Yakıt tasarruf cihazı / Suyla çalışan araba olayı

Başlatan sibernetik, 24 Eylül 2010, 00:32:54

gumulcine

Evet videoyu bende görmüştüm daha önce
ancak yeni video da var aralıkta yüklenmiş Stan Meyer ve Stephen Meyer çalışmalarının daha önce kısacık videoları vardı 1 saatlik video dervelerden tutun motor parçalarına kadar birçok bilgilerini paylaşıyor Stan Meyer ingilizce bilsek belki yararı olacak sadece izliyoruz

http://www.youtube.com/watch?v=7Qg5VfGctOY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=7Qg5VfGctOY&feature=related

birde Stan Meyerin elektronik devrelerinin arkalı önlü çekilmiş fotolarından oluşan bir video var
http://www.youtube.com/watch?v=9pFolj3HkvI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9pFolj3HkvI&feature=related

iyi seyirler

sibernetik

Merhaba arkadaşlar.Uzun zamandır foruma uğrayamıyorum.Aslında yeni eklenen iletileri okuyorum ama cevap yazma durumu ve zamanı olmuyor.Okullar tatile girdide şöyle bir iki satır birşeyler karalayabildim naçizane.
Bir ara   http://www.hydroxyhut.com adlı siteyi buldum ve üye oldum.Müthiş tarzanca ingilizcem  ile Bob BOYCE ile birkaç satır sohbet ettik. DRY cell ile WET cell  (türkçeleştirirsek kuru hücre ile ıslak hücre) arasındaki farkı sordum.Kendisi verim açısından
12 plakalı tek bir hücrenin(elektrolit sıvısı ile birbirine temas eden)  verim açısından 12 plakalı birbirinden ayrılmış 6 hücreden daha düşük olduğunu söyledi.
Resim ile örneklersek,

Soldaki hücrede plakalar arasında akım kaçakları olmakta ve bu da verimi düşürmekte.Sağdaki hücre ise Bob BOYCE un elektroliz düzeneğine benzer bir şekilde birbirinden ayrılmış 6 hücre bulunmakta.Ayrıca plakaların her iki yüzüde kullanıldığı için yer tasarrufu ve verim fazla olmakta.
Forumda arkadaşlarımızın tasarladığı yada paylaştığı pek çok düzeneği örnek verirsek , kullanılan elektrolit sıvının düzenek içinde rahat dolaşabilmesi ve plakalar arasındaki sıvı seviyesinin  eşitlenebilmesi  ya da araya nötral plakaların eklenmesi  gibi durumlarda aslında görünüşte düzenek birbirinden ayrı plakalardan oluşuyor gibi görünse de gerçek anlamda çok plakalı tek bir hücre gibi çalışmakta.
Çözüm plakalar arasındaki elektrolit sıvının birbirine temas etmemesi ve birbirinden ayrı 6 hücrenin kullanılması.(Yukarıdaki resimde sağda görülen hücre ) 6 hücre diyorum çünkü 12 volt için ortalama hücre başına 2 volt civarı bir gerilim düşmekte.Böyle bir düzenek çok daha verimli ama daha önceki iletilerimde de bahsettiğim gibi  bu hücreye su takviyesi  sorunlu.
Bob BOYCE yaptığı düzeneğe belirli aralıklarla  su takviyesi yapan bir pompa sistemi kurmuş.
Yeni düzenek kuran ya da kurduğu düzeneklerde ısınma,aşırı akım çekme,düşük gaz verimi gibi sonuçlar alan arkadaşlarımızın bu bahsedilenleri gözden geçirmelerini tavsiye ederim naçizane.

Yine daha önceki konularda bahsettik ama  hala benzer soruları tekrar soran arkadaşlar için 304 ya da 316 kalite paslanmaz çelik kullanmanın en akılcı ve hesaplı çözüm olduğunu belirteyim.Krom plaka kullanan arkadaşlarımız aldıkları metal plakanın gerçekten krom mu yoksa krom kaplama mı olduğuna dikkat etsinler.
Su içinde oluşan sararma ve pas rengi tortulaşmanın sebebi ya kullanılan suyun musluk suyu oluşu (içinde gözle görünmeyen çözelti maddelerin bulunmasından dolayı ) ya da  elektroliz reaksiyonuna karışan bir metal parçanın (demir bakır pirinç vb gibi ) çözünüp suyun içine karışmasından kaynaklanmakta.
Elektrolit (iletkenliği artıran ama reaksiyona karışmayan katkı maddesi ) madde için en iyi birinci çözüm Potasyumhidroksit (KOH ) ikinci olarak ise Sodyumhidroksit (NaOH ).Yazılan iletilerde bu maddeleri kullanan arkadaşlarımız Lavabo açıcıların veriminin düşük olduğunu ve sıvı çözelti haldeki elektrolit maddelerin daha verimli daha kullanışlı olduklarını belirttiler sağolsunlar.
Benim de sağdan soldan okuduğum kimi ingilizce dökümanlarda,yanlış hatırlamıyorsam  5-6 çay kaşığı sıvı elektrolit maddenin 1 litre su için yeterli olduğu belirtiliyor.Daha fazlasının ise yarardan çok zarar getireceğinden bahsediliyor.

Bu arada hep plakalı hücrelere yöneldik ama değişik fikir vermesi ve tasarımının belkide daha kolay olması açısından Joe Cell denilen silindirik hücrelerden de biraz bahsedelim.

sibernetik

Joe cell (Patrick J Kelly  yanlış hatırlamıyorsam )  diye bahsedilen hücre aslında yanyana dizilen plakalar yerine iç içe geçmiş silindirik paslanmaz çelik kaplardan oluşmakta.Her bölüm birbirinden ayrı olduğu için verimi yüksek(akım kaçakları yok ) eğer uygun çapta silindirik borular bulunabilirse tasarımı ve imalatı nisbeten daha  kolay olabilir.Yine bir aracın içine sığdırılması açısından en ve boy oranları değiştirilerek(nisbeten dar ve uzun tasarlanarak) kullanılabilir.

Mucidimiz eski videolarını izlediğim kadarıyla 90 lı yıllardan beri  bu işle uğraşıyor ve değişik tasarımlar geliştiriyor.Bu içiçe geçmiş silindirik boruların çap ve boyutları  için altın oran denilen  sayısal oranları da kullanarak daha verimli bir sistem geliştirdiğini söylüyor.
Yine oluşturduğu hidrojen gazını silindirlere iletiyor ama Stanley Meyer gibi kimi mucitlerin de yaptığı gibi silindirlere yakıt yerine spray(aeresol ) şeklinde püskürtülen su ve ürettiği oksijen hidrojen karışımını hep birlikte yakıyor.Plazma denilen yüksek voltaj devreleri ve özel bujiler ile bu işi başarıyor.Arabasını suyla çalıştıran ender kişilerden birisi idi bu mucitimiz de
Yeni tasarım yapacak olan forum takipçisi arkadaşlarımıza fikir vermek açısından değişik tasarımları da sunalım derim.Bence Joe cell de denemeye değer bir tasarım ama Bob Boyce düzeneğinde olduğu gibi her bölümdeki sıvılar birbirinden ayrı olduğu için sıvı takviyesi yine ufakta olsa sorunlu.
15 tatil kapsamında foruma uğramaya çalışacağım arkadaşlar.
Selamlar saygılar.

gumulcine

S.n sibernetik

değerli paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler
anladığım kadarı ile +nnnnn- seklindeki plakalar arası su dolaşımı için açtığımız delikler arasından su sayesinde + ile - arasında bir bağ oluşup nötr plakaları bir miktar ez geçip akımı boşa harcıyoruz bu sayede elde ettiğimiz gaz miktarı düşüyor

ona göre bir tasarım yaparsak su takviyesi zor olacak buna bir çare bulmak gerek

benim aklıma söyle bişeyler geldi nötr plaka kullanmıyalım aynı tasarımı yine delikli fakat +-+-+-+ seklinde dizelim voltu 2v ta duşurelim bu şekilde akım kaçakları olmayacak diye düşünüyorum çünkü her plakaya ayrı ayrı akım vermiş olacağız akımın biyerlerden kaçak etmesine sebep klamayacak

bilmiyorum belki hatalı olabilirim sadece bir görüş

hohhoh

Daha öncede yaptığım çalışmanın linkini vermiştim ama konu açıldığı için tekrar aşağıda verme gereği duydum. Videoda görülen cihazı 6 ayrı hücre olacak şekilde tasarladım ve hücreleri seri olarak bağladım. Bu sistemde akım kaçağı olmadığı için hücre başına eşit voltaj düşecek ve daha verimli çalışacaktır. Yapması biraz zahmetli ama bu sistemde verim önemli olduğu için uğraşılabilir. Negatif plaka olarak kullandığım nikel kaplı bakır plakaların daha verimli çalıştığını da eklemeliyim. Ne yazık ki kalitesiz yapılan kaplama nedeniyle bir yıl sonra korozyon problemi ortaya çıktı.
 Bu arada önemli gördüğüm bir çalışmayı da vakit bulabildiğim en kısa zamanda paylaşacağım. Kolaylıklar dilerim.

http://www.youtube.com/watch?v=DqC_5LhN1MM

hohhoh

Yaptığım bir denemeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ultrasonik cihaz ile elde edilen soğuk buharın yanıp yanmayacağını merak ettim. Hemen uygun bir düzenek kurarak, soğuk buharı akvaryum hava motoru ile yönlendirdiğim bakır boruya hho sisteminin çıkışını aldığım iğneyi yerleştirdim. Sistem çalıştığında alevdeki değişiklik size sonucu anlatacaktır. Bu sadece denemeydi, üzerinde daha çalışılması gerekiyor.
Sistemi sırasıyla açıklamak gerekirse, akım kaçağı olmayan hücreden sonra olası köpüklenmeyi önleyecek bir hazne, koh filtresi, su biraz benzin ve etil alkol karışımı bulunan şişe, kalın enjektör iğnesinden alınan çıkış. Diğer tarafta, kavanoza yerleştirilen ultrasonik su buharlaştırıcı ve su buharını dışarı iten hava hortumu. Sistemin geliştirilerek farklı amaçlarla kullanılabileceğini düşünüyorum.

İşte video;

http://www.youtube.com/watch?v=FOqCuwJsR1w
http://www.youtube.com/watch?v=FOqCuwJsR1w

musti.1836

selam iyi akşamlar.   ben bu hücreyi  +00-00+ şeklinde baglasam ve bu şekilde üçtane ayrı hücreyi seri bir şekilde baglasam yedek su tankları nı da ayırsam sadece gaz çıkışlarını birleştirsem acaba verim ala bilirmiyim iletken suları ayrı ayrı olacak. bu şekilde üçtane hüçre toplaya bilirim ona göre malzeme temin etmeye çalışacam tankıydı marpuçlardı felan  100tl mal olacak sanırım onun için fikirleriniz benim için çok önemli. herkeze hayırlı akşamlar.

sibernetik

hohhoh arkadaşım su gibi yanıcı olmayan bir maddenin plazma arkı (özel yüksek voltaj devreleri ) ile nasıl yakıldığına ilişkin PDF dökümanı önceki iletilerimde eklemiştim yanılmıyorsam.Yok eğer eklemediysem,en kısa sürede ekleyeyim.
Böylece elde ettiğin soğuk buharın içine oluşturduğun hidrojen ve oksijeni  de kattıktan sonra bu yüksek voltaj devreleri ile yakabileceksin sanırım.Ben denemedim şahsen ama elime fırsat zaman malzeme geçse hemen böyle bir yüksek voltaj devresi kurmayı da düşünüyorum.

musti.1836 arkadaşım 1-2 değişik tasarım  ekleyeyim naçizane.Belki sana bir fikir verir tasarımın konusunda

sibernetik

Ayrıca birde su takviyesi için motor pompası devresi buldum.Bildiğimiz silecek suyu pompasını süren bir devre.Suyun içine 2 tane prob eklemek gerekiyor.Bunların da paslanmaz çelik olması lazım elbet :)
Basınçlı gaz çıkışının su pompasına ekti etmemesi için su girişine bir tane tek yönlü valf koymak iyi olur sanırım.Dilerim iş görür arkadaşlar.

Selamlar.

sibernetik

gumulcine arkadaşım.Taa ilk konularda bahsettiğimiz üzere hücre başına 2 volt civarı gerilim düşürde nasıl yaparsan yap.Araya nötral plakalar koymak bir çözüm gibi görünse de elektrolit sıvı içinde yine akım kaçakları olmakta.Yani verim düşük oluyor.Ayrı ayrı  hücreler yapmak ya da tek bir gövde içerisinde hücreleri ayrı tutmak 2 ayrı çözüm

Hücre tasarımı için malzeme sıkıntısı çeken arkadaşlar reklamcılara uğrayıp pleksiglas malzeme alabilirler.Hatta biraz pazarlığa girip bu malzemeyi orda kestirebilirler.Çünkü evde dekopaj vs ile kesmek oldukça zor.Nerdeyse imkansız.Yine reklamcılar bu malzemeyi yapıştırmak için KLOROFORM kullanıyorlar.Kloroform normalde su gibi akışkan bir sıvı ama içine  bir kaç parça pleksiglas atıp 1-2 gün çalkalarsanız,bu pleksiglas parçalar eriyip KLOROFORM u bal kıvamında daha koyu bir malzemeye çeviriyor.Plastik pet su şişesinin içinden ağzını çok sıkı kapatsanız bile uçup gittiğini de belirteyim.Cam şişe akılcı çözüm.
KLOROFORM bulamazsanız İkisi birarada japon yapıştırıcılar da iyi iş çıkarıyor.
Her tür bağlantı aparatları için HİDROLİK malzemeleri satan dükkanlardan güzel malzemeler bulabilirsiniz.
Paslanmaz vida somun vs her tür malzeme için vida satan büyük mağazalarda paslanmaz diye isteyip bu malzemeleri bulabilirsiniz.

ozantavsan

HHO hücrem illa şeffaf olsun demiyorsanız farklı bir malzeme önereceğim.
Polietilen levha diye geçiyor.Ama çevrede böyle ararsanız o ne diyecektirler.
Aslında aşçıların , özellikle kasapların kullandığı kesme levhası.
Yeni hücremi polietilen levhadan yaptım.Beyaz renkte 2 cm kalınlığında.İşlemesi plexiglasa göre daha rahat , sert ,dayanıklı.
25x40x2 cm boyutunu bıçak bileyen bir yerden 18 TL\'ye aldık.

Sıvı kabı için oto cam suyu bidonu ve farklı şeylar kullanmıştım.Sonunda en iyi olan şeyi bulduk.
Sıhhi Tesisatçılarda boruları birleştiren ek pvc boru.2 tarafı contalı.Maşon kaydırma diye geçiyor sanırım.
15 cm yükseklik , 10 cm çapında aldım.Alta ve üste 2 kapak taktım.Mis gibi oldu.
Alt kapağı tangit pvc yapıştırıcıyla yapıştırın.İçtende akvaryum silikonu çekin.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

ozantavsan

sıvı haznemin resimleri..

10 cm çap , 15 cm yükseklik ile 1,2 litre sıvı alabiliyor.1 litreye yakın sıvı koyuyorum.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

afatsum09

merhaba arkadaşlar, yine boş durmuyoruz bu güzel. sibernetik arkadaşımızın iletisinde bir kaç resim var, bu resimlerde 6 ve 7 hüçreli sistem gördüm. 6 hüçreli olanını denedim; söyle bir sorunla karşılaştım. akıma göre üretilen hidrojen miktarı dahada artıyor ama bu seferde akımı aynı seviyeye çekebilmek için kullanacağımız karışım miktarı artıyor. bir süre sonrada ek yerlerinde böle görüntüler oluşuyor. 

ozantavsan

Merhaba , o madde sisteminde kaçak olduğunun göstergesi.Bağlantı yerlerin kaçıırdığı için birikiyor.
Plexiglass vidaları sıktıkça kılcal çatlamalar yapıyor.En son 1cm plexi kullanmıştım aynısı oldu.
Polietilen levhada çatlama olmuyor.Kıl testere ile kesebiliyorsun.Delmeside rahat.Ben metal uç ile deldikten sonra ahşap uçla devam ettim.
Kalınlığı 2 cm olduğundan , metal eçla deldim.Bağlantı yerini 1 cm lik ahşap ile 1 cm derine kadar deldim.
Böylece bağlantı L dirsek plastik cuk oturdu.Bitimiden sonra plastiğin iç çapı kadar delik hücreye devam ediyor.Hiçbir madde sürmediğim halde basınç alntında bile bağlantı ucu kaçırmadı.Teflon bant ve silikon ile ne olur ne olmaz diye sabitleyeceğim.

Çizimle anlatmaya çalıştım.Resimdeki levha ön ve arkası olarak gösterilmiştir.Hücrenin tek duvarıdır.Sıvı giriştede aynısı yapıldı.Gaz çıkış deliğindede.
Vidaları ne kadar sıkarsan sık deforma , çatlama olmuyor.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

hohhoh

Arkadaşlar bu durumdan anlaşılacağı üzere, hho ile birlikte sistemden uzaklaşan  koh yada naoh için işe yarar bir filtre kullanmak gerekiyor. Ben şimdilik sünger bir filtre kullanıyorum. Ancak, aktif karbon ve zeolit içeren bir filtre yapmayı düşünüyorum. Sistemden uzaklaşan bu naoh ve ya koh motorda istenmeyen durumlara yol açabilir, bunu gözardı etmemek gerekir.

ozantavsan

Alıntı yapılan: hohhoh - 28 Ocak 2012, 23:45:22Arkadaşlar bu durumdan anlaşılacağı üzere, hho ile birlikte sistemden uzaklaşan  koh yada naoh için işe yarar bir filtre kullanmak gerekiyor. Ben şimdilik sünger bir filtre kullanıyorum. Ancak, aktif karbon ve zeolit içeren bir filtre yapmayı düşünüyorum. Sistemden uzaklaşan bu naoh ve ya koh motorda istenmeyen durumlara yol açabilir, bunu gözardı etmemek gerekir.

Evet haklısın.Bublerdan geçen hho yanında koh veya naoh patikülleri taşıyabiliyor.Buda aliminyum yüzeylerde ,aliminyum blok motorlarda tahribat yapabiliyor.Bir kaç gündür bende bu filitre sistemini düşünüyordum.Epey zamandır araca monte etmedim.
Herşeyi eksiksiz yaptıktan sonra sorunsuz çalıştırmak istiyorum.Varsın geç olsun ama sorunsuz olsun.

Bu linkte gaz ile birlikte gelen parçaların özellikle karbüratör boğazına zarar verdiği anlatılıyor.Ve diyorki ikinici bir bubbler kullanılmalı ve bublerden geçen gaz çok küçük parçalara bölünmeli.Bende çamaşır makinasının su alma kısmında suyla gelen parçaları tutan plastik filitre var.Bunu bublere giren hortum içine taktığımda gaz çok fazla baloncuğa bölünüyor.Bu şekilde fazla kabarcığa bölüp birde filitre yaparsak faydalı olur sanırım.

http://www.youtube.com/watch?v=SZTlA4yaW-0         Bu vidyoda kişi çıkan gazı kurutmak yani nemini almak için kullandığı malzemeyi anlatıyor.İlk başta bublerdan direkt gelen gazı yakıyor sonra o madde ile filitre ediyor yanmadaki farkı görüyorsunuz.Sanırım hortumların dış kımındaki kumaşımsı maddeyi kullanıyor.Vidyoda gördüğümüz metal flash back arrester değil.İçine filitre koymuş.

http://www.youtube.com/watch?v=scItsNfqAqs        2. vidyosu

http://www.hydrogen-generators-usa.com/DIY_Hydrogen.html   Bu linktede filitre sistemi gösteriliyor.Su arıtma cihazlarının filitreleri satılıyor .Bu kullanılabilir.İşe yararsa filitre aramaya gerek yok.

http://www.efficientvehiclesolutions.com/What-s-New-at-EVS.html

Aşağıdaki linkte bana göre çok yararlı bilgi ve uyarılar var.

http://brownsgas.com/brown-gas-oxyhydrogen-hho-gas-applications/hydrogen-injection/hho-injection.html
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

gumulcine

S.N ozantavsan
flash back arrester görevinide yapıyor bahsettiğin metak düzenek içinde zaten adam göstermiş skochbrayt var ben aynı şekilde bir düzeneği flash back arrester olarak kullanıyorum iyice içine sıkıştırdım skochbraytı ancak dediğin gibi yakınca daha temiz yandığı kesin.

Araçta uygulamadan önce skochbrayt alıp su tankının üst kısmında gazı bubblere gondermeden önce kullanmak.
Bubblerin içinde büyükçe akvaryum tası kullanmak bu sayede gaz parçacıklara ayrılırsa daha iyi temizlenir.
Yine bubblerin üst kısmında da su tankındaki gibi skochbrayt.
HHO gazını araca vermeden önce de flash back arrestor içinde yine skochbrayt hatta flash back düzeneğini uzunca yapılıp ta içinde hem skochbrayt hem nem emici kimyasal madde kullanmalı bu maddeyi Çift Camların ara çıtaları içinde nem amici olarak kullanıyorlar bazı elektronik cihazlarin kutuları içinde de buna benzer bir madde çıkıyor.

betelguz

Arkadaşlar bu sıralar kafam hidrojenle ev ısıtma konusuna takıldı.Bazı araştırmalar yaptım.Yanlışım varsa düzeltiniz.
Bana geçen ay gelen doğalgaz faturası 136metreküp 123tl dir.Günlük doğalgaz tüketimim ortalama  4,5 metreküp.
Hidrojen, doğalgaz ve elektriğin kalori değerleri
Hidrojen  1kg-------------33677kcal
Doğalgaz  1metreküp---9155 kcal
Elektrik 1kw--------------860kcal
Bu verilere göre 4,5metreküp doğalgaz 41197kcal ısı vermekte.
Bu miktar ısıyı hidrojenden elde etmek için 1,22kg hidrojen kullanmalıyım.1,22lt sudan (1lt sudan yaklaşık 1800lt gaz üretilir) 2196lt hho gazı elde edilir.(oksijende dahil)
2196 litre gaz üretimi için şuanda kullandığım hücrelerle harcamam gereken enerji (12volt 15 amper -180watt ile dakikada 1 lt gaz üretilmekte saatte 60 litre gaz üretilmekte) 6,59kw elektriktir.
Kullanmakta olduğum elektrik saat tarifeli olduğundan eşit kullanımda ortalaması 0,29tl/kw ye gelmekte.6,59kw eletrikte bu fiyattan 1,91tl etmektedir.
Hergün bu kadar kullanırsam ayda gelecek olan elektrik tutarı 57 tl dir.Yani 57 tl ye ben evimi ısıtabilmiş oluyorum.oysaki doğalgaz parası olarak bana 123 tl gelmişti.Hidrojen kullanarak 66 tl kar elde edebilirim.
Fikirlerinizi bekliyorum.
cyberenerji. com Hidrojen sistemlerinde son nokta

ozantavsan

Alıntı yapılan: gumulcine - 29 Ocak 2012, 13:28:39S.N ozantavsan
flash back arrester görevinide yapıyor bahsettiğin metak düzenek içinde zaten adam göstermiş skochbrayt var ben aynı şekilde bir düzeneği flash back arrester olarak kullanıyorum iyice içine sıkıştırdım skochbraytı ancak dediğin gibi yakınca daha temiz yandığı kesin.

Araçta uygulamadan önce skochbriyt alıp su tankının üst kısmında gazı bubblere gondermeden önce kullanmak.
Bubblerin içinde büyükçe akvaryum tası kullanmak bu sayede gaz parçacıklara ayrılırsa daha iyi temizlenir.
Yine bubblerin üst kısmında da su tankındaki gibi skochbrayt.
HHO gazını araca vermeden önce de flash back arrestor içinde yine skochbrayt hatta flash back düzeneğini uzunca yapılıp ta içinde hem skochbrayt hem nem emici kimyasal madde kullanmalı bu maddeyi Çift Camların ara çıtaları içinde nem amici olarak kullanıyorlar bazı elektronik cihazlarin kutuları içinde de buna benzer bir madde çıkıyor.

Teşekkürler , Gumulcine

Dediğin şekilde deneyeceğim.Elektronik cihazlarda tane tane yuvarlak silikon dolu torba çıkıyor bizde.Bahsettiğin buysa denemistim daha önce.Su ile temasında gaz geçişini engelliyor.Suda çözülmeye başlıyor.
Dün bubler amaçlı su doldurduğum kavanoza boşaltınca çat pat sesler çıkararak yok oldular.Hani çocukken ağzımıza attığımız patlayan şekerler gibiydi.Prinçte nem tutar ,tuzluklara illa koyardık.Ama bizim bu meseleye uzak.

En iyisi resimde gösterdiğim pvc kapağı skotcbrigt ile kaplamak.Suylada temas etmez böylece.
Gazı daha küçük parçalara bölmek için bir düşüncem var.
Pinpon topunu ince uçla delsek her yerinden ,sıvı tankına dönen gazın hortum ucuna taksak ,bublerdada aynı şekilde yapsak işe yarar sanırım.Dün hortumun ağzını kapatıp yanlarına ince delikler delerek parçalara böldüm.
Siz nedersiniz ???

Bir sorum daha olacak : Benim sistem 9 plaka 8 hücre
  -NNN+NNN- şeklinde.Arada 3mm conta var.2 hücre arasında voltaj ölçümüm 2,7 volt.
Bunu 2 volta düşürmek için plaka eklemek yerine conta kalınlığını arttırsam olurmu ?  5mm conta kullansam.
Birde sizler conta olarak ney kullanıyorsunuz ?  benimki masaların üstüne koyulan şeffaf 3mm malzeme.İş görüyor.Aşırı ısıda plakanın izi çıkıyor sanırım ama kaçırma yapmıyor.Bu sırada levhalar arası mesafe belki 3mm den 2\'ye iniyordur.
Ebayden O-ring conta siparişi vermeyi düşünüyorum.Sizin önerebileceğiniz temini kolay bir mazleme varsa kullanabilirim.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

sibernetik

Gazı küçük parçalara bölmek suyla temasını artıracağı için bir nevi yıkanmasını ve temizlenmesini sağlayacaktır evet.Çift bubbler kullanmak ta verimi artıracaktır.

Ben bubbler yapmak için büyük kalın ve şeffaf bahçe hortumlarından kullanmıştım.Uçlarına ise hidrolik dükkanlarında bulunan   bağlantı aparatlarından (rekor )takmıştım.Aralarına sızıntı önleyecek yapıştırıcı vs sürdüm ve ince vidalı tel kelepçelerle de sıktım.Fikir vermek açısından burda paylaşayım.Değişik ebat ve boyda olanları mevcut.Bir ucu kalın bir ucu ince olanları var.Bunlar bubbler ın giriş ve çıkışına uygun şekilde bağlanabilir ve içte kalan ucuna baloncuk oluşturacak bir plastik  ya da başka bir aparat eklenebilir.

Ozantavsan arkadaşım okuduğum dökümanlarda elektroliz plakaları arasındaki ideal mesafenin 3 mm olmasının verimli olacağından bahsediliyor.Daha yakın bir mesafe kısa devre gibi bir etkiye sebep oluyor.Daha fazlası ise seri bağlı 6-7  hücrenin kullanılması halinde verim düşüşüne sebep oluyor.Hücre başına 2 volt düşürmek ideal.Aslında Faraday yasalarına göre elektroliz için 1,23 volt yeterli ama 2 volt sorun teşkil etmiyor. 2,7 volt ta çok bir sorun teşkil etmeyecektir sanırım.ilave bir hücre daha eklemek ( 6 ise 7 yapmak ) sorunu çözebilir ama bu seferde iletkenliği biraz daha artırmak için elektrolit miktarını biraz daha artırmak gerekebilir.
Conta problemin için ise büyük yapı marketleri ve büyük hırdavatçıları araştırabilirsin.Bi dönem yokluktan eski kredi kartlarını ve kırtasiyeden aldığım asetatlari bile kullanmıştım. :)
Selamlar herkese.

hohhoh

Arkadaşlar, bugün metal çekvalf içine 10mm kalınlığında ve 2cm uzunluğundaki taşlama taşını yerleştirerek yaptığım yeni flashback arrestoru denedim. Hem çok güzel çalışıyor, hem de boyut ve kullanım kolaylığı bakımından güzel oldu.
Filtre olarak, aktif karbon ve zeolit malzemeyi öneriyorum. Bu malzemeler yapısı itibari ile binlerce gözeneğe sahiptir ve nemden etkilenmezler. Su arıtma sistemlerinde çokça kullanılırlar. Mümkün olduğu kadar sistemin çıkışına yakın kullanılması faydalı olacaktır.

Ozantavşan arkadaşım, conta kalınlığı artırılırsa daha fazla KOH ya da Naoh kullanman gerekir, voltajı etkilemez. Hücre sayısını, hücre başına max. 2V olacak şekilde artırmalısınız.
Ben bublerda akvaryum taşı, benzin ve su karışımı kullanıyorum. Akvaryum taşından geçen hho daha geniş yüzeyde benzin ve su karışımına temas sağlayarak, bu karışımın buharını da taşıyor ve tasarruf sağlamada daha etkili oluyor. Daha önce linkini verdiğim videoda bunu açıkça görebilirsiniz.

Bu sistemin ısıtmada kullanılması, birtakım denemeleri gerektiriyor. Ben ilave yakıtlarla kullanılması durumunda ısıtmada kullanılabileceğini düşünüyorum. Benim çalışmalarım bu yönde. Hepinize kolaylıklar dilerim.

hohhoh

donanımhaber forumunda paylaştığım bir mesajla başlamak istiyorum.
\'\'Yabancı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere dayanarak, kuramsal olarak Faraday amcamıza göre %100 verimli elektroliz için harcamamız gereken güç 107Watt, MMW ise 9,3 olmalı. Bu hesap elektroliz işleminin 1,23V\'ta başlayacağı varsayılarak (teorik olarak) yapılmış. Biliyoruz ki; deneysel olarak aslında elektroliz işlemi platin ve KOH için 1,67V\'ta başlamaktadır. Elektroliz işleminin hızlandırılması için potansiyeli (voltajı) biraz artırmamız gerekecektir. Voltajı artırmak verimi düşürerek sistemin ısınmasına yani elektroliz dışında enerji harcamamıza neden olacaktır. Bu yüzden sınırlı tutulması gerekmektedir. Önerilen 2V. tur. Bu durumda çok verimli bir elektroliz işlemi, şimdiye kadar yaptığım araştırmalara göre 6 ile 6,5MMW civarında olmaktadır. Ortalamadan iyi bir cihaz için MMW değerini 5 olarak verebiliriz. \'\'

Arkadaşlar, bu işle yaklaşık 6-7 yıldır deneysel olarak uğraşan biri olarak yüzlerce yabancı kaynak inceledim. Her yönüyle karşımıza çıkan sorunlara çözüm olarak bazı çözüm önerİlerine kendim de çözümler ekleyerek epey yol kat ettiğimi düşünüyorum. Bu konuyu  forum.donanımhaber ile birlikte inceleminizi tavsiye ediyorum. Yabancı kaynakları çevirerek katkıda bulunan arkadaşlara\'da teşekkür ediyorum.

sacıt

merhaba arkadaşlar benim bi problemim var cihazımı yaptım problemsiz çalışıyor ancak gücü pc güçkaynağından sağlıyorum ve pc güç kaynağı max 8,5 v ve 5 amper verebiliyor,12 volt verdiğim zaman amper yetersiz geliyor, bana yaklaşık 10-15 amp ,12 volt lazım yardımcı olursanız sevinirim

ozantavsan

İyi Akşamlar ,

Sisteminizde nasıl bir flashback arrester kullanıyorsunuz?

Ben Ebayden aldığım 2 adet plastik arrester kullanıyorum.
İlk defa bu akşam deneme yaptım yakmak için.
Birinci arrester sıvı tankından bublera giden hortumda , ikincisi bublerın gaz çışındaki hortumda , bir tanede metal bulmuştum gaz geçişini zorlaştırdığı için içindeki yayı kesip hidrojen geçecek şekilde yapmıştım.3. arresterdan sonra kısa bir hortum ve ucuna yağdanlığın metal borusunu taktım.Metal borunun iç çapı küçük.Çakmağı çakınca çat etti , gaz sürekli yanmıyor geri alev aldı.
Bubblerım pvc boru üstü kapaklı.Kapak yerinden fırlamadı.
İkinci denemede metal boruyu alıp yerine plastik konik birşey taktım.Ucu az delik.Çakmağı çakmamla geri alev aldı.Bublerın kapağını yarım metre öteye attı.

Araçta bunun sorun çıkaracağını sanmam.Gei alev alsa arresterları geçse de bubler kapağı basınçla yerinden çıkıyor.Sıvı haznesine kapaklı o da atar.PVC boru içi contalı kapak ona geçiyor.Elinle gaz çıkış hortumunu kapatınca bubler ve sıvı haznesi kapağı yukarıya doğru yükselmeye başlıyor. Yakmak amaçlı kullanımda bu arresterlar işe yaramayacakmı ?
Ne yapmalı ???

Benim arresterın resmi aşağıda
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

hohhoh

İlk yaptığım arrestor pvc boruya adapte ettiğim iki adet silindirik akvaryum taşından oluşuyor. Giriş ve çıkışına otomatik rakor yapıştırarak kullandım ve gayet güzel çalışıyor ancak boyut olarak biraz büyük . Son yaptığım bildiğiniz, pnömatik çekvalfin içini boşaltarak içine yerleştirdiğim matkap taşlama taşından oluşuyor. Bu hem güzel çalışıyor,  hem de boyut olarak oldukça kullanışlı. Şu an şehir dışında olduğumdan resim gönderemiyorum.
Sizin gönderdiğiniz resimden anladığım kadarıyla bu bir arrestor değil çekvalf gibi gözüküyor. Bu durumda koruyucu olarak görev yapacağını sanmıyorum ancak tek yönlü çekvalf olarak kullanılabilir. Ayrıca, çekvalf olarak akvaryum malzemeleri satanlarda bulabileceğiniz hava sisteminde kullanılan çekvalfler de ihtiyacınız olduğunda gayet ekonomik bir çözüm olacaktır. Kolaylıklar dilerim.

Edit:ilave

hohhoh

Arkadaşlar bu arada önemli bir bilgiyi daha paylaşayım. Bilindiği üzere; dry cell tipi hücrelerde zamanla hücre dibinde biriken tortular kısa devreye yol açarak ve ilk çalıştırma anında aşırı akım çekerek sistem bileşenlerinde bazı sorunlara yol açmaktadır. Son videolarımda gördüğünüz elektroliz hücremde iki adet conta ve arasında çok ince bir pvc plaka daha kullanarak ve bunun tabandan yüksekliğini diğer contalardan biraz yüksek (6-7mm Kadar) keserek, biriken tortuların çelik plakalara temasını engelleyecek bir bariyer oluşturdum. Bu sistemde, çelik plakalar arasında herhangi bir kısa devre sözkonusu olmayacak. Ayrıca bu sistemi akım kaçağına sebep olmayacak şekilde tasarladım ve sistemin çıkışına bu yüzden olası köpüklenmeyi absorbe edecek bir hazne yaptım. Su seviyesini belirli bir seviyeye ayarladığımda 10A akımda köpüklenme olmadan sistem normal çalışmaktadır. Bu bilgi 20 derece için geçerlidir. Çünkü düşük sıcaklıkta köpüklenme artabilir.

hohhoh

Alıntı yapılan: sacıt - 30 Ocak 2012, 11:13:10merhaba arkadaşlar benim bi problemim var cihazımı yaptım problemsiz çalışıyor ancak gücü pc güçkaynağından sağlıyorum ve pc güç kaynağı max 8,5 v ve 5 amper verebiliyor,12 volt verdiğim zaman amper yetersiz geliyor, bana yaklaşık 10-15 amp ,12 volt lazım yardımcı olursanız sevinirim
Ben en son Çin sitelerinden (aliexpress.com) bir smps güç kaynağı aldım. Bu farklı amaçlı kullandığım 24V bir cihaz. Fiyat olarak gayet uygun olduğunu söyleyebilirim. Ancak yüksek güç çekildiğinde güvenilebilir mi bilemiyorum. Bunun için smps güç kaynaklarını arştırmanızı ve Çin sitelerinden alacaksanız gücü 2 kat fazla tutmanızı öneririm. 15 Amper çekecekseniz, örneğin 12V ve en az 300watt gücünde bir cihaz seçmelisiniz. Kolay gelsin.

afatsum09

arkadaşlar güç kaynağı için para harcamanıza gerek yok. Bende pc\'de kullanılan konvertöerlerin trafolarını klulalnıyorum. hani şu elektrikler kesilince belirli bir süre çalıştırmak için kullanılan çihazlar. üstrelik faiş paralardada değiller. hangi bilgisayarcıya giderseniz gidin bir kaç tane hurdası vardır. çoğununda aküsü bittiği için hurdaya ayırıyorlar. trafosunu çıkarttıktan sonra uygun bir kjöprü diyotla 15Amper çok rahatlıkla alınıbiliyor. Hemde hurda cihazlarımızı işe yarar bir biçimde kullanmış oluruz. :))

ozantavsan

Merhaba ,

Bir çoğunuz flashback arrester olarak akvaryum taşı kullanıyor.Ben henüz yapma fırsatı bulamadım.
Ama youtube vidyolarını incelerken bulduklarımı paylaşmak istiyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=jY0Gu2gHgFo
http://www.youtube.com/watch?v=jY0Gu2gHgFo

http://www.youtube.com/watch?v=hUVlbfRAYOo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=hUVlbfRAYOo&feature=related

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

musti.1836

herkeze iyi akşamlar acaba resimdeki süngerleri flashback olarak kullana bilirmiyim ürünün özelliklerini bilmiyorum. ecomax çizmez sünger yazıyor. ürün code: EC-52TS001  yarın ürünü üreten firmayı arayıp malzemenin cinsini soracam.

tuncay1273

sayfanın üst kısmında resmi bulunan  çiftli bubler lardan ilk bubler ın içine benzin su karışımı koysak ,bunun içine de ultrasonik vaporizer koysak , motora giden hidrojen içine böyle bir karışımın faydası olur mu acaba imkanı olan arkadaşlar bir denesin bence .

musti.1836

sanırım flahsback yapacak malzemeyi buldum burnumun dibinde görmedim. ben haddehanede çalışıyorum kütükleri kızrtmak için epeyi büyük bir fırınımız var.  bu fırında izo cam gibi bir madde kullanıyorlar. ama farklı pamuk gibi ve çok dayanıklı sanırım 900 dereceye kadar dayanıyor   falashbck bunlan yapsam olurmu acaba süngerden daha iyi olmazmı ustalar. yanma riski sıfır dır .  sanırım izocam gibi kansorejen madede yok içinde. herkeze iyi günler.

ozantavsan

Arkadaşlarında kullandığını belirttiği malzemeyi denedim.Akvaryumcularda satılanhava taşı.
Silindir şeklinde.Bir ucu küt , diğer ucu plastik ince borulu.Başka bir metal flashback arrester içini boşalttım.
İçine hava taşını koydum.Borulu kısmı metal borunun içine soktum.Tam oturdu.Birkaç deneme yaptım hiç sorun çıkartmadı.
Gaz çıkış borusuna önce check valve sonra flash back arrester sonra hortum içini biraz daha daraltan plastik boru kullandım.
Ucuna şamrellerdeki sibopu kullandım.Delik kısmını deforme ederek.Ateşi verince sibopun iç kısmı alevlendi ,sesli tıslamalı bir şekilde yandı.Sibopun dışındaki platsik ısıdan kokmaya başlayınca aldım.

Yani hava taşı hem bubler içinde kabarcıkları sıklaştırmak ve küçültmek için çok iyi.
Hem flashback arrester için güzel bir malzeme.Fiyatıda ucuz 2 Tl.

Vaktim olursa vidyo ve resim eklerim.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

antalyasimsek

merhabalar.aranıza yeni katılıyorum.ama sayfayı ve bu konu ile çok uzun zamandır ilgileniyorum.nette yazan ve sizlerin  tecrübelerinizden çok şeyler öğrendim.
         2mm 316 kalite çelik halat siparişi verdim 10m.5 ayrı hüçre yaptım 1m 10 adet keserek deneme amaçlı.hücreleri 500ml su şişelerini kullandım.soda karbonat belli bir miktarda deneme yanılma ile az bir ölçekte karıştırdım.denemelerim hücreleri parelel seri ,tek yani 12 volt 3 amper adaptörümle malesef güç kaynağım yetersizdi bu şekilde kullandım.ve bir o kadar da emek verdim.verim alamadım.nette gördüğüm kadar cam şişelerde  yapıyorlar.bu sistem konusunda verim alamayacağımı deneyerek öğrenmiş oldum.
        kafam bu hho yakıt tasarruf sistemi yapmak konusunda epey meşkul.malesef ki sanayide 2*1 metre 2mm krom saçın fiyatıda 450 tl olduğunu öğrenince çaresiz kalıyorum.
        siz arkadaşlardan  kuru hücre yapabilmek için fikirlerinizi almak isterim.Beni frenleyen kısmı biraz maddiyat.316 kalite bulmak kestirmek sorun 1mm 2*1 metre kg 12tl +kdv antalya da.o da sipariş ile geliyor.

musti.1836

S.A  hoşgeldiin aramıza  antalyasimsek    ben arkadaş sayesinde hurdacıdan krom levha buldum 500x1000mm. 2mm. kalınlıgında.  bugün flashback yaptım ama deneyemedim.  iki adet sulu filitre kabı yapacam yarın. 1lt relik cola şişesi kullanacam. şişenin içindeki hortumun ucunu kapatıp etrafına kücük kücük delikler delsem olurmu acaba.  ikinci sıvı kabı aldım opel corsanın radyatör yedek su bidonu.  aman maştan maaşa malzeme ala biliyorum. ikinci hücreyide toplıyacam.    -00+00-   şeklinde. sıvı tanklarını ayıracam. sadece gaz çıkışlarını birleştirecem ve seri baglıcam. ager verim hoşuma giderse üçüncü hücreyi de kurup onuda ekledikten sonra arcıma montajlıcam. tabi bu arada üst kapak contasınıda yaktık iyimi yine masraf çıktı.  termostat tan sanırım.  :(

ozantavsan

Bubbler için en güzeli pvc boru.Bir tarafı contalı olacak.En alta pvc kapağı tangit yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz.Contalı kısmada bir kapak geçiriyoruz.Ama üst kapağı yapıştırmıyoruz.Hem çekerek açınca sıvı koyabiliyoruz.Hemde bubbler\'a geri atşleme olursa pıt diye atıyor.Conta sayesinde gaz kaçırmıyor.

Az önce elde ettiğim hidrpjeni yaktım.10 amper civarı akım çeken 9 plaka 8 hücre -nnn+nnn- bağlantılı hücreme bakır boru bağladım.Flashback arrester sonra bakır boruyu geçirdim.Gazın çıkacağı ucu ezdimki basın yapsın.Flashback tarafına denk gelen boru ucunuda az daralltım.Ve sonuç ateşleyince 2 cm uzunluğunda görülebilir alev veren 10-15 cm uzaklığına ısı yayan.Bu mesafeye elini uzatınca yakan bir yanma deneyi oldu.

İlk denemde kısa bir bakır boru kullanmıştım.Ona dijital bir termometre bağladım.Termometre 109 dereceyi gösterdikten sonra ölçüm yapamadı.

Vidyoları ekliyorum.Cep kamerası gece kötü çektiğinden görüntü biraz bozuk.Hidrojen sistemi ile uğraşmaktan şöyle güzel bir vidyo kameraya bütçe ayıramıyoruz.

Bugün Ebay (HongKong) sipariş verdiğim shunt dirençli 50 amper Dc akım ölçen ampermetrem geldi.Ne yazıkki bir iki dakika ekranda akım gösterdikten sonra ekranda sadece arka aydınlatma kaldı.Ne yaptımsa geri dönmedi.Satıcıya mail attım.Neresi arızalı olabilir diye.Geri göndermek külfet.Yenisini istesen 14$ , Kargo 8$.Siz söyleyin ben tamir ederim dedim.Sonucu bekliyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=IGV_6q1iHsg
http://www.youtube.com/watch?v=3y8Jz-oFrGQ

İyi Akşamlar...
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

sibernetik

Akvaryum taşlarından yapılan bir flasback arrestor (gerikaçış,geriyanma önleyici  engelleyici ) düzeneği.İlgilenen arkadaşlar bir baksınlar lütfen

http://www.youtube.com/watch?v=I3oTNDPoCjA&feature=player_embedded

Yine yine sağ sütunda çıkan benzer videolarda da  pek çok ucuz flasback arrestor düzeneği yapımı ile ilgili olanlar var.

Selamlar.

coco

öncelikle tüm sitedeki arkadaşlara selamlar saygılar  ...uzunca bir süredir siteyi takip ediyorum bende aranıza katılmaya karar verdim.konun elektronik kısmı beni aşıyor.ben daha cok mekanık kısmındayım bende ufak denemelerle hho üretmeyi başardım fakat ben basıt bir duzenek hazırladım.benım duzenegım nescafe kavanozuna 9 adet 316l çelik ve deonet lavabo açıcı ile calısıyor.fakat bende  konu ıle ılgılı bir cok sıkıntı yaşıyorum. 1ncisi evet hücreler asırı ısınıyor.kavanozun + ve _ akımını verdıgım yerden gecen akımdan oturu asırı ısındı ve kapak sıcaklıga karsı koyamıyor ve erıyor.akımı azaltıgımda da ıstenılen gaz cok asagılara dusuyor.ilk +_+_+_+_+ seklınde bagladım duzenegi guzel gaz cıkısı oldu fakat gecen akımdan oturu kapakda erıme basladı sonra akımı -000+000- seklıne cevırdım uzunsure kullanınca testıde araba aku sarzı ıle yapıyorum 12 v 6 a 1 saat 20 dk sonra kavanoz tutulamıycak sekılde ısınıyor youtube de ızlıyorum adamlar bal kavanozlarıyla sıstemı calıstırıyorlar anlayamıyorum nerede yanlıslık var? 

ozantavsan

Sulu sistemde kaçık akımın fazla olacaktır.
Bu sebeple bizler gibi kuru hücreye geç.
Ve sakın cam kavanozda yapma bu işi.Kazara patlatırsan Allah muhaza hastanelik tıbbi bir durum yaşayabilirsin.
Benim ilk denemelerimdi senin durumun.Ta ki bir gece kavanozu patlatmama kadar.Şükrediyorum o parça pinçik camlardan biri
göze damara olmayacak bir yere gelseydi.Çok kötü şeyler yaşayabilirdim.

Kuru hücre için ihtiyacın
25x40x2 cm kesme plastiği (aşçı veya kasapların kullandığı sebze meyve et kesme levhası)
Çelik plakalar arasına 3mm conta
En az 7 adet plastik L  (hücreye 2 , bubbler\'a 2 , Sıvı tankına 3)
Sıvı haznesi (PVC maşon olabilir ,alt ve üste uygun kapak)
Bubbler kabı (Pvc boru ,alt üst kapaklı)
İnce hortum
Vida, somun , pul
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

coco

ilgin ve desteklerin için cok tesekkurler ozantavsan benim cıkıs hortumum buyuk ama dogru soyluyorsun allah muafaza patlasın ıstemem kabıda plastık metal aksam yok fakat dedımya cok ısınıyor 2 saatın sonunda gaz cıkısıda a dedıgın gıbı akım kacaklarından olsa gerek bubleri dot 4 hidrolik kutusundan yaptım kapağı baya buyuk giriş ve cıkış rahatca oldu benımde sıtedekı arkadaslara ufakda olsa katkım olsun yağ satan marketlerde var dot 4 hidrolik kutusu 10 tl kuru hücre güzel fakat ondada ısınma sorunları oldugunu goruyorum.

antalyasimsek

arkadaşlar gittigidiyorda satışa sunulmuş 11 plakadan oluşan 10x10 cm hücreyi almayı düşünüyorum. http://urun.gittigidiyor.com/garaj/hho-cell-4-quot-52584870 kararsız kaldım. serçe araçımda kullanıcam.lütfen fikirlerinizi söylermisiniz?teşekkürler.

ozantavsan

Ebay fiyatlarına göre malzemeler.Ben Ebayden aldım hepsini.

9 adet plaka 40 $ = 70 TL (9x9 cm) kesilmiş delinmiş.Herşeyi hazır.
Oring conta 10 adet  10 $ = 18 TL
Vida + somunlar       2 TL
Plastik L bağlantı =   8 TL
Polietilen levha (25x40x2 cm) = 18 TL  (Türkiye)  bu hücreden 10x10 4 adet hücre çıkar.

Toplam 116 TL.. Kargo vs = 130 TL
---------------------------------------

ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

afatsum09

Merhaba antalyasimsek arkadaşım almayı düşündüğün ürünü arabana taktığın zaman hayal kırıklığıyla karşıulaşabilirsin. Görünün itibariyle plaklar arasında ne kadar nötr plak olsada tek hücreli bir sistem o ürün. Üreteceğin hidrojen ve buna bağlı çekeceğin akım doğru orantılı olduğu için ısı problemi yaşayacağını hiç düşünmeden söyleyebilirim. al ve dene istersen; üreteceğin gaz miktarı beklentilerini karşılayamıyacak ve karışımın yoğunlunu arttıracaksın; buda sana üretim için daha fazla enerji sarfiyatı demek. Malesef kuru sitemde hüçrelerin arasına nötr plak koymakla falan verim arttırmak çok zor; bunun için daha fazlası lazım ki bu benim fikrim. Biraz el becerin varsa şimdiye kadar yapılmış örnekleri göz önüne alarak bilindik kalıpların dışına çıkmanı öneririm.

antalyasimsek

afatsum09  öneriniz için teşekkür ederim.stanley meyer in boru hücreleri birçok kişi yotube da iyi verim alıyor gözüküyor.pulse devresi sanırım frekans yükseltiyor onunla beraber.krom nikel borular kullanmayı düşünüyorum.

ozantavsan

Merhaba , -nnn+nnn- 9 plaka 8 hücre sistemimi deneme amaçlı olarak +nnnnn- olarak 7 plaka 6 hücreye çevirdim.
12 volt uygulamada Plakalar arası  2 volt ölçüm yaptım.Buraya kadar herşey güzel.Fakat gaz çıkışı çok çok düşük.Çıkayımmı çıkmayayımı diyor.
Lavabo açıcıyı arttırdım.Olmadı arttırdım.Olmadı biraz daha ekledim.Pek değişen birşey olmadı.
Sonra sodada denedim.ondada aynı boca ettim bol bol değişmedi pek.
5 hücre yapınca gaz çıkışı biraz artıyor.4 hücreye düşünce dahada artıyor.
Zaten normalde yaptığım hücre 9 plaka 8 hücre (-nnn+nnn- bağlantıda 4+4=8hücre).Ondada ısı biraz var.
Acaba plakalar arası 2 volt yeterli gelmedimi.Akımı yükseltemedim bir türlü.Daha öncede böyle olmuştu.Sonra 9 plaka 8 hücre yapmıştım.
Aslında buda 4 hücreli 2 adet hücre yapıp birleştirmekle aynı.

Neden -nnnnn+ 6 hücre 7 plakada akımı yükseltemiyorum?
En ideali 6 hücre olarak bahsediliyor yabancı sitelerde de.Hücre başına 2 volt düşümün ısı oluşumu açısındanda avantajlı olduğu anlatılıyor.
Fikriniz nedir ?

Ayrıca sistemin sızdırma sorunu olanlar , montaj sorunu yaşanlar için bir önerim var.

Aracınızda kullanım için bu yapıştırıcıyı öneririm.Delik radyatör , sızıntı yapan motor bloğu ,kopan parça ,tampon vs.
Aklınıza gelebilecek her yerde.Cama , fayansa ,metale , ahşapa hepsini birbirine yapıştırabilirsiniz.
Kırık bir parçamı var ,diğer tarafını yapıştırıcı ile şekillendirip oluşturun.Veya tamamını yapıştırıcı ile yapıp zımparalayabilirsiniz ,delebilirsiniz.Kuvvete dayanıklı ,200 derece ısıya dayanıklı..Hidrojen hücrelerinizin hortum bağlantılarında da kullanabilirsiniz.
Yoktan bir bölümü yapıp işleyip kendinize gerekli parçayı yapabilirsiniz.

Vidyo
-------
http://vimeo.com/24093836

Forumlarda Sunfix
------------
http://www.sun-fix.com/page.php?PageID=11

İyi Akşamlar.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

zıva

Alıntı yapılan: antalyasimsek - 20 Şubat 2012, 09:41:03afatsum09  öneriniz için teşekkür ederim.stanley meyer in boru hücreleri birçok kişi yotube da iyi verim alıyor gözüküyor.pulse devresi sanırım frekans yükseltiyor onunla beraber.krom nikel borular kullanmayı düşünüyorum.

Alıntı yapılan: ozantavsan - 20 Şubat 2012, 17:55:31Merhaba , -nnn+nnn- 9 plaka 8 hücre sistemimi deneme amaçlı olarak +nnnnn- olarak 7 plaka 6 hücreye çevirdim.
12 volt uygulamada Plakalar arası  2 volt ölçüm yaptım.Buraya kadar herşey güzel.Fakat gaz çıkışı çok çok düşük.Çıkayımmı çıkmayayımı diyor.
Lavabo açıcıyı arttırdım.Olmadı arttırdım.Olmadı biraz daha ekledim.Pek değişen birşey olmadı.
Sonra sodada denedim.ondada aynı boca ettim bol bol değişmedi pek.
5 hücre yapınca gaz çıkışı biraz artıyor.4 hücreye düşünce dahada artıyor.
Zaten normalde yaptığım hücre 9 plaka 8 hücre (-nnn+nnn- bağlantıda 4+4=8hücre).Ondada ısı biraz var.
Acaba plakalar arası 2 volt yeterli gelmedimi.Akımı yükseltemedim bir türlü.Daha öncede böyle olmuştu.Sonra 9 plaka 8 hücre yapmıştım.
Aslında buda 4 hücreli 2 adet hücre yapıp birleştirmekle aynı.

Neden -nnnnn+ 6 hücre 7 plakada akımı yükseltemiyorum?
En ideali 6 hücre olarak bahsediliyor yabancı sitelerde de.Hücre başına 2 volt düşümün ısı oluşumu açısındanda avantajlı olduğu anlatılıyor.
Fikriniz nedir ?

Ayrıca sistemin sızdırma sorunu olanlar , montaj sorunu yaşanlar için bir önerim var.

Aracınızda kullanım için bu yapıştırıcıyı öneririm.Delik radyatör , sızıntı yapan motor bloğu ,kopan parça ,tampon vs.
Aklınıza gelebilecek her yerde.Cama , fayansa ,metale , ahşapa hepsini birbirine yapıştırabilirsiniz.
Kırık bir parçamı var ,diğer tarafını yapıştırıcı ile şekillendirip oluşturun.Veya tamamını yapıştırıcı ile yapıp zımparalayabilirsiniz ,delebilirsiniz.Kuvvete dayanıklı ,200 derece ısıya dayanıklı..Hidrojen hücrelerinizin hortum bağlantılarında da kullanabilirsiniz.
Yoktan bir bölümü yapıp işleyip kendinize gerekli parçayı yapabilirsiniz.

Vidyo
-------
http://vimeo.com/24093836

Forumlarda Sunfix
------------
http://www.sun-fix.com/page.php?PageID=11

İyi Akşamlar.
geçekten güzelmiş çok işe yarar buralarda satan varmı teşekkürler

zıva

ozantavsan

Nalburiyecilerde , hırdavatçılarda bulunuyor.
40 gramlık paketi 5 Tl\'ye aldım bugün.Ana sıvı tankında kullandım .2 saatte kemik gibi olmuş.
Sonra resim paylaşırım.
ozantavsan.blogspot.com
alternatifyakit.tk

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın