Pic Devre Yardım,İlginç Bir şey Nasıl yaparım!

Başlatan oktayoo, 05 Ekim 2010, 17:41:19

oktayoo

Selamlar arkadaşlar.Yardımlarınıza ihtiyacım var...
Benim şöyle bir devre yapmam gerekiyor.Elimdeki bir devre anahtarlama ile çalışmakta(kart okuyucu) fakat hızlı bir şekilde olması gerekiyor.Kartın takılı olduğu sokette arkada bir switch anahtar var.kart takılı değilken bu switch kısa devre ve switche gelen 3,2V.
işlemciye gidiyor.ve işlemci kart okuma yapmıyor.(kart takılı değil görmesi için böyle)Kartı yerine sokunca kart bu switchi iterek açık devre ediyor ve işlemciye giden voltaj kesildiğinden kartı okumaya başlıyor.
 Şimdi bu duruma göre switchi devre dışı bırakıp,switche gelen 3,2V. tu alacağım,yapacağımız devreye vereceğim.Yapacağımız devre bu 3,2v.tu 40sn.boyunca işlemciye göndermeyecek 40sn.de bir kez gönderip kesecek tekrar.Gönderip kesme hızlı olacak(0,5sn.-1sn.bile değil).Kısaca yapacağımız pic devre aldığı bir sinyali (3,2v.) 40sn.de bir kez verip kesecek ve hep böyle devam edecek.
 Eimde pic16f84a,jdm programmer,ICProg ve MicroCodeStudio Plus programı var.Bu duruma göre;
1-Yapılacak devrenin çizimi,nasıl yapılacağı,ve kullanılacak malzemeler.
2-Pic\'e yazılacak program kodları,yada kod yazılıp hexe çevrilmiş sadece Icprog ile pice atılacak hali lazım.
Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılar...

oktayoo

Arkadaşlar bu durum biraz acil,yardımlarınızı bekliyorum.Bu anlamda işimi görecek hazır bir devre de olabilir tavsiye edeceğiniz.Arıyorum forumlarda bulamıyorum.Saygılar.

muso

Böyle birşeymi 40sn sayacak 500ms çıkış verip kesecek sürekli tekrarlayacak aşağıda verdiğim dosyaya bir gözat.
İsteğe göre pic projeleriniz yapılır bilgi için Tıklayınız.[/url]

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 06 Ekim 2010, 20:59:56Böyle birşeymi 40sn sayacak 500ms çıkış verip kesecek sürekli tekrarlayacak aşağıda verdiğim dosyaya bir gözat.
aynen öyle hocam evet.dosyaya bakıyorum,Teşekkürler...
Hocam dosya içindekileri açamadım.devre çizimi nasıl olacak malzemeler,nasıl yapacağım.Hex çevrilmiş hali sanırım komutların.Bi yardımcı olursan,sevinirim.

muso

RA2 pic sinyal girişi olacak sürekli RB0 ise sinyal çıkışı pic 16f628a alıp yükleyeceksin ve kullanacaksın hepsi bu.
ISIS 7 Professional programını biran önce temin edip kullanmalısın herşey daha kolay olacak ;)

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 06 Ekim 2010, 21:51:29RA2 pic sinyal girişi olacak sürekli RB0 ise sinyal çıkışı pic 16f628a alıp yükleyeceksin ve kullanacaksın hepsi bu.
ISIS 7 Professional programını biran önce temin edip kullanmalısın herşey daha kolay olacak ;)
Hocam teşekkürler ilgine,dediklerini uygulayacağım.fakat bu sürelerle oynamam gerekebilir 40sn.değilde 50sn,500ms. değilde 600ms.gibi bu durumda kodları lazım sanırım.Onuda gönderirmisiniz.MicroCodestudio ile yazıp hexe çevirip pice atmak için.Saygılar...

oktayoo

Alıntı yapılan: justice_for_all - 06 Ekim 2010, 23:06:54muso verdigin devre calismiyo maalesef
çalışmıyor mu?hocam hoş geldin bu arada,nasıl yapabiliriz hocam peki.Saygılar...

muso

Denemeden hiçbir devreyi göndermem sevgili arkadaşım daha dikkatli bakmalısın sisteme göreceksin daha önce gönderdiğim devrede\'de şifre yazdığı halde şifreyi sormuştun.

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 07 Ekim 2010, 09:48:01Denemeden hiçbir devreyi göndermem sevgili arkadaşım daha dikkatli bakmalısın sisteme göreceksin daha önce gönderdiğim devrede\'de şifre yazdığı halde şifreyi sormuştun.
evet hocam isis7 similasyonda led yanıp sönüyo,devre çalışıyor gözüküyor.Ben buna göre yapıcam.Hocam pice yazılacak program kodlarını yollarsan sevinirim.Sürelerle oynamam gerekebilir.Kristal 4mhz var elimde uygunmudur.Acemiyim kusura bakma,pic16f628 var elimde A olan yok farkedermi,şimdi anladığım RA2 den 3,2v. sinyali vericem,RB0 dan alıcam,hocam birde devrenin tam bitmiş halini nasıl yapıcam acemiyim dediğim gibi.Saygılar...

muso

Evet 4Mhz kristal olur normalde ben kod vermiyorum sen bana istediğin süre aralıklarını verirsen ona göre sana yeni butonla süreleri ayarlayacağın bir devre yapabilirim. ;)

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 07 Ekim 2010, 13:33:14Evet 4Mhz kristal olur normalde ben kod vermiyorum sen bana istediğin süre aralıklarını verirsen ona göre sana yeni butonla süreleri ayarlayacağın bir devre yapabilirim. ;)
hocam süreleri deneme yanılma ile yapacağım,yada zahmet olmazsa bana 40sn.de 240ms./40sn.de 360ms./41sn.de 240ms. ve 41sn.de 360ms. gibi hex halini yollarsan sevinirim.Dediğim gibi Jdm programmer kullanarak ve ICprog ile atacağım Pic16f628 var.ayrıca devrenin uygulamada bitmiş hali nasıl olacak,buton kullanmayacağım.Devreyi kullanacağım cihazın 5v.ile besleyeceğim.,Pic e 3,2v sinyali verip geri alacağım belirlediğimiz sürede.sizi yoruyorum kusura bakmayın.Saygılar...

muso

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 07 Ekim 2010, 15:55:52Bunu bir dene bakalım olmazsa yeni birşeyler bakarız ;)
Hocam teşekkürler çok güzel olmuş elinize sağlık,bunu deneyeceğim.Son bir kaç soru,
1.pic16f628 e olurmu A değil.
2.3,2V.tu yine RA2 den verip çıkış led ayağından alıcam doğrumu?
3.Bord üzerinde İsis te gördüğüm gibimi yapacağım bağlantıları yoksa çizilmemiş ayrıntı varmı?(Acemiyim :) )
4.Mesela benim 3üncü ledteki süre işimi gördü devre elektriği kesilip gelirse yine 3üncüden mi başlar,yoksa en baştaki led ilemi başlar.butona basıp tekrar 3 emi almak gerek?
Emeklerine sağlık,saygılar...

muso

Evet 16f628 olur , yeniden başlarsa 3 numaraya getirmek gerekir  tabiiki ,pic standart bağlantılarını zaten biliyorsun aynen isis\'deki gibi
bravo iyi takip etmişsin ra2 eksikti şimdi koydum ;)

elektrofizik

kardeş, bu devre için pic kullanman şart değil. 555 diye bir entegre var. şuradaki programı kullanarak istediğin zamanlama tasarımını yaparsın
https://elektronikprojeler.com/pic-projeleri-devreler/pic-devre-yardimilginc-bir-sey-nasil-yaparim-979.new.html#new

eğer pbp da yazacağım diyorsan PAUSE komutunu kullanarak zaman gecikmesi yapabilirsin.
pic12f675 için örnek kod
TRISIO=%00000000
    ANSEL=%00000000
    CMCON=7
BASLA:
GPIO.0=1
    PAUSE 4000
GPIO.0=0
    PAUSE 100
GOTO BASLA

END

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 07 Ekim 2010, 17:58:02Evet 16f628 olur , yeniden başlarsa 3 numaraya getirmek gerekir  tabiiki ,pic standart bağlantılarını zaten biliyorsun aynen isis\'deki gibi
bravo iyi takip etmişsin ra2 eksikti şimdi koydum ;)

Teşekkürler hocam,son kafama takılan led tarafındaki bağlantılar bana karışık geldi,8-9 ve 10 nolu bacaklar birbirine bağlı iken diğer ledler nasıl yanıyor anlamadım.bağlantıları aynı böylemi yapacağız.bunu biraz açarsan iyi olur hocam yanlış bişey yapmayayım.aynı gördüğüm gibimi bağlayayım.yoksa o bacaklar farklımı bağlanacak.Saygılar...

muso

HAYIR SADECE ÇİZGİLER ÜST ÜSTE GELMİŞ ONLARI SİLİP RB1 DEN RB4 E KADAR KENDİN YENİDEN LED BAĞLIYABİLİRSİN. YANİ RB1 1 NUMARA RB2 2 NUMARA RB3 3 NUMARA RB4 4 NUMARA HEPSİ AYRI.

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 07 Ekim 2010, 21:05:41HAYIR SADECE ÇİZGİLER ÜST ÜSTE GELMİŞ ONLARI SİLİP RB1 DEN RB4 E KADAR KENDİN YENİDEN LED BAĞLIYABİLİRSİN. YANİ RB1 1 NUMARA RB2 2 NUMARA RB3 3 NUMARA RB4 4 NUMARA HEPSİ AYRI.
tamamdır hocam düzelttim onu.7 nolu ayak 3 ile bağlı gibi oda bağlı olmayacak değilmi.birde her ledin bir ayağı şase olacak doğrumu devrede ledler seri bağlı gibi gözüküyor.Teşekkürler...

muso

Evet oda bağlı olmayacak ve şase olacak hepsinde!
aynen dediğin gibi.

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 07 Ekim 2010, 22:01:26Evet oda bağlı olmayacak ve şase olacak hepsinde!
aynen dediğin gibi.
Hocam selamlar devreyi yaptım,fakat sorun var.1 nolu ayağa 5V.verince çalışıyor.3V.verince çalışmıyor.Yaptığınız devrede picin 14(Vcc) ve 4(mclr) nolu ayağına voltaj verilmemiş gözüküyor.ama 1 nolu ayaktan verilen voltaj oralardada var,Ben bu devrede 14 ve 4 nolu ayaklara 5v verip,1 nolu ayaktan vereceğim 3,2v sinyali 6nolu ayaktan alacağım doğrumu.Yada şöylemi yapmalıyım.Sadece 1 nolu ayağa voltaj vereceğim devre çalışacak.6nolu ayaktan alacağım.(1 nolu ayağa verilen voltaj 6 dan çıkacak doğrumu.)
ama 1 nolu ayaktan 5v verince çalışıyor 6nolu ayaktanda 5v.çıkar bu çıkan voltaj işlemciye gideceği için işlemciyi yakmayalım.3v verdim çalışmadı.şu şekilde deneyince picin 14 ve 4 noya 5v. 1nolu ayağa 3v verince yine çalışmıyor ama ölçü aletiyle 14 nolu ayağın voltajını okurken birden çalışıyor led yanıyor.çıkışıda yakıyor süresi gelince ama gidiyor bi süre sonra.sanki ölçü aleti bi tetikliyor çalıştırıyor gibi.3v yetmiyormu acaba.4mhz kristal kullandım,kristal ayaklarında bir tane 22pf bir tane 20pf var.bu etkilermi.Hocam biraz karışık oldu ama umarım anlatabilmişimdir.Şunu bi zahmet detaylı bi anlat.Sorun ne olabilir.Saygılar...

oktayoo

Hocam işi şöyle sadeleştirelim devre 5V.ile çalışsın.1nolu ayaktan 3,2V gireyim,6nolu ayaktan 3,2V geri alayım(bu işlemciye gideceği için önemli).son olarak acemi olduğum için bazı şeyleri benim yapabileceğimi düşünmeyip isis7 de tam devre elemanlarını ve bağlantılarını eksiksiz gösterinki ona göre birebir bağlayayım.(işte kristal bağlantısı,buraya şu kadr volt burda şu burda bu gibi.)Birde devre 40sn.de 1 değil 32sn.de 1 yapıyor.Kusura bakmayın fazla yordum sizi.Saygılar...

muso

muso

programı   40 saniye ve 41 saniye olarak düzelttim  https://320volt.com/pic16f628-hakkinda/ bu linkten bağlantı ve pic hakkında bilgi alabilirsin
proje ve ne yapmak istediğini gizli değilse buraya yaz veya bana mail at daha yararlı hale gelsin ;)

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 09 Ekim 2010, 13:54:30programı   40 saniye ve 41 saniye olarak düzelttim  https://320volt.com/pic16f628-hakkinda/ bu linkten bağlantı ve pic hakkında bilgi alabilirsin
proje ve ne yapmak istediğini gizli değilse buraya yaz veya bana mail at daha yararlı hale gelsin ;)
Mail attım hocam,Saygılar...

muso

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 10 Ekim 2010, 10:21:50Mail bana gelmemiş ,benim mail murat_solak@yahoo.com

Selamlar verdiğiniz adrese tekrar mail attım.Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum hocam.Saygılar...

muso

Sanırım bir yerlerde yanlışlıklar oluyor mail bana gelmiyor özel mesaj kısmından gönderebilirsin.

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 10 Ekim 2010, 19:42:11Sanırım bir yerlerde yanlışlıklar oluyor mail bana gelmiyor özel mesaj kısmından gönderebilirsin.
Özel mesaj da attım hocam.Saygılar...

parametre

Alıntı yapılan: muso - 10 Ekim 2010, 19:42:11Sanırım bir yerlerde yanlışlıklar oluyor mail bana gelmiyor özel mesaj kısmından gönderebilirsin.
ozelm esajlarınız dolu olabilir onlari siliniz dahasonra siz diger mailler gelecektir

oktayoo

muso

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 11 Ekim 2010, 15:22:37özel mesaj kısmından dün gönderdim okumadın galiba
Hocam görmemişim kusura bakma.Okudum mesajınızı tamamdır.fakat anlamadığım bişey var.Pic in çıkışını ölç demişsin ama yazdığımız program gereği çıkış çok kısa bir süre 240ms.ve 360ms. gelip kesildiği için ölçüm yapamam ki.Bu durumda ölçüm yapacak süre kadar yeni bir program atmak lazım pic e doğrumudur.Saygılar...

muso

O çıkış zaten led süre kısmında var ordan ayarlayıp potansı çıkışa koyabilirsin dirençli verdiğin sürece akımı sınırlamış olacaksın sorun çıkmaz.

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 11 Ekim 2010, 17:03:12O çıkış zaten led süre kısmında var ordan ayarlayıp potansı çıkışa koyabilirsin dirençli verdiğin sürece akımı sınırlamış olacaksın sorun çıkmaz.
hocam anlayamadım vallahi,biraz daha açıklarsan potansı nereye direnci nereye koyacağız.kusura bakma anlayamadım.saygılar...

muso

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 11 Ekim 2010, 17:43:35Gönderdiğim resmi anlamaya çalış çözeceksin
Hocam tamam resmi anladım,fakat ben şunu anlatamadım sanırım.Resimdeki gibi pic çıkışına (6nolu ayak) ölçü aleti bağlayıp voltajı ayarla diyorsun ya,işte 6 nolu ayaktan voltaj biranlık çıkıp kesiliyorya nasıl ölçeceğim diyorum.Saygılar...

muso

oktayoo hazırda led\'e çıkış var doğrumu zamanları ayarladığın onun üzerinde örnek alarak aşağı yukarı ölçümü bulursun ;)

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 11 Ekim 2010, 20:03:40oktayoo hazırda led\'e çıkış var doğrumu zamanları ayarladığın onun üzerinde örnek alarak aşağı yukarı ölçümü bulursun ;)
Tamam hocam şimdi anladım galiba,Pic i çalıştırdığımda ilk olarak 1 nolu led yanıyor devamlı.yanan lede gelen voltaja bağlayıp potansı ona göre ayarla sonra potansı çıkış ayağına tak diyorsun.Hazırda devamlı yanan lede gelen voltajla çıkışa giden voltaj aynı yani doğru anlamışmıyım.
 Hocam ilgine,emeğine,sabrına her şey için çok teşekkürler,Saygılar...

muso

Evet aynen öyle takıldığın ters giden birşey olursa gündüz beni ararsın 05434087948

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 11 Ekim 2010, 23:04:31Evet aynen öyle takıldığın ters giden birşey olursa gündüz beni ararsın 05434087948
Hocam dediğin gibi yaptım,son bir soru;
Verdiğin devreye göre sadece 1 nolu sinyal giriş ayağından 5v.verince çalışıyor.Bu şekilde mi kullanayım yoksa Pic in normal bağlantısına göre 14 nolu ayak vcc dende 5v.vereyim mi?Stabil sağlıklı çalışması açısından hangisi daha doğru olur.Saygılar...

oktayoo

Hocam bir önceki mesaja cevap beklerken,devreyi boşta çalıştırıyordum.15-20dk.sonra devredeki ledin söndüğünü gördüm hafif bir koku ile beraber pic in baya ısınmış olduğunu gördüm.voltajı kesip bekledim biraz tekrar verdim çalışıyor yine.Potans işini dediğin gibi yaptım şimdi hata nerde ve pic yanmış olabilir mi?

muso

ah kardeşim vcc tarafına niye  +5v verdin  yaptığın kurulum şekliyle bana çizip bir gönder bakalım.

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 12 Ekim 2010, 16:20:43ah kardeşim vcc tarafına niye  +5v verdin  yaptığın kurulum şekliyle bana çizip bir gönder bakalım.
Vermedim ki hocam sordum sadece vereyimmi diye.Şimdi çalışıyor işin garibi,15dk.oldu.Sizin yaptığınız devrenin aynısını yaptım.ek olarak sadece kristal ve ledlerin önüne 330ohm seri direnç koydum.5voltu sadece 1 nolu ayaktan veriyorum,(4 nolu mclr ve 14 nolu vcc boşta ben voltaj vermiyorum burdan)zaten oralarda voltaj oluyo 1 nodan verince.devre çizimi yapacak kadar bilgim yok,çok uğraşmam lazım.Saygılar...

muso

Valla bu iş çok uzadı başladığım işi genelde bitiririm o yüzde messenger üzerinden aktif görüşelim gündüz okey.

oktayoo

Alıntı yapılan: muso - 12 Ekim 2010, 19:41:34Valla bu iş çok uzadı başladığım işi genelde bitiririm o yüzde messenger üzerinden aktif görüşelim gündüz okey.
Tamam hocam görüşelim.Bu arada devrede problem yok şimdilik hala çalışıyor.Teşekkürler.Saygılar...

oktayoo

hocam uygunsanız messenger dan görüşelim.adresiniz nedir.Saygılar...

muso

muso

senin adres doğrulanmamış gözüküyor messenger\'da başka adres dene istersen.

oktayoo

Muso hocam herşey için çok teşekkürler.Sayende hallettik işimizi,Allah razı olsun...
Saygılar...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın