Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (303321 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #450
ozantavşan, 6 hücreli sistem araçta kullanıldığında, yaklaşık 14V. olan alternatör gerilimi ile hücre başına 2,3V düşeceğinden daha randımanlı çalışacaktır. Ancak sizin kullandığınız plakaların yüzey alanı az olduğundan, fazla akım çekmekte sıkıntı yaşarsınız. Öncelikle kullanılan plakaları hücre başına santimetrekare başına 75 mA olacak şekilde tasarlamalısınız. Bunun için hücre sayısını çoğaltmak yani 2*6hücre yapmak sizin için çözüm olabilir, bu şekilde yüzey alanını ikiye katlayarak, çekebileceğiniz akımı da 2\'ye katlayacaksınız. Ayrıca sistem soğuk iken  daha az akım çeker, ısıyla birlikte çekeceğiniz akım artacaktır.
Unutmadan sunfix güzel bir üründür ancak KOH yada Naoh için kullanmanızı önermiyorum. Direkt elektrolit ile temas eden yerde kullanmayınız. Bunun yerine daha ucuz, çift komponentli, şeffaf Alcon Rapid iyi bir seçim olacaktır. Hem de daha çabuk kurur ve hızlı yapıştırır. Kolay gelsin.( Ayrıca bu linkte ve önceki sayfalarında Jumel kullanıcı adıyla paylaştığım bilgiler size yardımcı olacaktır).
http://forum.donanimhaber.com/m_46046831/mpage_13/key_/tm.htm

Yanıt #451

Nalburiyecilerde , hırdavatçılarda bulunuyor.
40 gramlık paketi 5 Tl\'ye aldım bugün.Ana sıvı tankında kullandım .2 saatte kemik gibi olmuş.
Sonra resim paylaşırım.

teşekkürler bakim bulabilecekmiyim videolarda mükemmel gözüküyodu çok işe yarar

Yanıt #452
arkadaslar selam forumu okuyucu olarak yakından takip ediyorum bu konuyla calısma yapaya bu aralar pek musait deilim ama en yakın zamanda bu kuru hucrelerden birtane yapıp bas ve sondakier hariç ic taraftaki plakarı bula bilirsen daha ince paslanmaz celik kullanıp aralarına piezo hoparlör yerlestirip pwm devresi ile yada baska bir sinyal jeneratoru ile hem elektriksel hemde fiziksel olarak suyu hareketlendirecegim herkese kolay gelsin arkadaslar.
Bir de sorum olacak ustadlar daha bie kac ay once aldıgım 800cc suzuki altomda bu sistemi kullanmak istiyorum motoru uc silindirli ve 42amper aku var uzerinin de acaba nasıl bi sey onerirsiniz sanırım dakikada 400ml yeterli olacaktır ama fazlasının zararı olurmu yeteli gazı uretmek için kac amper harcarım acaba. şimdiden herkese tesekkurler.

Yanıt #453
teşekkürler Hohhoh ,

Yazından önce sunfixi çoktan iç kısımdada kullandım.Asit ve türevi sıvılara karşı kullanılabildiği yazıyor.
Sunfix ile sıvı tankını yapıştırdım.Bu sabah içini kaynar su ile doldurup bıraktıp.Bakalım akma filan olacakmi.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #454
ozantavsan umarım bi aksilik cıkmazda herkes rahatlar artık bu sızıntılardan:)

Yanıt #455

arkadaslar selam forumu okuyucu olarak yakından takip ediyorum bu konuyla calısma yapaya bu aralar pek musait deilim ama en yakın zamanda bu kuru hucrelerden birtane yapıp bas ve sondakier hariç ic taraftaki plakarı bula bilirsen daha ince paslanmaz celik kullanıp aralarına piezo hoparlör yerlestirip pwm devresi ile yada baska bir sinyal jeneratoru ile hem elektriksel hemde fiziksel olarak suyu hareketlendirecegim herkese kolay gelsin arkadaslar.
Bir de sorum olacak ustadlar daha bie kac ay once aldıgım 800cc suzuki altomda bu sistemi kullanmak istiyorum motoru uc silindirli ve 42amper aku var uzerinin de acaba nasıl bi sey onerirsiniz sanırım dakikada 400ml yeterli olacaktır ama fazlasının zararı olurmu yeteli gazı uretmek için kac amper harcarım acaba. şimdiden herkese tesekkurler.

Aracın hayırlı olsun.2. arabam Suzuki FX Alto idi.1000 motordu.Böcek gibi kaçar.Her yere girer çıkar.
400-500 ml gaz için kullandığın çelik plaka yüzeyine göre çekeceği akım 5 ile 10 amper arası olacaktır.
Aracına için bence 400-500 ml yeterli olacaktır.Fazlası aracında vuruntuya neden olabilir.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #456

ozantavsan umarım bi aksilik cıkmazda herkes rahatlar artık bu sızıntılardan:)

Bubler için daha önce şunu kullandım.90 derece plastik uca hortumu takıyorum.Plastik bağlantıyı teflon bantla sarark yerine taktım.Kenarlarına japon yapıştırıcı sürdüm.Üzerine yemek sodası serptim.Onun üstüne yine japon.Tekrar soda.Tekrar japon derken taş gibi oldu.Bubler hiç su sızdırmadı.

Sıvı tankında aynı şekilde yapmıştım.Zamanla naoh nüfüs edip sodanın beyaz rengini önce kırmızı sonra turuncuya çevirdi.Sızdırdı.
Akşama belli olur Sunfixli deneme.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #457

Aracın hayırlı olsun.2. arabam Suzuki FX Alto idi.1000 motordu.Böcek gibi kaçar.Her yere girer çıkar.
400-500 ml gaz için kullandığın çelik plaka yüzeyine göre çekeceği akım 5 ile 10 amper arası olacaktır.
Aracına için bence 400-500 ml yeterli olacaktır.Fazlası aracında vuruntuya neden olabilir.

cevabın tesekkurler hocam benim aku hem ufak hemde iki hucresi olu galiba ama motor calısırken 10amper pek etkileyecegini sanmıyorum farlar aynı akımı cekiyor zaten:)
insallah en kısa zamanda paslanmaz celik plaka temin edebilirim. yada forumda bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaslar varmıdır acaba usteri ile birlikte.

Yanıt #458
Sormak istediğim bir konu daha var.Çelik plakalarım 3x3 \".9 cm\'e yakın.
Plakalarımda tek delik var. altlara bir delik daha açmam sistemimi ısı yönünden ve sıvı dolaşımı açısından olumlu etkilerm ?
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #459
316L saç bulamayan arkadaşlar beyaz eşya tamircilerinde hurdaya çıkmış bulaşık makinasının ön kapagındaki sacı kullanabilirler hakiki krom saçtır mıklatıs tutmaz kolay gelsin

Yanıt #460

Sormak istediğim bir konu daha var.Çelik plakalarım 3x3 \".9 cm\'e yakın.
Plakalarımda tek delik var. altlara bir delik daha açmam sistemimi ısı yönünden ve sıvı dolaşımı açısından olumlu etkilerm ?

Dolaşımda sıkıntı yoksa, bence delmeyin. Daha fazla akım kaçağına neden olarak, ısınmayı bir miktar artırmakla beraber,  sistemin verimini düşürecektir.

Yanıt #461

teşekkürler Hohhoh ,

Yazından önce sunfixi çoktan iç kısımdada kullandım.Asit ve türevi sıvılara karşı kullanılabildiği yazıyor.
Sunfix ile sıvı tankını yapıştırdım.Bu sabah içini kaynar su ile doldurup bıraktıp.Bakalım akma filan olacakmi.

sayın ozantavsan sistemde kullandıgın L  boruyu nerden aldın ben bulamadmda tüpçülerde kullanılan sarı metalden olanı kullandım oda suda krozyona sepep oluyor.

Yanıt #462
Ebay üzerinden amerikalı bir satıcıdan aldım.
Honkong üzerinden Ebayde satış yapanlardada mevcut.
2 li L 4 $ civarı.

Ama istersen klozet tahret çubukları var.Borusu yivli ve ayrılabiliyor.
resimlerini veriyorum.1,5 TL fiyatı.
Keser yaparsın.
Sadece geçme noktalarını japon veya sunfixle kapat.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #463

Ebay üzerinden amerikalı bir satıcıdan aldım.
Honkong üzerinden Ebayde satış yapanlardada mevcut.
2 li L 4 $ civarı.

Ama istersen klozet tahret çubukları var.Borusu yivli ve ayrılabiliyor.
resimlerini veriyorum.1,5 TL fiyatı.
Keser yaparsın.
Sadece geçme noktalarını japon veya sunfixle kapat.

Az önce nalburdan almıştım.resimleri koydum hemen.Kuru hücreden giren gazı üst kapaktan tahret çubukla aşağıya sıvı indiriyorum.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #464
teşekkürler hemen almaya gidiyorum