glcd bilimsel hesap makinesi YARDIM

Başlatan erenet, 03 Aralık 2010, 00:32:29

erenet

arkadaşlar ben glcd kullanarak bilimsel hesap makinesi yapmak istiyorum cos(x) değeri girilince ekranda grafiğin çıkmasını istiyo hoca (hangi değeri girersek onun grafiği) ccs c ve 16f877a kullanacağım ama bazı sorularım olacak sizlere
1. sizce hangi glcd yi kullanmalıyım WG12864B mi PGM12864A yoksa farketmez mi?
2. ben toplam 18 tane buton kullanıcam çünkü normal 4 işlemden fazla sadece 2 buton fazla sin cos 4x5lik bi keypad mi yapıyım yoksa 4x4 luk keypad alıp 2 butonu ayrıcamı kullanıyım ve 4x5lik keypad ccs c de nasıl sürülür yardımcı olursanız çok daha iyi olur grafik ve kodlarla ilgili de soracak sorularım var fakat ilk önce bunları halletmek istedim sonra koda girişicem yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

ficom

Merhaba
1.Grafik LCD olarka piyasada buldugun iki cesit arasında boyut ve pin sırası dışında bir fark yok.  gozune hangisi daha hoş gozukurse onu kullan. bence PGM12864A olan daha guzel.
2.Grafik LCD için CCS C ile yazılmış bir uygulama bilmiyorum?Microchip C18 ile yazılmış uygulamalar var.
3. pic16F877 ile grafik LCD surmen bana zor gorundu. bencedogrudan 18F4520 veyadaha buyuk bir islemciye geç.
4. hesap makinasında ne çizilecek. cos(45)=0.707..gibi deger. bunun birgrafiği yok.
Kolay gelsin.

35badboy35

Arkadaşım öncelikle çalışmanda kolay gelsin. Bir konuda özellikle ficom arkadaşımızın dediğini kesinlikle tavsiye edicem, oda 18F serisi bir pic mikrodenetleyici kullanman. 18F452 veya 18F4550 olabilir. Bende bu aralar grafik lcd ile ilgili bir konu üzerinde çalışıyorum (CCS C kullanarak). Sistemimdeki tuş kalıbalığından kurtulmak için dokunmatik ekran kullanıcam. Çalışmamı da bu yönde devam ettiriyorum. Bende önce 16F877 ile başladım. Fakat hafızası yetersiz kaldı. Haberin olsun yani. Grafik lcd ye menü bastırmak vs. gibi işler mikrodenetleyici hafızasını baya bir dolduruyor.

erenet

yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar projeyi bitirdim proteusta mükemmel çalışıyor grafik olayını tekrar anlatayım normal 0-2*pi arasında salınım yapan sin grafiği çiziliyor atıyorum sin(60) girdik grafikte x ekseninde pi/2 yi buluyor buradan dik çiziyor ve grafiği kestiği noktadan y eksenine dik çiziyor umarım anlamışsınızdır.

mezun92

merhaba ben hesap makinesi proje ödevi aldım yalnız 4 BİTLİK 2 LİK TABANDA TOPLAMA VE ÇIKARMA İŞLEMİ YAPAN HESAP MAKİNESİ gerekiyor Yardımcı olabilirmisiniz lüfennnn..............

parametre

Alıntı yapılan: mezun92 - 24 Aralık 2011, 19:16:22merhaba ben hesap makinesi proje ödevi aldım yalnız 4 BİTLİK 2 LİK TABANDA TOPLAMA VE ÇIKARMA İŞLEMİ YAPAN HESAP MAKİNESİ gerekiyor Yardımcı olabilirmisiniz lüfennnn..............

2 lik tabanda işlem yapan hesap makinesi windows xpde var hesap makinesini bilimsele cevirirsiniz oradan bin yazanı secerseniz işlemlerinizi ikilik sistemde yapar

burada picle yapılmış videolar mevcut
http://www.youtube.com/watch?v=jiHOvkjdpGQ

mezun92

mezun92

teşekkür ederim you tuba bakayım ama eğer sizde kaynak varsa gönderebilirmisiniz 2 hafta surem var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

parametre

burada bir devre var kodları asagıdaki linkte var
buda linki
http://www.avrprojects.info/avr-projects/scientific-calculator/

mezun92

mezun92

4 bitlik bi tane gördüm orda ama tuşlar sadece 0 ve 1 olacakmis bide toplama ve çıkarma tuşu örn. 0101+1011 bu işlemi yapan hesap makinesi

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın