paralel port bağlantısı ile 3 adımlı step motor kontrolü için lütfen yardım edin

Başlatan emir28, 22 Ekim 2010, 22:25:12

emir28

öncelikle edinmiş olduğum bilgilerden yüzeysel bahsetmek istiyorum...
pralel port ile tezgah üzerine kurulmuş matkap gb bir makinayı kontrol etmek istiyorum(3 adımlı step motorlu)
bunun için bir takım araştırmalar yaptım yapmış olduğum araştırmalarda paralel port ile 8 çıkış alıp 8 kontrol elde edebiliyoruz lakin bu sistemi kontrol için paralel porta seri olarak  bir taransistör ve transistörün yanılmıyorsam emiter bacağına seri bir direnc koymak suretiyle yapılabilirmiş ama bu alanda ilk olduğum ve bu konulara da biraz yabancı olduğum için bu işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var yalnız ca bu şekildeki bir bağlantı ile port kontrol sistemi kurulabilir mi bir de sizlerden şöyle bir destek istiyorum tazgah matkap sistemimiz şu an manuel olarak kullanılabilir durumda bunun bağlantısının manuel yapılması bize kullanımda zamn kaybı yaşatır bu haseple paralel pot ile bilg. kontrolü istiyoruz bunu nasıl yapacağımı ayrıntılı olarak anlatacak yada devre şemesı konusunda bana yardımcı olacak arkadaşla varsa gerçekten çok acil yardıma ihtiyacım var.... yardımlarınız bekliyorum son olarak ta şunu ekleyeyim üni de okuyorum ve hocanın argesindeyim bu proje yapılırsa okuldan mezun olabilirim yapılmazsa okulum uzar şimdiden yardımlarınız dan dolayı allah razı olsun...

yazici67

paralel port ile motor arasındaki bağlantıyı kurmak kolay ama öncelikle bu işlemi yapacak pc programını bulmalıyız.yanılmıyorsam 320volt blogda böle bir konu vardı.

frkcn

sen resmen cnc yapacaksın resmen olmasada aynı mantık.

mini cnc hoby cnc diye arattır biraz bilgiye ulaşırsın  mach3 programı yardımıyla tezgahına bağlayacağın step yada servo motorları kontrol edebilirsin tabi bide kontrol kartına ihtiyacın olucak.

emir28

tüm cvp yazan arkadaşlara teşekkürler verilen devre resmi birazcık işime yaradı ... en azından nasıl bir mantık kurmam gerektiğini öğrenmiş oldum burada upto kuplör elemanı yani 4n26 yı değiştirdiğim zamn yeterli olcak gb gözüküyor inşallah olur ... hepinize gerçekten çok teşekkürler bir de şöyle bir sorunum var bilgisayarımın paralel portuna portun D0 numaralı ucu ile gnd arasında deneme amaçlı bir led bağlıyorum fakat led ben komut versem de vermesem de çalışıyor sorun neden kaynaklanıyor acaba

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın