafonun değerleri ne olabilir?
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !

veli dayı

trafoyla deneme yapmadan dediğim şekilde bağlantıları yapıp bir dene mikrofon tarafındaki potansiyemetreyle fazla değilde daha çok çıkış katındaki potansiyemetreyi oynayarak net bir ses elde etmeye çalış.çünkü çıkıştaki potansiyemetre ses çıkışının empandansını da değiştirecektir.net sesi elde ettikten sonra mikrofon tarafındaki potansiyemetreylede mikrofonun alış mesafesini ayarlaya bilirsin.
      yalnız sen potansiyemetreyle ayarlama yaparken (elin değdiğinde )misal 99mhz de yayın yapıyorken
 elini çektiğinde misal 100mhz yada 98 mhz gibi bir frekansla karşılaşman muhtemel yani devreye elini dokunman frekansta değişmelere yol açar haberin olsun.

FEHMİ_ASM

Hocam iş fm vericiye bağlamaktan geçti, önce sadece preanfi ile çalıştırmaya uğraşıyorum. Sol taraftaki pot u yaklaşık 10k değerine getirdim. Diğeri yani sağdaki ile de empedansı değiştirmeme rağmen mikrofona sadece çok yakından tabiri caizse üflediğim zaman ses çıkıyor ;D

Malzemelerin hiçbiri kullanılmış değil, ve değerinde ler. Aynen dediklerinizi yaptım ama yakından ses vermek gerekiyor o da konuşma sesi değil. Pot direncini tamamen kaldırıp orayı kısadevre etmeme rağmen durum değişmedi. Sanıyorum ki, birincil devrede bir sorun var, preanfi ye ses geldiğini sanmıyorum. Zaten preanfiyi hiç karıştırmadan da direkt 5+1 in ses giriş soketine taktım ama yine aynı.

Ne yapacağımı bilmiyorum, yaklaşık iki aydır ara ara üstündeyim bu projenin. Ne yaptıysam olmuyor, sadece fm verici çalışıyor ama hassas bi preanfiyi bi türlü bağlayıp çalıştıramıyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın