Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (296984 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #555
Bu denemeleri yaparken yanınızda su dolu bir bardak bulundurun. Alevi suya soktuğunuzda güvenli bir şekilde söndürebilirsiniz.

Yanıt #556
Merhaba arkadaşlar,
Konuyu birkaç gündür inceliyorum. hemen hemen bütün mesajları konunun başından beri okudum. Çalışmalarınız çok güzel. Önemli olan sadece denemek değil daha önce denenmiş sistemleri geliştirmek belkide. Ama bunun için yapılmış çalışmaları, buralardaki hata ve eksikleri, verimleri iyi değerlendirmek  gerekiyor sanırım. En önemlisi de emniyet.

betelguz arkadaşımızın ortaya attığı konuyu düşünmeye başlamıştım ki yazdıklarını okudum. Şahsen arabada değil de evde ısınma amaçlı kullanmayı tercih ederim bu tür bir sistemi.

betelguz arkadaşım, benim yaptığım hesaba göre de (umarım yanlış değildir) 1kW elektrik enerjisiyle elde edilecek hidrojenin yakılmasıyla, 1 metreküp doğalgaza eşdeğer bir ısı elde edilebilir. Bu da doğalgaza ödediğimiz faturanın yarısı kadar bir fiyata malolur. Ancak dakikada yaklaşık 5 litre gaz üretmek gerekiyor. (Buradaki kıstasım 12V - 10A değerinde 1 litre hidrozen gazı eldesidir.)

hesap doğru ya da yanlış olabilir. benim düşündüğüm şey şu. elde ettiğimiz hidrojeni mevcut kombilerde mi yakacağız yoksa başka bir sistem mi kurmak gerekir?
Birde hidrojen üretimi için kurulan sistem 7*24 çalışır mı?
Bu sistemin periyodik bakım ve sarf malzemesi maliyeti ne olur?

Bu konuda cevap yazabilirseniz çok memnun olurum.

Herkese kazasız çalışmalar ve çalışmalarında başarılar dilerim.

Yanıt #557
Dostlat hidrojen üretipde Gümüşkaynagı yapan piyasada var  safsuyu koydukdan sonra 2dakika içinde çakmagı yakıp allevle kaynak yap biliyorsunuz youtube hidrojen üretimle ilgili bir cok defa video izledim  ama belki daha iyi bir fikri olan vardır  denemek lazım
haa malazyada bir papaz toyotayı dönüşüm yapmış 15 senede beride kullanıyor  hidrojeni depolamak zor ama o adam mottorun ihtiyacı oldugu kadar anında  hidrojen üretiyor zaten püpnokdasıda burda bu işin safsu + elektrik+??? =hidrojen  önemli olan kısa bir zaman içinde (anında) dönüşdüre bilmek 

Saygılarımla Selamlar

Yanıt #558
Sayın shasar
Benim yaptığım denemelerde mesela 300watt elektrik harcayarak elde edilen hidrojeni tekrar yaktığımızda elde edttiğimiz ısı miktarı 300wattlık elektrikli bir ısıtıcıdan daha fazla olmadığını gördüm.bu nedenle elektrolizle hidrojen üretip bununla ısıtma yapmak elektrikle ısınmaktan daha ekonomik olmuyor.Hidrojenin kombide kullanılabilmesi için kombide brulörleri değişmek gerekir.gaz çıkan meme uçlarının çok ince olması gerekir.üzerinde biraz çalışmayla yapılabilir.Dakikada 5 litre gaz üretimi çok zor bişey değil.Hatta 15-20 litrede gaz üretilebilir.buna uygun hücre tasarlanabilir.7/24 çalıştığında böyle bir sistem 3 ay gibi bir sürede hücrenin komple tuzruhu ile yıkanarak temizlenmesi yeterli olacaktır.Bunun dışında pek bir bakım gerekmez.

erdogan-yu toyota gibi bir aracın sadece hidrojenle verimli bir şekilde çalışması için saatte 30-40bin litre hidrojen gazına ihtiyaç duyar.buda dakikada minimum 500 litre gaz gerektiği anlamına gelirki bir araç üzerinde bu kadar gazı üretmek ne bilinen yöntemlerle nede bilinmeyen yöntemlerle üretilemeyeceği fikrindeyim.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #559
Sayın @betelguz
Size bir sorum olacak,
Aracımı takviye ile çalıştırmak için yeni şarjdan çıkmış bir aküyle takviye yaparken marş esnasında şarjlı akünün pens bağlantılarında birinde kıvılcım meydana geldi, ve (takviye kaboları dogru bağlanmıştı) yeni şarjdan çıkmış akü patladı. Allahtan aracın içindeydim. Akü parçaları ve asitlerden korunmuş oldum. Bu patlamaya sebeb olan hidrojen gazımıdır?

Yanıt #560
Akü şarj esnasında elektrolizde yapmaktadır dolayısıyla hidrojen gazıda üretmektedir. Bu gaz normalde tahliye deliklerinden çıkması gerekirdi.Akü içindeki bağlantılarda bir gevşeklik olmuş olacakki marş esnasında kıvılcıma sebep olmuş ve birikmiş hidrojenin patlamasına neden olmuş.Patlama sebebi dış bağlantılardan kaynaklanması kesinlikle mümkün değildir.Dış bağlantılardan çıkan kıvılcım akü içine giremez.Aküden çıkmakta olan gazın alev alabilmesi içinde minimum yoğunluğunun hava içerisinde %4 olması gerekirki buda çok çok düşük bir ihtimal.Akünün üretiminde bir hata var.Garantiden değişmesini talep etmelisiniz.

Yanıt #561
arkadaşlar hidrojeni yaktık tamam da yandıktan sonra arabanın silindirlerinde yüksek oranda su buharı oluşur benim bildiim buda yagın sulanmasına yol açmazmı

Yanıt #562

arkadaşlar hidrojeni yaktık tamam da yandıktan sonra arabanın silindirlerinde yüksek oranda su buharı oluşur benim bildiim buda yagın sulanmasına yol açmazmı

Kesinlikle hayır.mevcut yakıtınızın yanmasından oluşan su miktarı çok daha fazladır.Ancak bu yağın sulanmasına neden olmuyor değilmi :) Yanan gaz kızgın buhar olarak motordan atılmaktadır.Yaptığımız birçok denemede zaten bunu onaylıyor.Yağ ömrü ortalama 2kat uzuyor.Neden uzuyor derseniz mevcut yakıtınız tam yandığından kurum oluşumu minimuma iniyor buda yağın uzun süre kirlenmeden kullanımını sağlıyor.Yağı bozan yanmamış yakıt ve kurumdur.

Yanıt #563
cevabın için çok sag ol kurum ve is konusunda haklısın...ama silindir içişnde oluşan yüksek su buharı bende hala soru işaretleri oluşturuyor..birde karbiratörlü araçlarda yüzde yüz hidrojen kullanımı mümkün degl sanırsam çünkü sıkışan hidrojenin üst ölü noktaya gelmeden kontrolsüz patladıgı oluyormuş birde sibapların açılması anındaki kalan alev ve kızgın silindir duvarları de kontrolsüz yanma sebebi olabilirmiş..
acaba sıralı otogaz sisteminde beynin yeniden programlanması ile daha kontrollu bir sistem yapılabilir sanırım...yakıt ve basınç hesapları motor silindir hacimlerine göre yakıtve hava karışım hesapları hidrojene göre yeniden hesaplanıp beyin ona göre yazılmalıdır...olur yapılır ama çok deneyim ve bilgi ister

Yanıt #564
Şöyle düşünün 2000cc bir araç 3000devir/dakika hızda çalışırken dakikada 3000 litre hava emer.Siz bu 3000litre hava içine sadece 1 litre gaz ilave ediyorsunuz.Bu 1 litre gaz yandığındada oluşan toplam su miktarı 0,9mililitre.Bu 0,9 ml suda su olarak değil 800 derece üzerinde kızgın bir haldedir.Bu kadar az buharın motor yağına karışabilmesi için öncelikle yoğunlaşması yani buhar halinden su haline geçmesi gerekir.Böyle sıcak bir ortamdada bu mümkün değil.

Hidrojenle çalışan motorlar zaten var.Türkiyedede bu motorlardan ist tek. üniversitesinde yapıldı.Bu motorların yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel yüksek miktarda hidrojen tüketmeleri ve  yeterli hidrojenin küçük bir alanda depolanabilmesi sorunudur..Bu sorun aşıldığında hidrojenli motorlar yaygınlaşabilir.Ancak içten yanmalı motorlardaki verimin düşük olması hidrojenin bu şekilde kullanım yerine yakıt hücrelerinde elektrik üretilerek elektrikli araçlarda kullanımı çok daha ekonomik ve verimli olamaktadır..Dünyadaki çalışmalarda genelde bu yöndedir.

Hidrojenle çalışan elektrikli bir model araba

http://www.youtube.com/watch?v=S9UnqW6wrxI

Yanıt #565
verdiginiz bilgiler için çok sag olun kısıtlı imkanlarla :(  kendinden yaglama yapabilen tek silindirli 4 zamanlı bir motor bulabilirsem yavaş yavaş başlamak istiyorum vardı eski bir lonmarjin marka tek silindir babam hurdaya vermiş :D  bide sıralı otogaz sistemi ile ilgili bilgilere ihtiyacım var bu siteyi ve yorumları üniversitedeki elektrik elektronik hocama da sordum inceleyince haber ederim dedi motor hacmine göre yakıt ihtiyacını o yakıtı anlık saglamak için gereken elektriki gücü ve gücü saglamak için dinamonun motorda oluşturacagı güç kayıplarını bunları bi kafamda canlandırabilirsem allahın izniyle geriside gelir şu şu an mach3 kontrollü 3 eksen cnc üzerinde çalışıyorum bazı mekanik aksamları oluşturabilirsem bakalım allah kerim daha kafamda çok şey var ama allah kerim

Yanıt #566
Yanlış alıntı yapıldı   Edit....

Yanıt #567
Edit...

Yanıt #568

Akü şarj esnasında elektrolizde yapmaktadır dolayısıyla hidrojen gazıda üretmektedir. Bu gaz normalde tahliye deliklerinden çıkması gerekirdi.Akü içindeki bağlantılarda bir gevşeklik olmuş olacakki marş esnasında kıvılcıma sebep olmuş ve birikmiş hidrojenin patlamasına neden olmuş.Patlama sebebi dış bağlantılardan kaynaklanması kesinlikle mümkün değildir.Dış bağlantılardan çıkan kıvılcım akü içine giremez.Aküden çıkmakta olan gazın alev alabilmesi içinde minimum yoğunluğunun hava içerisinde %4 olması gerekirki buda çok çok düşük bir ihtimal.Akünün üretiminde bir hata var.Garantiden değişmesini talep etmelisiniz.

Teşekkürler...

Yanıt #569
Mertkan-37 arkadaşım hidrojen üretimiyle ilgili konularda yardımcı olabilirim. Gerekirse dakikada 10-20 litre üretecek sistemde yapabiliriz. Küçük bir motoru çalıştırmaya yeter.