led dervresi yardım

Başlatan badabat, 01 Ekim 2010, 16:17:52

badabat

merhaba arkadaslar Led devresi yapıcam 5 adet seri şekilde 2 kol(10 adet yani paralel) 24 volt beslemem var gerilim regülatörü kullanıcam. Ya LM317T yada LM7812. Ledi iyi sürmek için akım ve gerilimi sınırlamak gerekiyor. Led 50 mA ve 2.4 V ile sürülecek. Lm317 nin datasheet inde alttaki resimdeki devreler var. Birinde akım diğerinde de gerilim sınırlıyo. Akım sınırlayan devrenin Gerilim çıkışı kaç oluyo  ve Gerilim sınırlayan devrenin akımı ne oluyor. Bunlara kafam biraz takıldı da açıklarsanız çok memnun olurum herkese iyi günler

[IMG]http://img405.imageshack.us/img405/8711/lm317t.jpg[/img]

gevv

lm317 akım regülatör bağlantısında giriş voltajı ne ise çıkışta o alınır yani voltajda değişiklik olmaz tabiki direnç değerine göre yük üzerinde voltaj biraz düşer

diğer devrede ise lm317 giriş voltjına göre 1.25v....32v arası voltaj ayarı yapabilir

badabat

akım sınırlama devresin de girişine 24 V diren 41 ohm olarak yaptığım devrede çıkış gerilimi 9.5 V civarlarında akım ise 27 mA de sınırlıydı. direnç üzerindede 1.24 V düşüyor. Peki gerilim sınırlamama ragmen çıkışta gerilim neden düşüyor

asma

Merhaba
Seri  led grubunu sağlıklı sürmek için akım sınırlayıcı kullanmak bence mantıklı.
Kurduğun devre işini görecektir. Dirençte 1,24v olması normal akım ise 1,24/41= 30mA e yakın bir değer çıkar.
41 ohm değerini düşürerek akımı arttırabilirsin. her led için 50mA ve iki paralel kol için toplam 100mA olarak hesaplarsak 12,4 ohm 2W direnç işini görür.
Fakat ben led için 50mA in çok olacağını düşünüyorum. 20~30mA yeterli gelecektir.
Paralel led kullanımında her kola direnç takmak ve voltaj regülasyonu tercih edilebilir.
Senin kullandığın yöntemde paralel kol mevcut.
Bu koldaki seri ledlerin biri bozulursa o koldan akım geçemez ve diğer koldan istediğinin iki katı akım geçmeye çalışır. (ledler bozulabilir)
Önerim:
Beşli guruplara birer seri direnç bağlaman ve gerilimi sabit tutman. Eğer 24voltluk kaynağın sabitse direnci hesaplaman gerekir. LM317 kullanıcaksan 100 ohm kullanıp voltajı 10~15volt arası istediğin değere sabitleyebilirsin.
24voltta kullanım için (kaynak - toplam led voltajı)/istediğin akım.  İki kolada ayrı olarak 470 ohm 1/2W direnç kullanabilirsin.
Kolay gelsin.

badabat

Alıntı yapılan: asma - 03 Ekim 2010, 04:03:59Merhaba
Seri  led grubunu sağlıklı sürmek için akım sınırlayıcı kullanmak bence mantıklı.
Kurduğun devre işini görecektir. Dirençte 1,24v olması normal akım ise 1,24/41= 30mA e yakın bir değer çıkar.
41 ohm değerini düşürerek akımı arttırabilirsin. her led için 50mA ve iki paralel kol için toplam 100mA olarak hesaplarsak 12,4 ohm 2W direnç işini görür.
Fakat ben led için 50mA in çok olacağını düşünüyorum. 20~30mA yeterli gelecektir.
Paralel led kullanımında her kola direnç takmak ve voltaj regülasyonu tercih edilebilir.
Senin kullandığın yöntemde paralel kol mevcut.
Bu koldaki seri ledlerin biri bozulursa o koldan akım geçemez ve diğer koldan istediğinin iki katı akım geçmeye çalışır. (ledler bozulabilir)
Önerim:
Beşli guruplara birer seri direnç bağlaman ve gerilimi sabit tutman. Eğer 24voltluk kaynağın sabitse direnci hesaplaman gerekir. LM317 kullanıcaksan 100 ohm kullanıp voltajı 10~15volt arası istediğin değere sabitleyebilirsin.
24voltta kullanım için (kaynak - toplam led voltajı)/istediğin akım.  İki kolada ayrı olarak 470 ohm 1/2W direnç kullanabilirsin.
Kolay gelsin.

Yanlış anlaşıldım galiba. Benim led devresi tasarımında bir problemim yok. Regülatör akım sınırlamada neden gerilimi düşürüyor onu merak ediyorum

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın