LM317 ile LDR kullanımı hakkında

Başlatan cell-o, 16 Nisan 2011, 19:01:24

cell-o

Öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

LM317\'nin voltaj kontrolünü Ldr üzerinden ışığa göre kendiliğinden yapacağı bir devre arıyorum.

12volta kadar çıkacağı bir devre yapmaya çalıştım fakat ldr ile karanlıkta aktif olacak ve ışık miktarına göre yavaş yavaş aydınlanacak bir devreyi yapamadım.

Bunu yapmak mümkün müdür?

şerit led\'e bağlı olacak lm317\'nin çekeceği akım ise yaklaşık 500mA civarında...

Yardımcı olabilirseniz sevinirim...

ozgurmduman

selam,
Ldr datasheet diye google da arattırınca http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/dosyalar/40/LDR_NSL19_M51.pdf
çıkıyor.Datasheet\'teki figure 10\'u biraz değiştirelim.R1 ile ldr yer değissin.Karanlık arttıkca ,ldr üstündeki voltaj\'da artacak.Sen de kurdugun 741 voltaj karşılaştırı devrelerinde ard arda bagladıgın transsistorlerin base uclarını tetikleyerek lambadan gecen akımı arttıracaksın(relay yazan role yerine lamba koyacaksın ama ben olsam led kullanırdım)

cell-o

asma

Bende figür8\'i önerirdim.  ;) Denemenizde fayda var.
Lm317 ile kullanıcaksanız:
Lm317 çıkışı 12volta(en fazla 13~14V) ayarlanır. En parlak halinde şeritledin yanması sağlanır. Bu arada 500mA hiçte az değildir, soğutucu gerekecektir. Bu tespitleri yaparsın.
Figür8 in ilk bölümünü kullanarak lm317 ye kumanda edebilirsin. 2k2 direnç , 2N3053 , ampul hiç takılmadan devreyi kurarsan (beslemeyi lm317nin girişinden alabilirsin 16V olması hiç önemli değil) BC107 nin (boşta olan) kollektörü  lm317 nin ayar ucuna bağlanacak.
Ancak biraz ilave yapalım transistör bc237 veya bc548 gibi çok bulunan ucuz bir transistör olabilir.
Kollektör ile lm317 nin adj. ucu arasına bir diyot ilave etmende fayda var.(1N4001 veya 1N4148 olabilir) Diyotun katotu kollektöre anodu Lm entegresine bakacak şekilde. Bu yalnızca tedbir amaçlı.  ;) Olmadan da deneyebilirsin.
Kullanıcağın ldr tepkisi nasıl olur bilemem, 8~9V ila 13V arasında değişen voltajla ışık değişir, daha aşağıda şeritled yanmıyacaktır.
Ufak bir ışık farkında bu bölge değişip sönükle parlak yanma arasında hızlı geçiş olabilir. Bu hoşunuza gitmezse transistörün emiterine (şaseye bağlı olan) direnç ilave edin. Değeri en az LM 317 de kullandığınız 220~240ohm kadar olmalı, en fazla voltajı ayarladığınız trimpotun o anki değerinin yarısını geçebilir. (1k kadar)
Bu devreleri denemek biraz zamanınızı alır ancak maliyeti ucuzdur.  ;) Birine karar verdiğinizde şu şekilde yaptım, oldu ama şu özelliği tam olmadı, ısı problemini çözemedim, bu da olsaydı iyi olurdu şeklinde yorumlamanı bekleriz.

Ben olsam setlediğim ışık şiddetinde sönen veya yanan ledlerin yanış ve sönme hızını ayarlardım.
Üç saniyede tam parlaklığa ulaşacak soft-start devresi aynı zamanda kapanırkende azalan parlaklıkla zaman gecikmesi olacak. 
Kolay gelsin.

cell-o

Şu an lm317 soft start devresiyle çalışıyor.
Soğutucu olmadan dahi kullanılabilecek seviyedeydi sıcaklığı.
Dediğiniz gibi bir denemeyi düşünüyorum en kısa sürede.

lm317 ve soft start devresini iptal etmeden yapabilmenin yolunu arıyordum açıkçası.

6-7sn içinde yanacak şekilde değiştirdim soft start kısmının kondansatörünü.
Teşekkürler ilginiz için.

cell-o

Figür 8\'in ilk bölümünü kullanarak yaptım.
adj ucundan bağlantı sonrasında açılışı lm317\'nin içindeki soft start devresinden dolayı 2-3sn içinde yanıyor.
Fakat kapanış aniden oluyor.

İlk açılış ve kapanış ledlerde maksimum parlaklıkta oluyor. Yani asıl istediğim loş ışıkta orta parlaklıkta, karanlıkta tam parlaklıkta, aydınlıkta ise kapalı olarak ayarlayamadım.

emitere trimpot bağladım ancak bu hassasiyet değil yalnızca ışık miktarını değiştiriyor...

Bunlarda bir düzenleme yapabilirsem çok daha iyi olacak çünkü şu haliyle pek hoş olmuyor..

Tahmin ettiğim gibi istediğim hassaslık yok.

Teşekkürler ilginiz için...

cell-o

741 ile olan devrenin hassasiyeti aşırı miktarda.
Önünden çok hızlı geçerken bile yanıp sönüyor.
Teşekkürler yardımınız için...

asma

LDR nin değerini bilemediğimiz için kesin değerler söylemek zor oluyor.
Karanlık kabul ettiğin ışık miktarında ldr değeri, aydınlıktaki değeri ve özellikle loş ışık dediğin ışık etkisinde direnç aralığı nedir? Ölçüp yazarsan her iki devrede istediğin hale getirilebilir.  ;)

Anlaşılan devre lojik mantıkla çalışıyor yalnız aydınlık ve karanlık var. Soft start ise LM317 ye kattığın bir özellik. Yavaş sönmesi de sağlansa yinede bunlar asıl istediğin fonksyonlar değil.
Bu arada uyguladığın devre aşağıdaki gibi mi?
[IMG]http://img192.imageshack.us/img192/477/softstartlm317veldr.th.png[/img]
741 in hassasiyeti ayarlanabilir, yeterki LDR nin hangi omajdayken op-amp ın ne yapmasını istediğimizdir. (bir direnç ile negatif geri besleme yapılır ve tepkisi değişir, (+) girişe kondansatör ilavesi anlık değişimleri durdurur.  ;)

Kolay gelsin.
resim için link eklendi:
http://img192.imageshack.us/f/softstartlm317veldr.png/

cell-o

Teşekkür ederim.
Bir müddet şehir dışında olduğum için ldr direncini kontrol edemeyeceğim.
Linkte gösterdiğiniz devreyi açamıyorum şu an.
Gördüğüm kadarı ile aynı devre...
Sağ taraftaki görünen trasnsistörle kondansatör eklemesi ile datasheet\'indeki 15v soft start devresi olarak kurduğum lm317\'yi 7-12v arası ayar yapacak şekilde 1k pot +1.1k trimpot üzerinden ayar yapıyordum.
şu an bir switch ile normal pot üzerinden ve Ldr üzerinden seçmeli kontrol yaptım.
Bir süre bu devreyle ilgilenemeyeceğim sanırım.

Şu an için 741\'li devre yerine basit bc547 ile yaptığım ekleme ile çalışıyor.
Bu devreyi ikili kapaklı AA pil kutusu içine yaptım şu an.
Kontrolü kolay olması için masa üzerinde duruyor...

Tekrar teşekkür ediyorum ilginiz için...

cell-o

Kullandığım ldr\'nin üst değerini avometre ile ölçemiyorum. Karanlık değeri 2000k üzerinde çıkıyor.

Işığın yanmaya başlamasını istediğim değer yaklaşık 80-100k değerinden itibaren başlıyor..

Led el feneri ile aydınlık değerini ölçtüğümde ise 640ohm\'a kadar düşüyor direnci...

Yani yaklaşık olarak 70k\'da en düşük şiddette yanmaya başlayıp 100-110k gibi bir direnç veya daha fazlasında 12v vererek tam parlaklıkta yanmasını ayarlamaya çalışıyorum...

741 ile yaptığım devrede istediğim ışık şiddetinde açılıp kapanmasında sıkıntı yok şu anda...

Ldr\'ye 2.2k direnç ekleyerek bağladım. ışık tuttuğumda 640ohm\'a kadar düştüğünden kondansatör çabuk boşalıyordu.

Ldr\'ye paralel şekilde 1000mf olduğu zaman ışık geçişi ideal oluyor...

Tek sıkıntısı hala geçiş sırasında kapalı ve açık arasında yavaş geçiş oluyor...

Işık miktarına göre ışık seviyesi değişecek şekilde direnç değerlerini bulamadım...

Teşekkürler...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın