Haftalık Programlı Çiçek sulayıcı

Başlatan Mucit23, 09 Ekim 2010, 12:23:09

Mucit23

Merhaba arkadaşlar
Sizlere son projem olan Haftalık programlı çiçek sulama devresini paylaşmak istiyorum. Yakalşık iki aydır bu proje üzerinde çalışıyordum. Pek fazla zamanım olmaması nedeniyle yeni bitirebildim. Devre çok iyi çalışıyor hiçbir sorun yoktur. Yazılım ve tasarım tamamiyle bana aittir.

Biraz devreden ve çalışmasından Bahsedeyim;
Projemde işlemci olarak pic16F876, 2x16 lcd ve saat içinde ds1302 kullandım. Menü, Yukarı, Aşağı ve Ok butonu olmak üzere 4 adet ayar butonu vardır. Tüm ayarlamalar bu butonlar üzeriden gerçekleştirilir. Devre üzerindeki buzzer ile yapılan işlemler sesli olarak renklendirilir. Menüye girmek için menü tuşuna 2 saniye basılı tutmak gerekir. Menü dışındayken 15 sn boyunca hiçbir tuşa basılmaz ise ekran ışığı otomatikmen kapanır. Herhangi bir tuşa basılarak tekrar aktif hale gelir. Bu program sayesinde haftanın herhangi bir günü ayarladığınız saatte çiçeklerinizi sulayabilirsiniz. Sulama ayarları bölümünden hangi günler sulama yapılacağını, saat kaçta sulama yapılacağını ve kaç saniye boyunca sulama yapılacağını kaydedtikten sonra o gün, o saat geldiğinde röleyi aktif hale getirerek röle kontaklarına bağladığınız pompa ile sulama işlemi yapılır. yapılan tüm ayarlar hafızaya kaydedilir. Elektrik kesilse bile hafızadan silinmez.

Birazda programın ayarların nasıl yapılacağından bahsedeyim;
Aslında çok basit herhangi bir zorluğu yoktur. Yinede anlatayım;
ZAMAN AYARI: Menü tuşuna 2 saniye basılı tutularak menüye girilir. Menüye girdikten sonra ilk olarak Zaman ayarı karşımıza gelir. Ok tuşuna basılarak zaman ayarına girilir. İlk olarak saat ayarı karşımıza gelir. Yukarı ve Aşağı butonları ile ayarlamalar yapıldıktan sonra OK tuşuna basılarak dakika ayarına geçilir. Tekrardan yukarı ve aşağı butonları ile ayarlamalar yapıldıktan sonra Ok tuşuna basılarak bir sonrak ayara geçilir. Bu ayarlar sırasıyla Saat, Dakika, Gün, Ay, Yıl ve hafta içerisindeki gün olarak devam eder. En son olarak Hafta içerisindeki gün (ptesi, salı ..) ayarlandıktan sonra OK tuşuna basılarak Zaman ayarından çıkılır ve Ana menüye dönülür.
SULAMA AYARLARI:Ana menüdeyken yukarı veya aşağı butonlarıyla Sulama ayarları seçilip Ok tuşuna basılarak sulama ayarlarının yapılacağı alt menüye girilir. İlk başta karşımıza Pompa durumu yazan Bi ekran çıkar. Yukarı ve Aşağı butonları ile Pompanın açık veya kapalı durumun seçeriz. Eğer Pompa durumunu kapalı olarak seçerseniz Pompa hiç çalışmaz. Ok tuşuna basılarak bir sonraki ayara gidilir. burada hangi günler sulama yapılacağı ayarlanır. İlk başta karşımıza pazartesi gelir. Yukarı butonunu kullanarak pazatersinin yanına çarpı veya onay işareti konulur. Çarpı işareti varsa o gün sulama yapılmaz onay işareti varsa o gün sulama yapılır. Ok tuşuna basılarak bir sonrak gün için ayar menüsü karşımıza gelir. Sırasıyla bütün günler için bu işlem tekrarlanır. En son pazar günü içinde ayarlama yapılıp Ok tuşuna basılarak Pompanın açılış saati ss ve dd olarak girilir. Ok tuşuna basılarak bu seferde kapanış saati ss ve dd olarak girilir. Ok tuşuna basılarak Sulama ayarları tamamlanır ve Ana menüye dönülür.
Bu programda min 1 Dk sulama yapılır.
MANUEL SULAMA: Bu opsiyonel bir özelliktir. Ayarlanılan zamanlar dışında sulama yapılmak istenirse bu menü üzerinde sulama yapılır.
MENÜDEN ÇIKIŞ: Menüden çıkış için kullanılır.

Tüm ayarlar bunlardan ibaret.
Devreyle ilgili bazı resimler;

Devrenin pcbsi mevcuttur ve PCB ölçüleri altınkayanın DT-065 numaralı kutusuna göre çizilmiştir ölçüleri birebir uyumludur.
Kutu: http://www.altinkaya.com.tr/Egimli_Masaustu_Kutular/DT-065.html
Kutunun DXF çizimleri ve PDF dosyası ekteki dosya içerisindedir.

Eğer kutu içerisine montaj yapılacaksa dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.
Kutu içerisinde yer sıkıntısı olduğu için elektrolitik kondansatörler yatay olarak yerleştirilmelidir. Röle olarak 12V minyon spot röle kullanılmıştır. Fakat normal boyuttaki minyon spot rölelerden kullanırsanız yine sorun çıkarmaktadır bu yüzden elinizden geldiği kadar küçük röle kullanmaya çalışın.

Kutu üzerindeki çıkartmaları ise şu şekilde yapabilirsiniz. Herhangi bir oto aksesuarcıdan bir parça beyaz folyo alın. Bu folyoların bir tarafı yapışkanlıdır. Aldığınız folyoyu yazıcıya girmesi için A4 boyutlarında Kesin. sonra herhangi bir lazer yazıcı ile folyo üzerine çıktı alabilirsiniz. Kutu üzerindeki yapıştırmalarında ölçülerini pdf dosyası halinde ekliyorum.

Program yazılımı PicBasic ile yazılmıştır. Umarım faydalı olabilmişimdir. Yapacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin

Ayrıca programa bazı düzenlemeler yapıldı.
Bunlardan en önemlisi Röle çalışırken elektrik kesilip tekrar geri geldiğinde röle çalışmıyordu. Tabi günümüzde elektrik kesilmesi çok olası. Şimdiki hali ile röle çalışırken elektrik kesintilerinde sulama saati geçemişse sulama işlemine kaldığı yerden devam etmektedir. Ayrıca yine röle çalışırken menüye girdiğimizde röle durur. Menüden çıktığımızda tekrar çalışır.
Bunların haricinde bazı yerlerde iyileştirmeler yapıldı.

Dosyaları Buradan indirebilirsiniz..
http://hotfile.com/dl/98696056/f1ed638/Haftalk_programl_iek_sulayc.rar.html

Edit;Dosyalar yenilendi.

modelci44

Elinize sağlık çok güzel bir proje olmuş,bende budevreyi yapmak istiyorum acaba ares çizimini programın 7.6 versiyonunda  yada daha düşüğünde vermen mümkünmü,çalışmalarında başarılar.

Mucit23

bilgeorkan

kardesim merhabalar eline saglık cok güzel bi calısma olmus ama malzeme listesini bulamadım acaba ekleye bilirmisin buraya

Mucit23

Baskı devresinde tüm malzemelerin adı yazıyor. Oradan bakabilirsiniz.

k0puq

Çalıştığım yerde benden bi devre istendi.Devreyi şöyle tanıtıyım.Kuşlar için lamba kontrol devresi istediler.Amaç akşam olduğunda lambanın otomatik yanması.İki adet lamba isteniyor.Biri sadece on-off yapıcak biri ise sürümlenerek (pwm) yanıp sönücek.Yani sabah bir lamba sürümlenerek yandı diyelim,diğer lambada o tam derece yandığında yanıcak.sürümlenerek yanan lamba ise yine sürümlenerek sönücek.Buradaki amaç ise lambalar yanıp sönerken kuşların korkmamasıdır.ayrıca bide sürekli çalışacak bir fan çıkışı istiyorlar.yani burda  3 çıkışı olan bir kontrol devresi isteniyor.Tabi yanma saatleride ayarlanacak.Çünkü sürümlenerek yanması gereken bi lamba var.
Yardımlarınızı bekliyorum..

Mucit23

k0puq

kusura bakmayında tepkileriniz çok saçma.Ben sipariş falan vermedimki sadece yardım istedim.Fikir almak ayıpsa dicek bişiyim yok.

Mucit23

@K0puq;

Mesajlarında sipariş eder gibi bir tavır kullanmışsın. Tavırların bu şekilde olduktan sonra sana yardımcı olan kimse pek çıkmaz. Şunu unutmaki yardım isteyebilmen için seninde bişeyler yapman lazım.

Benim yaptığım Haftalık Programlı çiçek sulayıcı çalışmamı örnek göstermişsin. O projeyi aklından çıkart çünkü onun üzerinde ufak tefek yazılımsal değişikliklerle halledilebilecek bir iş değil elbet. Hem yazılım hem donanım değişmesi gerekir. Zaten bu köklü değilşiklike ne ben uğraşım nede başka birisi. Öyle yapılacağına sıfırdan devre tasarlamak en mantıklısı olur.

Dediğim gibi aklındakileri gerçek hayata dökmek istiyorsan seninde bişeyler yapman lazım. Sonra takıldığın yerlerde gerektiği kadar yardımcı oluruz. İşe bir şema çizmekle başlayabilirsin.

Ayrıca aynı içerikli mesajları birkaç yerde yazmanda anlamsız..

200746480

kardeş devreyi yaptım fakat devre elk verdiğimizde sadece lcd ekranın ışıgı yanıyor. ışık sönünce herhangi bi tuşla tekrar aktif edebilyirouz. fakat görünütü yazı felan çıkmıoyr yardımcı olabirmisn..

Mucit23

Kontrast Potuyla oynamayı denedinmi?
Dediklerine göre işlemci çalışıyor. Ekrana hiç görüntü gelmiyorsa ekran bağlantılarında problem ver yada kontrast ayarsız..

200746480

evet denedim fakat sorun geçmedi. bir de yanlış okumadıysam her tuşa bastıgımızda buzzerin çalışması gerekiyor. tuşa basıtıgımız zman ekran ışıgı aktif oluo ama buzzer çalışmıyor.  ben 32768 khz kristali bulamdım. faakat normal dijital saatteki kristali kullandım. bu sorun yaratıor olabilr mi. yanlış bilmıosam dijital saatteki kristaller oluo.  yardımcı olursanız sevinirim.

frkn0644

usta bn bu devreyi yapacamda bu devrede tasarım ferhat yol yerine hoşgeldiniz felan yazsa

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın