Güneş ışığını sürekli bir yere vurdurabilecek güneşi takip edebilecek sistem

Başlatan anatemar, 12 Ekim 2010, 08:56:53

anatemar

MERHABA BENİM GÜNEŞ IŞIĞINA DUYARLI BİR SENSÖRE İHTİYACIM VAR BASİT OLARAK ÇALIŞMA PRENSİBİ ŞU ŞEKİLDEDİR  GÜNEŞİN SÜREKLİ OLARAK BELİRLİ BİR YÜZEYE  VURMASINI İSTİYORUM  BUNUN İÇİN CİHAZIN ALTINA DAİRESEL HAREKET EDEBİLECEK BİR SİSTEM VE SENSÖR GEREK GÜNEŞİN IŞIĞINI YAKALAMAM İÇİN BU KONUDA  ÖNERİNİZİ  YARDIMLARINIZI  BEKLİYORUM

badabat

Böyle bir uygulama görmüştüm. Güneş enerjili su ısıtıcılarında. panel güneş ışınlarının dik vurduğu yere doğru dönüyordu. Step motor pic ve sensor ile yapılmıştır. Çok zor bir uygulama değildi üzerinde biraz düşünmek gerekiyo sadece:)

omereliusuk

lm 324 ile yapılan bir devre vardı 1997 yılında yapmıştım. 4 ldr  kullanılıyordu. yukarı aşağı sağ sol şeklinde idi yalnız sabah ve akşam sapııtyordu.daha sonra ay\'ı takip etmeye başlıyordu.

muhittin_kaplan

iki adet LDR yi, kısa iki boru içerisine ayrı ayrı köşelere koyarak, aradaki farkı ölçerek servo motorlarla devamlı takip sağlayabilirsiniz.

Maxim

Alıntı yapılan: anatemar - 12 Ekim 2010, 08:56:53MERHABA BENİM GÜNEŞ IŞIĞINA DUYARLI BİR SENSÖRE İHTİYACIM VAR BASİT OLARAK ÇALIŞMA PRENSİBİ ŞU ŞEKİLDEDİR  GÜNEŞİN SÜREKLİ OLARAK BELİRLİ BİR YÜZEYE  VURMASINI İSTİYORUM  BUNUN İÇİN CİHAZIN ALTINA DAİRESEL HAREKET EDEBİLECEK BİR SİSTEM VE SENSÖR GEREK GÜNEŞİN IŞIĞINI YAKALAMAM İÇİN BU KONUDA  ÖNERİNİZİ  YARDIMLARINIZI  BEKLİYORUM

İstersen 1 gününü ayarlayıp güneş panelini oraya monte edebilirsin eğer ben 3 kattan aşağı oturuyorum diyorsan çatıya monte et derim ama güveniyorsan ...
Böylece masraf yapmazsın.

omereliusuk

Alıntı yapılan: yazici67 - 09 Kasım 2010, 23:05:20tahminim çok az bir enerji verir
dengeyi bozduğu için bozulan tarafa doğru hareket ediyordu. denemesini yaptık da o yüzden biliyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın