image

Ana içeriğe git
Son İletiler
1
Ses Elektroniği / Ynt: TDA2005 Entegresi hakkında.
Son İleti gönderen Mr_YAMYAM -
Parazit veya videodaki gibi HUMM sesinin temel açıklaması GROUNDING kuralıdır.
ÇARESİ:
Öncelikli olarak hoparlörlerin eksi bağlantılarını plakete değil, doğrudan besleme kaynağının eksi ucuna (Güç kaynağına) bağlayınız.
Sonuca göre diğer teknikler önerilecektir.
3
Güç Elektroniği Genel / Ynt: Çamaşır makinesi motoru kontrol devresi (1085C Entegreli)
Son İleti gönderen Cmbyyy -
Merhaba arkadaşlar;
yaklaşık 5 yıldır çamaşır makinesi motorundan yapmış olduğum tezgah testereyi kullanıyordum. bu tip motorlar universal motor grubunda doğudan 220volt verildiğinde çok yüksek devirde dönüyor. Motoru kontrol için dimmer tarzı voltaj düşürücü devre kullandım. Tabi burum vaoltajın düşmesi ile beraber gücün de düşmesine sebep oluyor  kalın ve sert tahtalı kesmekte zorlanıyordu. bu durum çok can sıkıcı olmuştu.

bende yeni arayışlara girdim nette gezerken bu tür motorlar için yapılmış devreler buldum ama pcb baskıya cesaret edemediğimden yine nette 10 adet 5 dolara kartı bastırdım. parçaları temin ettim montajı yaptım sonuç harika. hangi devirde olursa olsun motor çok güçlü dönüyor. en düşük devirde bile durmuyor. 5-10 tahtayı bile zorlanmadan kesiyor.  birde şerit testere yaptım testlerde çok iyi sonuç aldım.

devrede işi TDA1085c entegresi ve BT138 triyac yapıyor, ayrıca 100k (2 adet) ve 4k7 trım-pot var bunlarla devir ve frekans ayarı yapabilirsiniz.  motorun arka rulmanlarında bulunan tacho kablolarını kullanıyor sistem . daha fazla teknik bilgim yok ( burada siz değerli hocalarım devreye girerse memnun olurum )

devre şeması
X

pcb baskı

X

yerleşim planı

X

benim yaptığım bitmiş hali
X

tüm dosyalar
X


uyarı: benim montaj yaptığım devrede girişte 15k taş direnç var o 6k8 olmalı. ben karaköyde malzemeciye liste verdim o da yarısını yanlış vermiş rastgele atmış poşete. acemilik işte .
Konu ile alakası yok ama  yaptığınız şerit testerenin  çalışır videosu varsa yapım aşamalarını paylaşımınız oldumu var ise link atabilirmisiniz
4
Endüstriyel Elektronik / Ynt: DC Motor Hız ve Yön Kontrol Devresi Arıyorum
Son İleti gönderen Furkan41 -
1-Motor kaç volt ile calışıyor , eylemsizlik momentini yenebilmesi için ne kadar bir akım cekiyor.
2- gerekli motor voltaj ve akım değerleri bulunup/hesaplanıp   sürücü devresini tasarlamaya başlamak lazım.
3-sürücü devresi yön kontrölü yapacağı için  H köprü mantığında bir sürücü devresi tasarlanmalı.
4-Hız kontrolü icin bir mikro işlemci desteği ile PULSE WİTH MODULASYONU (PWM) İLE SÜRÜLÜP tork kaybının önüne gecilip istenilen hız kontrolünüde kolayca yapılabilir.
5-H köprüsü sayesinde yön kontrolünü sadece 2 pin üzerinden halledilebilir. FORWARD and BACKWARD.
6-START VE STOP işi mikro işlemci desteği ve yazılım desteği ile gercekleştirilebilir.

Ancak motorun stop etmesinden kastınız nedir ? FRENLEME diyor iseniz ve planet dişli grubunda full zamanlı yük olacak ise. DC motor frenlemek işe yaramayacaktır. eğer FREN ise kastınız. Frenli DC motorları araştırmanızı öneririm.
veya balata sistemi yapıp DC motorun Endüvisini yani Motor şaft milini aynı eski araçlardaki karadüzenek balatalı fren sistemi gibi bir sitem tasarlanıp bir elektromanyetik alan ile balata sistmei kontrol edilebilir.

DC motoru hassas kullanım içinn istiyor iseniz birde size ENKODER'i öneririm. böylelikle bir step motor mantığında ve DC motora hassaslık katararak işi daha düzgün şekilde yapabilir.
5
Endüstriyel Elektronik / Ynt: Sensor hareketlerinin bilgisayarda kayıtı
Son İleti gönderen Furkan41 -
Googleye girip C# İle arayüz nasıl tasarlanır yazıyorsun. Öğrendikten sonra C# İle com portuna bağlanıp veri nasıl cekilir veya gönderilir bunu öğreniyorsun.

Daha sonra arduino mu artık ne kullanıyorsun bilmiyorum bu soruyu sorduğuna göre arduinodur.  arduinonun serial haberleşmesini başlatıp sensör verilerini porta gönderiyorsun sırayla gönder ilk gaz gitsin sonra veriyi ayırmak icin peşine bir yıldız işareti gönder birbir peşi gönder böyle.
C# arayüzündede com porttan gelen datayı gönderdiğin şekilde al aldıkca değişkenleri istediğin gibi yönlendir.
10
Ses Elektroniği / Ynt: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı
Son İleti gönderen Mr_YAMYAM -
abi yaptığım çalışmadan ve desteklerinizden çok memnunum.  hele askşam o sesi duydum ya harika hissettim. yarın ilk iş orjinal 337 bulmak olacak.  geç olsun güç olmasın. :)  kabin artık şart oldu. bendekileri kabin sanırdım meğerse boş tenekeymiş. aynı hoparlör uluyor resmen büyük kabinde... ;D
Gönül isterdi ki @memleket  ve başka arkadaşlar da yapsaydı.
Konumuzun esas amacı İYİ KALİTE AMPLİ TASARIMI olduğu için, önemli olan konu içeriğindeki bazı hesaplamalardır.
Yani bizler çıkış katı olarak LM1875 kullanmış olsak ta, pekala çok farklı çıkış katları da kullanabilirdik.
Her bir çıkış katı, hoparlör sürebilme kabiliyeti doğrultusunda değerlendirilebilir. Ancak şunu bilmeliyiz.
Çıkış gücümüz ne olursa olsun, elde edebildiğimiz dinamik alan seviyesi.
Öncelikli şartname S/N kuralı olup, grounding teknikleri ile önem arzetmektedir.
Dinamik band genişliği.
Literatürde belirtilmiş 20Hz ten 20KHz e kadar frekans bandını ne ölçüde yükselebiliyor ve hoparlörlerimiz bunu ne ölçüde ses haline getirebiliyor. (Ölçmeye çalıştık)
Her yükseltici, yüke bağlandığında çıkış gerilimi düşmektedir. Bu gerilim düşümü her frekansta farklı olabilmektedir. Hoparlörlerimiz indüktif yük olduğuna göre kullandığımız çıkış katı ne kadar kayıpla hoparlörleri çalıştırabiliyor. Kayıplarımız, tasarımda başka yerlerden de oluyor mu?
Giriş konnektörlerinden itibaren ele alındığında, kullanılan kablonun bile önemi vardır. Bu önem, yapılan tasarımın hassasiyeti doğrultusunda malzeme kalitesi olarak karşımıza çıkmaktadır.
İşte bu gibi durumlarda, bir kablonun metresine 10$ verilir mi kavramı ortaya çıkmaktadır. Keza devrede kullanılan malzemelerin kalitesini de ele alırsak, haliyle ciddi masraflar söz konusu olabiliyor.
İşte bizim amacımız en uygun bütçe ve uygun bir tasarımla en ideal tasarımı yapabilmek idi.
Bunu da amatör bir tasarımla elde edebildiğimizi görüyoruz.
Aynı devremizi daha da geliştirip, çok daha üst seviye bir ampli yapabilmek elimizdedir.
Ancak bu sefer ilave devreler, özel malzemeler ve en önemlisi DOĞRU BİR ÖLÇÜM ile sonuca ulaşmaya çalışmalıyız. Ölçüm için elimizde gerekli aletler olmadığına göre, şimdilik devremizi bu haliyle bırakıp, ilerleyen zamanlarda eğer istersek, BİLİM ADINA geliştirebiliriz.