3v ile 15v arasında dc giriş 12v DC sabit çıkış veren converter YARDIM!!!

Başlatan darkdexter, 09 Ekim 2010, 20:49:18

darkdexter

SLM ARKADAŞLAR..
 girişinden 3v ile 15v arası dc volt değişken enerji verilecek çıkışından 12v DC sabit gerilim alabileceğim bir buck boost converter lazım.güç, akım önemli değil.bu benim proje ödevim.internette çok araştırdım ama bulamadım .yardım ederseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

erdogan_82

Arkadasım yapmak ıstedıgını birazdaha acıklarsan belkı yardım edebiliriz. Şimdi bu giriş voltajı neye göre değişiyor, belli bir periyodu varmı

profahmet

selam.
istediğin devreyi hazırladım, buyur:

not:
Devreyi gerçekte denedim ve çalışıyor. şema üzerindeki gösterdiğim elemanlar elimde bulunan test malzemelerim. eğer devreyi yapacaksan yakın değerdeki karşılıklarını kullanabilirsin.

10k pot ile çıkış gerilimi ayarlanabiliyor. 10v zener değeri min. çıkış voltajını belirler. bu çıkış voltajı ayarladığın değerde sabit kalıyor. aslında çıkışın ek bir parazit filitresinden geçmesi gerekir ama devreyi en sade biçimde tasarlamaya özen gösterdim. eğer gerekiyorsa isteğine göre birazdaha geliştirebilirim.

KOLAY GELSİN.

darkdexter

teşekkürler...
Ahmet hocam çok teşekkür ederim yapmışolduğunuz emekten dolayı
hocam ben sizin yapmış olduğunuz devreyi preteus da kurdum fakat bazı elemanlar BVY27 VE MJE2955 YOKTU bende BVY27 YERİNE BY127 BY206 BYW98 MJE2955 YERİNEDE MJE350 kullandım girişten 15v verince 10.8v 3v verince istenilen değeri elde edemedim.
Benim preteusta bu söylediğim elemanlar yok ...

Ayrıca devremde PWM modulator devresi olacakmış biraz da güç çekecek galiba 4A, 5A gibi YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
İsterseniz  yapmış olduğunuz devrenin proteusdaki dosyasını ve birazda açıklama yaparsanız bir yazıyı bana gönderebilirsiniz çok memnun olurum
Ve sizin dediğiniz gibi zener diyotla çıkış gerilimini sabit tutmayacakmışım  ???

darkdexter

selam arkadaşlar benim ders projem acil yardımlarınızı bekliyorum
girişinden 3v ile 15v dc gerilim (değişen) verilecek çıkışından sabit 12v dc gerilim verecek PWM ile tetiklenmiş Buck boost converter yapmam gerekiyor. Akım  1A civarında F=50khz  OLACAK
ve şu sitede deki değerlei verecek bir buck boost converter vermiş buna uygun bir pwm eklemem sanırım benim devrem çözecek
bu devreye nasıl uygulayabilirim
 http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/ivw_smps_e.html

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın