Smps dc çıkıştaki pik parazit çözümü nasıl olur ?

Başlatan whyliving, 12 Ekim 2010, 08:52:39

whyliving

dmerhaba arkadaşlar. yaptıgım smps de dc cıkışında parazitler oluşuyor. filtrelemede c ve l kullanıyorum. frekansı arttırsamda çözüm olmuyor. snubber ve cıkıştaki bobinden şüphe ediyorum.
sürücü entegresi sg3525 ve ir2110 kullanıyorum. mosfet irfp460  . yardımlarınızı bekliyorum

gevv

malzeme değierleri nedir şema gönderebilirseniz daha kolay çözüm bulunabilir

parazit yük varken  oluyormu ? yoksa boştamı test ettiniz

whyliving

devre şener beyin paylaştıgı devredir. gayet güzel çalışmakta . tek sıkıntım çıkıştaki peak. ve snubber direnci ısınıyor.  sunebbet şarjını yakalamak ve peak i yok etmek için  frekansla oynadım. fakat başaramadım. scope da yine görünüyor. ve ampli de sorun yaratıyor. ne dersinzi ? sizce ne yapmalıyım.

gevv

@whyliving  hocam Şener beyi tanımıyorum  paylaştığı devreyide görmedim  çıkışta yük varken durum nedir yük ile parazit varmı

aklıma gelen iki ihtimal var  kontrol bölümünde, ya da sardığınız trafoda sorun var

whyliving

sayın gevv ek olarak lyt dosyasını ekledim. ir2110 un üzerindeki kondansatörlerle oynadıgım taktirde  parazit dah da arttı.  ayrıca çıkışa ampli baglıyorum  ve parazit ses olarak yansıyor. scope ta da pik olarak görünüyor. 2 x 25 volt çıkışa 2sc5200 ve 1943 le yapılmış ampli bagladıgımda sorun  sadece ses de bozulma oldu.  yükteyken görünüyor yüksüz iken de parazit belli.  tda 7294 bagladıgımda  entegre patladı :) normal de çalışıyordu. şimdi biraz daha kurcaladım smps i bu defa sigortalar atmaya başladı :(  gittikçe kötüleşiyor. birde pulse trafosuyla ugraşacagım. bakalım...

Flatron

Merhaba
Sorun eğer olması gereken sinyaldeki küçük bozulmalar ise bunun ingilizcesi \"ripple\" dır.SMPS devrelerindeki \"ripple\" ların çözümü olarak şunlar yazıyor:
Regulation or ripple/noise problems :
check main HV filter capacitor and other filter capacitors for decreased value or opens. Check regulation components including shunt regulators and zener diodes.
yani:
Regülasyon yada ripple/Gürültü sorunları:
Yüksek voltaj tarafındaki  filtre kondansatörlerini yada diğer kondansatörleri sığalarını kontrol edin,değeri artmış yada açık devre bir kondansatör sebep olabilir ayrıca zener diyot/diyotları da kontrol edin diyor
daha fazla detay için internette \"ripple problems in SMPS\"  gibi kelimelerle tarattırın.
Kolay Gelsin

gevv

bilgiler için teşekkürler @Flatron Abi

@whyliving   filtre  yüzünden bu kadar  parazit olması çok zor kontrol devresinide büyük ihtimal referans devrelere göre tasarladınız (öyle değilse örnekleri kontrol edin)   geriye sarılan trafolar kalıyor

whyliving

sayın gev . sanırım ir 2110 la ilgili bi sorunum var. cünkü bir cıkışı pürüzsüz iken digerinde ufak bi pürüz oluyor sanırım buda moslar ile çıkışa yansıyor.  hemen bi puls trafosu sardım. onunla ilgili çalışmalarım devam ediyor. sizlerle paylaşacagım.

whyliving

ir2110 çıkışı

pulse trafosu cıkışı.

birde pulse trafosu ile deneyecegim. bakalım nasıl olacak...
e-20 nüveye 4 x 20 sipir 0.20 lik tel ile sardım . 2 sargısını primer olarak kullandım. düşük frekansda  sinyalde bozulma olsada çalışmak istedigim yerde ideal. 10 volt /div cıkış veriyor. sg yi 12 volt ile besliyordum. gayet uygun degerler. mosfetlerin tepkisi ne olacak onu merak ediyorum  :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın