Ana içeriğe git
Konu: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı (296793 Kez okunmuş)

Ynt: Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Yanıt #405
Daha öncede yaptığım çalışmanın linkini vermiştim ama konu açıldığı için tekrar aşağıda verme gereği duydum. Videoda görülen cihazı 6 ayrı hücre olacak şekilde tasarladım ve hücreleri seri olarak bağladım. Bu sistemde akım kaçağı olmadığı için hücre başına eşit voltaj düşecek ve daha verimli çalışacaktır. Yapması biraz zahmetli ama bu sistemde verim önemli olduğu için uğraşılabilir. Negatif plaka olarak kullandığım nikel kaplı bakır plakaların daha verimli çalıştığını da eklemeliyim. Ne yazık ki kalitesiz yapılan kaplama nedeniyle bir yıl sonra korozyon problemi ortaya çıktı.
Bu arada önemli gördüğüm bir çalışmayı da vakit bulabildiğim en kısa zamanda paylaşacağım. Kolaylıklar dilerim.

http://www.youtube.com/watch?v=DqC_5LhN1MM

Yanıt #406
Yaptığım bir denemeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ultrasonik cihaz ile elde edilen soğuk buharın yanıp yanmayacağını merak ettim. Hemen uygun bir düzenek kurarak, soğuk buharı akvaryum hava motoru ile yönlendirdiğim bakır boruya hho sisteminin çıkışını aldığım iğneyi yerleştirdim. Sistem çalıştığında alevdeki değişiklik size sonucu anlatacaktır. Bu sadece denemeydi, üzerinde daha çalışılması gerekiyor.
Sistemi sırasıyla açıklamak gerekirse, akım kaçağı olmayan hücreden sonra olası köpüklenmeyi önleyecek bir hazne, koh filtresi, su biraz benzin ve etil alkol karışımı bulunan şişe, kalın enjektör iğnesinden alınan çıkış. Diğer tarafta, kavanoza yerleştirilen ultrasonik su buharlaştırıcı ve su buharını dışarı iten hava hortumu. Sistemin geliştirilerek farklı amaçlarla kullanılabileceğini düşünüyorum.

İşte video;

http://www.youtube.com/watch?v=FOqCuwJsR1w
http://www.youtube.com/watch?v=FOqCuwJsR1w

Yanıt #407
selam iyi akşamlar.   ben bu hücreyi  +00-00+ şeklinde baglasam ve bu şekilde üçtane ayrı hücreyi seri bir şekilde baglasam yedek su tankları nı da ayırsam sadece gaz çıkışlarını birleştirsem acaba verim ala bilirmiyim iletken suları ayrı ayrı olacak. bu şekilde üçtane hüçre toplaya bilirim ona göre malzeme temin etmeye çalışacam tankıydı marpuçlardı felan  100tl mal olacak sanırım onun için fikirleriniz benim için çok önemli. herkeze hayırlı akşamlar.

Yanıt #408
hohhoh arkadaşım su gibi yanıcı olmayan bir maddenin plazma arkı (özel yüksek voltaj devreleri ) ile nasıl yakıldığına ilişkin PDF dökümanı önceki iletilerimde eklemiştim yanılmıyorsam.Yok eğer eklemediysem,en kısa sürede ekleyeyim.
Böylece elde ettiğin soğuk buharın içine oluşturduğun hidrojen ve oksijeni  de kattıktan sonra bu yüksek voltaj devreleri ile yakabileceksin sanırım.Ben denemedim şahsen ama elime fırsat zaman malzeme geçse hemen böyle bir yüksek voltaj devresi kurmayı da düşünüyorum.

musti.1836 arkadaşım 1-2 değişik tasarım  ekleyeyim naçizane.Belki sana bir fikir verir tasarımın konusunda

Yanıt #409
Ayrıca birde su takviyesi için motor pompası devresi buldum.Bildiğimiz silecek suyu pompasını süren bir devre.Suyun içine 2 tane prob eklemek gerekiyor.Bunların da paslanmaz çelik olması lazım elbet :)
Basınçlı gaz çıkışının su pompasına ekti etmemesi için su girişine bir tane tek yönlü valf koymak iyi olur sanırım.Dilerim iş görür arkadaşlar.

Selamlar.

Yanıt #410
gumulcine arkadaşım.Taa ilk konularda bahsettiğimiz üzere hücre başına 2 volt civarı gerilim düşürde nasıl yaparsan yap.Araya nötral plakalar koymak bir çözüm gibi görünse de elektrolit sıvı içinde yine akım kaçakları olmakta.Yani verim düşük oluyor.Ayrı ayrı  hücreler yapmak ya da tek bir gövde içerisinde hücreleri ayrı tutmak 2 ayrı çözüm

Hücre tasarımı için malzeme sıkıntısı çeken arkadaşlar reklamcılara uğrayıp pleksiglas malzeme alabilirler.Hatta biraz pazarlığa girip bu malzemeyi orda kestirebilirler.Çünkü evde dekopaj vs ile kesmek oldukça zor.Nerdeyse imkansız.Yine reklamcılar bu malzemeyi yapıştırmak için KLOROFORM kullanıyorlar.Kloroform normalde su gibi akışkan bir sıvı ama içine  bir kaç parça pleksiglas atıp 1-2 gün çalkalarsanız,bu pleksiglas parçalar eriyip KLOROFORM u bal kıvamında daha koyu bir malzemeye çeviriyor.Plastik pet su şişesinin içinden ağzını çok sıkı kapatsanız bile uçup gittiğini de belirteyim.Cam şişe akılcı çözüm.
KLOROFORM bulamazsanız İkisi birarada japon yapıştırıcılar da iyi iş çıkarıyor.
Her tür bağlantı aparatları için HİDROLİK malzemeleri satan dükkanlardan güzel malzemeler bulabilirsiniz.
Paslanmaz vida somun vs her tür malzeme için vida satan büyük mağazalarda paslanmaz diye isteyip bu malzemeleri bulabilirsiniz.

Yanıt #411
HHO hücrem illa şeffaf olsun demiyorsanız farklı bir malzeme önereceğim.
Polietilen levha diye geçiyor.Ama çevrede böyle ararsanız o ne diyecektirler.
Aslında aşçıların , özellikle kasapların kullandığı kesme levhası.
Yeni hücremi polietilen levhadan yaptım.Beyaz renkte 2 cm kalınlığında.İşlemesi plexiglasa göre daha rahat , sert ,dayanıklı.
25x40x2 cm boyutunu bıçak bileyen bir yerden 18 TL\'ye aldık.

Sıvı kabı için oto cam suyu bidonu ve farklı şeylar kullanmıştım.Sonunda en iyi olan şeyi bulduk.
Sıhhi Tesisatçılarda boruları birleştiren ek pvc boru.2 tarafı contalı.Maşon kaydırma diye geçiyor sanırım.
15 cm yükseklik , 10 cm çapında aldım.Alta ve üste 2 kapak taktım.Mis gibi oldu.
Alt kapağı tangit pvc yapıştırıcıyla yapıştırın.İçtende akvaryum silikonu çekin.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #412
sıvı haznemin resimleri..

10 cm çap , 15 cm yükseklik ile 1,2 litre sıvı alabiliyor.1 litreye yakın sıvı koyuyorum.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #413
merhaba arkadaşlar, yine boş durmuyoruz bu güzel. sibernetik arkadaşımızın iletisinde bir kaç resim var, bu resimlerde 6 ve 7 hüçreli sistem gördüm. 6 hüçreli olanını denedim; söyle bir sorunla karşılaştım. akıma göre üretilen hidrojen miktarı dahada artıyor ama bu seferde akımı aynı seviyeye çekebilmek için kullanacağımız karışım miktarı artıyor. bir süre sonrada ek yerlerinde böle görüntüler oluşuyor. 

Yanıt #414
Merhaba , o madde sisteminde kaçak olduğunun göstergesi.Bağlantı yerlerin kaçıırdığı için birikiyor.
Plexiglass vidaları sıktıkça kılcal çatlamalar yapıyor.En son 1cm plexi kullanmıştım aynısı oldu.
Polietilen levhada çatlama olmuyor.Kıl testere ile kesebiliyorsun.Delmeside rahat.Ben metal uç ile deldikten sonra ahşap uçla devam ettim.
Kalınlığı 2 cm olduğundan , metal eçla deldim.Bağlantı yerini 1 cm lik ahşap ile 1 cm derine kadar deldim.
Böylece bağlantı L dirsek plastik cuk oturdu.Bitimiden sonra plastiğin iç çapı kadar delik hücreye devam ediyor.Hiçbir madde sürmediğim halde basınç alntında bile bağlantı ucu kaçırmadı.Teflon bant ve silikon ile ne olur ne olmaz diye sabitleyeceğim.

Çizimle anlatmaya çalıştım.Resimdeki levha ön ve arkası olarak gösterilmiştir.Hücrenin tek duvarıdır.Sıvı giriştede aynısı yapıldı.Gaz çıkış deliğindede.
Vidaları ne kadar sıkarsan sık deforma , çatlama olmuyor.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #415
Arkadaşlar bu durumdan anlaşılacağı üzere, hho ile birlikte sistemden uzaklaşan  koh yada naoh için işe yarar bir filtre kullanmak gerekiyor. Ben şimdilik sünger bir filtre kullanıyorum. Ancak, aktif karbon ve zeolit içeren bir filtre yapmayı düşünüyorum. Sistemden uzaklaşan bu naoh ve ya koh motorda istenmeyen durumlara yol açabilir, bunu gözardı etmemek gerekir.

Yanıt #416

Arkadaşlar bu durumdan anlaşılacağı üzere, hho ile birlikte sistemden uzaklaşan  koh yada naoh için işe yarar bir filtre kullanmak gerekiyor. Ben şimdilik sünger bir filtre kullanıyorum. Ancak, aktif karbon ve zeolit içeren bir filtre yapmayı düşünüyorum. Sistemden uzaklaşan bu naoh ve ya koh motorda istenmeyen durumlara yol açabilir, bunu gözardı etmemek gerekir.

Evet haklısın.Bublerdan geçen hho yanında koh veya naoh patikülleri taşıyabiliyor.Buda aliminyum yüzeylerde ,aliminyum blok motorlarda tahribat yapabiliyor.Bir kaç gündür bende bu filitre sistemini düşünüyordum.Epey zamandır araca monte etmedim.
Herşeyi eksiksiz yaptıktan sonra sorunsuz çalıştırmak istiyorum.Varsın geç olsun ama sorunsuz olsun.

Bu linkte gaz ile birlikte gelen parçaların özellikle karbüratör boğazına zarar verdiği anlatılıyor.Ve diyorki ikinici bir bubbler kullanılmalı ve bublerden geçen gaz çok küçük parçalara bölünmeli.Bende çamaşır makinasının su alma kısmında suyla gelen parçaları tutan plastik filitre var.Bunu bublere giren hortum içine taktığımda gaz çok fazla baloncuğa bölünüyor.Bu şekilde fazla kabarcığa bölüp birde filitre yaparsak faydalı olur sanırım.

http://www.youtube.com/watch?v=SZTlA4yaW-0         Bu vidyoda kişi çıkan gazı kurutmak yani nemini almak için kullandığı malzemeyi anlatıyor.İlk başta bublerdan direkt gelen gazı yakıyor sonra o madde ile filitre ediyor yanmadaki farkı görüyorsunuz.Sanırım hortumların dış kımındaki kumaşımsı maddeyi kullanıyor.Vidyoda gördüğümüz metal flash back arrester değil.İçine filitre koymuş.

http://www.youtube.com/watch?v=scItsNfqAqs        2. vidyosu

http://www.hydrogen-generators-usa.com/DIY_Hydrogen.html   Bu linktede filitre sistemi gösteriliyor.Su arıtma cihazlarının filitreleri satılıyor .Bu kullanılabilir.İşe yararsa filitre aramaya gerek yok.

http://www.efficientvehiclesolutions.com/What-s-New-at-EVS.html

Aşağıdaki linkte bana göre çok yararlı bilgi ve uyarılar var.

http://brownsgas.com/brown-gas-oxyhydrogen-hho-gas-applications/hydrogen-injection/hho-injection.html
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Yanıt #417
S.N ozantavsan
flash back arrester görevinide yapıyor bahsettiğin metak düzenek içinde zaten adam göstermiş skochbrayt var ben aynı şekilde bir düzeneği flash back arrester olarak kullanıyorum iyice içine sıkıştırdım skochbraytı ancak dediğin gibi yakınca daha temiz yandığı kesin.

Araçta uygulamadan önce skochbrayt alıp su tankının üst kısmında gazı bubblere gondermeden önce kullanmak.
Bubblerin içinde büyükçe akvaryum tası kullanmak bu sayede gaz parçacıklara ayrılırsa daha iyi temizlenir.
Yine bubblerin üst kısmında da su tankındaki gibi skochbrayt.
HHO gazını araca vermeden önce de flash back arrestor içinde yine skochbrayt hatta flash back düzeneğini uzunca yapılıp ta içinde hem skochbrayt hem nem emici kimyasal madde kullanmalı bu maddeyi Çift Camların ara çıtaları içinde nem amici olarak kullanıyorlar bazı elektronik cihazlarin kutuları içinde de buna benzer bir madde çıkıyor.

Yanıt #418
Arkadaşlar bu sıralar kafam hidrojenle ev ısıtma konusuna takıldı.Bazı araştırmalar yaptım.Yanlışım varsa düzeltiniz.
Bana geçen ay gelen doğalgaz faturası 136metreküp 123tl dir.Günlük doğalgaz tüketimim ortalama  4,5 metreküp.
Hidrojen, doğalgaz ve elektriğin kalori değerleri
Hidrojen  1kg-------------33677kcal
Doğalgaz  1metreküp---9155 kcal
Elektrik 1kw--------------860kcal
Bu verilere göre 4,5metreküp doğalgaz 41197kcal ısı vermekte.
Bu miktar ısıyı hidrojenden elde etmek için 1,22kg hidrojen kullanmalıyım.1,22lt sudan (1lt sudan yaklaşık 1800lt gaz üretilir) 2196lt hho gazı elde edilir.(oksijende dahil)
2196 litre gaz üretimi için şuanda kullandığım hücrelerle harcamam gereken enerji (12volt 15 amper -180watt ile dakikada 1 lt gaz üretilmekte saatte 60 litre gaz üretilmekte) 6,59kw elektriktir.
Kullanmakta olduğum elektrik saat tarifeli olduğundan eşit kullanımda ortalaması 0,29tl/kw ye gelmekte.6,59kw eletrikte bu fiyattan 1,91tl etmektedir.
Hergün bu kadar kullanırsam ayda gelecek olan elektrik tutarı 57 tl dir.Yani 57 tl ye ben evimi ısıtabilmiş oluyorum.oysaki doğalgaz parası olarak bana 123 tl gelmişti.Hidrojen kullanarak 66 tl kar elde edebilirim.
Fikirlerinizi bekliyorum.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

Yanıt #419

S.N ozantavsan
flash back arrester görevinide yapıyor bahsettiğin metak düzenek içinde zaten adam göstermiş skochbrayt var ben aynı şekilde bir düzeneği flash back arrester olarak kullanıyorum iyice içine sıkıştırdım skochbraytı ancak dediğin gibi yakınca daha temiz yandığı kesin.

Araçta uygulamadan önce skochbriyt alıp su tankının üst kısmında gazı bubblere gondermeden önce kullanmak.
Bubblerin içinde büyükçe akvaryum tası kullanmak bu sayede gaz parçacıklara ayrılırsa daha iyi temizlenir.
Yine bubblerin üst kısmında da su tankındaki gibi skochbrayt.
HHO gazını araca vermeden önce de flash back arrestor içinde yine skochbrayt hatta flash back düzeneğini uzunca yapılıp ta içinde hem skochbrayt hem nem emici kimyasal madde kullanmalı bu maddeyi Çift Camların ara çıtaları içinde nem amici olarak kullanıyorlar bazı elektronik cihazlarin kutuları içinde de buna benzer bir madde çıkıyor.

Teşekkürler , Gumulcine

Dediğin şekilde deneyeceğim.Elektronik cihazlarda tane tane yuvarlak silikon dolu torba çıkıyor bizde.Bahsettiğin buysa denemistim daha önce.Su ile temasında gaz geçişini engelliyor.Suda çözülmeye başlıyor.
Dün bubler amaçlı su doldurduğum kavanoza boşaltınca çat pat sesler çıkararak yok oldular.Hani çocukken ağzımıza attığımız patlayan şekerler gibiydi.Prinçte nem tutar ,tuzluklara illa koyardık.Ama bizim bu meseleye uzak.

En iyisi resimde gösterdiğim pvc kapağı skotcbrigt ile kaplamak.Suylada temas etmez böylece.
Gazı daha küçük parçalara bölmek için bir düşüncem var.
Pinpon topunu ince uçla delsek her yerinden ,sıvı tankına dönen gazın hortum ucuna taksak ,bublerdada aynı şekilde yapsak işe yarar sanırım.Dün hortumun ağzını kapatıp yanlarına ince delikler delerek parçalara böldüm.
Siz nedersiniz ???

Bir sorum daha olacak : Benim sistem 9 plaka 8 hücre
  -NNN+NNN- şeklinde.Arada 3mm conta var.2 hücre arasında voltaj ölçümüm 2,7 volt.
Bunu 2 volta düşürmek için plaka eklemek yerine conta kalınlığını arttırsam olurmu ?  5mm conta kullansam.
Birde sizler conta olarak ney kullanıyorsunuz ?  benimki masaların üstüne koyulan şeffaf 3mm malzeme.İş görüyor.Aşırı ısıda plakanın izi çıkıyor sanırım ama kaçırma yapmıyor.Bu sırada levhalar arası mesafe belki 3mm den 2\'ye iniyordur.
Ebayden O-ring conta siparişi vermeyi düşünüyorum.Sizin önerebileceğiniz temini kolay bir mazleme varsa kullanabilirim.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk