Elektronik Projeler

Güç Elektroniği => Güç Elektroniği Genel => Konuyu başlatan: gnoXis öö 19 Şubat 2014, 20:56:17

Başlık: Bir devre hakkinda soru
Gönderen: gnoXis öö 19 Şubat 2014, 20:56:17
Iyi gunler,

Devrelerle ilgili bir soru sormak istiyorum. Elimde bir adet elektronik cihaz var ve bataryasi sorunlu ve neredeyse hic sarj tutmuyor. Bataryayi iptal edip dogrudan sarj aleti/adaptor ile calistirmak istiyorum. Devrenin resimlerini paylastim.
Sorum su resimde ki bataryayi cikarip ayni kutuplara kablolalari baglasam cihaz calisir mi yada ne olur? Cihaz basit bir tras makinasi ve yenilemek isterim hic boyle ugrasmadan ama daha alali bir kac ay oldu, garantiye gonderemiyorum cunku belgeler kayip ve yeni oldugu icin atmayada kiyamadim.

Adaptorun uzerinde yazan output degerleri: 5.6V, 80 mA
Bataryanin uzerinde yazan degerler : 2.4V, 600mAh

Burada ki voltaj farki cihaza ve diger elektrik tesisatina zarar verir mi priz, fis vs gibi...

Not:Elektrik/Elektornik, devreler hakkinda ki bilgim sadece okulda ogrenilen kadar, paralel seri devreler vs...

Resimler:
(https://elektronikprojeler.com/imgs/uploads/1392908537.jpg)
---
(https://elektronikprojeler.com/imgs/uploads/1392885682.jpg)
Başlık: Ynt: Bir devre hakkinda soru
Gönderen: Yusuf usta öö 19 Şubat 2014, 21:04:27
cihazlar satılana kadar bekledikleri gerektiğinden uzun (raf ömürlerini aşan bir süre) nedeni ile pilleri sorunlu olarak elinize ulaşabiliyor. bu cihazın içine iki adet şarjlı pil takmanız ve kullanmanız mümkün. Adaptöre gerek yok. Neden derseniz, 3 volt adaptör alsanız zaten pillerden pahalı tutar. Ni-CD 1100mA iki adet şarjlı pili 5 Liraya almanız mümkün.

adaptör voltajı yüksek olması normaldir. devredeki 47 ohm üzerinden geçerek pili şarj ederken bu voltaj düşer zaten. Fakat direkt bu voltajla cihazı çalıştıramazsınız. hem amperi yetmez, hem voltajı yüksek gelir. Bu adaptör sadece şarj içindir.

Pilin yenisini alırken Nikel-Kadmiyum değil de nikel-Metal alırsanız da olur. Fakat bildiğim kadarı ile Ni-Mh piller daha pahalı ve bu alete değmez. Çok kaliteli bir ürüne benzemiyor.
Başlık: Ynt: Bir devre hakkinda soru
Gönderen: gnoXis öö 19 Şubat 2014, 21:19:57
Yorumunuz icin tesekkur ederim, dedigim gibi basit bir cihaz ama yeni oldugu icin acaba boyle bir sey olur mu dusunmustum. Dediginiz gibi pil almak mantikli duruyor..