Bobinler Hakkında

Başlatan icyer123, 17 Eylül 2022, 21:43:48

icyer123

Merhabalar arkadaşlar
Bobinlerin kullanım amacı nedir?
Akımı manyetik alana dönüştürüyor da bunu ne için kullanıyor. Mesela trafolarda iki bobin var. Birindeki manyetik alandan diğeri de etkileniyor bunu anlıyorum da tek bobin nasıl çalışıyor. Devre kartlarında bir çok bobin var bu bobinler manyetik alan olarak depoladığı akımı ne amaçla kullanılıyor?

seron

Çoktur. Anlatmayla bitmez. Temel elektronik dersleri bulup okumalısın.

Elektriği verince depolar, salınca GÜRP! diye voltajı katbekat yükselmiş olarak verir. Bu özelliğinden hareketle voltaj yükseltici/düşürücü yapılır.

Radyo alıcı verici devrelerinde "tank devresi" oluşturularak yayın gönderme/alma işine yarar.

Bir silindirik kağıda sararsın, bunu da silindirik bir mıknatısa yerleştirirsin, elektrik sinyallerini ses sinyallerine dönüştürür. Buna hoparlör denir. Mikrofon yapımında da kullanılır.

Eskiden teyplerin, bugün HDD'lerin kafasında kullanılır. Gelen sinyalle indüklenip manyetik alan yayar, bu manyetik alan manyetik yüzeylerde manyetik iz bırakır. Bunu data olarak kullanırsın.

Motorların içindeki mekanizmaya sararsın, elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirir.

Trafo yaparsın. Bir tarafına AC uygulayınca sarılı olduğu çekirdekte manyetik akı'ya neden olur. Oluşan manyetik akı sarılı diğer bobinin indüklenerek elektrik üretmesine neden olur.

Sana ne lazım yeğenim :)

Daha neler neler benim gibi bir cahilin anlatımı bu kadar.

icyer123

Alıntı yapılan: seron - 18 Eylül 2022, 00:11:34Çoktur. Anlatmayla bitmez. Temel elektronik dersleri bulup okumalısın.

Elektriği verince depolar, salınca GÜRP! diye voltajı katbekat yükselmiş olarak verir. Bu özelliğinden hareketle voltaj yükseltici/düşürücü yapılır.

Radyo alıcı verici devrelerinde "tank devresi" oluşturularak yayın gönderme/alma işine yarar.

Bir silindirik kağıda sararsın, bunu da silindirik bir mıknatısa yerleştirirsin, elektrik sinyallerini ses sinyallerine dönüştürür. Buna hoparlör denir. Mikrofon yapımında da kullanılır.

Eskiden teyplerin, bugün HDD'lerin kafasında kullanılır. Gelen sinyalle indüklenip manyetik alan yayar, bu manyetik alan manyetik yüzeylerde manyetik iz bırakır. Bunu data olarak kullanırsın.

Motorların içindeki mekanizmaya sararsın, elektrik enerjisini hareket enerjisine çevirir.

Trafo yaparsın. Bir tarafına AC uygulayınca sarılı olduğu çekirdekte manyetik akı'ya neden olur. Oluşan manyetik akı sarılı diğer bobinin indüklenerek elektrik üretmesine neden olur.

Sana ne lazım yeğenim :)

Daha neler neler benim gibi bir cahilin anlatımı bu kadar.
Temel elektronik dersleri bulup okumalısın. Şimdi buradan başlayayım. Bir haftadır okuyorum okumakla olmuyor. Buraya danışayım dedim. Bu elektronik konusu okumakla anlaşılmıyor ya da açıkça söyleyeyim ben anlamıyorum. Okuduğumuz konular standart bobin elektriği manyetik alan olarak depolar tamam da neden ne için ne amaçla ne yapacak. Direncin görevi belli ya da diyotum ya da transistörün yaptığı bir.iş var akıma yön vermek zorluk göstermek vs vs. Bobin manyetik alanla ne yapıyor? Bana lazım olan bu :)

seron

O zaman temel elektrikten başlamalısın.

Ben işi hızlandırmaya çalışayım şunu araştır lütfen: elektrik akımının 5 etkisi. Manyetik etki bunlardan biridir. Elektronik temelleri hep elektrik kanunlarına dayalıdır. Temeli atmadan binayı çıkamazsın.

Bobine elektrik veriyoruz ki manyetiklenip iş yapsın aynı direnç kondansatör diyot gibi o da bir eleman, o da bir almaç.

asma

O zaman bobin içi şunu düşünelim.
Bobin, sarmal yaydır (aynı şekli gibi) içinden akım geçmeye başlarken bu yaysıkışır ve geçişi sönümler (amortisör gibi) yay sıkışık vaziyette akım akmaya devam eder. Bu sönümleme bittiğinde akım geçişi için zorluk çıkartmaz. Artık esneyecek yeri kalmamıştır.
Akımı kesmek istediğimizde kurulmuş yay esner. Zıt yönde ilk anda ani akım akıtmaya çalışır, yay eski konumuna vardığında biter (bazen bitmez, salınım yapar)
Bu zıt akım açık devre olan hattan akmaya çalışır. Yüksek omajda akım artışı yüksek gerilime sebep olur.
Şimdi bu yay ile ne yapabilirsin.
Besleme devresinde seri bağlasan ufak parazitlerin iniş çıkışlarını sönümler. (amortisör ve stabilize yol misali)
Osilatörde kullanırsın salınımını frekansı ve devamlılığı için gerekli. (saat mekanizmalarındaki bazı yaylar gibi)
Smps lerde up/down regülatörün  erimliliği ve stabilitesi için kullanırsın.
Bu biraz karışık. Yayı kurup potansiyel enerji depolamak gibi ama ileri yönde, ters yönde akım geçişleri ile kondansatör olmadan anlatılmaz. (ben böyle bir Yay bilmiyorum)
Yazdıkça uzar.
Okuduğun temel bilgiler uçmadan havada kalır. Uygulama ve daha sonra öğrendiklerin oturmasını, en azından yere basmasını sağlar.
Okuyup araştırmaya devam.  ;)

icyer123

Anladığım kadarıyla sarım sıkılaştığında akıma karşı direnç gösteriyor. Peki manyetik alan oluşturup bunu ne.için kullanıyor. Mesela trafolarda iki adet bobin var ilk bobin manyetik alanla ikinci bobini etkiliyor bunu anlıyorum da devre kartlarında bir çok bobin var bu bobinler manyetik alan oluşturup bunu ne için kullanıyor. Abuk subuk soru soruyorsan kusuruma bakmayın 😊 ayrıca akıma karşı bir direnç gösteriyorsa neden bobin yerine direnç kullanmıyoruz?

asma

Yay örneği çalışma karekteri içindi. Nasıl elektrik akımını borudan geçen suya, transistör musluğa, direnci daralan kesite benzetirlerse ben de bobini yaya benzettim.
Bobin içinden akım geçirmek istediğinde oluşan manyetik alan, geçişi (akım artışını) zorlaştırır. Yaydaki fiziksel değişim gibi değil.
Bobin üzerinde bir enerji depolanır. Eğer akımı sıfıra indirmek istersen, bu depolanan manyetik enerji bobinin iki ucundan akım geçmeye devam etmesi için etki eder.

icyer123

Alıntı yapılan: asma - 18 Eylül 2022, 16:54:56Yay örneği çalışma karekteri içindi. Nasıl elektrik akımını borudan geçen suya, transistör musluğa, direnci daralan kesite benzetirlerse ben de bobini yaya benzettim.
Bobin içinden akım geçirmek istediğinde oluşan manyetik alan, geçişi (akım artışını) zorlaştırır. Yaydaki fiziksel değişim gibi değil.
Bobin üzerinde bir enerji depolanır. Eğer akımı sıfıra indirmek istersen, bu depolanan manyetik enerji bobinin iki ucundan akım geçmeye devam etmesi için etki eder.

Yani akım geçişini zorlaştırmakla bı nevi direnç görevi mi görüyor? Çalışmasını bir türlü kavrayamiyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın