Ses Sistemim Çok Isınıyor

Başlatan kullanici, 04 Haziran 2009, 17:52:17

kullanici

Merhaba
Microlab MC-4500 bir sistem aldım arkadaşımdan. 5-1 yani 5 hoparlör çıkışı var arkadaştan 4 hoparlör olarak geldi :) ve benim kullanmadığım 10-15 wattlık 2 tane hoparlörü bağladım sisteme ilk başlarda sorunsuz kullanıyordum son günlerde aşırı ısınmaya başlıyor (5-6 dakika kullanıyorum) ve kapatmaktan başka çare kalmıyor. içinden kokular gelmeye başlıyor.
ısınan parçanın fotoğrafı aşağıda arkadaşlar elektrik bilgim yok acaba bu parça nedir adını da söyleyemiyorum ? bari fotoğraf koyayım :D:D

[IMG]http://img205.imageshack.us/img205/7349/photoraf12.jpg[/img]

[IMG]http://img15.imageshack.us/img15/1593/photoraf07.jpg[/img]

acaba fazladan bağladığım hoparlörler mi ısınmaya sebep oluyor yoksa arkasındaki metal plakaylamı(soğutma için galiba) bağlantı sorunu var ?
vakit ayırdığınız için teşekkürler.

yorumlarınızı bekliyorum...

gevv

Orjinal hoparlörlerin omaji nedir önce bunu öğrenmelisiniz hoparlör üzerinde yazar yada ölçü aleti ile ölçerek bulabilirsiniz bazen anfinin arka kapağındada yazabilir eğer kendi hoparlörleri 8ohm ise sizin kullandıklarınız 4ohm ise bu sorun yaratır hoparlörler daha fazla güç çeker  tek yapılacak soğutucunun dışında kalan bölümüne fan bağlamak

Gördüğüm kadarı ile çıkış entegreleri tda2030 büyük ihtimal kalitesiz bir markadır st ürünü tda2030 kullanmak daha iyi olur

Ama bundan önce entegrelerin ısısı soğutucuya tam iletilmiyor olabilir

1 : ısı iletimim için soğutucu arasına sürülen beyaz ısı iletici silikon kurumuş olabilir temizleyip tazelemeli

2 : Sanki besleme kondansatörü şişmiş gibi tepe bölümünde yukarı doğru bir kabarma şişme varmı kontrol edin var ise yanındaki ile birlikte yeni kondansatörler ile değiştirin

[IMG]http://img193.imageshack.us/img193/7349/photoraf12.jpg[/img]

kullanici

ilginiz için teşekkürler.
Alıntı Yap1 : ısı iletimim için soğutucu arasına sürülen beyaz ısı iletici silikon kurumuş olabilir temizleyip tazelemeli
evet bende bundan şüpheleniyordum çünkü soğutucu metal plakayı çıkartıp tekrar taktıktan sonra olmaya başladı ama en çok transformatör ısınıyor
kondansatörde şişme yok

beyaz ısı iletici silikonu herhangi bir elektrik tamircisinde bulabilir miyiz ?

gevv

Elektrik değilde elektronik tv servislerinde olabilir ya da elektronik malzeme satan yerlerden bulabilirsiniz birde bilgisayar parçası satan yerlerde olur cpu soğutucularına sürmek için küçük paketler,tüpler halinde satılıyor

kullanici

cpu için kullanılan termal macunu duymuştum.
çok teşekkür ederim önerileriniz için  :)

İSKELETOR

arkadaşlar elimde 4 adet her biri 6 watt gücünde ve 8 ohm luk hoparlör ver ve bu hoparlörleri 200 watt lık bir amfiye bağladım.bilgisayarın kulaklık çıkışını anfinin  R-L girişine taktım . ve hoparlörlerden hışırtı gibi bir ses çıktı bu ses sadece bilgisyardaki sesle birlikte yani kişiler konuşunca ses hışırtısı çıkıyor susunca hışırtı kesiliyor.nasıl bir anfi kullanmam gerekiyor veya ben hoparlörleri birbirine paralel bağladım .bu 4 adet paralel bağlı hoparlöre başka hoparlörler bağlasam bu hışırtı kesilirmi  . lütfen yardım.

emreayaz

6 Watt lık 4 hoparlörü 200 watt lık anfiye bağlarsan sonuç kaçınılmazdır. geçmiş olsun hoparlörlerini kaldır at. yeni bir hoparlör al. ve anfiyide iptal et. minimum seviyedeki mesela 15 watt lık bir anfiye bağla. kolay gelsin.

cilgin_bateris

tda ları düzgünce yalıt cünkü arka tarafları iletkendir eger diger tdalar ile aynı sogotucuya baglı ise ondan kısa devre olur we isinabilir..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın