Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Başlatan sibernetik, 24 Eylül 2010, 00:32:54

hohhoh

ozantavşan, 6 hücreli sistem araçta kullanıldığında, yaklaşık 14V. olan alternatör gerilimi ile hücre başına 2,3V düşeceğinden daha randımanlı çalışacaktır. Ancak sizin kullandığınız plakaların yüzey alanı az olduğundan, fazla akım çekmekte sıkıntı yaşarsınız. Öncelikle kullanılan plakaları hücre başına santimetrekare başına 75 mA olacak şekilde tasarlamalısınız. Bunun için hücre sayısını çoğaltmak yani 2*6hücre yapmak sizin için çözüm olabilir, bu şekilde yüzey alanını ikiye katlayarak, çekebileceğiniz akımı da 2\'ye katlayacaksınız. Ayrıca sistem soğuk iken  daha az akım çeker, ısıyla birlikte çekeceğiniz akım artacaktır.
Unutmadan sunfix güzel bir üründür ancak KOH yada Naoh için kullanmanızı önermiyorum. Direkt elektrolit ile temas eden yerde kullanmayınız. Bunun yerine daha ucuz, çift komponentli, şeffaf Alcon Rapid iyi bir seçim olacaktır. Hem de daha çabuk kurur ve hızlı yapıştırır. Kolay gelsin.( Ayrıca bu linkte ve önceki sayfalarında Jumel kullanıcı adıyla paylaştığım bilgiler size yardımcı olacaktır).
http://forum.donanimhaber.com/m_46046831/mpage_13/key_/tm.htm

zıva

Alıntı yapılan: ozantavsan - 20 Şubat 2012, 23:22:35Nalburiyecilerde , hırdavatçılarda bulunuyor.
40 gramlık paketi 5 Tl\'ye aldım bugün.Ana sıvı tankında kullandım .2 saatte kemik gibi olmuş.
Sonra resim paylaşırım.
teşekkürler bakim bulabilecekmiyim videolarda mükemmel gözüküyodu çok işe yarar

safakgunay

arkadaslar selam forumu okuyucu olarak yakından takip ediyorum bu konuyla calısma yapaya bu aralar pek musait deilim ama en yakın zamanda bu kuru hucrelerden birtane yapıp bas ve sondakier hariç ic taraftaki plakarı bula bilirsen daha ince paslanmaz celik kullanıp aralarına piezo hoparlör yerlestirip pwm devresi ile yada baska bir sinyal jeneratoru ile hem elektriksel hemde fiziksel olarak suyu hareketlendirecegim herkese kolay gelsin arkadaslar.
Bir de sorum olacak ustadlar daha bie kac ay once aldıgım 800cc suzuki altomda bu sistemi kullanmak istiyorum motoru uc silindirli ve 42amper aku var uzerinin de acaba nasıl bi sey onerirsiniz sanırım dakikada 400ml yeterli olacaktır ama fazlasının zararı olurmu yeteli gazı uretmek için kac amper harcarım acaba. şimdiden herkese tesekkurler.

ozantavsan

teşekkürler Hohhoh ,

Yazından önce sunfixi çoktan iç kısımdada kullandım.Asit ve türevi sıvılara karşı kullanılabildiği yazıyor.
Sunfix ile sıvı tankını yapıştırdım.Bu sabah içini kaynar su ile doldurup bıraktıp.Bakalım akma filan olacakmi.

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

safakgunay

ozantavsan umarım bi aksilik cıkmazda herkes rahatlar artık bu sızıntılardan:)

ozantavsan

Alıntı yapılan: safakgunay - 21 Şubat 2012, 10:04:13arkadaslar selam forumu okuyucu olarak yakından takip ediyorum bu konuyla calısma yapaya bu aralar pek musait deilim ama en yakın zamanda bu kuru hucrelerden birtane yapıp bas ve sondakier hariç ic taraftaki plakarı bula bilirsen daha ince paslanmaz celik kullanıp aralarına piezo hoparlör yerlestirip pwm devresi ile yada baska bir sinyal jeneratoru ile hem elektriksel hemde fiziksel olarak suyu hareketlendirecegim herkese kolay gelsin arkadaslar.
Bir de sorum olacak ustadlar daha bie kac ay once aldıgım 800cc suzuki altomda bu sistemi kullanmak istiyorum motoru uc silindirli ve 42amper aku var uzerinin de acaba nasıl bi sey onerirsiniz sanırım dakikada 400ml yeterli olacaktır ama fazlasının zararı olurmu yeteli gazı uretmek için kac amper harcarım acaba. şimdiden herkese tesekkurler.

Aracın hayırlı olsun.2. arabam Suzuki FX Alto idi.1000 motordu.Böcek gibi kaçar.Her yere girer çıkar.
400-500 ml gaz için kullandığın çelik plaka yüzeyine göre çekeceği akım 5 ile 10 amper arası olacaktır.
Aracına için bence 400-500 ml yeterli olacaktır.Fazlası aracında vuruntuya neden olabilir.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

Alıntı yapılan: safakgunay - 21 Şubat 2012, 10:09:16ozantavsan umarım bi aksilik cıkmazda herkes rahatlar artık bu sızıntılardan:)

Bubler için daha önce şunu kullandım.90 derece plastik uca hortumu takıyorum.Plastik bağlantıyı teflon bantla sarark yerine taktım.Kenarlarına japon yapıştırıcı sürdüm.Üzerine yemek sodası serptim.Onun üstüne yine japon.Tekrar soda.Tekrar japon derken taş gibi oldu.Bubler hiç su sızdırmadı.

Sıvı tankında aynı şekilde yapmıştım.Zamanla naoh nüfüs edip sodanın beyaz rengini önce kırmızı sonra turuncuya çevirdi.Sızdırdı.
Akşama belli olur Sunfixli deneme.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

safakgunay

Alıntı yapılan: ozantavsan - 21 Şubat 2012, 10:10:43Aracın hayırlı olsun.2. arabam Suzuki FX Alto idi.1000 motordu.Böcek gibi kaçar.Her yere girer çıkar.
400-500 ml gaz için kullandığın çelik plaka yüzeyine göre çekeceği akım 5 ile 10 amper arası olacaktır.
Aracına için bence 400-500 ml yeterli olacaktır.Fazlası aracında vuruntuya neden olabilir.
cevabın tesekkurler hocam benim aku hem ufak hemde iki hucresi olu galiba ama motor calısırken 10amper pek etkileyecegini sanmıyorum farlar aynı akımı cekiyor zaten:)
insallah en kısa zamanda paslanmaz celik plaka temin edebilirim. yada forumda bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaslar varmıdır acaba usteri ile birlikte.

ozantavsan

Sormak istediğim bir konu daha var.Çelik plakalarım 3x3 \".9 cm\'e yakın.
Plakalarımda tek delik var. altlara bir delik daha açmam sistemimi ısı yönünden ve sıvı dolaşımı açısından olumlu etkilerm ?
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

zıva

316L saç bulamayan arkadaşlar beyaz eşya tamircilerinde hurdaya çıkmış bulaşık makinasının ön kapagındaki sacı kullanabilirler hakiki krom saçtır mıklatıs tutmaz kolay gelsin

hohhoh

Alıntı yapılan: ozantavsan - 21 Şubat 2012, 10:22:41Sormak istediğim bir konu daha var.Çelik plakalarım 3x3 \".9 cm\'e yakın.
Plakalarımda tek delik var. altlara bir delik daha açmam sistemimi ısı yönünden ve sıvı dolaşımı açısından olumlu etkilerm ?

Dolaşımda sıkıntı yoksa, bence delmeyin. Daha fazla akım kaçağına neden olarak, ısınmayı bir miktar artırmakla beraber,  sistemin verimini düşürecektir.

zıva

Alıntı yapılan: ozantavsan - 21 Şubat 2012, 10:07:18teşekkürler Hohhoh ,

Yazından önce sunfixi çoktan iç kısımdada kullandım.Asit ve türevi sıvılara karşı kullanılabildiği yazıyor.
Sunfix ile sıvı tankını yapıştırdım.Bu sabah içini kaynar su ile doldurup bıraktıp.Bakalım akma filan olacakmi.
sayın ozantavsan sistemde kullandıgın L  boruyu nerden aldın ben bulamadmda tüpçülerde kullanılan sarı metalden olanı kullandım oda suda krozyona sepep oluyor.

ozantavsan

Ebay üzerinden amerikalı bir satıcıdan aldım.
Honkong üzerinden Ebayde satış yapanlardada mevcut.
2 li L 4 $ civarı.

Ama istersen klozet tahret çubukları var.Borusu yivli ve ayrılabiliyor.
resimlerini veriyorum.1,5 TL fiyatı.
Keser yaparsın.
Sadece geçme noktalarını japon veya sunfixle kapat.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

Alıntı yapılan: ozantavsan - 21 Şubat 2012, 12:56:51Ebay üzerinden amerikalı bir satıcıdan aldım.
Honkong üzerinden Ebayde satış yapanlardada mevcut.
2 li L 4 $ civarı.

Ama istersen klozet tahret çubukları var.Borusu yivli ve ayrılabiliyor.
resimlerini veriyorum.1,5 TL fiyatı.
Keser yaparsın.
Sadece geçme noktalarını japon veya sunfixle kapat.

Az önce nalburdan almıştım.resimleri koydum hemen.Kuru hücreden giren gazı üst kapaktan tahret çubukla aşağıya sıvı indiriyorum.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

Sıvı kabını sabah kaynar su doldurarak bırakmıştım.Şimdi eve geldim.Kontrol ettim.Sızdırıp sızdırmadığını tespit için altına peçete koymuştum.En ufak sızdırma yok.

Sunfixli bölge dışarıdan kontrol edince taş gibi.Sıvı içinde kalan sunfixinde kuru kısmından en ufak farkı yok.
Sıvı etkilememiş hiç.

Sırada lavabo açıcılı sıvı ile deneme var.Ama lavabo açıcım kalmadı evde.Yarın alınca deneyeceğim.
Kuvvetle muhtemel sızdırma sorunum çözüldü.

Sistemide eski haline 9 plaka 8 hücre -nnn+nnn- şekline çevireyim.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

zıva

kimyasallı sıvıda da aynı işi görürüse mükammel hep aynı sorunu yaşıyorduk 40 gramını sordum sunfix 8 tl çektiler  biraz pahalı başka yerde bakıcam kimyasallı denemeni bekliyoruz teşekkürler

ozantavsan

Alıntı yapılan: zıva - 22 Şubat 2012, 10:09:49kimyasallı sıvıda da aynı işi görürüse mükammel hep aynı sorunu yaşıyorduk 40 gramını sordum sunfix 8 tl çektiler  biraz pahalı başka yerde bakıcam kimyasallı denemeni bekliyoruz teşekkürler

50 gramı 7-8 tl
daha yüksdek gramajlı 12-15 arasıymış.
Lavabo açıcı bugün alıyorum.Dener yazarım.
PCv sıvı tankınna uygulayınca kalofifer üzerine koymuştum.Çabuk kurusun diye.
Bir parça Sunfix laminent parkeye düşmüş akşam farkettim.Zorladım zorladım sökemedim.zemine tam nüfus ediyor.Kemik gibi oluyor.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

coco

arkadaslar kafayı sıyırcam bu hho yuzunden uykularım kacıyor ısı çok fazla kablolara akım fazla geldıgı ıcın kablonun yanı kontagın uzerındekı akımı roleye cevırdım 12 v 40 amp bu sıstemden verım  alana varmı yoksa bız haybe ugrasıp hevesmı edıyoruz 10.7 cekıyor plakalarım ve 15 dk sonra el degdıremıyorum.

ozantavsan

Alıntı yapılan: coco - 22 Şubat 2012, 19:20:02arkadaslar kafayı sıyırcam bu hho yuzunden uykularım kacıyor ısı çok fazla kablolara akım fazla geldıgı ıcın kablonun yanı kontagın uzerındekı akımı roleye cevırdım 12 v 40 amp bu sıstemden verım  alana varmı yoksa bız haybe ugrasıp hevesmı edıyoruz 10.7 cekıyor plakalarım ve 15 dk sonra el degdıremıyorum.

9 plaka kullanıyordun yanlış hatırlamıyorsam. +-+-+- gibi bağlama.
-nnn+nnn- yap.8 hücreli olsun (4+4).
Ben bu şekilde çalıştırdığımda uzun süre çalıştırıyorum.40-50 derece ölçtüm bağlantı vidasında ve hücrede.
Araçta kullanacaksan eğer motor hacminin yarısı kadar gaz elde et.
benimki 1300 cc. 700 ml gaz elde edip kullanıcam.O da 10 amperde rahat üretilir.En fazla alacağım yol 20 dakika uzakta.
Bu süredede o kadar ısınmaz.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

coco

evet ozan cım suan 8 plaka  +00--00+ seklınde baglı koh la 10 .7 amper cekıyor fakat dedım ya su ısınıyor 30 amp sıgorta bagladım patlatmıs 40 amper sıgorta bagladım kablolar zayıf sanırım sıgorta plastıklerı erımıs rolenın onmune + akuden gelen yanı baglantı yerlerı erımıs cıkardım dırek bagladım roleye sıgortasız fakat 15 dk sonunda kaynadı dıyebılırım su kardesım bu buyuk bır sıkıntı ve ayrıca cıkan gaz de motora pek etkısı olmadıgın dusunuyorum cunku oglenleyın denedım koh sayesınde dk da 1 lt yakaladım fakat dedım ya cekıs degısmedı su anda dusunuyorum

ozantavsan

Alıntı yapılan: coco - 22 Şubat 2012, 20:54:19evet ozan cım suan 8 plaka  +00--00+ seklınde baglı koh la 10 .7 amper cekıyor fakat dedım ya su ısınıyor 30 amp sıgorta bagladım patlatmıs 40 amper sıgorta bagladım kablolar zayıf sanırım sıgorta plastıklerı erımıs rolenın onmune + akuden gelen yanı baglantı yerlerı erımıs cıkardım dırek bagladım roleye sıgortasız fakat 15 dk sonunda kaynadı dıyebılırım su kardesım bu buyuk bır sıkıntı ve ayrıca cıkan gaz de motora pek etkısı olmadıgın dusunuyorum cunku oglenleyın denedım koh sayesınde dk da 1 lt yakaladım fakat dedım ya cekıs degısmedı su anda dusunuyorum

Coco kablolarını 40 amper taşayacak kablodan seçmelisin.
Hiç olmadı bir adet akü takviye kanlosu al onu kullan.40 -50 amper taşır.
Rölesiz ve sigortasız bağlama.
Sen +00--00+ ile 3+3 6 hücre yapmışsın.

-000+000- şeklinde basğla 8 hücren olur.Akım fırlamaz.Fazla ısınmaz.
Çekişi dert etme.sistemi tak.Yakıt sarfiyat testi yap.
Örneğin lpgde deneyeceksen depoyu bitir.(benzin olsun aracında lpg bitince gaz almaya benzinle gideceksin)
10 tl lpg al.Bir kağıda kaç litre olduğunu not al.
Hidrojensiz olarak bu gaz kullan bitir .Örnek 30 km mi yol aldın. 10000/40=25 kuruş sarfiyat demek.
Sonra yine 10 TL gaz al.Hidrojeni devreye sok.Sarfiyatı not al.
Sonra depoyu tam doldur hidrojen devre olarak bu depoyu bitir.Eski sarfiyatınla karşılaştır.
Unutmaki çekiş değişmeyebilir.Gaz ayarını kısar ve düşen performansı hidrojen gazı takviyesiyle tamamlarsan,hem tasarruf etmiş olursun ,hem degazı kısmakla düşen performansı hidrojenle arttırırsın.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

coco

kardesım ozaman da gaz cıkısı cok dusuk oluyor genede sıstem ısınıyor sonucta 3 voltu gecmemek lazım bence ama ozman da gaz cıkısı cok dusuk oluyor.

ozantavsan

-nnn+nnn- şeklinde 15-20 amper arası 1 litre gaz alınabiliyor.
Benim plakalar 8,8 cm.Conta içinde kalan kısım 7 cm.Hücre için polietilen (aşçı ve kasapların kesme levhası) kullanırsan ısı etkilemez.Sıvı tankını biraz büyük tutarsan ısıyıda alır.

1,2 litre sıvı alıyor benim pvc tank.1 litre saf su koyuyorum.1-2 saat çalışırsa sıvı ısınıyor.Hortumları sağlam ve ısıya dayanıklı kullanırsan sorun olmaz.

Önceki denemelerimde aracıma monte ettim.Biraz kullandım.Isı sorun olmadı.Kablolarım erimedi.
Uygun kablo kullanımı
Hücre için 2 cm kalınlığında polietilen levha
Sıvı tankını biraz geniş tutmak
İstersen hortumları aliminyum soğutucudan geçirebilirsin.Birde fan ilavesi ile soğutabilir. 
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

coco

evet dogru alımunyum olabılır benım hucreler suyun ıcınde calısıyor muhtemelen 1.5 lt fılan alıyor olcmedım.- yı denedıdınmı artırmayı - hıdrojenı saglayan sanıyorum+ oksıjen ve suyu ısıtandan da + tahmın edıyorum

ozantavsan

Sulu hücremi seninki.
Öyleyse kuru hücreye geç.Suluda ısı daha fazla olur.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

coco

evet kardesım sulu hucre kuruda olsa gene ısınıyor.bır sey dıkkatımı cekıyor  yanlıs yoldayız arkadas form acılalı 1 seneden fazla olmus hala net olarak bır sonuac varamamısız su olcu su sıvı su akım dıye bır kırıter yok ya ustadlar cozdu haber yok yada onlarda ugrasmaktan bıkıp bıraktılar.

hohhoh

Arkadaşlar; sulu hücreden vazgeçin. Akım kaçakları nedeniyle ısınma sorunu ve yüksek oranda verim kaybı yaşarsınız. Kuru tip (dry cell tipi) sistemlerde yeteri kadar akım sağlayamıyorsanız plakaların yüzey alanını genişletin, daha büyük plakalar kullanın. Ya da sisteminizdeki plaka sayısını çoğaltın. Araçta kullanabileceğiniz en verimli sistem, 6 hücreli olan (+nnnnn-) olmalıdır. Plakalarınızın yüzey alanı küçük ise +nnnnn-nnnnn+ ve katları şeklinde, yeterli akımı çekinceye kadar plakalarınızı çoğaltın ve elektrolit karışımını (Naoh Ya da Koh) uygun oranda yapın, yoksa boşu boşuna havayı ısıtırsınız. Max. akım için KOH ya da Naoh oranı %30 olması lazım, bundan fazlasını koysanız da işe yaramaz. Kolaylıklar dilerim.

ozantavsan

Hohhoh arkadşımız gerekli açıklamayı yapmış , katılıyorum kendisine.
Belirtiği şekilde 6 hücre -nnnnn+ verimli ama yeterli akımı ve gaz çıkışı elde edemiyoruz.Çünkü benim plaka yüzeyim küçük.
Ya büyük plaka kullanmak  gerek yada küçük plaka sayısını arttırarak yine yüzey arttırmak.
Veya düşük akım ile bana gerekli olan minimum hidrojeni elde etmek.
Buna göre 8 hücre ufak plaklı sistemde 10 amperlik bir akım ile 700 ml civarı hidrojen işimi görüyor.
plakalarım küçük değiştirmeyeyim ama ısıda problem diyorsanız ufak bir radyatör kullanın soğutun.
Araçta kullanacaksanız sistemi aracın radyatörü önüne monte edinki hareket halindeyken soğuk hava ile temas etsin.
Buraya montaj şansım yerim yok diyorsanız ; en azından sıvı geçen hortumu ve gaz çıkış hortumunu aracın radyatörü önünden geçirin soğusun.Ben böyle yaptım olmuyor demeyin.Sorununuza pratik çözümler üretin.

Şu an sistemimi -nnn+nnn- şekline tekrar çevirdim.Arada conta kullandığım şeffaf masa üstü kullanılan malzemeyi Oring contalarla değiştirdim.Tabiki Ebay (Usa) \'den aldık mecburen.Bugün geldi elimize.Farkettimki önceki malzeme sıktıkça plakalar arası mesafeyi yaklaştırıyormuş.Oring conta şeklini kaybetmedi ve ara mesafe 3 mm.
Lavabo açıcı almaya fırsat bulamadığımdan sadece şişe su kullandım 600 ml.150 ml kuru hücre içinde 450 ml sıvı haznesinde kaldı.Elektroliz maddesi koymadım.Azda olsa gaz çıkıyor.

Yani ben elktroliz maddesini öyle ayarlamalıyımki sadece ihtiyacım olan gazı üretecek akımı elde edeyim.
Şimdi ustalar çözdümü açıklamıyormu ? Neden şu kadara şu kadar akım vesaire denmiyor deniliyor.

Kiminiz sulu hücre kullanıyor.Kimimiz kuru hücre.Kimimiz büyük plaka kullanıyor , kimimiz küçük.Kimimiz az plaka kullanıyor , kimimiz çok.Kimi 316L çelik kullanırken kimi daha kötüsünü kullanıyor.

Şunu anlamamız gerek artık sabit değer diye birşey yokkk.
Çekilecek akım plaka yüzeyi ve kullanılan elektroliz miktarı ile bağlantılı.Oluşacak ısı tümüne bağlı.

İşte hesap için çeşitli alternatifler. Ne kadar plaka yüzeyi , ne kadar akım ,ne kadar gaz , ne kadar sıcaklık.

Özellikle ekteki zip dosya içindeki excel dosyası size faydalı olacaktır.

http://nicksrealm.com/HHO/Calculate/HHOCalculator.html
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

zıva

herkese günaydın ben -nnnnn+nnnnn- bir hücre yaptım voltaj 13.8 anper 4 üretilen gaz 650 gram civarı hücre başına 2.3 volt civarı düştügü için ısınma olayı yok ama benim motora yeterli dil motorum 2000 plakalarım 9*9 cm şimdi 12*15 cm düşünüyorum hem anperi artırmak hem gaz üretimini artırmak  arkadaşların dedigi gibi 6 hücrelilerde plaka küçük olunca ne kadar kimyasal koysanda üretim az oluyor birde hücre su giriş hortumu çıkıştan geniş olursa devir daim daha güzel oluyor su agırlık yaptıgı için görüşlerinizi bekliyor saygılar sunuyorum.

hohhoh

Alıntı yapılan: ozantavsan - 23 Şubat 2012, 02:11:56Kiminiz sulu hücre kullanıyor.Kimimiz kuru hücre.Kimimiz büyük plaka kullanıyor , kimimiz küçük.Kimimiz az plaka kullanıyor , kimimiz çok.Kimi 316L çelik kullanırken kimi daha kötüsünü kullanıyor.

Şunu anlamamız gerek artık sabit değer diye birşey yokkk.
Çekilecek akım plaka yüzeyi ve kullanılan elektrolit miktarı ile bağlantılı.Oluşacak ısı tümüne bağlı.

http://nicksrealm.com/HHO/Calculate/HHOCalculator.html

Kesinlikle böyle, arkadaşların da bunu bilmeleri gerek. Güzel ifade etmişsiniz.

coco

soyledıklerınıze tamamen katılıyorum fakat sunu demeye calısıyorum arkadas aracın 1600 cc kullanacagın ve max verım alacagın plaka atıyorum 90 lık tır 2amp de atıyorum 1 lt alırsın ve bu senın ısını gorur ıste 2000 cc ıcın soyle 2500 ıcın boyle gıbı demek ıstedıdım en ıyı prototıpın ustune bırseyler koyalım evet herkez farklı bırseyler kullanıyor sozum yok ama atıyorum ben bunu buldum ısınma sorunu yok 2 voltla 1.5 lt gaz uretıyor ve sureklı calısmada sıkıntı yaratmıyor gıbı.

coco

ayrıca bu sıstemı sureklı olarak aracında kull anan varmı herkez ya su kacırıyor ya akım cok cekıyor yada benımgıbı ısı sorunu var kullanıpda done koyanda yok sanıyorum bır maceradır gıdıyoruz anasını satayım...

ozantavsan

Alıntı yapılan: coco - 23 Şubat 2012, 15:33:52ayrıca bu sıstemı sureklı olarak aracında kull anan varmı herkez ya su kacırıyor ya akım cok cekıyor yada benımgıbı ısı sorunu var kullanıpda done koyanda yok sanıyorum bır maceradır gıdıyoruz anasını satayım...

Sayın Coco , buradaki çoğu forum üyesi hidrojen konusundaki tebrübesini 1-2 günde edinmedi.Emek verdi ,araştırdı ,malzeme temin etti ,denedi , testler yaptı , birbiriyle paylaştı ,fikir aldı.Tüm bunlar zaman aldı.
Kendimden örnek verirsem , ilk kavoz içinde çeşitli metallerle başladı maceram.Kah patlattım , kah aracıma monte ttim.Olmadı dedim baştan yaptım.olmadı dedim tüm malzemeleri değiştirdim.Olmadı dedim yurtdışından tüm malzemeleri aldım.

Her zaman araştırdım ve paylaştım.Yeri geldi sorum.Ama sanırım siz hemen sonuca ulaşmak istiyorsunuz.Herkesin sonuç anlayışı farklı.Herkesin sonucu da farklı.2 yıl olmuş hala aracımda kullanmıyorsam bu sistemin işe yaramadığını göstermez.Demekki daha yapmam gerek şeyler var.Ne zaman ki olduğuna kanaat getirirsem takar aracıma denerim.

Ama sizin son mesajlarınızdaki üslubu takınmam.Sizde biraz sabredin , biraz daha çabalayın.Kendi verilerinizi ve tecrübelerinizi edinin.Kimse hidrojen konusunu bilerek dünyaya gelmedi.Herşeyi bilipte diğerlerinden saklamadı.burası bilginin paylaşıldığı bir yer.Kimsenin bu konudan bir çıkarı yok.Lütfen biraz daha öz veri ,biraz daha hoşgörü.

Bir çok sorunun cevabı görsel olarak www.youtube.com adresinde var.Tüm vidyoları ezberledim artık.Sende yararlanabilirsin.
Youtube\'a girince hho yaz ve arat.

Örnek:  http://www.youtube.com/watch?v=XV1lzbkRxwo bu linke tıklayınca vidyolar gelir.

Herkese iyi geceler..
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

Bu akşam sistemimi çalıştırdım.Sıvı lavabo açıcı bulamadığımdan MR Muscle toz lavabo açıcıdan az bir miktar kullandım.
Paketi 70 gr.1 çay kaşığından az kullandım.

1 litre safsu + az naoh .Sitemde 20 dakikada ıs yükseldi.

Sizlere sormak istediğim şey şudur ; Bazen sisteme enerji verdiğimde sıvı alma kısmından hidrojen sıvı tankıma dönmekte.Epey bir zaman sonra işlem tersine dönüp sıvı çekmekte.Bu nedenlede azaln sıvı sebebiyle ısı artmakta.

Bende sıvı tankından kuru hücre sıvı girişine giden hortuma çekvalf taktım.Sıvı kaptan hücreye geçiyor.Gaz geri dönerse kaba gidemiyor.Mecburen gaz çıkış kısmından çıkıyor.Gaz çıkış hortumunada bir adet çekvalf koydum.Hücre gaz çıkışından sıvı kabına dönüş yönünde.Böylece sıvı kabında oluşan basınçla gazın bir kısmı hücreye geri dönmeye çalışıp zorluk çıkarmıyor.
Sıvı devirdaimini sorunsuz tamamlıyor.Ve ısı nispeten azaldı.parmağımla dokunamadığım plakalara uzun süre dokunabiliyorum.
Akımda 9 amper civarı.

Sizce çekvalf uygulamam doğru bir uygulamamı ?
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

coco

tesekkurr edıyorum ozantavsan kardesım ama sonuca ulasamamak benı uzuyor yoksa kısılıgımı ve efendılıgımı hho ıcın bozacak degılım ayrıca sadece youtube da degıl bır cok dokuman okudum ve arastırıyorum ama sunu soyluyorum sonuc ta nerdeyım dıye kendımı dusunuyorum ben formdakı arkadasların hho yu takma zamanına bısey dıyemem ıster 1 ay ısterde 5 senede taksınlar fakat galıba ben tez canlıyım bıraz sonuca ulasmak ıstıyorum oyalanmadan ayrıca calısmalarım 3 - 5 aylıkda degıl sıtedekı paylasımlarınız vede desteklerınız ıcın saygı duyuyor ve tesekkur edıyorum kendı adıma.

ozantavsan

Sayın Coco , sende beni yanlış anlama.İlk başladığımda bende biraz acele ediyordum.Sonra saldım gitti.
Sende benim gibi araçta deneyeceksin.Betelguz ile fikir alışverişinde bulun.Araçlara monte eden deneyen o\'dur.
Tasarruf tespiti yapan kendisidir.

Senin aracın özeliikleri nedir ? Motor hacmi , karbüratörlümü enjeksiyonlumu ?
Araç motor hacminin yarısı kadar hho yeterli.
2000 motor araç için 1 litre.
1300cc için 700 ml hho.
aracın karbüratörlüyse işin daha kolay.
Yakıtı fakirleştirmen gerekebilir.Bu sadece yakıtı azaltıp bununla birlikte düşen performansı hidrojenle arttırma.
Böylece azalan yakıt miktarı ve aynı güç ile tasarruf sağlanır.Lpg ile gaz ayar vanasını kısman çok bir tasarruf sağlamaz.Lpg regülatöründen yakıtı kısıp sonrasında hidrojenle takviye edilmeli.bu da lpg ayar istasyonunda cihazla yaptırılmalı.Elle ayarlayınca yakıt çok artıyor.
öncelikle ayar değişikliği yapmadan test edilmeli.

Daniel dingel 4 yıl aldı diyor sistemi yapması.Test ettim ,test ettim diyor 4 yılımı aldı.Ama adam anlatmıyor işin sırrını.sadece su ile çalıştırıyor.1 saat yol için 1 litre su harcıyorum diyor.Yalnız bir duyuma göre koftiden bir suçlamaylşa cezaevine koymuşlar adamı.Bu konuda uğraşan başka biri daha cezaevindeymiş.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

hohhoh

Alıntı yapılan: ozantavsan - 24 Şubat 2012, 00:54:40Bu akşam sistemimi çalıştırdım.Sıvı lavabo açıcı bulamadığımdan MR Muscle toz lavabo açıcıdan az bir miktar kullandım.
Paketi 70 gr.1 çay kaşığından az kullandım.

1 litre safsu + az naoh .Sitemde 20 dakikada ıs yükseldi.

Sizlere sormak istediğim şey şudur ; Bazen sisteme enerji verdiğimde sıvı alma kısmından hidrojen sıvı tankıma dönmekte.Epey bir zaman sonra işlem tersine dönüp sıvı çekmekte.Bu nedenlede azaln sıvı sebebiyle ısı artmakta.

Bende sıvı tankından kuru hücre sıvı girişine giden hortuma çekvalf taktım.Sıvı kaptan hücreye geçiyor.Gaz geri dönerse kaba gidemiyor.Mecburen gaz çıkış kısmından çıkıyor.Gaz çıkış hortumunada bir adet çekvalf koydum.Hücre gaz çıkışından sıvı kabına dönüş yönünde.Böylece sıvı kabında oluşan basınçla gazın bir kısmı hücreye geri dönmeye çalışıp zorluk çıkarmıyor.
Sıvı devirdaimini sorunsuz tamamlıyor.Ve ısı nispeten azaldı.parmağımla dokunamadığım plakalara uzun süre dokunabiliyorum.
Akımda 9 amper civarı.

Sizce çekvalf uygulamam doğru bir uygulamamı ?

Sn, Ozantavşan;
Hücreler ile bubler arasındaki yükseklik farkını mümkün olduğunca fazla tutarak ve sadece bublerin gaz çıkış uçuna bir çekvalf takarak denemenizi öneriyorum. Bu şekilde, bublerda oluşacak basınç suyu devirdaime zorlayarak daha fazla katkıda bulunabilir.

zıva

arkadaşlar bir fikrim var yaptıgımız hücreye su girişine karşıdan karşıya boru geçirsek tabi borumuzun kalınlıgınca saçları delecegiz boruyu elimizden geldigince saçlardan boşluk olmayacak şekilde azami gayret gösterecegiz boromozun karşı tarafını kapatıp suyun dışarıya çıkmasını engelleyecegiz kaç hücre yapıyorsak hücre aralarına gelecek şekilde boruya 3 milimlik delik delsek hücre arasına suyu daha iyi iletmiş olmazmıyız tabiki bunu en alt köşeden yapmak kaydıyla sadece bir fikir bu işe emek vermiş arkadaşların düşünceleri ne olur.

coco

ozan kardesım ılgın ve alakandan ötürü çok teşekkür.aracım 1.6 tempra 92 karbüratörlü 800 ml yeterlı dakıkada sanıyorum ben cam kavanozda 1 lt yi yakaladım fakat dedım ya sıkıntı ısı sorunu evet sanıyorum kuru hucreye gecmek 1 onerım var

hatırlarmısınız bır zamanlar bılgısayarlarda hidrojenlı sogutma sıstemlerı vardı gercı halada var cpu ve sd kartları hidrojenle sogutuyorlardı bunu sisteme uyarlayabılırız sanıyorum.

bilgi paylaştıkça değerlidir.......

ozantavsan

Bilgisayardaki soğutma sistemi nitrojendir sanırım.Ayrıca araçların lastiklerinede basılmaya başladı.Hem ısı azaltma açısından.
Hidrojen araçta fark yaratıyor.Ama bunu normal kullanımda anlayamayabilirsin.1 yıl önce ilk denemede karbüratörden hidrojeni verdiğimde aracın çalışmasında fark hissetmemiştim.Sonra avansı minimuma çektim.Araç benzindeydi ve ateşleme yapamıyor stop ediyordu.Bu şekildeyken hidrojeni verdiğinde motor stop etmiyor ve avansı uygun ayardaymış gibi çalışıyordu.Devir 800 civarı oluyordu.
Araç normal ayarda ,avans normalken karbüratördeki benzin biterken motor teklemeye sallanmaya başlayıp stop ediyordu.
Aynı işlemi hidrojen takviyesiyle yapınca motor teklemiyor ,sallanmıyor , birden stop ediyordu.Yani hidrojen fayda sağlıyor.
Çok sonraları benzin + hidroejn denemede yolda aracın benzini bitmiş kimse anlamadı araç rolantideymiş gibi akarken akü ışık ikazından aracın stop ettiğini anlayabildik.Ne sarsıntı oldu ne birşey.

Isı için ufak bir radyatörle soğutma yapabilirsin.Veya büyük plakalı hücre ile yapabilirsin.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

coco

dogru sıvı nitrojen kafa hho da olunca hidrojen yazmışız hidrojenin desteklediği kesin ona sözüm yok erken alev alma ve patlaması yüzünden sanıyorum...

coco

ozan deonet markayı senın arastırmalarınn sayesınde kullanmıstım bende sonra arastırma yaptım deonetın uretıcısı ernetmıs baya bı once uretılmıyormus onun yerıne ernet baska bır sıvı cıkarmıs aynı fırma ısmı degısık ernet levabo acıcıydı sanıyorum tansaslarda var bır bak ıstersen...

ozantavsan

Alıntı yapılan: coco - 24 Şubat 2012, 18:25:01ozan deonet markayı senın arastırmalarınn sayesınde kullanmıstım bende sonra arastırma yaptım deonetın uretıcısı ernetmıs baya bı once uretılmıyormus onun yerıne ernet baska bır sıvı cıkarmıs aynı fırma ısmı degısık ernet levabo acıcıydı sanıyorum tansaslarda var bır bak ıstersen...

Sağol , Hanım\'ın çalıştığı markette deonet var.O gün yoktu.Mr Muscle tozda işimi gördü.
Deonetin içeriğinde %98 NAoh yazıyor.
Mr Muscle 70 gr tozun içeriği %100 Naoh , başka madde yokmuş içinde.
az bir miktar 10 amper için yetti.Hatta biraz su ilavesi yaptım etkisini azaltmak için.
Az önce eve geldim.İlk işim sistemi çalıştırmak oldu.Hafiften ısınmaya başladı.
İşe yaramayan sistemleri ayaklarımızın dibine ısıtıcı olarak koysak olur.12v 10 amper 120 watt tüketim.Birde fan ekleyip üflettikmi.Bak yararlı bir kullanım daha.Gazını yakarız , ısısını yayarız.Nasıl fikir ama ? (Şaka :) )
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

coco

hehehehe aynen kardesım. galıba bende kururu hucreye gecıcem ne yaptıysam ısınmanın onune gecemıyorum -000+000- olarak bagladım busefer cesme suyuna deonet 15 ml kullandım gene ısınma var gene ve gene abı bana olculerı gonderebılırmısın tasarımının bırde sındı baslasam sunu yapardım dedıgın bır dusunce varmı kafandı bırde ınternettekı mesajlarda tum plakalar 316 l - ler ise titanyum mus ve cıddı oranda gaz verırıyor vidyoda ?

http://www.youtube.com/watch?v=4SPb5EbJKBY&feature=player_embedded

ozantavsan

Titanyuma erişemeyiz biz.Benim hücre ve plakalarla tamamen aynı vidyodaki.Hiç fark yok.Sadece benim hücre şeffaf değil pleksi değil.Beyaz 2cm kalınlığında polietilen levha.
Sıvı tankımda aynı gibi PVC maşon.
Plaka ölçülerin 9x9  9 adet.Notr plakaların 4 kulağı kesik.Terminal plakalarının 3 kulağı kesik.Kalan kulakta elektrik bağlantı vidası için 1 delik.

-nnn+nnn- bağlantı
plakalar 2mm 316L Çelik
1,2 litre kapasiteli sıvı tankı pvc
kuru hücre 9 plaka 8 hücre (2cm kalınlıkta polietilen beyaz levha)
hücre ebatı 13x12,5 cm
Kalınlık 6,5 cm
Contalar Oring 3mm
Flashback arrester hava taşı

Elimde olsa Daniel Dingel gibi yapmak isterdim.Ama o açıklamıyor sistemini.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

hohhoh

Şu an kullandığım cihazda negatif yüzey titanyum. Pahalıya mal oldu bana, malzemenin iki katı kadar da kargo ödedim. 250mm*5m*0,2mm plaka bana 167 dolara mal oldu. İlk yaptığım denemede olumsuz sonuç aldığımda moralim çok bozulmuştu. Ancak, kullandığınız kap, yapıştırıcı, sudaki yabancı malzemeler, ya da herhangi bir etken buna neden olabiliyor. Ben de böyle bir nedenle ilk denemelerimde olumsuz bir sonuç almıştım. Ancak son çalışmalarımda gayet başarılı olduğunu gözlemliyorum. 2 aydır kullandığım suda herhangi bir renk değişikliği yok. Gaz kalitesi gayet güzel. Ama yinede birşey söylemek için erken. Bu işte sabır çok önemli ve gerekli. Aynı şeyleri belki birçok defa denemek gerekiyor.

coco

ozan bana plakalarının oculerını yollarmısın teknık resmı varmıdır sende

ozantavsan

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın