3 fazlı rectifier(mış)

Başlatan SuatKorkmaz, 12 Nisan 2011, 09:51:56

SuatKorkmaz

Öncelikle merhaba. Forumdaki ilk günüm ve ilk mesajım.

Büyük boy benzin motorlu bir model helikopterde kullanmak üzere basit bir jeneratör (dinamo) yapmayı düşünüyorum. Gerekli malzemeler (yapılmış olanlardan kopya çekerek);
1- brushless motor
2- rectifier
3- regülatör

Elimde kaliteli bir motor ve regülatör mevcut. Sadece işin rectifier kısmını anlamıyorum. Motordan 3 kablo çıkıyor (sarı, kırmızı, siyah). Yani anladığım kadarıyla rectifier 3 fazlı olacak ve diğer taraftan regülatöre DC gönderecek?

Nasıl bir rectifier\'a ihtiyacım var? 3 girişli 2 çıkışlı hazır, kaliteli bir rectifier bulabilir miyim?

Lütfen bildiğinizi esirgemeyin.
Sevgiler,
Suat

asma

Merhaba
Bir rüzgar gülüyle enerji üretebilmek için farklı türden motorları denerken bahsettiğiniz ürüne ihtiyacım oldu. İç yapısını bildiğim ve gerekli her malzemem olduğu halde aldım. :) Fiyatı tuzlu gelmişti. Şimdi kullanmıyorum, yazarken yanı başımda.
Özellikleri ve yapısı için link i inceleyebilirsiniz.
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet2/d/0krtz4rtdli0atjjug6e8z1xkhcy.pdf

Ne tip ve özellikte alternatör kullanıcaksanız ona uygun doğrultucu (rectifire) kullanmalısınız.
Regülatörünüzün girişine ilave edebilirsiniz ve çok küçük, ucuz olma imkanı olur.
Altı adet diyotla yapılabildiğini göreceksiniz. Üç fazlı tamdalga doğrultmaç olarak ta arayabilirsiniz.
35A köprü diyot istediğinizde satıcının vereceği elemanla aynı boyutlarda ve fiyatı 5 katı fazla :)
Trifaze köprü diyot var mı dedim, verdi.   ;)

İhtiyacınızdan fazla özelliği olan  piyasada sahtesi bulunmayan pahalı ürüne fazla para vermeyin.

Kolay gelsin.

SuatKorkmaz

Merhabalar.

Cevabınız beni ziyadesiyle memnun etti.

Bakalım anlamış mıyım!

Eklediğim imajda sizin linkini verdiğiniz dökümandan alıntı 3 fazlı bir rectifier şeması var. Bu şema üzerine anladığım kadarıyla ne yapmam gerektiğini çizdim.

Gelen 3 (sarı,kırmızı ve siyah) kablo rectifier\'a gidecek. Çıkan 2 kablo da regülatöre gidecek. Doğru mudur üstadım? :)

asma

Aynen öyle arkadaşım.  ;)
İster hazırını alın, ister uygun voltaj ve akıma uyan 6 adet diyotla şekildeki gibi birleştirerek kullanın. Hazırında da ~,~,~,+,- sembolleri mevcuttur. Şemayla birebir yerini bulursunuz.
Mesajınızı geç gördüm kusura bakmayın.
Kolay gelsin.

SuatKorkmaz

Mucit23

Brushless motorlar generatör olarak kullanımında DC motora göre çok daha verimli oluyor herhalde. Hemde uzun ömürlü olur. Peki brushless motorlar arasında bu iş için en uygunu hangisidir. Rotoru dışta olanlarmı, yoksa rotoru içte olanlarmı. Hangisini tavsiye edersiniz.

SuatKorkmaz

Ben sürekli outrunner önerisi aldım. Rotoru dışta olan yani.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın