motor fren bobini yardım

Başlatan knksvn, 06 Ekim 2010, 21:04:02

knksvn

arkadaşlar 3 fazlı asenkron motorun fren bobini\'ni süren devre arıza yaptı devreyi polyesterle kabladıkları için  müdahele edemiyorum motor bobini üzerinde 130-105VDC ve 0.27-0.32A yazıyor elimde 220VAC kaynak var ve bobin(trafo) kullanmadan bir düşürme yapmak istiyorum ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler

muso

İsteğe göre pic projeleriniz yapılır bilgi için Tıklayınız.[/url]

knksvn

tamam dostum güzel bi uygulama ama ben bobine elektrik verecem direnç yanar yada watt lı bişeyler bulmam gerek oda benim işime pek yaramaz yinede teşekkürler

mhoca

220 voltu bir diyotla doğrultarak verebilirsiniz. Kapasite takmayacaksınız yada çok küçük bir kapasite takabilirsiniz. 100nf gibi. İyi çalışmalar.

asma

Merhaba
mhoca nın dediği gibi yapıp işinizi görebilirsiniz.  ;)
Ayrıca bozulan sistemde nötr bağlantısı yoksa , fazlardan biri bobin ucuna direk bağlıysa iki diyotlu farklı bir yöntemi deneyebilirsiniz. Fazlara r,s,t ve bobin uçlarına L1, L2 diyelim. R den bir diyot L1 e ve S den bir diyot (aynı yönde) L1 de birleşir. T L2 ye bağlanır.(bu yöntem kontaktörle sürülen motorlar için kullanılıyor, ayrı voltaj veya kumanda olmadan. İnvertörler kullanılıyorsa fren kablosu ve fren kontağı olması gerekiyor)
İlk yöntemde 90~100V elde edebilirsiniz, diğerinde 160volt a kadar çıkabilir. Zarar vereceğini sanmam.
İmkanınız varsa sargılara voltaj vermeden freni çektirip bıraktırın. Ses veya gözlemle iyi çalıştığını düşünüyorsanız ölçtüğünüz voltajın yazan değerden biraz az veya çok olması sorun çıkarmaz. Mekanizmanın geç hareketi yani motor dönmeye çalışırken frenin geç bırakması fazladan vereceğiniz voltajın oluşturacağı ısıdan daha riskli olur.

Kolay gelsin.

mhoca

Kullanılan devre triyaklı olabilir. Benzer bir devre yapmak mümkün. İyi çalışmalar.

muso

Evet yapacağın hiçbir devre trafolu olan sistemden daha iyi olmayacaktır (akım yönünden) sadece alternatif olarak denemeler yapabilecek olan yöntemlerin olduğunu göstermekti amaç
İsteğe göre pic projeleriniz yapılır bilgi için Tıklayınız.[/url]

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın