tarfo bir bakarmısınız

Başlatan kaptan10, 16 Mayıs 2011, 09:50:26

kaptan10

arkadaşlar geçenlerde bit pazarından resmini verdiğim trafoyu aldım .bu tarafodan güzel bir ayarlı güç kaynağı yapmak istiyorum trafodan birtane 42vac 25 amper çıkış var en azından etiket öyle diyor birtanede 9,5 volt var  bu tarafoyu kullanabileceğim güzel bir devre yapmak istiyorum önerilerinizi bekliyorum

kaptan10

resimler ektedir

Adnancoskun

Kardeş bir yanlışın var, bu trafo 42 volt da max 2,25 Amper verir, yani trafonun gücü yaklaşık 100 watt. Trafonun büyüklüğüne bakınca anlaşılıyor zaten.  öteki türlü düşünürsek 42x25=1000 watt \'ı geçer.... sence bu büyüklükte bir trafo 1000 watt güç sağlayabilirmi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

kaptan10

çok doğru üzerindede yazıyor zaten 2.25a   sonradan farkına vardım

eguven

Trafoyu bilmem ama, bu güç kaynagını yapmanızı öneririm. Basit ama kullanıslı 30v ayarlı cıkıs veriyor

http://yucelz.blogspot.com/2010/05/guc-kaynag-yapalm.html
Ertan GÜVEN

asma

Alıntı yapılan: eguven - 16 Mayıs 2011, 17:02:08Trafoyu bilmem ama, bu güç kaynagını yapmanızı öneririm. Basit ama kullanıslı 30v ayarlı cıkıs veriyor

http://yucelz.blogspot.com/2010/05/guc-kaynag-yapalm.html

Devrenin basit ve kullanışlı olduğu doğru.
Yalnız bu trafonun çıkışı 42Vac ve DC ye çevirilince 60V sınırına ulaşıyor. LM317 , 40volta dayanırken LM317HV 60volta kadar dayanır. Bildiğim daha yüksek gerilim uygulanabilen 317 yok. Yani bu trafoyla kullamak sakıncalı olur.  ;)

kaptan10

bu tarfoyu söküp yeniden simetrik 30 volt şeklinde sarmaya çalışsam kaç amper güç alabilirim?  trafonu ölçüleri 96*80*40 şeklinde

asma

Alıntı yapılan: kaptan10 - 17 Mayıs 2011, 17:07:56bu tarfoyu söküp yeniden simetrik 30 volt şeklinde sarmaya çalışsam kaç amper güç alabilirim?  trafonu ölçüleri 96*80*40 şeklinde
Lütfen bu trafoyu bozma.   :)  İhtiyacın olan trafoyu hazır alabilirsin,(0-12-18-24-36-48V çıkışları olan hazır trafolar pek çok uygulamada işini görür) bit pazarı dediğimiz yerlerden ucuza piyasa malı trafo alıp sekonderini söküp hesaplıyarak tekrar sarmayı deneyebilir ve trafolar hakkında tecrübe edinirsiniz.  ;) Sekonder verileri trafo gücünü verir. (42Vx2,25A + 9,4Vx3,7A)
Elinizdeki trafo bence kıymetli bir ürün ve bu şekilde kullanmanız için gereken şemayı bulabilirsiniz.
İhtiyacınız ayarlı güç kaynağı ise bu sitede mevcut uygulamardan önerilerim olur:
https://320volt.com/pozitif-regulator-entegreleri-ile-ilginc-guc-kaynaklari/
Bu sayfadan dosyaları indirip inceleyin.
0~30V ve 0,3~3A  LM350 (lm317) kullanlan devre veya senin seçeceğin devre uygun olur.
Bu devrede ikinci sekonder sargısı kullanmamak için bir yöntem kullanılmış, sen kullanabilirsin yada kullanmadığın sargı ile ICL7107 gibi bir entegreyi çalıştırabilir, Volt/Ampermetre ekleyebilirsin.

Kolay gelsin.

kaptan10

ben bu trafoyu bit pazarından aldım zaten verdiğim para 5 tl güç kaynağı yapmışken simetrik voltajlı birşey olsun ve en az 5 amper gücü versin istiyorum onun içindirki bu trafoyu bozup tekrar sarsam diye düşündüm ama heralde bu tarfo o gücü sağlamayacak gibi duruyor 
12,8 cm karelik bir göbek kesiti  bu gücü vermeyecek gibi :-\\

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın