Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (292155 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #420
Gazı küçük parçalara bölmek suyla temasını artıracağı için bir nevi yıkanmasını ve temizlenmesini sağlayacaktır evet.Çift bubbler kullanmak ta verimi artıracaktır.

Ben bubbler yapmak için büyük kalın ve şeffaf bahçe hortumlarından kullanmıştım.Uçlarına ise hidrolik dükkanlarında bulunan   bağlantı aparatlarından (rekor )takmıştım.Aralarına sızıntı önleyecek yapıştırıcı vs sürdüm ve ince vidalı tel kelepçelerle de sıktım.Fikir vermek açısından burda paylaşayım.Değişik ebat ve boyda olanları mevcut.Bir ucu kalın bir ucu ince olanları var.Bunlar bubbler ın giriş ve çıkışına uygun şekilde bağlanabilir ve içte kalan ucuna baloncuk oluşturacak bir plastik  ya da başka bir aparat eklenebilir.

Ozantavsan arkadaşım okuduğum dökümanlarda elektroliz plakaları arasındaki ideal mesafenin 3 mm olmasının verimli olacağından bahsediliyor.Daha yakın bir mesafe kısa devre gibi bir etkiye sebep oluyor.Daha fazlası ise seri bağlı 6-7  hücrenin kullanılması halinde verim düşüşüne sebep oluyor.Hücre başına 2 volt düşürmek ideal.Aslında Faraday yasalarına göre elektroliz için 1,23 volt yeterli ama 2 volt sorun teşkil etmiyor. 2,7 volt ta çok bir sorun teşkil etmeyecektir sanırım.ilave bir hücre daha eklemek ( 6 ise 7 yapmak ) sorunu çözebilir ama bu seferde iletkenliği biraz daha artırmak için elektrolit miktarını biraz daha artırmak gerekebilir.
Conta problemin için ise büyük yapı marketleri ve büyük hırdavatçıları araştırabilirsin.Bi dönem yokluktan eski kredi kartlarını ve kırtasiyeden aldığım asetatlari bile kullanmıştım. :)
Selamlar herkese.

Yanıt #421
Arkadaşlar, bugün metal çekvalf içine 10mm kalınlığında ve 2cm uzunluğundaki taşlama taşını yerleştirerek yaptığım yeni flashback arrestoru denedim. Hem çok güzel çalışıyor, hem de boyut ve kullanım kolaylığı bakımından güzel oldu.
Filtre olarak, aktif karbon ve zeolit malzemeyi öneriyorum. Bu malzemeler yapısı itibari ile binlerce gözeneğe sahiptir ve nemden etkilenmezler. Su arıtma sistemlerinde çokça kullanılırlar. Mümkün olduğu kadar sistemin çıkışına yakın kullanılması faydalı olacaktır.

Ozantavşan arkadaşım, conta kalınlığı artırılırsa daha fazla KOH ya da Naoh kullanman gerekir, voltajı etkilemez. Hücre sayısını, hücre başına max. 2V olacak şekilde artırmalısınız.
Ben bublerda akvaryum taşı, benzin ve su karışımı kullanıyorum. Akvaryum taşından geçen hho daha geniş yüzeyde benzin ve su karışımına temas sağlayarak, bu karışımın buharını da taşıyor ve tasarruf sağlamada daha etkili oluyor. Daha önce linkini verdiğim videoda bunu açıkça görebilirsiniz.

Bu sistemin ısıtmada kullanılması, birtakım denemeleri gerektiriyor. Ben ilave yakıtlarla kullanılması durumunda ısıtmada kullanılabileceğini düşünüyorum. Benim çalışmalarım bu yönde. Hepinize kolaylıklar dilerim.

Yanıt #422
donanımhaber forumunda paylaştığım bir mesajla başlamak istiyorum.
\'\'Yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere dayanarak, kuramsal olarak Faraday amcamıza göre %100 verimli elektroliz için harcamamız gereken güç 107Watt, MMW ise 9,3 olmalı. Bu hesap elektroliz işleminin 1,23V\'ta başlayacağı varsayılarak (teorik olarak) yapılmış. Biliyoruz ki; deneysel olarak aslında elektroliz işlemi platin ve KOH için 1,67V\'ta başlamaktadır. Elektroliz işleminin hızlandırılması için potansiyeli (voltajı) biraz artırmamız gerekecektir. Voltajı artırmak verimi düşürerek sistemin ısınmasına yani elektroliz dışında enerji harcamamıza neden olacaktır. Bu yüzden sınırlı tutulması gerekmektedir. Önerilen 2V. tur. Bu durumda çok verimli bir elektroliz işlemi, şimdiye kadar yaptığım araştırmalara göre 6 ile 6,5MMW civarında olmaktadır. Ortalamadan iyi bir cihaz için MMW değerini 5 olarak verebiliriz. \'\'

Arkadaşlar, bu işle yaklaşık 6-7 yıldır deneysel olarak uğraşan biri olarak yüzlerce yabancı kaynak inceledim. Her yönüyle karşımıza çıkan sorunlara çözüm olarak bazı çözüm önerİlerine kendim de çözümler ekleyerek epey yol kat ettiğimi düşünüyorum. Bu konuyu  forum.donanımhaber ile birlikte inceleminizi tavsiye ediyorum. Yabancı kaynakları çevirerek katkıda bulunan arkadaşlara\'da teşekkür ediyorum.

Yanıt #423
merhaba arkadaşlar benim bi problemim var cihazımı yaptım problemsiz çalışıyor ancak gücü pc güçkaynağından sağlıyorum ve pc güç kaynağı max 8,5 v ve 5 amper verebiliyor,12 volt verdiğim zaman amper yetersiz geliyor, bana yaklaşık 10-15 amp ,12 volt lazım yardımcı olursanız sevinirim

Yanıt #424
İyi Akşamlar ,

Sisteminizde nasıl bir flashback arrester kullanıyorsunuz?

Ben Ebayden aldığım 2 adet plastik arrester kullanıyorum.
İlk defa bu akşam deneme yaptım yakmak için.
Birinci arrester sıvı tankından bublera giden hortumda , ikincisi bublerın gaz çışındaki hortumda , bir tanede metal bulmuştum gaz geçişini zorlaştırdığı için içindeki yayı kesip hidrojen geçecek şekilde yapmıştım.3. arresterdan sonra kısa bir hortum ve ucuna yağdanlığın metal borusunu taktım.Metal borunun iç çapı küçük.Çakmağı çakınca çat etti , gaz sürekli yanmıyor geri alev aldı.
Bubblerım pvc boru üstü kapaklı.Kapak yerinden fırlamadı.
İkinci denemede metal boruyu alıp yerine plastik konik birşey taktım.Ucu az delik.Çakmağı çakmamla geri alev aldı.Bublerın kapağını yarım metre öteye attı.

Araçta bunun sorun çıkaracağını sanmam.Gei alev alsa arresterları geçse de bubler kapağı basınçla yerinden çıkıyor.Sıvı haznesine kapaklı o da atar.PVC boru içi contalı kapak ona geçiyor.Elinle gaz çıkış hortumunu kapatınca bubler ve sıvı haznesi kapağı yukarıya doğru yükselmeye başlıyor. Yakmak amaçlı kullanımda bu arresterlar işe yaramayacakmı ?
Ne yapmalı ???

Benim arresterın resmi aşağıda
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #425
İlk yaptığım arrestor pvc boruya adapte ettiğim iki adet silindirik akvaryum taşından oluşuyor. Giriş ve çıkışına otomatik rakor yapıştırarak kullandım ve gayet güzel çalışıyor ancak boyut olarak biraz büyük . Son yaptığım bildiğiniz, pnömatik çekvalfin içini boşaltarak içine yerleştirdiğim matkap taşlama taşından oluşuyor. Bu hem güzel çalışıyor,  hem de boyut olarak oldukça kullanışlı. Şu an şehir dışında olduğumdan resim gönderemiyorum.
Sizin gönderdiğiniz resimden anladığım kadarıyla bu bir arrestor değil çekvalf gibi gözüküyor. Bu durumda koruyucu olarak görev yapacağını sanmıyorum ancak tek yönlü çekvalf olarak kullanılabilir. Ayrıca, çekvalf olarak akvaryum malzemeleri satanlarda bulabileceğiniz hava sisteminde kullanılan çekvalfler de ihtiyacınız olduğunda gayet ekonomik bir çözüm olacaktır. Kolaylıklar dilerim.

Edit:ilave

Yanıt #426
Arkadaşlar bu arada önemli bir bilgiyi daha paylaşayım. Bilindiği üzere; dry cell tipi hücrelerde zamanla hücre dibinde biriken tortular kısa devreye yol açarak ve ilk çalıştırma anında aşırı akım çekerek sistem bileşenlerinde bazı sorunlara yol açmaktadır. Son videolarımda gördüğünüz elektroliz hücremde iki adet conta ve arasında çok ince bir pvc plaka daha kullanarak ve bunun tabandan yüksekliğini diğer contalardan biraz yüksek (6-7mm Kadar) keserek, biriken tortuların çelik plakalara temasını engelleyecek bir bariyer oluşturdum. Bu sistemde, çelik plakalar arasında herhangi bir kısa devre sözkonusu olmayacak. Ayrıca bu sistemi akım kaçağına sebep olmayacak şekilde tasarladım ve sistemin çıkışına bu yüzden olası köpüklenmeyi absorbe edecek bir hazne yaptım. Su seviyesini belirli bir seviyeye ayarladığımda 10A akımda köpüklenme olmadan sistem normal çalışmaktadır. Bu bilgi 20 derece için geçerlidir. Çünkü düşük sıcaklıkta köpüklenme artabilir.

Yanıt #427

merhaba arkadaşlar benim bi problemim var cihazımı yaptım problemsiz çalışıyor ancak gücü pc güçkaynağından sağlıyorum ve pc güç kaynağı max 8,5 v ve 5 amper verebiliyor,12 volt verdiğim zaman amper yetersiz geliyor, bana yaklaşık 10-15 amp ,12 volt lazım yardımcı olursanız sevinirim

Ben en son Çin sitelerinden (aliexpress.com) bir smps güç kaynağı aldım. Bu farklı amaçlı kullandığım 24V bir cihaz. Fiyat olarak gayet uygun olduğunu söyleyebilirim. Ancak yüksek güç çekildiğinde güvenilebilir mi bilemiyorum. Bunun için smps güç kaynaklarını arştırmanızı ve Çin sitelerinden alacaksanız gücü 2 kat fazla tutmanızı öneririm. 15 Amper çekecekseniz, örneğin 12V ve en az 300watt gücünde bir cihaz seçmelisiniz. Kolay gelsin.

Yanıt #428
arkadaşlar güç kaynağı için para harcamanıza gerek yok. Bende pc\'de kullanılan konvertöerlerin trafolarını klulalnıyorum. hani şu elektrikler kesilince belirli bir süre çalıştırmak için kullanılan çihazlar. üstrelik faiş paralardada değiller. hangi bilgisayarcıya giderseniz gidin bir kaç tane hurdası vardır. çoğununda aküsü bittiği için hurdaya ayırıyorlar. trafosunu çıkarttıktan sonra uygun bir kjöprü diyotla 15Amper çok rahatlıkla alınıbiliyor. Hemde hurda cihazlarımızı işe yarar bir biçimde kullanmış oluruz. :))

Yanıt #429
Merhaba ,

Bir çoğunuz flashback arrester olarak akvaryum taşı kullanıyor.Ben henüz yapma fırsatı bulamadım.
Ama youtube vidyolarını incelerken bulduklarımı paylaşmak istiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=jY0Gu2gHgFo
http://www.youtube.com/watch?v=jY0Gu2gHgFo

http://www.youtube.com/watch?v=hUVlbfRAYOo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=hUVlbfRAYOo&feature=related

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #430
herkeze iyi akşamlar acaba resimdeki süngerleri flashback olarak kullana bilirmiyim ürünün özelliklerini bilmiyorum. ecomax çizmez sünger yazıyor. ürün code: EC-52TS001  yarın ürünü üreten firmayı arayıp malzemenin cinsini soracam.

Yanıt #431
sayfanın üst kısmında resmi bulunan  çiftli bubler lardan ilk bubler ın içine benzin su karışımı koysak ,bunun içine de ultrasonik vaporizer koysak , motora giden hidrojen içine böyle bir karışımın faydası olur mu acaba imkanı olan arkadaşlar bir denesin bence .

Yanıt #432
sanırım flahsback yapacak malzemeyi buldum burnumun dibinde görmedim. ben haddehanede çalışıyorum kütükleri kızrtmak için epeyi büyük bir fırınımız var.  bu fırında izo cam gibi bir madde kullanıyorlar. ama farklı pamuk gibi ve çok dayanıklı sanırım 900 dereceye kadar dayanıyor   falashbck bunlan yapsam olurmu acaba süngerden daha iyi olmazmı ustalar. yanma riski sıfır dır .  sanırım izocam gibi kansorejen madede yok içinde. herkeze iyi günler.

Yanıt #433
Arkadaşlarında kullandığını belirttiği malzemeyi denedim.Akvaryumcularda satılanhava taşı.
Silindir şeklinde.Bir ucu küt , diğer ucu plastik ince borulu.Başka bir metal flashback arrester içini boşalttım.
İçine hava taşını koydum.Borulu kısmı metal borunun içine soktum.Tam oturdu.Birkaç deneme yaptım hiç sorun çıkartmadı.
Gaz çıkış borusuna önce check valve sonra flash back arrester sonra hortum içini biraz daha daraltan plastik boru kullandım.
Ucuna şamrellerdeki sibopu kullandım.Delik kısmını deforme ederek.Ateşi verince sibopun iç kısmı alevlendi ,sesli tıslamalı bir şekilde yandı.Sibopun dışındaki platsik ısıdan kokmaya başlayınca aldım.

Yani hava taşı hem bubler içinde kabarcıkları sıklaştırmak ve küçültmek için çok iyi.
Hem flashback arrester için güzel bir malzeme.Fiyatıda ucuz 2 Tl.

Vaktim olursa vidyo ve resim eklerim.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #434
         merhabalar.aranıza yeni katılıyorum.ama sayfayı ve bu konu ile çok uzun zamandır ilgileniyorum.nette yazan ve sizlerin  tecrübelerinizden çok şeyler öğrendim.
         2mm 316 kalite çelik halat siparişi verdim 10m.5 ayrı hüçre yaptım 1m 10 adet keserek deneme amaçlı.hücreleri 500ml su şişelerini kullandım.soda karbonat belli bir miktarda deneme yanılma ile az bir ölçekte karıştırdım.denemelerim hücreleri parelel seri ,tek yani 12 volt 3 amper adaptörümle malesef güç kaynağım yetersizdi bu şekilde kullandım.ve bir o kadar da emek verdim.verim alamadım.nette gördüğüm kadar cam şişelerde  yapıyorlar.bu sistem konusunda verim alamayacağımı deneyerek öğrenmiş oldum.
        kafam bu hho yakıt tasarruf sistemi yapmak konusunda epey meşkul.malesef ki sanayide 2*1 metre 2mm krom saçın fiyatıda 450 tl olduğunu öğrenince çaresiz kalıyorum.
        siz arkadaşlardan  kuru hücre yapabilmek için fikirlerinizi almak isterim.Beni frenleyen kısmı biraz maddiyat.316 kalite bulmak kestirmek sorun 1mm 2*1 metre kg 12tl +kdv antalya da.o da sipariş ile geliyor.