robot kol bitirme projesi

Başlatan poyraz_ibo, 03 Mart 2011, 23:52:14

poyraz_ibo

arkadaşlar bitirme projesi olarak bir robot kol devresine ihtiyacım var ilgilenirseniz sevinirim herkese teşekkürler.

Maceraperest

arkadaşım robot kolu usb üzerinden kontrol edeceğin devre vereyim yazılımın açık kaynak kodu ektedir

http://bilgisayarlakontrol.blogspot.com/p/kontrol-muhendisligi.html

exzora

Merhaba,

Arduino Uno ile robot kol projesi yapmaktayım. Standart MG996r servo motor modelini kullanıyorum. Servo için 6V'luk besleme kullanıyorum ( Pil yada adaptör), potensiyometre için ise arduino'nun 5V çıkışını. Zaman zaman potensiyometre ile kontrol ederken motor kontrolden çıkıyor ve kendiliğinden dönüşler gerçekleştiriyor. Farklı farklı programlar denememe rağmen durum değişmedi. Bir kaç kez stabil dönüşünü yakaladım ancak zaman zaman aynı problemi yaşamaktayım. Konu hakkında yardım edebilecek arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Program kodları:
#include <Servo.h>

Servo myservo;  // create servo object to control a servo

int potpin = 0;  // analog pin used to connect the potentiometer
int val;    // variable to read the value from the analog pin

void setup()
{
  myservo.attach(9);  // attaches the servo on pin 9 to the servo object
}

void loop()
{
  val = analogRead(potpin);            // reads the value of the potentiometer (value between 0 and 1023)
  val = map(val, 0, 1023, 0, 179);     // scale it to use it with the servo (value between 0 and 180)
  myservo.write(val);                  // sets the servo position according to the scaled value
  delay(15);                           // waits for the servo to get there
}

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın