FM Verici çıkış yükseltme

Başlatan ControL, 20 Ocak 2011, 22:33:14

ControL

Selamlar,
oto için satılan fm vericilerden almıştım geçenlerde eh ameliyata sokmadan olmaz sağlıklı hastayı illaha ameliyat edicez içerisini açtığımda \"13003 ve zener diyotla 5V\'a düşürüldüğünü gördüm\" bilginize transistörü çok ısınıyor eğer yanarsa devre yerine 7805 takabilirsiniz. vericide sadece çip var bobin v.s yok çipten alınan çıkış bacağına seri kondansatör bağlayıp anten kablosu olarak çıkartmışlar ve 13003 regüle devresine gönderip oradada bidaha seri kondansatör bağlayıp aracın + hattına vermişler sanırım fazla yayın yapmayıp sadece araç içindeki akımla çalışan aletlere yayılım yapmasını sağlamaya çalışmışlar yada öle bişey bilmiyorum daha önce görmediğim bi sistem geri kalan kısmı basit sadece mp3 çaların ses katının olmadığını düşünün ve ilave olarak kumandası var. sözün özü ameliyata soktuğum aletin modeli \"Forex CFT 623A\" link verirsem reklama girer sanırım oda yasaktır diye veremiyorum.
Resimleri;
Orjinal hali: (Beyaz yerine sarı kablo bağladım)

Usb üzerinden güç vererek çalıştırıyorum en kötü ihtimal ev içinde kullanırım  pcnin ses çıkışına bağlayıp uzaktan dinlemek için v.s

Yapmaya çalıştığım Güç katı (Booster) http://electronics-diy.com/500mW_FM_VHF_Transmitter_Amplifier_Booster.php 50 Mhz ile 1.3 Ghz arası geniş band aralığı var fakat 4 bacaklı amfi çipini bulamadım yerine transistör bağlayabilirsiniz deniliyor 3 bacaklı tv antenlerinden çıkarttığım aynı görünümlü transistörlerden bağladım çalışmadı bobin, kondansatör direnç herşey düzgün fakat uyduramadım kılıfına çalışmadı

Bu devrenin yerine benzer bi şekilde transistörün base ucundan elektirikle beraber seri kondansatörden geçen anten kablosunu bağlayıp emiter ucuna 1nf kondansatörle birlikte antene versem olurmu yada başka bir şekilde olurmu yada bunun gibi basit bobin sarım derdi olmayan çalışan güçlendirici devresi varmıdır o güzel ellerinizde

resimlerin çözünürlüğü yüksek olduğundan bağlantı şekillerini incelemeniz kolay olucaktır neler önerirsiniz acaba bana gidip basit bi fm verici yapabilirim ama pll olmuyucak bu yüzden güçlendirici istiyorum

teşekkürler iyi forumlar

parametre

1 wat anten yukseltici

5.5km mesafe net gidiyor ve çok iyi tolerans veriyor. Bu devreyi genel de araba teybi tuneri kullanarak yapmanızı tavsiye ederim...

Araba teybi tünerinin amacı küçük bir fm verici olarak kulanı yorum yayının giriş voltajı değişmediği süre boyunca yayınınız frekansı değişmeyecektir. Ayrıca sarkmadan biraz daha düşe bilirsiniz. Fakat BFW 91 çok çabuk yanıyor. Yanmaması için bende 68 ohm 2w dirençin yerine 100 ohm 2w kulan maya başladım. Elinizde BFW 91 yok ise BFW 16 kulana bilirsiniz. Fakat 1 nolu trasistör çıkışına 62 pf 2 nolu trasistör 223 pf kullanmalısınız. Sarkma yayın olayı nerdeyse yok. Bu devreyle ben 2sc 1972 yi sürüp 15w güç alı yorum.

ControL

Yardımınız için çok teşekkürler 2N3866 siparişi verdim netten pazartesiye elimde olur büyük ihtimal linkte verdiğim devreyi 2N3866 ile kurup deniyicem olmazsa verdiğiniz devreyi kurarım bu arada kömürlerin çapı ne kadar acaba

parametre

devreyi yapalı çok oldu bilgilerini saklıyordum hatırladıgım capi 5 mm 

huda

Arkadaşlar

Bir cihazda kullanmak üzere 2 Adet 2SC1972 Transistörüne ihtiyacım var. Orijinalini hiçbir yerde bulamadım. Eskiden her yerde bulunurdu. Elinde olup ta bedeli mukabilinde yardımcı olmak isteyen olursa lütfen DM de yada konu altına yazarsa çok sevinirim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın