Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (296780 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #540
aracımm 92 model tempra 1.6 gazın notr olması hangi anlama geliyor ? bublerden temızleyerek hava filtresinden veriyorum araç cihaza bağlıyken co oranı 2.80 kapalı iken açınca bu oran 3.15 gibi oluyor.

Yanıt #541
hazın notr olması içerisinde motora zarer vrecek kimyasalların bulunmadıgı anlamına gelliyor bunun için bubler kullanılıyor. egzos emisonu hakkında bisey diyemeyegim ama sanırım daha az karbon monoksit gazının cıkması yakıtın daha verimli yandıgının isareti.
hho devredeyken yakıt tasarrufu yada performansı hakkında tecrubelerinizi bizimle paylasırsanız sevinirim.

Yanıt #542
Gazın nötr olması Ph ın 7 olması demektir.Bu ph değerindeki gaz motora kesinlikle zarar vermez.
Gaz değerleri sistem çalıştığında karbonmonoksiz (CO) düşüyorsa ve karbondioksit (CO2) artıyorsa sisteminiz işe yarıyor demektir.Ayrıca hidrokarbon (HC) değeride düşmelidir.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #543
Selam arkadaşlar
Konuyu yeni takip etmeye başladım. Başarılar dilerim.
Arge çalışmalarınız imkanlar dahilinde harika.
Benim kafama takılan tasaruf hesap hatası, yanlışım varsa lütfen düzeltiniz.
Deneme yaptıgınız motorları rolanti devrinde çalıştırıp iyi sonuçlar almışsınız. Rolantı devri 600 ile 800 devir arasıdır. Üretilen gaz bu devirlerde araca iyi yama saglamış. Devir 3000 veya 5000 lere çıktıgında üreliten gaz orantılı bir şekilde artarsa gerçek tasarruf o zaman saglanacaktır. Yani şunu demek istiyorum. Benim tahminime göre devire göre orantılı gaz üretebilinirse  tasarruf oranı %70 leri rahat bulabilir.
Yoksa benmi yanılıyorum. Saygılarımla...

Yanıt #544

Selam arkadaşlar
Konuyu yeni takip etmeye başladım. Başarılar dilerim.
Arge çalışmalarınız imkanlar dahilinde harika.
Benim kafama takılan tasaruf hesap hatası, yanlışım varsa lütfen düzeltiniz.
Deneme yaptıgınız motorları rolanti devrinde çalıştırıp iyi sonuçlar almışsınız. Rolantı devri 600 ile 800 devir arasıdır. Üretilen gaz bu devirlerde araca iyi yama saglamış. Devir 3000 veya 5000 lere çıktıgında üreliten gaz orantılı bir şekilde artarsa gerçek tasarruf o zaman saglanacaktır. Yani şunu demek istiyorum. Benim tahminime göre devire göre orantılı gaz üretebilinirse  tasarruf oranı %70 leri rahat bulabilir.
Yoksa benmi yanılıyorum. Saygılarımla...

sanırım yanlış anlaşılma olmuş.tasarruf ölçümü rölantide iken yapılmıyor. Biz 100km/saat hızla test yapıyoruz mesela.Bazı arkadaşlar rölantide iken gaz vererek motor çalışmasındaki değişimi görmek istemişler sadece.

Yanıt #545

sanırım yanlış anlaşılma olmuş.tasarruf ölçümü rölantide iken yapılmıyor. Biz 100km/saat hızla test yapıyoruz mesela.Bazı arkadaşlar rölantide iken gaz vererek motor çalışmasındaki değişimi görmek istemişler sadece.

Rolantide verilen gaz:(hidrojen) ile 100km/saat hızda verilen gaz(hidrojen) aynı mı? devir arttıkaca gaz miktarı artırabiliyormuzunuz? Şayet artıramıyorsanız yapılan tasarruf hesabi bana göre kesin yanlış.

Yanıt #546

Rolantide verilen gaz:(hidrojen) ile 100km/saat hızda verilen gaz(hidrojen) aynı mı? devir arttıkaca gaz miktarı artırabiliyormuzunuz? Şayet artıramıyorsanız yapılan tasarruf hesabi bana göre kesin yanlış.

Arkadasım peki mevcut hidrojen uretimiyle nekadar tasarruf yapıla bilir ornek bi hsaplama yaparmısın bizim için mesela 12A ile dakikada 1 litre hidrojen ureten bi elektroliz hucresi 1600cc motorda kullanılırsa sabit 80km ile gidersek nekadar tasarruf saglamıs oluruz tahminen?
konuyu bastan itibaren dikkatlice okumanızı tafsiye edeim.
iyi forumlar.

Yanıt #547

Arkadasım peki mevcut hidrojen uretimiyle nekadar tasarruf yapıla bilir ornek bi hsaplama yaparmısın bizim için mesela 12A ile dakikada 1 litre hidrojen ureten bi elektroliz hucresi 1600cc motorda kullanılırsa sabit 80km ile gidersek nekadar tasarruf saglamıs oluruz tahminen?
konuyu bastan itibaren dikkatlice okumanızı tafsiye edeim.
iyi forumlar.

Selam sayın @safakgunay
Konuyu 27. sayfaya kadar okudum geri kalan sayfaları göz atıp geçtim.
Mevcut üretim ile nekadar tasarruf yapılabilecek hesabı bilmiyorum. Arkadaşlardan hesaplayanlar olmuş.
Benim anlatmak istedigim şu
Sistemi deneyen arkadaşlar öcelikle rolantide çalışan motora hidrojen verince daha sessiz ve rolanti devrinin arttığında bahsediyor. Bu uygulamayı yaparken gelen hidrojen miktarını düşürüp denememiş yanılmıyorsam
Ne üretebildiyse onu vermiş. Gördüğüm videolarda yakılan gazdan anlaşılıyorki  rolantide çalışan motoru daha ramdımanlı çalışacak kadar bir üretim soz konusu
Motor devri arttıkca gaz üretininide orantılı olarak artırılması gerekir. Bu düzenegin elektronik kontrollu olması gerekiyor. Mevcut lpg sistemi gibi ihtiyaca göre (beyin denen) buharlaştırıcı gibi bir sistem ile çalışmadığından ayarlamak imkansız depolamak, şimdilik çok zor görünen bir durum. Şayet üretilen hidrojen yüksek devirlerde yeterli miktarlardaysa o zaman rolantide çalışan motora mutlaka zarar vermesi gerekir. Yok bu üretim rolanti için normal ise yüksek devirde çalışan motora yetmemesi gerekir.
Ben muhalefet olmuyorum. sisteminiz çalışmaz, tasarruf yapmaz demiyorum. Tasarruf miktarının daha çok olması gerekir diyorum.

Yanıt #548
a.s sayın adoreadore arkadasım hidrojen kullandıgımızda yakııttsarrufu etmemizin sebebi yakıt hava karısımının yanma verimliligini yukseltmiş olmamız. Hidrojenin yanma hızı diger hidrokarbonlar dan daha hızlı oldugundan pistondaki yakıtın tamamının yanmasını saglıyor. yoksa mevcut hidrojen uretimleriyle sallıyorum 170w harcayarak  dakikada1.2 hho uretip bunu motora verince 10hp (7.4kw) enerji uretmiyoruz bunun nedeni yakıtın tamamını verimli bir sekilde yakmıs olmamız.

Yanıt #549
Arkadaşlar 1 litre değil 10 litrede gaz verseniz %70 gibi bir tasarruf yapmanız mümkün değil.Motora ilave verilen 1 litre hho gazı mevcut yakıtınızın %100 yanmasını sağlıyorsa fazladan vereceğiniz 5-10 litre daha hho gazı size ekstra bir tasarruf sağlamaz.Aksine fazladan elektrik kullandığınızdan bu araca bir yük getireceğinden yaptığınız tasarruf oranının düşmesinede neden olur.Şunu unutmayın yapılan yakıt tasarrufu motora verilen hidrojenin enerjisinden dolayı değil , hidrojenin mevcut yakıtınızı tam yakmasından dolayısıyla mevcut yakıtınızdan elde ettiğiniz güç artışıdır.Tasarruf miktarını  verilen gaza göre hesaplamak mümkün değil.Tasarruf oranını etkileyen en önemli etken motorunuzdaki yanmayan yakıt miktarıdır.Genelde motor hacimleri arttıkça yanmamış yakıt miktarıda artmaktadır.Bundan dolayı büyük motorlu araçlarda daha yüksek bir tasarruf oranı elde edilebilir.Aracınız ne kadar güncel teknoloji içeriyorsa tasarruf imkanınız o kadar düşer.
Motor rölantide iken motora giden yakıt miktarı çok azdır.Yanmadan atılan yakıt miktarıda motor düşük devirde çalıştığından oldukça düşüktür.Bu nedenle hidrojenin devirde çok fazla bir artış yapması mümkün değildir.Motor yüksek devirlerde çalışırken 3000 devir gibi bu durumda mevcut yakıtınızın yanması için çok kısa bir zamanı olmakta bu nedenlede yanmadan atılan yakıt miktarı artmaktadır.Bu durumda verilen az miktardaki hidrojen yakıtınızın tam yanmasına neden olduğundan yüksek tasarruf sağlanabilmektedir.

Yanıt #550

Motor yüksek devirlerde çalışırken 3000 devir gibi bu durumda mevcut yakıtınızın yanması için çok kısa bir zamanı olmakta bu nedenlede yanmadan atılan yakıt miktarı artmaktadır.Bu durumda verilen az miktardaki hidrojen yakıtınızın tam yanmasına neden olduğundan yüksek tasarruf sağlanabilmektedir.

Aradıgım cevap budur.
Bu üretilen gaz 600 devire 7000 devirede yeter. Her devirde aynı verimi alırız diyorsanız. Ve bunu biliçli olarak söylüyorsanız tamam aranan çevap budur. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Umarım çok daha başarılı yöntemler bulursunuz. Teknoloji bu hızla ilerledigi müddetce bugün yapılan yarın çöpe atılıyor. Her saat daha ileri gidiliyor. Elektrik tüketimi inanılmaz düşük değerler iner kanaatindeyim. Aynı durum hidrojen içinde geçerli kat kat daha fazla üretim yapılabilir diye düşünüyorum. Başarılar dilerim. Elinizden gelen imkanlar çerçevesinde çok daha güzel çalışmalar yaparsınız. Saygılarımla... :)

Yanıt #551
herkeze selam.  herkeze çalışmalarında başarılar dilerim.  ben kuru hücremi iki adet ve seri olarak tasarladım ve yaptım  -0+0-0+ = -0+0-0+  olarak bagladım. su tanları ayrı ayrı sadece gazları birleştirdim. video yüklemek isterdim ama nasıl yapılacagı hakkında hiçbir fikrim yok mobil internet oldugu için zaten yavaş, eger yardımcı olan bir arkadaş olursa yükleye bilirim.  seri baglamada ilk denemem de  +00-00+ = +00-00+  oarak bagladım ama potasyumu epeyi koymama ragmen gaz üretimi olmadı sayılır. şimdi ki düzenegi dagıtıp bir plaka daha ekliyecem  -0+0-0+0- =-0+0-0+0- şeklinde bana göre potasyumu biraz daha artacak sanırım ısınma olmuyor. su filitresi olarak iki adet 1lt relik  iki adet kola şişesi denedim 8mm lik hortumun uclarını krom mille kapattım sonra iyneyle deldim kabarcıklar iyi çıktı ilk denemem de ama birkaç gün ellemedim düzenegi. ikinci şişedeki hortum yumuşak malzemeden di ensonki denemem de tıkan ma yapmış basınç tan hücrenin birinin contasından sıvı ve gaz kaçagı oldu. söktüm bu sefer 3 katı daha fazla delecem bence suyun içindek kabarcıklar nekadar fazla olursa temizlen mesi okadar iyi.
arabam eski kasa dogan geçen ay malesef üst kapak contasını yedim. üst kapagı degiştirdim buda beni maddi konudan epeyi zorladı. bırakın tasarrufu yapma pilanı arabanın kontagını çeviremiyorum :))  . 
ben araba ya montajlıcam ama acaba nasıl yapa bilirim diye düşünüyorum.

işyerinden bir aabimle satanley mayer in devrsini yapacam bana yardımcı olurmusunuz. bu devreyi yapan varmı  artıları eksileri nadir acaba bu devreyle üretimi iki katına çıkartmak müm künmü acaba. illaki iç içe geçmiş borumu kullanmak lazım kuru hücrede denen se olurmu +0-0+ kurularak ve yüksek voltaj mı kullanmam lazım.

yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

Yanıt #552
Stanley mayerin devresii ben denemiştim verim alamadım.Pwm devreleride gaz çıkışını fazla artırmıyor. %5 gibi bir etkiye sahipler oda doğru frekansı yakalarsanız.

Yanıt #553
 Herkeze selamlar.

Sayın betelguz, yada cevap verebilecek arkadaşlar;

ürettiğiniz HHO yu dakikada kaç litre üretip, nasıl enjektör ucunda sürekli yakabiliyorsunuz?

Ben yaklaşık 1 lt ürettiğim sistemi 5 lik enjektör ucunda yakmayı beceremedim.

Yanıt #554
Enjektör iğnesi çok ince ve sizin verdiğiniz gaz fazla ise yakmakta zorlanabilirsiniz.Gazı azaltırsanız yanacaktır.Ben küçük piknik tüplerinde kullanılan vanalı memyi kullanmıştım.yaklaşık 300ml gaz verdiğimde yanıyordu ama fazla verince sönüyordu.Bende deliği 0,8mm matkapla delerek büyülttüm.ondan sonra dakikada 1,5 litre kadar gazı yakabildim.Yanlız söndürürken problem oluyor büyük delik .her seferinde alev içeri kaçıyor.Sağlam bir flashback yokta tehlikeli durumlar oluşabilir.