PİC16F877A ile UÇAK PROJESİ

Başlatan Hyprion, 29 Ekim 2010, 19:29:34

Hyprion

Arkadaslar PicBasicPRO bilen Asenkron Seri Haberşelmeden iyi anlayan birisi bana yardım edebilirmi??
Bn bir projeye kalkıştım Proje Bilgisayar kontrollü insansız uçak yani ksıaca heron gibi birşey.. Fakat haberleşmede ve video görüntüsü almada sıkıntı çekiyorum.Haberleşme RF olucak ama ondada fazla ilerliyemedim mesafe sıkıntısı çekiyorum.Yardım edebilecek olan var ise lütfen cevaplasın...

gevv

yazdıklarınıza göre ortada bir şeyler var projeniz ile ilgili kodları ve devre şemalarını eklerseniz yardım alma şansınız daha yüksek olur

minti34

arkadasım hevesini kırmak gibi olmasın ama bahsettiğin şey çok büyük çaplı bir iş.firmalar hatta ülkeler bu işin AR-GE si için milyonlarca dolar harcamakta.öncelikle uçuş sistemleri ve havacılık konularında bir şeyler öğrenmek gerek. yapmak istedin şey bir model uçağa kamera takıp aktarmaksa bu konu çok zor değil ama işin içine uçuş kontrolleri ve autopilot (otonom uçuş) girecekse bu öyle basit bir konu değil. ayrıca bilgisayar arayüzünede sahip olman (yada yapman gerekiyor. ben 10 yıldır bu işte çalışıyorum.hiç söylediğin gibi basit bir konu olmadı. heron gibi bir şey dedğin uçağın fiyatıda bu arada 20 milyon $ civarında.arkadasın ve benim söylediğim gibi yapmak istediğin şeyi tam olarak yazarsan yardımcı olmaya çalışırız.yazılım bilgim çok iyi olmasada sistemle ilgili yardımcı olabilirim

KIRIKDR

HOCAM THK\'NUN MODEM UCAK KURSLARI VAR AYLIK BİR 10 LİRA GİBİ CAZİP UCRET ODEYEREK KAYIT OLUYORSUNUZ MODEL UCAK YAPMAYI BU KURSLARDAN OGRENEBİLİRSİNİZ...RF KONTROL İLE KUMANDA EDEREK KULLANIYORSUNUZ YAPTIGINIZ UCAKLARI..SES İSLEMİ BASİT FAKAT GÖRÜNTÜ AKTARIMI YAPMAK BİRAZ SIKINTI...KOLAY GELSİN...

Hyprion

cevaplayan ve mesajı dikkati alan herkese teşekkürler ama benim yaptığım büyük kapsamlı bişi değil model uçağı pic16f877a ile kontol ve bunu bilgisayardan Visaul basic programı ile kontrol etmek iletişim olarak da rf alıcı verici modül kullanmak maaliyet milyon $$ değilde 200 tl ile 300 tl arası bisi tutuyor.

minti34

o zaman konuya şyle başlamanı öneririm. kullanacağın model uçak elektrik motorlu olmalı(patlar motoro göre kontrolü daha basit)bataryan bitmediği sürece havada stop etmez.bu yüzden senin projen için ideal.türkkuşunda elektrikli model uçakların fiyatları 100-150 tl civarında kumanda kiti hariç o kısmı sen kendin yapacaksın.İkinci olarak vb ve pic ile servo motor kontrolünü incelemelisin.uçak üzerinde bir gaz bir aileron(sağa sola yatış) kumandası pitch (yükselme ve alçalma kumandası ve rudder (sağa sola dönüş ) kumandası vardır.yani toplam minimum 4 servo kontrol edeceksin.video transferi için hazır video alıcı vericiler var tek kanal senin işini görür. takribi 200-250tl civarındadır. mesafeside 500-1000m arasında değişmektedir.asıl büyük sorun kontrol kumandalarını ileteceğin rf sinyali bunun için udea nın alıcı verici modüllerini inceleyebilirsin. www.udea.com adresinden ulaşabilirsin.sanırım bu bilgiler ön hazırlık için yeterli olacaktır.sormak isteğin bir konu olursa buradayız kolay gelsin.

muhittin_kaplan

Otonom Uçuş Okadar Kolay değildir. Eğer Kumandayı Ben Yapacağım Diyorsanız, Bir Uçak İçin An az 4 kanal Kullanmanız gerekli.
video gönderimi için
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13438 sistemini kullanabiirsiniz.

muhittin_kaplan

http://www.melihkarakelle.com/zafi.html yakında bunu yapıp kamera takacağım.
sonrasında quadcopter ki epey ilerleme sağladık. onunla devam edeceğiz.

omereliusuk

biraz da fuzzy logic e bakman gerekecek galiba ben öyle düşünüyorum. oto kontrol için bu gerekli gibi.

muhittin_kaplan

Yok,
Kalman Filtresi, Geçmişi Unut Algoritması,İntegral Türev gibi bilgilerin yanında bunları işlemcilere nasıl yaptıracağını ve nasıl kontrol edeceğini öğrenmen gerek.
Bulanık mantıkla değilde ilk etapta aristo mantığıyla çözmeye çalışmak gerek.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın