röle bağlama

Başlatan trk_72, 02 Mayıs 2011, 22:04:50

trk_72

devre bu bu devreye roleyı nasıl bağlarım ve roleyede 9vluk bazır bağlıcam nasıl yapabılırım  :o

gevv

ne tip röle kullanacaksınız  ?

piyasada  bolca bulunan standar 12v 10a kare tip röle bağlantısı;

buzeride direkt bağlayabilirsiniz bir ucu artıya  diğer ucuda şaseye 0 a bağlanacak isteğe göre + ucuna  küçük değerde direnç bağlayabilirsiniz 22....100ohm

bu arada  röle çalıştığında buzerin ötmesini istiyorsanız  rölenin bacaklarına paralel olarak bağlayın

trk_72

çok saol 2. çizdiğin role bendeki benim devrem kızılotesıle hırsız alarm devresi bı alıcı ve bı verıcı var alıcı ve vericinin ortasından birisi geçince bazır ötcek yanı alıcı ve vericinin bağlantısı kesilince bazır ötcek bunun için sireni roleyemı bağlamalıyım

by_muryum

ARKADAŞLAR MERHABA YENİYİM VE ELEKTRONİK DEVRELERİ ANLAMAYA ÇALIŞIYORUM. BU DEVREDEKİ RÖLEYİ NASIL BAĞLARIM YARDIM EDİN..

https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=SL2J

by_muryum

by_muryum

arkadaşlar kafayı yemek üzereyim ..

by_muryum

resimdeki 5 uçtan hangileri bobin a1,a2 ve no - nc - ortak uç? bulamadım netten. birde devredeki nc ucu boşta duruyor o boşta mı kalacak?

by_muryum

birde devrede 1n4002 yerine elektronikçi 1n4007 ve transistörde de bc337 yerine bc 548 741B vermiş bunlar olurmu

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 26 Mart 2016, 12:44:12birde devrede 1n4002 yerine elektronikçi 1n4007 ve transistörde de bc337 yerine bc 548 741B vermiş bunlar olurmu

devre nedir? belirttiğin elemanlar ne amaçla kullanımış?
devreyi görseydik daha doğru bilgiler verebilirdik

:-)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

9V bir pil ya da varsa bir adaptörün uçlarını rölenin uçlarına deneme-yanılma yoluyla değdir.
ÇIT diye bir ses duyduğun uçlar bobin uçlarıdır.
AVOMETRE ya da MULTİMETRE ni buzzer konumuna al. (kısadevre edince biiip diye öten kademe)
elektrotları bobin uçları dışında kalan uçlara değdir.
biiiiip diye öten uçlar NC (normalde kapalı) anahtar uçları, bobine güç verince bu uçlar açılır, akımı keser.
ötmeyen uçlar NO (normalde açık) uçlardır, bobine güç verdiğinde bu sefer bu uçlar kısadevre olur.
devreye nasıl bağlandığı da yukarıda gevv tarafından anlatılmış.
böyle uzaktan anlatmak çok güç. biraz sabır, dikkat ile çözersin ;)

Yine emin olmamakla beraber sorumluluk sana ait:

by_muryum

Teşekkürler deneyeceğim birazdan arkadaşlar. Devreyi paylaşmıştım görme engelliler için hareket sensörü yapıp engele yaklaştığında ikaz veren bir devre. tekrar ekliyorum devreyi internetten buldum sizce bu devre çalışır mı ben deneyemiyorum isiste. isis bozuk siz deneyebilir misiniz :(

DEVRE

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=NOW4[/img]

by_muryum

o bobin uçlarına yakın olan uç nc miş. öttü :). teşekkür ederim peki bu devrede nc ucu boşta mı kalacak devrede boşta duruyordda.

by_muryum

karşılıklı iki uç ise bobin uçlarımış. peki yukarıdaki devrede bobin uçlarının hangisini grounda bağladığım önemli mi

by_muryum

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=EQAN[/img]

yukarıdaki pir sensörü paylaştığım devreye uçlaını nasıl bağlamalıyım ben 1.ucu + 2. ucu output 3.ucu ise ground yani - olarak düşündüm doğru mu acaba. 

seron

by_muryum,
eğer çok önemli değilse ard arda mesaj göndermemeye çalış. eğer ilave edeceklerin varsa düzenle butonuna basarak mesajını güncelle.

PIR dedektörünün uçlarını bilmiyorum ve o devre de düzgün çalışır mı, emin değilim.

Devreye göre NC uç (bobine ceryan uygulamazken kapalı olan) boşta kalmalıymış evet.
Yalnız PIR edektörleri böyle basit bir devreyle çalışmıyor bildiğim kadarıyla. daha fazla araştırmalısın. devreyi bulduğun sitede deneyen var mı sorun var mı araştırmak sana düşer.

Bir de orada bir led var, neden ter bağlı?
anahtar neden sadece transistör-röle serisinin gücünü kesiyor?
Bunları anlamadım. bana kalırsa dandirik bir devre. ama yine de sen bilirsin. ucuz bir devre ise yap bir dene, hem öğrenmiş olursun.

by_muryum

Yaptım devreyi ama çalışmadı. Ledi doğru bağlayıp anahtar koymadım ama çalışmıyor. Peki çalışan bir engel algılayan pir sensörlü bir analog devre bulabilir misin?

Adnancoskun

Neden pır?
Ir verici alıcı olmaz mı?
Algılama mesafesi ne olmalı?

by_muryum

Pir  olmasada olur Ir verici alıcı olabilir tabikide neden olmasın. Peki sizde devresi var mı? Algılama mesafesi  1-2 metre ideal olur.  Çalışan bir devre varsa çok sevinirim.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 26 Mart 2016, 23:12:52Pir  olmasada olur Ir verici alıcı olabilir tabikide neden olmasın. Peki sizde devresi var mı? Algılama mesafesi  1-2 metre ideal olur.  Çalışan bir devre varsa çok sevinirim.
1-2 metre ir için çok uzak bir mesafe
Ultrasonik olabilir

by_muryum

azda olabilir. maket bir bastona bağlayacağız devreyi. kaç cmlik elinizdeki devre acaba?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 26 Mart 2016, 23:34:56azda olabilir. maket bir bastona bağlayacağız devreyi. kaç cmlik elinizdeki devre acaba?
CNY 70 ile 20-25 cm algilatilabilir

by_muryum

Süper olur. Bu devrenin şemasını atabilir misiniz?

by_muryum

Hocam önceden paylaşmış olduğun devreyi buldum. Bu devre o devre mi?

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=70XF[/img]

by_muryum

Hocam bir de çizgi izleyen robot devresi yapıyorum breadboar da ama çalışmıyor. Devrreyi alta ekliyorum. Sol motor sürekli dönüyor sağ dönmüyor hata nerede acaba, neden çalışmıyor olabilir?

linki de bu yapılan çalışmanın videosuda var.

http://www.ne-nasil.net/cizgi-izleyen-robot-nasil-yapilir/

by_muryum

seron

Alıntı yapılan: by_muryum - 27 Mart 2016, 21:36:13?? :(
:)
Ne oldu?
Başlık rölenin nasıl bağlanacağı ile ilgili olduğu için röleni bağlamanda yardımcı olundu.
Hangi devreyi kuracağın konusunda ise iş sana düşüyor. Sadece devrenin resmine bakarak o devrenin çalışıp çalışmadığını bilemeyiz.
rölenin nasıl bağlanacağını ve hangi elemanın daha iyi olabileceğini öğrendin. şimdi devreyi kurup dene, olmadığı zaman gel bakalım. ilk kurduğun devrenin çalışmaması konusunda bilgimiz yok. zaten baştan da söylemiştim. ama ikinci devre biraz daha mantıklı geldi. Mesafesi ne kadardır bilmiyorum.
Bu tip durumlarda uzaktan yardım zordur. Araştırma ve deneme imkanları sende.
Anladın? ;) Şayet kurup da çalıştıramazsan, resmini çekip buraya yapıştır, elbet ucundan tutan olur.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 27 Mart 2016, 00:12:32Hocam önceden paylaşmış olduğun devreyi buldum. Bu devre o devre mi?

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=70XF[/img]
bu devreyi uygulayın çalışır, takıldığınız yerde yardımcı olayım
Ve ayrıca ultrasonik park sensoru devresi vardı forumda
Onunlada yapılabilir

by_muryum

Merhaba ilk devre olmadı şimdi breadboarda kurayım diyorum son devreyi ama cny70i bread boarda yerlestiremiyorum uçlar yatay da çaprazda koysam kesişiyor. bread boarda nasıl yerleştirebilirim? bir de malze me temin ettiğim yer 10k pot vermemiş eskiden 10klık trimpot vardı iş görür mü sizce? r4 210E yazıyor 210ohm aldım doğrumudur? son bir soru daha şimdilik ama:) SIG ne demek? Teşekkürler ilginizden dolayı.

by_muryum

Hocam çizgi izleyen için aşağıda yer alan devreyi yaptım ama sadece bir motor sürekli dönüyor ldr üzerine beyaz veya siyah cisim yaklaştırdığımda değişen bir şey olmuyor 50k lık potu malzeme temin ettiğim yer poşete eklemeyi unutmuş onun yerine 10k trimpot kullandım ondan olabilir mi acaba ?  Bu devreyi aşağıdaki linkin 43. sayfasında yeralan  bilgiler ve devre şemasıyla kurdum.

https://drive.google.com/file/d/0BzVxQqzoBP2iYzZjOXZhQldPZkE/edit

hocam aldığım devreler hep çöp oluyor ve üzülmeye başladım :(

elektrofizikci

yarın röle ile ilgili video yapacağım. merak ettiğiniz bir şey varsa yazın, videoya ekliyeyim. içini parçaladık kontakları gösterdim. enerj iverip hareketini gösterdim kontak çeşiterinden bahsettim, çalışma sistemi ve mantığını da anlattım ve esas mantığını genişçe bir önceki videoda anlattım...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 28 Mart 2016, 21:07:02Merhaba ilk devre olmadı şimdi breadboarda kurayım diyorum son devreyi ama cny70i bread boarda yerlestiremiyorum uçlar yatay da çaprazda koysam kesişiyor. bread boarda nasıl yerleştirebilirim? bir de malze me temin ettiğim yer 10k pot vermemiş eskiden 10klık trimpot vardı iş görür mü sizce? r4 210E yazıyor 210ohm aldım doğrumudur? son bir soru daha şimdilik ama:) SIG ne demek? Teşekkürler ilginizden dolayı.
Cny70'in uçlarına kablo lehimleyip bacakları uzatabilirsiniz
Ve istediğiniz gibi bağlantı yapabilirsiniz
10k pot varsa kullanabilirsiniz
R4 yerine 220 ohm takabilirsiniz ,bir problem olnaz (210 ohm standart deger değil)
Sig= signal çıkışı demektir
Yani oradan aldığınız sinyal ile herhangibir devre elemanını surebilirsiniz
Bir transistor, bir tristor, bir pic olabilir

by_muryum

hocam yaptım bacakları uzatıp yanlış bağlantımı düzelttim oldu çok sağolun çok sevindim. buzzer eklemim yaklaştımı ötüyor. ama 2 cm gibi bi mesafe de algılıyo bunu 20 cm civarına nasıl çıkarırız

by_muryum

pardon hocam trimpotu ayarladığımda 20 cm falan görüyor. çok teşekkür ederim geldik çizgi izleyene verdiğimlinktedi çizgi izleyeni kurdum çalışmadı bidaha kurup soru sorabilir miyim ?

by_muryum

hatta 50 cm görüyorr :)

by_muryum

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=AN9J[/img]

hocam bu devrede nerede hata var hep bi motor dönüyor

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 29 Mart 2016, 20:56:59[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=AN9J[/img]

hocam bu devrede nerede hata var hep bi motor dönüyor
Role çekip bırakıyor mu? Yoksa sürekli aynı pozisyonda mı?

by_muryum

röle çekiyor ama bırakmıyor sensöre ne yaklaştırsam aynı hep bir motor dönüyor. devrede 50k yerine 10k trimpot bağladım ondan olabilir mi hocam? bunun yanında acaba sizin isi var ise çizip çalışıp çalışmadığını deneyebilir misiniz?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 30 Mart 2016, 15:08:21röle çekiyor ama bırakmıyor sensöre ne yaklaştırsam aynı hep bir motor dönüyor. devrede 50k yerine 10k trimpot bağladım ondan olabilir mi hocam? bunun yanında acaba sizin isi var ise çizip çalışıp çalışmadığını deneyebilir misiniz?
Pota bağlı olan 1k lık direnci 47 k tak
Ldr ye kuvvetli ışık tut
Sonucu buraya yaz.... :)

by_muryum

Hocam diğer birkaç devreyi yaparken bazı dirençler kullandım bazıları ise poşete eklenmemiş. elimde 10K - 1,2K - 33OHM - 2,2K - 220OHM - 4,7K - 1,7K - 33K - 1K - 220K ve 10Klık bir tirimpot var. röle, diyot, 3-4 adet ldr(aydınlıkta karanlıkta dirençlerin farklı olabileceği için), transistör motorlar ve led diyot mevcut. Bu dirençler yeterli olur mu bu devre için yoksa elektronikçi yolu gözüktü mü bana? :(

by_muryum

Hocam devreyi yaptım. O dediğiniz 47 yerine 33k vardı onu taktım. potu ayarladım yoğun ışık tuttuğumda bi biri dönüyor çektiğimde röle aç kapa yapıp diğer buton dönüyor doğru mu devre. kurayım mı sizce?

by_muryum

buton yazdım motor diyecektim :)

by_muryum

ama devrede 1k yerine 33k ve 50k pot yerine 10k pot var onları dediğiniz değerlerde aldıktan sonra mı kurayım sizce

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 30 Mart 2016, 19:34:46ama devrede 1k yerine 33k ve 50k pot yerine 10k pot var onları dediğiniz değerlerde aldıktan sonra mı kurayım sizce
1 k yerine 33k taktin pot da 10 k
Ldr ye yoğun ışık tutunca çalışıyorsa bu demektirki devren normal çalışmış
Daha az ışık için ya potu büyük değerde takacaksin
İllaki 50k şart degil 100k pot taksan da 220k pot taksan da çalışır, sadece ayar yaparken zorlanırsın
Yada 33k dirence seri direnç bağlayarak değerini buyutebilirsin
Bu nedenle elinde 50k dan büyük pot varsa onu da takabilirsin,
Keşke imkanın olsa da trimpotu çok tur olanindan seçsen, ayar yapman kolaylaşır

by_muryum

Hocam elektronikçiye gideceğim o devredeki hangi malzemeleri değiştireyim sen söyle ben değiştireceğim en hassas çalışan devre olsun. bu devre çizgi izleyen olduğu için basit ama yoldan yani siyah zemin üzerindeki beyaz çizgiden çıkmazsa iyi olur. Sen şunları şöyle yap de aynısını alayım hocam hepsini değiştirebilirim. Cevap bekliyorum. Teşekkürler.

by_muryum

Bilim fuarı olacağı için bahçede öğlen vakitlerinde bol ışıkta çalışacak hocam. ona göre bir tarife ne yapabiliriz?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: by_muryum - 31 Mart 2016, 18:06:58Bilim fuarı olacağı için bahçede öğlen vakitlerinde bol ışıkta çalışacak hocam. ona göre bir tarife ne yapabiliriz?

şemadaki değerlere sadık kalırsan, yani aynısını takarsan bir problem olmaz.
yalnız eğer bu devreyi çizgi izleyen robot devresinde kullanacaksan, ben senin yerinde olsam IR yani CNY70 ile yapardım devrehyi :)

by_muryum

hocam cny 70 ile yapayım ama bana devreyi ve malzme listesini ekleyebilir misiniz? Birde çok zorlanmam di mi pic girer mi işin içine? girsede yapmağa çalışacağım. öğleden sonra  malzemeleri alacağım yazarsanız sevinirim..

by_muryum

bu arada 33k 47 k takıyorum artık çalışmıyor anlamadım. 1k takınca çalışıyor şimdi de ilginç. şans işi bu devreler sanki

asma

Alıntı yapılan: seron - 26 Mart 2016, 21:45:13by_muryum,
eğer çok önemli değilse ard arda mesaj göndermemeye çalış. eğer ilave edeceklerin varsa düzenle butonuna basarak mesajını güncelle.
Lütfen bu tür iyi niyetli mesajları görmezden gelmeyin.
Sürekli tekrarlanan bu davranışı ben de fark ettim ama Adnan Abim varken bana düşmez diye sabırla takip ettim.  :)

Kolay gelsin.

by_muryum

Özür dilerim :( Dikkat edeceğim. Sonradan başka problemlerle karşılaşınca değinmek istemiştim.. Hatırlatma için sağolun. İyi günler..

Hocam ben aşağıdaki devre elemanlarını aldım, inşallah çalışıyordur bu devre. Nasıl yapabilirim bilmiyorum eczaneden baskı devre için perhidrol Asit ve ruz ruhu eksik onları da yarın eczaneden alıp baskı devreyi yapayım diyorum. Sizce bu devreyi baskı olarak mı yoksa delikli plakete mi yapmalıyım?

Devreyi alta ekliyorum